Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

IR-1/CR-1 süreci ve mülakat deneyimleri (ABD vatandaşı ile evlenip Türkiye'de Green Card almak)

• @crazycells peki cok tesekkur ederim 🙂

• @crazycells birkac konuyu tekrar netlestirmek istedim birkac sorum daha olacak 😞
    1- NVC sureci e geciste gelen mailler hep fiziksel olarak mail degil mi? ve o mail adresime ulasmazsa gerekli dosya numarasi vs de ulaşamamış olur?
    2- bu online sistem CEAC su an artik tüm basvurularda kullanılıyor mu? yoksa bazi basvurularin sadece fiziki mail uzerinden yürümesi mi gerekiyor?
    3- bana daha önce önerdiğiniz amerikadaki bir adresi mail adresim olarak adres değişikliği yapmam konusunu online uscis hesabim uzerinden yapabilir miyim? eger mümkünse, ilk adres olarak turkiye adresi vermistim, online adres degisikligi sayfasinda turkiye secemedigim icin ilk adrese ne yazmami onerirsiniz? AR-11 formu ile adres degisikligi yapmak istesem de yine ayni ilk adrese ne yazmami onerirsiniz cunku ulke secenegi yok malesef

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@fotoroman IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak) içinde söyledi:

@crazycells birkac konuyu tekrar netlestirmek istedim birkac sorum daha olacak 😞
    1- NVC sureci e geciste gelen mailler hep fiziksel olarak mail degil mi? ve o mail adresime ulasmazsa gerekli dosya numarasi vs de ulaşamamış olur?
    2- bu online sistem CEAC su an artik tüm basvurularda kullanılıyor mu? yoksa bazi basvurularin sadece fiziki mail uzerinden yürümesi mi gerekiyor?
    3- bana daha önce önerdiğiniz amerikadaki bir adresi mail adresim olarak adres değişikliği yapmam konusunu online uscis hesabim uzerinden yapabilir miyim? eger mümkünse, ilk adres olarak turkiye adresi vermistim, online adres degisikligi sayfasinda turkiye secemedigim icin ilk adrese ne yazmami onerirsiniz? AR-11 formu ile adres degisikligi yapmak istesem de yine ayni ilk adrese ne yazmami onerirsiniz cunku ulke secenegi yok malesef

1. Evet, ama ilgili bilgileri her seferinde USCIS'i ya da NVC'i arayarak almak da mumkun, fakat tabii ki kendinize gereksiz bir asama yaratmis olacaksiniz.

2. Su an hem posta hem online sisteme gectiler, fakat tamamen online yuruyen bir isleme dogru sistem evriliyor (henuz cok uzagiz ama o yone evriliyor) Zaten siz de Immigrant Visa degil Modernized Immigrant Visa alacaksiniz, paket ve belgeler online olarak USCIS'e ulasacak, eskisi gibi size paket verilmeyecek, sadece vize verilecek.

3. Hem hesabinizda hem de -daha onemlisi- AR-11 formu ile adres degisikligi yapmanizi oneririm. Ikisini de ilk adresi tamamen yazmaya calisin Turkey kismini adresin ikinci satirina yazmaya calisabilirsiniz. Daha sorna 1 hafta bekleyip, USCIS'i arayip adres degisikliginin gerceklestigine emin olun bence. Hicbir suphe kalmasin aklinizda.

• @crazycells tekrar cok cok tesekkur ederim supersiniz

• @crazycells Merhaba gerçekten çok yardımcı oluyor verdiğiniz bilgiler.Bizede NOA1 ulaşmadı 6 ay oldu e-posta ile bildirim aldık sadece.Change Of Adress yapmayı bizde düşündük ama k1 sürecinden bir arkadaşımız süreci uzatacağını söyledi.Bu sebepten adres değişimi yapmadık.Çünki biz sürecimizi uzatmak istemiyoruz.Bizde NOA1 için ABD'de bir yakınımızın adresini vermelimiyiz?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ice IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak) içinde söyledi:

@crazycells Merhaba gerçekten çok yardımcı oluyor verdiğiniz bilgiler.Bizede NOA1 ulaşmadı 6 ay oldu e-posta ile bildirim aldık sadece.Change Of Adress yapmayı bizde düşündük ama k1 sürecinden bir arkadaşımız süreci uzatacağını söyledi.Bu sebepten adres değişimi yapmadık.Çünki biz sürecimizi uzatmak istemiyoruz.Bizde NOA1 için ABD'de bir yakınımızın adresini vermelimiyiz?

Evet, 6 ay boyunca gelmediyse mektup postada kaybolmustur. Gelen emailde mektubun kopyasi var mi? Yoksa sadece basvurunun kabul edildigine dair bir aciklama mi var? Eger ayni bilgiler email'de varsa, postalari almasaniz da olur. Ben hala bu yeni sistemdeki ayrintilari cok iyi bilmiyorum, o nedenle email'deki ya da USCIS hesabindaki bilgilerin kapsamindan emin degilim.

Bu arada Change of Address'lerin sizin surecinizi uzatmamasi lazim.

• @crazycells merhaba avukat ım tüm belgeleri 13 mayıs da NVC a mail olarak yolladı bende türkiye de mülakat a girmek için bekliyorum acaba NVC dan ne zaman haber gelir evraklar alındı yada ankarada şu tarihde mülakat ın var anlamında 15 gün sürer mi teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hüseyin IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak) içinde söyledi:

@crazycells merhaba avukat ım tüm belgeleri 13 mayıs da NVC a mail olarak yolladı bende türkiye de mülakat a girmek için bekliyorum acaba NVC dan ne zaman haber gelir evraklar alındı yada ankarada şu tarihde mülakat ın var anlamında 15 gün sürer mi teşekkürler

Evet, maalesef bu asamadan sonra NVC'nin bilgi vermesi 2-3 ay surebilir. Sabirla beklemeniz gerekiyor, maalesef bu sureyi kisaltmaniz mumkun olmayacak. Eger evraklar tamamsa sorun yoktur, eger evraklar eksikse, sizden eksik evraklari da isteyecekler. Bu, gecikmelere neden olabilir. Bu aralar Ankara'daki konsoloslugun gocmen vize biriminde eleman sikintisi var, o nedenle mulakat tarihi almaniz biraz gecikebilir.

• @crazycells anladığım kadarıyla NVC bana 2 veya 3 ay sonra ankara için randevu tarihi verecek üstüne ankara da 2 ay sonra için mülakat doğrumu anlamışım

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hüseyin IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak) içinde söyledi:

@crazycells anladığım kadarıyla NVC bana 2 veya 3 ay sonra ankara için randevu tarihi verecek üstüne ankara da 2 ay sonra için mülakat doğrumu anlamışım

Evet, o sekilde dusunebilirsiniz. NVC size 2-3 ay icinde (sonra degil icinde 🙂 ) bir tarih verecek, bu tarihi verdikten sonra genelde 1.5-2 ay sonrasina verilmis oluyor mulakat tarihi. Eger Ankara'daki ABD konsoloslugu gerekli gorurse mulakatinizi erteler, ama gerekli gormeyebilirler de.

• @crazycells NVC veya konsolosluk personel eksikliğini haberlerden mi biliyorsunuz yoksa tahmin mi ? başvuru yapanlardan mı bilgi aldınız teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells NVC veya konsolosluk personel eksikliğini haberlerden mi biliyorsunuz yoksa tahmin mi ? başvuru yapanlardan mı bilgi aldınız teşekkürler

yok, bunu tamamen forum uyelerinin aktardigi bilgilerden biliyoruz. Gocmen vize mulakat tarihi ertelenen arkadaslar foruma bu sekilde bilgi aktardilar. Merak etmeyin daha onceki yillarda da olmustu, birkac ay sikinti cekip sonra normale donerler buyuk ihtimal.

• @cskn merhaba NVC ye evrakları yolladık dan kaç gün sonra size onaylandı bildirildi yazdıklarınızdan 2 ay gözüküyor ama gün olarak hesaplaya bilir misiniz teşekkürler

• arkadaşlar herkese merhaba,siteye yeni üye oldum ve 2 gündür hemen hemen bütün yazılanları okuyup bilgi almaya çalışıyorum.amerikan vatandaşıyla evlenip oraya yerleşmek için yapılması gerekenler hem çok kolay gibi hemde çok zor gibi,40 yaşındayım,türkiyede bir evlilik yaptım,malum amerikaya yerleşmeye karar verdik,henüz 6 ay oluyor evleneli,ve süreci başlatmak istiyoruz.
    amerikan vatandaşı eşim işlemleri başlatmak istiyor,merak ettiğim şey bazı arkadaşlarımız sistemin artık tamamen elektronik olduğunu ve istenilen belgelerin fotoğrafları çekip sisteme yükledik ve sorun çıkmadığını belirtmiş.( örneğin ; pasaport bilgileri,evlilik kanıtı için fotoğraflar,nufüs kayıt örneği gibi) bunlar tercüme edilip sisteme mi yükleniyor,yoksa direk türkçe olarak mı? eşim şuanda amerikada,benden istenilen belgeleri ben eşime mail yoluyla göndersem oluyor mu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kewen-kewen IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak) içinde söyledi:

arkadaşlar herkese merhaba,siteye yeni üye oldum ve 2 gündür hemen hemen bütün yazılanları okuyup bilgi almaya çalışıyorum.amerikan vatandaşıyla evlenip oraya yerleşmek için yapılması gerekenler hem çok kolay gibi hemde çok zor gibi,40 yaşındayım,türkiyede bir evlilik yaptım,malum amerikaya yerleşmeye karar verdik,henüz 6 ay oluyor evleneli,ve süreci başlatmak istiyoruz.
    amerikan vatandaşı eşim işlemleri başlatmak istiyor,merak ettiğim şey bazı arkadaşlarımız sistemin artık tamamen elektronik olduğunu ve istenilen belgelerin fotoğrafları çekip sisteme yükledik ve sorun çıkmadığını belirtmiş.( örneğin ; pasaport bilgileri,evlilik kanıtı için fotoğraflar,nufüs kayıt örneği gibi) bunlar tercüme edilip sisteme mi yükleniyor,yoksa direk türkçe olarak mı? eşim şuanda amerikada,benden istenilen belgeleri ben eşime mail yoluyla göndersem oluyor mu?

Ilk basvuruda USCIS'e yapacaginiz basvuru icin ingilizce tercume gerekiyor. Eger turkce dokumanlar varsa, bunlari ingilizceye tercuman araciligiyla cevirtip gonderin. Bu basvurunun henuz online yapildigini sanmiyorum, formlarin ve belgelerin ciktisini alip, USCIS'e posta ile gonderip basvuruyu baslatmaniz lazim.

Fakat ikinci asamadaki NVC'ye gonderilecek kapsamli belgeler icin evrak dili ingilizce veya turkce olabilir, bir sorun olmaz. Bunlari dediginiz gibi sisteme online yuklemenizi isteyecekler.

Evet, esinize belgeleri tarayip e-mail ile gonderebilirsiniz. Zaten gondereceginiz belgelerin hepsi fotokopi olacak, orijinal belgeler sizde kalmali, kopyalarini gondermelisiniz.

• çok teşekkürler cevap için,arada cevaplar için başınızı ağrıtabilirim ::) kusura bakmayın....

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kewen-kewen IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak) içinde söyledi:

çok teşekkürler cevap için,arada cevaplar için başınızı ağrıtabilirim ::) kusura bakmayın....

problem degil, bol sanslar. Ikinci iletiyi tekrar gozden gecirin, tekrar tekrar okudukca sureci daha net anlarsiniz; USCIS ve NVC iki ayri kurum.

• evet okudukça araştırdıkca daha çok bilgi sahibi oluyorum,yardımlarınız için şimdi ve daha sonrası için teşekkürler.

• Merhaba, ceac sitesine evrak yuklemekle ilgili problemim var. hersey tamam, ama nufus kayit ornegini 2 defadir yukluyoruz , 2 defadir kabul etmiyorlar. Gelen kabul edilememe nedeninde “this document is not in the right side up position. Please replace this with a scan which displays the words horizontally on the screen”. Nasil yukleyecegimi bilemedik simdi.nufus kayit ornegi A4 kagitta yan sekilde basim. Bilgisi olan varmi acaba?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@momof2 IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak) içinde söyledi:

Merhaba, ceac sitesine evrak yuklemekle ilgili problemim var. hersey tamam, ama nufus kayit ornegini 2 defadir yukluyoruz , 2 defadir kabul etmiyorlar. Gelen kabul edilememe nedeninde “this document is not in the right side up position. Please replace this with a scan which displays the words horizontally on the screen”. Nasil yukleyecegimi bilemedik simdi.nufus kayit ornegi A4 kagitta yan sekilde basim. Bilgisi olan varmi acaba?

Taradiginiz dokumanda yazilar yatay degil sanirim, dikey olarak taramissiniz, o nedenle hata vermis. Oryantasyonu degisirip belgeyi bir daha kaydedin ve yine yukleyin.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

120

41.2k
Kullanıcı

4.4k
Konu

427.4k

| | | |