Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Amerika'da Kurban Bayramı ve Kurban Kesmek

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@semavi valla biz dini bir topluluk olmadigimizdan bu konuda cesitliligin bir faydasi da, zarari da olmaz kanimca 🙂 ama cesitlilik olsa da yine de forumda dini ve siyasi propaganda yapmak yasak 🙂 bilgi paylasmak isteyen olursa tabii ki dinleriz, hatta arastirilmis ve bilgi edinilmis konularin baska kisilere de fayda saglamasi amaciyla paylasilmasi taraftariyim. Bu baslikta oldugu gibi...

• Ayni fikirdeyim. Propaganada yapmamak. insanlari yaftalamamak yada dusuncelerini yargilamamak lazim aciktan yada arkadan... Yapanlar var mi? Var maalesef... Bir tanesine cok guldum... Bir grupla iliskilendirmis birilerini... aklinca soylenti bile cikarmis... Lakin paylastiklari fotolarda yedikleri yemeklerde hep o gruptan insanlar var 🙂 Otekisi yine birini yaftalamis.... Kendi menfaatine engel oluyor diye... Diger tarafta bir is meselesini halleden, yaftaladigi grubun bariz savunucularindan olana kanka muamelesi yapiyor... Ha simdi ihtiyaci kalmadi, baska bir is bulununca muhabbet azaltilmis 🙂

Velhasil insanin dindari, dinsizi olmaz.... Insan insandir... Gerisi umrumda degildir... Hep soyluyorum... Turkiye'de ne kalitede ise Turkler, burada da ayni kalitede...

Kisacasi... Kurban kesimine karsi cikmak ile, domuz eti yemeyi tercih eden birisine karsi cikmak gozumde ayni seyler...

Birakin insanlar istedigini istedigi gibi yasasin...

Ustam Kubali yehova sahitlerinden, yer ortagim filistin asilli Lubnanli... Diger is komsumuz Iranli musluman ve striptiz clubini satmaya calisiyor.... en iyi komsularim beyaz amerikali ve hispanik... Hatta birisinin dinini ilk defa duydum 🙂 Esi ise inanmiyor... Onceki isyerimde en iyi calisan bir kac elemanimizdan ikisi evli idi (erkek ikiside). Bir diğer calisanikiz kadindi ama erkekligi secmis... O iki evli erkek çift Isten ayrildiginda uzuldugum ender insanlardandi... Calmaz cirpmaz, duzgun calisir.... Bana bakan yonu bu cunku onun, gerisi insanlarin kendi tercihi ve kendine gore dogrusu... Tartismak haddime degil bana zarari yok ise...

Benim ve esimin siyasi gorusleri de uzun bir sure farkli idi mesela... Oylarimiz bile ayni degildi... Babaminda kime oy verdigini hic bilemedim hayatimda... Ben suan bu saygili anlayisi yasayabildigim ve insanlarin birbirine karsi kor olma ihtimali daha fazla olan bir yerde yasamaktan mutluyum... Turklerle hic muhabbetimiz kalmasa ne siyaset ne ayrimcilik konularina sahit olacagiz burada ama birileri isim geregi bana geldiginde illaki az cok konusma geciyor... Onune gecemiyoruz bunun cunku ozellikle yeni gelen bir cok kisi cok dolu geliyor buraya...

velhasil...

Kurban kesmek isteyen de keser, dunyanin duz olduguna inanmak isteyen hatta bununla alakali cemaat kurmak isteyen de kurar burada. Hatta sanirim kurulmusu var.. Hic dert edilmesin...

Sen ne yaptin diye soran olabilir... Ben bir iki defa disinda hep kurban kestim universiteden mezun olduktan sonra. Kac kisi calisiyor ise evde o kadar kestik. Genel anlamda kurban eti ya evime hic girmedi yada birden fazla kesildiginde cok az bir miktari coluk cocuk icin hatira olsun, bir degeri ogretmek icin olsun diye eve girdi... Boyle olmasi gerektigi icin yaziyorum. Iyilik yapmis olmuyor kurban eti dagitan, inandigi dinin emrini yerine getiriyor. O yuzden aciktan yapiliyor...

ABD de kurban kesmedim. Sanirim kesmem de... Kurban aciktan yapilan bir ibadet ve kurallari belli... O etin cogu eve girince, yada kotu yerleri dagitilinca olmuyor o is... Ama kesme durumu olursa bende guzel bir sekilde istif edip, cocuklarimi alip downtown yada midtownda gidip dagitmak isterim. (Yemek olarak)

• This post is deleted!

• Eksik yazmışım... Benim hatam...

Çiğ et dagitilmaz burada 🙂 yemek olarak dağıtmaktan bahsediyordum... 🙂 Homeless Zaten söz konusu kişiler.

Hatta kurbanda kestirildikten bir süre sonra alabilmiş bazıları etleri. Hemen verilmemişti...

• @semavi Duygularıma tercüman olmuşsunuz parmaklarınıza sağlık.

• Banned

@deejake Amerika'da Kurban Bayramı ve Kurban Kesmek içinde söyledi:

Güzel bir konu okudukça cevap yada yorum yapasım geldi herkese katılıyorum. Bu sebeple ben ne yapacağımı yazmaya karar verdim. Maalesef ülkemde kurbanı kesemedim, hep bir engel çıktı. Ya para başka bir yere lazımdı yada yoktu. İlkay'ın videosunu bir yıl önce izledim bana fiyatlar çok uygun geldi. Neyse eğer GC çıkarsa ben nasipse kurban kesmeye kararlıyım. Nereye dağıtırım diye düşünürken bir belgeselde gördüm adam eti pilavı pişirip kolayı yanına koyuyor ve "homeless" diye tabir edilen kişilere dağıtıyor. Bende ona benzer birşey yapacağım sonuçta Kurban ihtiyacı olanlar için açlığa son vermek için kesilir bence hangi dine ırka mensup olduğunun önemi yok. Yeterki yardım edelim. Bu benim düşüncem, ve ben uygulamayı istiyorum. Herkes kendi görüşüne ve inancına sahip bırakın öyle kalsın isteyen para bağışlasın, isteyen dağıtsın, isteyen tek başına yesin. Lütfen yanlış anlamayın ama yakınlarda dahil ben etin iyi tarafının verildiğini hiç görmedim, ben onu yapmayacağım. Evsizlere vereceğim, öğrencilere vereceğim, yeni GC alıp gelenlere vereceğim - anlayacağınız adam çok.

bn de aynı fikirdeyim+ hayalim helal et kesilen ve kendin pişir kendin ye tarzı bir açık /kapalı lokantasının ve şarküteri dükkanının da oldugu bir çiftlik kurmak(Sinem's Farm) hayallerimden biri de her hafta haftanın belli bir günü homelessler için et partisi düzenlemek.:)

• @crazycells Ben Pastafaryan ama duduk makarnasi olan mezhepten.

• Banned

@caglaror Amerika'da Kurban Bayramı ve Kurban Kesmek içinde söyledi:

@crazycells Ben Pastafaryan ama duduk makarnasi olan mezhepten.

o ne oluyo. 🙂 şöyle bişiy mi. 0_1554640255336_2741d7d2-381f-405f-81af-7686894768e3-image.png

• Banned

@sinem Amerika'da Kurban Bayramı ve Kurban Kesmek içinde söyledi:

@caglaror Amerika'da Kurban Bayramı ve Kurban Kesmek içinde söyledi:

@crazycells Ben Pastafaryan ama duduk makarnasi olan mezhepten.

o ne oluyo. 🙂 şöyle bişiy mi. 0_1554640255336_2741d7d2-381f-405f-81af-7686894768e3-image.png

resim çıkmıyo 😞

• @sinem https://tr.wikipedia.org/wiki/Pastafaryanizm

En az din konusuna girmek isteyenler kadar din konusmaktan da hoslanmiyorum. Ama belirtmekten cekinmemek gerektigini dusunuyorum. Ateistim.
    Pastafaryanlik espirili bir elestirel yaklasim bence. Dinler tarihine ilgili birisi olarak (antitez icin tezi iyi okumak gerekti) dar alanda cok fazla dinin catismasiz bir ortamda yasandigi (eski Antakya gibi) bir ilde dogmayi/buyumeyi cok isterdim. Yine de sansima farkli dinlerden arkadaslarim, tanidiklarim, hastalarim oldu. Dini butun (nasil oluyorsa) bir ailede dogdum buyudum. Sansima surekli olarak dine elestirel bir kultur parcasi anti-tez olarak gelistirilmis bir ilceydi.
    Temel amac huzurlu ve mutlu bir yasam surmek. O yuzden huzur ve mutluluga hizmet ettigi surece inancli inancsiz herkese (baskalarinin yasam hakkinda saygi duyduklari surece) saygiliyim.

• Benim için bir insanın "birşeyci" olmasının hiç bir önemi yok... Lakin bu birseyciligi gözüme sokuyorsa midem bulaniyor...

• Banned

bn burada kmseye din sormadım merak da etmiyorum pastafaryanizm kavramını bilmedigim için sordum. Sorum bundan ibaret.

• @sinem Amerika'da Kurban Bayramı ve Kurban Kesmek içinde söyledi:

bn burada kmseye din sormadım merak da etmiyorum pastafaryanizm kavramını bilmedigim için sordum. Sorum bundan ibaret.

Genel anlamda yazıyorum ben, kimseyi işaret etmiyorum. Aman yanlış anlaşılmasın...

• Banned

@semavi Amerika'da Kurban Bayramı ve Kurban Kesmek içinde söyledi:

@sinem Amerika'da Kurban Bayramı ve Kurban Kesmek içinde söyledi:

Genel anlamda yazıyorum ben, kimseyi işaret etmiyorum. Aman yanlış anlaşılmasın...

zaten ben de yalnış anlaşılma endişesiyle genel olarak yazdım Sizin yazdıgınıza istinaden degil @semavi

• Forumun buyuk cogunlugunun oldukca iyi yerlesmis bir sagduyuya sahip oldugunu gormek, bilmek cok guzel. Beni buralarda tutan seylerden birisi de bu.
    Gecen sene birisi kucukbas (kurbanlik) isine girdigini yazmisti FB de. Ama lokasyonu hatirlamiyorum. Burada (Santa Clara/CA) bir TR restoran var. Etleri cok iyi, sahibinin kizi etleri bildik bir yerden aldiklarini soylemisti. Buyuk olasilikla kendisi kesmek isteyenlere degilse de vekaletle kestirmek mumkun olabilir mi ogrenebilirim. Bir de buradaki TR arkadaslar kesmediklerini TR de vekaletle kurumlara verdiklerini soylemislerdi.

• ⭐⭐

@crazycells Amerika'da Kurban Bayramı ve Kurban Kesmek içinde söyledi:

@hakan122 evet, sizin dediginiz gibi yeni tasinacaginiz yerin kulturune kapali olmak cok buyuk bir problem. Eger toplumla kaynasamayacak yapidaysaniz , bu sadece hayatinizi zorlastirir, sizi toplumdan soyutlar.

Benim gorebildigim kadariyla ozellikle Paterson bolgesindeki Turkler arasinda sizin dediginiz gibi kisiler var. Ben bu arkadaslarin buyuk bir hata yaptiklarini dusunuyorum ama bunu baskalarina zorlamadiklari surece bu kendilerini ilgilendirir. Ama genel olarak bu bilgilerin forumda paylasilmasini destekliyorum 🙂 Birileri bunu ilginc buluyorsa ya da yararli buluyorsa, baskalari da bulabilir, baskalarinin da isine yarayabilir. Bu dediklerim, tabii islam ya da din ozelinde degil, kulturun butun ogeleri icin gecerli 🙂 3.5 milyon musluman yasiyormus ABD'de, dolayisiyla boyle bir kultur de halihazirda mevcut.

Bizim forumumuzda bir din problemi yok, nitekim forumun ve grubun moderasyonundaki hicbir arkadas da kendini dindar ya da musluman olarak tanimlamiyor. Hepimiz agnostik/ateist/pastafaryan cizgideyiz. Bu forumda da din propagandasi yapilmasina izin vermeyiz, ama bu konuda zaten boyle bir durum soz konusu degil.

Pastafaryan iyimis 🙂 @crazycells din kur inanalim 😀 en azindan kurallari guvenilir bir kisiden dogru bir sekilde ogreniriz 😀 mumkunse tanri spagetti canavari olmasin ama.

Agnostikte fena degilmis ben bile ne oldugumu bilmiyomusum. Sanirim ben topluca inanmayi sevmiyorum. Kisisel olarak inanayim. Insanlarin en dogru inanc bende diyip kisitlamalar altinda dunya nimetlerinden de geri kalmayislari bende sorgulama ihtiyaci hissettiriyor. Ben galiba dinin gelenek gorenek tarafini seviyorum. Cocukken kurban bayramlarinda arka bahcede kurban keserdik. Sabahlari bayram namazina gidip kahvalti ederdik. Kurban kesimi sirasinda fuze kiz kaciran torpil atip oynardik. Hala ozlemle anarim. Ailende bi tane dindar dinci yobaz adina ne dersen de kimse yoktu. Ya da ramazanda oruc tutmasam da iftar sofralarini cok severdim. Simdi seviyomusun dersen cok mesafeliyim. Herseyin ranta donustugu turkiyede hicbiseyden eskisi kadar zevk almiyorum

• @goodluck Memleket neresi? Cok benzer bir cocukluk kurban bayrami tablosu 🙂

• ⭐⭐

@caglaror

Ankara cankayaliyim. Kurban kanlarinin yokuslu sokaklarsan aktigi yillar. Sokakta son oynayan cocuklardanim 🙂

• Banned

Sokakta son oynayan cocuklardanim 🙂
    @goodluck bn de öyle. 😞 Ama Aydınlısından. 🙂

• @goodluck Amerika'da Kurban Bayramı ve Kurban Kesmek içinde söyledi:

@caglaror

Ankara cankayaliyim. Kurban kanlarinin yokuslu sokaklarsan aktigi yillar. Sokakta son oynayan cocuklardanim 🙂

Ben Ankaralıyım o gurupta bende varım malesef çocuklara anlatınca masal gibi geliyor. Ne günlerdi az misket oynamadım sokaklarda 😃

Benzer Başlıklar

• 1
  • 7
  • 6
  • 16
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

62

40.9k
Users

4.4k
Topics

426.1k

| | | |