Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Healthcare, Obamacare, Sağlık Sigortası

• ⭐⭐

Sn. @knnrn çok teşekkür ederim. Yani tüm sağlık hizmetlerinden ücret ödemeden yararlanabilecekler. Bu gider kalemi bizi kiradan sonra en çok korkutan kalemdi. 400-500 dolara bile razıydım.
    Tekrar teşekkürler,

• Florida medicaide dahil mi

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@metert Bunu bir infografik ile yanıtlayalım:

alt metni

• @knnrn Healtcare, Obamacare, Saglik sigortasi içinde söyledi:

@metert Bunu bir infografik ile yanıtlayalım:

alt metni

Ben Virginia eyaletine yerleşiyorum Agustosta. Grafikte yok ama sanırım Virginia eklenmiş ; anlamanın kolay yolu www.healthcare.gov'a girip basit birkaç online soru cevapladım( permanent residency yani green card aldığımı seçtim) ve special enrollment period'da başvurmak için qualify ettiğimi öğrendim.Sanırım Virginia'ya giriş yapmadan yani Türkiye'deyken başvurmanın anlamı yok, değil mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@erkoholland ABD'ye yerleşmeden sigorta yapmanızın bir gereği yok. Geldikten sonra siteden poliçenizi alırsınız.

• medicaid e basvuracaktim calistigim yerden 67$ lik bir sigorta paketi onerdiler,sizce ne yapmaliyim yillik gelirim ise bu ay basladigim icin 20k nin altinda olacak.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@aliarmgn Genelde işyeri destekli sigortalar daha kapsamlı oluyor, o nedenle herkes tercih ediyor. Medicaid alma hakkınızı daha sonra kaybedebilirsiniz.
    Geliriniz düşük olduğu için vergi iadeniz yüksek olacak. Ayrıca ödeyeceğiniz sigorta primleri vergiden muaf. Bence iş yerinden yaptırın.

• teşekkürler bilgi ve yardım için @knnrn Healtcare, Obamacare, Saglik sigortasi içinde söyledi:

@aliarmgn Genelde işyeri destekli sigortalar daha kapsamlı oluyor, o nedenle herkes tercih ediyor. Medicaid alma hakkınızı daha sonra kaybedebilirsiniz.
    Geliriniz düşük olduğu için vergi iadeniz yüksek olacak. Ayrıca ödeyeceğiniz sigorta primleri vergiden muaf. Bence iş yerinden yaptırın.

• selam arkadaşlar, sağlık sigortası için special enrollmentten yararlandım ama gelirim yüksek bulunduğu için(nesi yüksekse anlamadım) medicaidden yararlanamıyorum. bana çıkardığı aylık en ucuz plan 560$ 2 kişi için. tax credit olarak da 459$çıkardılar. böylelikle en ucuz plan aylık 53$a geliyor. ancak bu planda deductible da out of pocketta 7500$. yani bu meblaga gelene kadar ben herşeyi cebimden ödeyeceğim doğru mu anlamışım? bir de dental plan yaptırmak zorunda mıyız? zaten bu planın 31 aralığa kadar geçerli olduğunu, kasımda 2019 için yeni kayıt yaptırmam gerektiğini söyledi. bu meblaglar bana çok fazla geldi. bu kadar para verip de 7500e kadar herşeyi ödemek çok saçma geliyor. başka önerebileceğiniz bir yol var mı?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@damladav Poliçe detaylarına bakmak lazım. Deductible her durumda devreye girmiyor. Mesela biz şu güne kadar defalarca hastaneye, doktora gittik ama hiç deductible ödemedik, çünkü hep in-network kurumları ve doktorları tercih ettik. Her seferinde sadece 35 dolar copay ödüyoruz. Haftaya ilk defa out-of-network bir doktorla randevum var, deductible kesilecek mi göreceğiz.

Ben geçen yıl diş sigortası yaptırıp dişçiye gitmiştim, ama fiyatlar çok yüksek çıkıyor ve sigorta neredeyse hiçbir şeyi kapsamıyor. Sadece muayene ve diş temizliğini kapsıyor, onun için sigortaya gerek yok diye düşünüyorum. O yüzden bu yıl için yaptırmadım.

• ⭐⭐

Merhabalar, bizimde planlarımızda Virginia ya yerleşmek var. İlk sene eşim ve oğlum, arkalarındanda ben gideceğim. İlk sene için benim Türkiyeden gelirim olacak yaklaşık 3k Usd aylık. Herhangi bir yardım almayı düşünmüyorum. Eşim ve oğlum için sağlık sigortası yaptırsam, ki ben dahil olmadan yaptırabiliyormuyum bilmiyorum ama, tahmini ödemem ne kadar olur. Eşim orada çalışmayacak.
    Saygılar

• @arnblt Ailenizde gelir elde eden tek kisi olarak esas sigortali, diger aile bireyleri ise dependant yani bizdeki yararlanan kisi statusunde olacaklar. Bu yuzden sadece esinize ve cocugunuza olmaz. Tum aileye yaptirmalisiniz. Pek cok farkli degiskene bagli olarak aylik 500-1000 USD arasi cikabilir. TL'ye vurunca fantastik rakamlar cikiyor ama dolar kazanmaya basladiginizda o kadar da korkulacak bir rakam olmadigi hissediliyor.

• ⭐⭐

Teşekkür ederim Sn @sadriabi , ilk başlarda ben buradan destek olacağım için böyle bir şeyi araştırıyorum. Dediğiniz gibi burdan TL kazanıp göndermek akıl karı bir şey değil artık.

• Arkadaşlar merhaba. Geçenlerde bir haber vardı, obamacare gibi devlet yardımlarından yararlananların vatandaş olması zorkaştırılacak diye. Bu durumda amerikaya geldiğimizde bu devlet yardımlarından yararlanmama durumumuz var.(Eğer amerika vatandaşı olmak hedefse). O zaman ne gibi bir yol izlemeliyiz, sizler neler düşünüyorsunuz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@civilengineer_83 Healtcare, Obamacare, Saglik sigortasi içinde söyledi:

Arkadaşlar merhaba. Geçenlerde bir haber vardı, obamacare gibi devlet yardımlarından yararlananların vatandaş olması zorkaştırılacak diye. Bu durumda amerikaya geldiğimizde bu devlet yardımlarından yararlanmama durumumuz var.(Eğer amerika vatandaşı olmak hedefse). O zaman ne gibi bir yol izlemeliyiz, sizler neler düşünüyorsunuz.

Su konuyu inceleyebilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/1418/mevcut-abd-yonetiminin-yasal-gocmenlerin-vatandasliga-gecmelerini-engellemek-guclestirmek-icin-uygulamaya-calistigi-yeni-politika/

• @knnrn Ben gecen hafta calismaya basladim ve sirketin saglik sigortasi var fakat benim primim mesela aylık 27 dolar gibi düşük bir rakamken esimi ekleyince ona ayrıca ayda 152 dolar oduyorum. ( tabi o ayni şirkette calismadigindan, hatta hiç calismadigindan).
    Sorularim sunlar :

1. Ben calistigim şirketten, esime ise healthcare.govdan yani marketplaceden sigorta alamaz miyim? Marketplacede yani healthcare.gov sitesinde gelirini girince çok ucuz ama super kapsamlı sağlık sigortalari cikiyor. Virginiadayim ben, gelir beklentisini yıllık 16.500 dolardan düşük girince size tax credit vermiyor sistem yani indirim sağlamıyor çünkü sanıyorum sistem sizin full time degil de part time calistiginizi düşünüyor.(bunlar tahmin sadece) Boyle olunca da çok pahalı cikiyor primler. Ama mesela 16.500 usd ve biraz ustu dediniz gelir beklentisine, ciddi indirimli cikiyor primler.( aylık 10-30 usd gibi) Amac sistemi kandırmak degil tabi ama anlamam lazım. Yani kendime calistigim şirketten , esime marketplace`ten almanın yöntemini soruyorum çünkü boyle bir hakkim olması gerektiğine sanki emin gibiyim.
    2. Sene sonunda diyelim ki gelir 16.500 usd degil daha düşük cikti; sıfır ya da mesela 10 bin usd cikti gerceklesen gelir. Prim farki nasıl hesaplanacak? Sizden geri para mi isteyecek yoksa prim iadesi vb bir şey mi yapacak? Giris bölümünde bir rakam gordum ama hesap yöntemini anlayamadım.
    3. Ya da tam tersi , sene sonunda gerceklesen geliriniz 16.500 yerine 50 bin usd oldu, fark nasıl hesaplanacak? yani ekstra kaç usd edersiniz? Nasıl hesaplanır acaba?
    4. Biz Eylül ayında yeni giriş yaptigimizdan special enrollment perioddan faydalanıyoruz yani 2018 health insurance alabiliyoruz healthcare.govdan fakat fiyat almak isteyince ilk soru su: 2018 yılı gelir tahmininiz nedir? Simdi bu sorunun cevabi 3 aylık gelir mi yoksa 1 yıllık gelir mi? Insan tabi 3 aylık girmek istiyor ki gelir düşük olunca primler düşük olur diye ama 3 aylık rakam girince indirimli saglik sigortasına hak vermiyor sistem. Yıllık gelir diye sormuyor ama , 2018 yılı geliri diyor. Sanki burada sorun var gibi. Saniyorum 3 aylık degil de 1 yıllık gelir girmek gerekiyor. Keske 1 yıllık gelir beklentisi nedir diye sorsaydı. @goodluck @sadriabi @crazycells
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@erkoholland Benim işyerim bana ücretsiz sağlık sigortası yapıyor, ama eşimi ve oğlumuzu eklemek için aylık 550 dolar prim ödüyorum. Yani 150 dolar fena değil aslında.
    Eşinize başka bir yerden sigorta yaptırmanızda yanlış bir şey yok. Healthcare.gov üzerinden yapabilirsiniz. Ama gelir beyanı konusu sıkıntı oluyor gerçekten. 2018 yılı için toplamda ne kadar gelir beyan edecekseniz ona göre yazmanız lazım. Yıl sonunda gerçekleşen rakamlar farklı olursa borçlu veya alacaklı çıkmanız mümkün. ABD’ye ilk girişi yaptıktan sonra vergi mükellefi oluyorsunuz.
    Bir diğer seçenek, Aralık ayını bekleyip 2019 yılı için bir poliçe almak. Veya eşinizin sağlık sigortası yapan bir işe girmesi.
    Yaşadığınız bölgede ücretsiz danışmanlık hizmeti veren sigorta acenteleri vardır, onlara da danışabilirsiniz.

• @erkoholland Healtcare, Obamacare, Saglik sigortasi içinde söyledi:

@knnrn Ben gecen hafta calismaya basladim ve sirketin saglik sigortasi var fakat benim primim mesela aylık 27 dolar gibi düşük bir rakamken esimi ekleyince ona ayrıca ayda 152 dolar oduyorum. ( tabi o ayni şirkette calismadigindan, hatta hiç calismadigindan).
    Sorularim sunlar :

1. Ben calistigim şirketten, esime ise healthcare.govdan yani marketplaceden sigorta alamaz miyim? Marketplacede yani healthcare.gov sitesinde gelirini girince çok ucuz ama super kapsamlı sağlık sigortalari cikiyor. Virginiadayim ben, gelir beklentisini yıllık 16.500 dolardan düşük girince size tax credit vermiyor sistem yani indirim sağlamıyor çünkü sanıyorum sistem sizin full time degil de part time calistiginizi düşünüyor.(bunlar tahmin sadece) Boyle olunca da çok pahalı cikiyor primler. Ama mesela 16.500 usd ve biraz ustu dediniz gelir beklentisine, ciddi indirimli cikiyor primler.( aylık 10-30 usd gibi) Amac sistemi kandırmak degil tabi ama anlamam lazım. Yani kendime calistigim şirketten , esime marketplace`ten almanın yöntemini soruyorum çünkü boyle bir hakkim olması gerektiğine sanki emin gibiyim.
    2. Sene sonunda diyelim ki gelir 16.500 usd degil daha düşük cikti; sıfır ya da mesela 10 bin usd cikti gerceklesen gelir. Prim farki nasıl hesaplanacak? Sizden geri para mi isteyecek yoksa prim iadesi vb bir şey mi yapacak? Giris bölümünde bir rakam gordum ama hesap yöntemini anlayamadım.
    3. Ya da tam tersi , sene sonunda gerceklesen geliriniz 16.500 yerine 50 bin usd oldu, fark nasıl hesaplanacak? yani ekstra kaç usd edersiniz? Nasıl hesaplanır acaba?
    4. Biz Eylül ayında yeni giriş yaptigimizdan special enrollment perioddan faydalanıyoruz yani 2018 health insurance alabiliyoruz healthcare.govdan fakat fiyat almak isteyince ilk soru su: 2018 yılı gelir tahmininiz nedir? Simdi bu sorunun cevabi 3 aylık gelir mi yoksa 1 yıllık gelir mi? Insan tabi 3 aylık girmek istiyor ki gelir düşük olunca primler düşük olur diye ama 3 aylık rakam girince indirimli saglik sigortasına hak vermiyor sistem. Yıllık gelir diye sormuyor ama , 2018 yılı geliri diyor. Sanki burada sorun var gibi. Saniyorum 3 aylık degil de 1 yıllık gelir girmek gerekiyor. Keske 1 yıllık gelir beklentisi nedir diye sorsaydı. @goodluck @sadriabi @crazycells

Sizin yerinizde olsam healthcare.gov’u hic karistirmazdim. knnrn’in dedigi gibi esiniz icin $150 ek odeme mukemmel bir rakam. Mevcut hukumet, herhangi bir sekilde saglik sigortasi odemelerinde destek alan gocmenlerin vatandasliga gecmelerinde zorluk cikarmak ve hatta birakin vatandasligi yesil kartlarini yenilememek yani iptal etmek icin firsat kolluyor. En son duzenlemeden bu kismi son anda cikardilar. Bizim 3 kisilik sigortayi subvansiyonsuz almaya kalksak aylik $900+$300-deductable’lar. Saglik sisteminden aldigimiz destek sayesinde saglik hizmetine ulabiliyor olmak iyi ama bunun icin destek almak zorunda olmaktan inanilmaz sekilde rahatsizim. Zira yil sonunu beklemeden serbest meslek gelirimde artis bildirdim ve aylik odememiz artti.

Burada genellikle yillik gelir konusuluyor. Kullanilan terminolojiye dikkat ederseniz sorun yasamamaniz lazim. Malum monthly diyorsa aylik annual diyorsa yillik rakam soruyor.

Soylendigine gore ongordugunuz ve gerceklesen geliriniz arasinda fark var ise
    IRS aradaki farki mahsup ediyor. Ilk sene bizde vergi iadesi oldu ama bu sene buyuk ihtimal benden ek odeme alacaklar. Netlestiginde bilgi verebilirim.

knnrn’in belirttigi gibi certified assister’lar var. onlarla konusabilirsiniz. Ben olsam hic bulasmam isyeri sigortasini alir gecerdim.
    Bunun yani sira uc bes birsey verip duzgun bir muhasebeciye danismanizi/calismanizi oneririm. 3. ayda giris yapmistik, world wide vergi beyani yaptirdi yani TR’deki ilk uc aylik gelirimin varsa vergilendirmemis kismini da vergi matrahina ekledi akabinde yil sonu $2500 civari vergi iadesi almamizi sagladi. Gerci benim durumum self employed oldugu icin sizden farkli olabilir. Ote yandan eyaletler arasindaki farkliliklar da olabilir. Her halukarda mutlaka yetkili ve sorumlu kisilerle bu bilgileri teyit etmek gerekir.

Kolayliklar dilerim

• cevaplariniz icin çok teşekkürler. Sizin rakamlara bakinca esim icin 150 usd gercekten iyi rakam gibi duruyor aylık olarak. ikimizin toplan 179 usd aylık. Kapsami da iyi gibi yani Aile olarak deductible toplam 2 bin usd , out of pocket maximum da 4 bin usd. doktor, ilaç, ER , hastane %10 . ( hepsi in-network yerlere gidersen). Calistigim şirketin ek katkisi varmış bu sigortada , sanırım o sebeple koşulları iyi.
    Son bir soru: Out of pocket maximum denilen rakam yani 4 bin usd bizde, bu yıllık olarak cebinden bu rakamdan fazla 1 kurus bile çıkamaz demek, degil mi?
    Acikcasi çok doktora giden biri degilim ama esas korkum büyük hastalık , kaza, ER , hastane yatis gibi buyuk masraflar. Bunlar icin de 4 bin usd fena degil gibi yıllık. Sigortan olmasa 100-200-500 bin usd bile verebilirsin çünkü.
    tekrar teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@erkoholland Evet, out of pocket maximum'a ulaştıktan sonra cebinizden başka para çıkmıyor. Deductible da bizim tahmin ettiğimiz gibi işlemiyor aslında. Şu ana kadar pek çok kez doktora/hastaneye gittik ama copay dışında bir ödeme yapmadık. Geçen ay denemek için network dışı bir doktora gittim, yine de sadece 35 dolar copay aldılar. Sistemi anlamak maalesef çok kolay değil. Ben sağlık sektöründe olduğum halde nasıl işlediğini anlamıyorum, deneme yanılma usulü öğreniyoruz.
    Yıllık rutin kontrol ücretsiz, kendinize bir aile hekimi seçip muayene olmanızı öneririm. Ayrıca bunun için yapılacak tahliller ve varsa aşılar da ücretsiz oluyor. Sigorta imkanlarından en iyi şekilde yararlanmak lazım.

Benzer Başlıklar

• 10
  • 7
  • 3
  • 5
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

110

40.9k
Users

4.4k
Topics

425.9k

| | | |