Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhabalar, 23 Mart tarihinde eşimle birlikte JFK havalimanından ilk girişlerimizi yaptık ve ardından Türkiye'ye döndük. 5 Mayıs günü belirlenen adrese Green Card'larımızın ulaştığı bilgisini aldık. Fakat gidip posta kutusuna bakıldığında sadece benim Green Card'ımın orada olduğunu ve eşimin kartının USPS posta kutusuna teslim edildiği yazılmasına rağmen orada olmadığını öğrendik. Ardından USPS'e e-mail yoluyla ulaştık ve kendilerinden eşimin postasının kaybolduğu bilgisini aldık. Şimdi tekrar başvuru yapmak istiyoruz fakat Türkiye'de olduğumuz için ve temelli olarak 13 Temmuz'da ABD'ye yerleşeceğimiz için ne yapsak bilemedik. Online olarak başvuru yapabiliyor muyuz? Online başvuruda ödeme adımını atlayarak başvuru mümkün müdür? Çünkü kartı kaybeden ve kartın ulaşmamasındaki sebep maalesef ki USPS. Nasıl bir yol izlemeyiz? Şimdiden değerli yardımlarınız için çok teşekkürler.

• @tpekgil54
    Başvuru yapabilmek için orada olmanız gerekiyor.

ABD'ye girişte pasaportunuza bir yıl süreyle giriş yapabilmenizi sağlayacak bir damga basılmış olması gerekiyor. O damga greencard yerine geçer. Onunla temmuz ayında giriş yaptıktan sonra başvuru yapmanızı öneririm. Zaten pek birşey kalmamış gitmenize.

• @tpekgil54 Merhaba benzer seyleri yasasigim icin sureci size aktarayim. 5 Eylul 2022 tarihinde esimle giris yaptik, esimin karti ulasti ancak benim kartim ulasmadi. USPS e defalarca gidip kavga bile ettim. Sonunda ozur dilediler ve bir kagida imzali ve kaseli bir sekilde sorumlunun kendinleri oldugunu yazdilar. Sonrasinda I 90 formu doldurdum ve surec basladi. Verdikleri yaziyi da kanit dokuman olarak sisteme yukledim. Cunku odeme kismina geldiginizde kartim bana hic ulasmadi secenegini tikliyorsunuz ve bunu kanitlamanizi istiyorlar, tabi ki odeme yapmiyorsunuz. Sureci cok daha detayli yukarida anlatmistim bakmanizi tavsiye ederim. Yapmaniz gereken 1 yillik damganiz, vizeniz dolmadan giris yapmak ve I 90 doldurmak olsun. Sonrasinda kisa surede biometric randevusuna cagrilicaksiniz. Ama unutmayin ki su an green cardlarin yenileme suresi ortalama 20 ay suruyor. Ben maalesef hala bekliyorum. I 90 basvurumun ve biometric randevumun uzerinden 7 ay gecti. Kolayliklar dilerim.

• @gembruce, içinde söyledi: Green Card Yenileme ya da Degistirme (I-90 Kaybolma/Calinma veya I-751/I-829 Kosul Kaldirma)

Merhabalar. Foruma yeni üye oldum. Bu bölümde, süresi dolmuş 10 yıllık GClar ile ve 1 yıldan uzun süre kullanılmamış kartlarla ülkeye giriş üzerine gözden kaçan detaylar olduğunu farkettim. Bizzat yaşadıklarımı bilgilendirme amacıyla yazıyorum. 2008 yılında GC ile ABD'de yaşarken ani bir kararla ailevi nedenlerle TR'ye kesin dönüş yaptım. 2014 yılında ABD Ankara Büyükelçiliği'ne SB1 başvurusu yaptım ancak reddedildi. 2017 yılında GC'ımın son kullanma süresi doldu. 2021 Şubat ayında I-90 formunun internet üzerinden de doldurulabildiğini öğrendim ve GC yenileme başvuru yaptım. Başvurum kabul edildi ve Haziran 2021'e ABD'de biometric randevusu verildi. 14 yıl aradan sonra ilk kez ABD'ye gittim. Elimde tarihi geçmiş bir GC ve biometric randevu belgesi dışında hiç bir vize yoktu. Mevzuata göre tarihi geçmiş de olsa 10 yıllık bir GC sahibi olanlar ABD'ye seyahat edebilir. Nitekim öyle de oldu. NY JFK'de, neden SB1 almadığımı sordular. Başvurduğumu ancak reddedildiğini söyledim. Bana iki seçenek sunuldu: 1) GC'ımı gönüllü teslim ederek B1 vizesi ile ülkeye giriş. 2) GC'ım bende kalarak mahkemeye çıkarılmak şartı ile ülkeye giriş. İkinci seçenekte mahkeme bekleme süresinin çok uzun olduğu ve mahkeme sonuçlanıncaya kadar ülkeden çıkarsam yeniden giremeyeceğim söylendi. Ailem TR'de olduğu için ilk seçeneği tercih ettim. GC'ımın elimden alınabileceğini düşünerek bir fotokopisini önceden almıştım. ABD'ye girdikten sonra biyometrik randevusuna gittim. USCIS ofisinde fotokopisini verdiğim GC'ımın orijinalinin istediler. Ben de port of entry'de teslim alındığını söyledim. Randevudan 18 gün sonra GC'ım ABD'de verdiğim adrese geldi. Yeni GC'ım üzerinde göçmenlik başlangıcı 2007, kartın son kullanma tarihi ise 2031 olarak belirtilmiş. Bu süreçte bir çok göçmenlik avukatından bilgi aldım. Hepsi GC'ımı yenileme ihtimalimin neredeyse sıfır olduğunu söyledi ama ben mevzuatı okuyarak ilerlemeyi tercih ettim. Kaybedeceğim bir şey yoktu. Sonuç ortada.

Merhabalar paylaştığınız green card yenileme tecrübeniz için teşekkür ederim , bende Türkiyede iken green card yenileme başvurusu yapacağım,uscis websitesi üzerinden I-90 formu doldurduktan sonra biyometrik randevusu elektronik mail olarak mı geldi yoksa belirttiğiniz ev adresine normal posta olarak mı gitti teşekkür ederim

• Gerçekten bravo.Hayırlı olsun.

• @yellowstone USCIS hesabıma dosya olarak yüklendi ve TR'deki adresime posta ile geldi.

• Bu ileti silindi!

• Merhabalar, babam 2007 yılında Extraordinary Ability Green Card – EB-1A statüsünden green card sahibi oldu. 2007-2013 yılları arasında ABD'ye her yıl kısa süreli ziyaretlerde bulundu fakat çeşitli nedenlerden dolayı (sağlık, iş vs.) temelli yerleşmedi. Aynı sebeplerden 2013 yılından sonra ise ABD'ye tekrar gitmedi. Şu anda sağlık sorunlarını neden göstererek green card hakkını tekrar alabilir mi? (Ek bilgiler: Ben doğumdan dolayı amerikan vatandaşıyım, kardeşlerim ve anneme de babam 2007 yılında green card çıkarmış.) Benzer bir durumu yaşayan veya fikri olan varsa, paylaşırsa çok sevinirim.

• Merhabalar Greencard ım ben Amerikadayken kayboldu ve acil dönmem gerektiği içim pasaportumla Türkiye ye döndüm vizem 12 Eylül de bitiyor ne yapmam gerekiyor

• Selamlar Amerikaya giriş yapalı 2,5 ay dolmak üzere, Sanırım Amerikaya girmeden önce verdiğim adreste sorun olduğu için yeşil kartım gelmedi ve sorguladığımda ücreti ödendi olarak görünüyor sadece.
    Amerikaya girişten 1 ay sonra SSN gelmediği için SSN ofislerine giderek adresi güncelledim ve ssn im geldi. Fakat yeşil kartım halen yok ne yapmam gerekiyor. Teşekkürler herkese.

• Selamlar amerikaya girdikten sonra greencardım verdiğim adrese gitmiş ama emanet ettiğim kişi kartımı kaybetmiş onun için ı-90 formunu doldurmaya çalışıyorum ve karşıma a number sorusu geldi ve ben bu numarayı kart elime geçmediği için bilmiyorum numarayı nerden bulabilirim yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

• @Ayhan2023 90 gun gecmeden bir sey yapmaniza gerek yok. Gecer de gelmez ise USCIS ile iletisime gecin

• @mehmet-aktaş vize sayfanizda yazan registration number

• @yellowstone merhaba, green card yenileme sürecini paylaşabilir misiniz Lütfen, sizinle aynı durumdayım 24 Nisan da 10 yılım doluyor ve TR de yaşıyorum.

• @gembruce, içinde söyledi: Green Card Yenileme ya da Degistirme (I-90 Kaybolma/Calinma veya I-751/I-829 Kosul Kaldirma)

@yellowstone USCIS hesabıma dosya olarak yüklendi ve TR'deki adresime posta ile geldi.

Teşekkürler sizin geçtiğiniz çok benzer bir süreçten geçeceğim 🙂 , USCIS hesabınıza yüklenen dosya'da randevu saati vs günü belirtilmişmiydi , fiziki olarak posta elimize ulaşmaz ise USCIS dosyasından görebiliyormuyuz.

• Arkadaşlar merhaba. Kızımızın green kartı bugün elimize geçti. Ancak gender kısmını Male olarak basmışlar. Maalesef avukatta ilk başvuru formunda male olarak işaretlemiş. Bugün farkettik. başına böyle bir olay gelen var mı? Süreç nasıl olacak?Tekrar süreci baştan mı geçirmesi gerekecek?Bilgilendirirseniz çok seviniriz?

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   crazycells crazycells 

• Evlilik yoluyla green kart aldım. Mayıs 17’de 2 yıllık green kartım bitmiş oluyor

I-90 doldurup yenilemem gerekiyor

SORU 1: Şubat 17’sinde formu doldurmaya hak kazanıyorum değil mi? Daha erken dolduramıyor muyum ?

Formu doldurduğumda süreci başlatıp TR ye tatile gitmek istiyorum. Türkiye’de 40 gün kalmayı düşünüyorum, 20 gün gidip döneceğim, 1 hafta USA da kalacağım, sonra tekrar TR ye gidip bi 20 gün daha kalacağım.

2 yıllık green kartım bitmesine 15 gün kala ülkeye geri dönme niyetindeyim. Abd’de resident olduğum evden ayrılıp eşyalarımı depoya koyacağım. I-90 formuna yazacağım adresten taşınmış olacağım için gelen postalarımı arkadaşımın iş yeri adresine yönlendireceğim.

SORU 2: 10 yıllık green kart gelene kadar I-90 formda yazdım diye aynı yerde oturmam gerekmiyor değil mi?

SORU 3: ABD’ye geldikten 15 gün sonra yenilemeye başvurmak mı daha mantıklıdır?

@crayzcell

• Soruma cevap verebilecek kimse var mı?

• Merhabalar benim green card elime ulaşmadı check status ten bakınca 10 kasıma kadar elinize ulaşmazda tekrar gönderimini talep edin diyor ülkeye girişimden bu yana 2 ay geçti 3 ay geçmesini beklemeli miyim yoksa tekrar gönderimi talep etmeli miyim ?
    Diğer sorum ise tekrar gönderim de şu anki adresim sağlam bir adres olmadığı için farklı bir adres yazmayı düşünüyorum bundan dolayı bir sıkıntı yaşar mıyım? Ve herhangi ekstra bir ödeme yapmam gerekiyor mu?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

82

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.2k

| | | |