Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @rana, içinde söyledi: DV2020 Mulakat Deneyimleri

İyi akşamlar. Mülakat için gelen son mailde is

merhaba greencardinizin yollanacagi adreste telefon numarasını bos bırakmıs olabilir misiniz? ondan dolayı istiyor olabilirler.Mailin tam icerigi nedir acaba?

• @dmrtkn teşekkürler florida kısmetse.

• @Burak-Erdoğan merhaba. Hayır bırakmadım eminim. Talihliden istenilen belgeler kısmını gönderdim.

Bank statements, Should show account balance and transaction history for the previous six months. Personal bank statements OR original I-134 Affidavit of Support from a sponsor along with his/her 1040 Individual Income Tax returns and W2 forms and a copy of his/her U.S. passport or green card. If you are submitting a form I-134. If you are submitting a form I-134, please make a copy for each additional family member immigrating.

Diversity Visa application Fee, $330 U.S. dollars per applicant, please bring exact change. Please note that you can pay in TL. or U.S. dollars.

Police Certificate, Turkey (Original), Required for all Turkish citizens or residents of Turkey. Must include archive records check (Arsiv kayitli Adli Sicil Kaydi).

Birth Certificate, Turkey (Original), Nüfus kayit örnegi (Please note that all actions (divorce(s), marriage(s) and death(s)) must be listed on your NKO).

Marriage Certificate from Turkey (Original and one copy).

High school or University Diploma - TR, If you are graduated from a correspondence (open) high school in Turkey, please visit the website below and bring the barcode number with you when you come for the interview: https://www.turkiye.gov.tr/milli-egitim-acik-ogretim-liseleri-ogrenci-durum-belgesi-sorgulama.

U.S. phone number.

• @rana, içinde söyledi: DV2020 Mulakat Deneyimleri

@Burak-Erdoğan merhaba. Hayır bırakmadım eminim. Talihliden istenilen belgeler kısmını gönderdim.

Bank statements, Should show account balance and transaction history for the previous six months. Personal bank statements OR original I-134 Affidavit of Support from a sponsor along with his/her 1040 Individual Income Tax returns and W2 forms and a copy of his/her U.S. passport or green card. If you are submitting a form I-134. If you are submitting a form I-134, please make a copy for each additional family member immigrating.

Diversity Visa application Fee, $330 U.S. dollars per applicant, please bring exact change. Please note that you can pay in TL. or U.S. dollars.

Police Certificate, Turkey (Original), Required for all Turkish citizens or residents of Turkey. Must include archive records check (Arsiv kayitli Adli Sicil Kaydi).

Birth Certificate, Turkey (Original), Nüfus kayit örnegi (Please note that all actions (divorce(s), marriage(s) and death(s)) must be listed on your NKO).

Marriage Certificate from Turkey (Original and one copy).

High school or University Diploma - TR, If you are graduated from a correspondence (open) high school in Turkey, please visit the website below and bring the barcode number with you when you come for the interview: https://www.turkiye.gov.tr/milli-egitim-acik-ogretim-liseleri-ogrenci-durum-belgesi-sorgulama.

U.S. phone number.

@crazycells tahmin yürütebilir herhalde durumla ilgili.

Sizden us numarasi istemeleri sacma herhalde acil durum numarası gibi ulasabilecekleri numara istiyorlar ama verizon,at&t,verizon,sprint'in sitelerine baktım herhangi bir online numara basvurusu vs de yok kcc'ye mail atmayı deneyin derim 😞

• @Burak-Erdoğan mülakata az kaldı zaten yaşayarak görelim bakalım. Orada tanıdığım var ama nasıl bir belgeyle götürmem gerekir onu bulamadım

• ⭐⭐⭐

@bolatmali hocam ve eşiniz hiç bir zaman umudunuzu kaybetmeyin. Bu sürecin üstesinden gelmeniz için dualarımız sizlerde olacak 😊

• @hamzamurat yüksek meblağ dediğiniz ne kadar acaba? Çoğumuz yada en azından biz bunu merak ediyoruz.Talihli kişi olarak ben Eylül ayında 8 yıllık banka hesabımın döviz hesabına 40k$ yatırdım ve ufak ufak yatırmaya devam ediyorum.Bu arada Türk Lirası hesabıma para giriş ve çıkışları oluyor.Siz talihli kişi hesabında ne kadar para ile görüşmeye gittiniz.Rica etsem öğrenebilirmiyiz?

• @hamzamurat bey eşinizin ve sizin hesabınızda kaç bin dolar vardı ve paranızı ne zaman yatırmıştınız bankaya tebrik ederim bu Arada

• ⭐⭐⭐

@fetihy, içinde söyledi: DV2020 Mulakat Deneyimleri

@bolatmali hocam ve eşiniz hiç bir zaman umudunuzu kaybetmeyin. Bu sürecin üstesinden gelmeniz için dualarımız sizlerde olacak 😊

Çok teşekkür ederim iyi dilekleriniz için 🙂

• Merhaba,
    @bolatmali Durum için oldukça üzüldüm sizin adınıza ve bir o kadar da şaşırdım. Anlattıklarınızdan anladığım kadarıyla çıkardığım şu değerlendirmeyi (sadece bir neden bulmak adına) paylaşmak isterim.

Sanırım konsolos ilk başta sizin ve eşinizin İngilizce bilginizi test etmek istedi, ki onlar aslında Türkçe bilmelerine rağmen orda sizi İngilizce konuşmaya itmelerinin izahı bu şekilde açıklanabilir. Yaptığınız işi açıkçası bilmiyorum, yazdıysanız takip edemedim, fakat parçaları birleştirmeye çalışıyorum. Mesleğinizi GC 2020 talihli listesine kamu çalışanı olarak girmişsiniz, ds260 formuna ne yazdığınızı bilmiyorum. Bu durumda konsolosların sanırım mesleğinizin Amerika'da kısa süre içerisinde bulabileceğiniz ve yerleşebileceğiniz bir karşılığı olmadığını düşündüklerini tahmin ediyorum. Bunu kuvvetlendiren etkenlerden biri de kendinizin söylediği üzere zayıf İngilizce bilginiz.

Her ne kadar yıllar boyunca süregelen deneyimlerden bu forumun ve bazı net kaynakların haricinde kimse aynı konuda sıkıntı çeken birilerini tanıyor mu bilmiyorum fakat benim şahsen çıkardığım sonuç şu ki, artık konsoloslar talihlinin ve/veya ailesinin dosyasını/durumunu analitik olarak ele alıyorlar. Önceden beri önemsiz olduğu rivayeti süregelen genel kanının aksine; İngilizce bilmenin, bir meslek sahibi olmanın, hatta ds260 formundaki Amerika'da yapmayı düşündüğünüz işin ne olduğu tarzındaki soruların aslında ne kadar düşünülüp ve plan yapılıp verilmesinin gerekliliği açısından tüm talihliler için bir ders niteliğinde olduğunu düşünüyorum.

Bütün bunların ışığında, şahsi kanaatim, konsolosların çok büyük ihtimalle mülakatta gösterdiğiniz mal varlığı, onların sizin Amerika'da kısa sürede iş bulamayacağınızı, bunun için İngilizce'nizin yeterli olmadığını, bu zaman zarfında geçecek sürede size bu miktarın yetmeyeceğini ve bu sürede sizin perişan olmamanız için bir Amerikan vatandaşının maddi veya mentör olarak her halükarda size sahip çıkması gerektiğini ve bunu da son gelişmelere dayanarak devletin sırtına yük bindirmeme (public charge) politikasını daha katı bir şekilde uygulamaya koyduklarını düşündüklerini sanıyorum.

Bunlar benim naçizane kendi fikirlerim fakat sadece sizin durumunuza değil de Amerika'da göçmenlerle ilgili yaşanan son gelişmeler ve dv lottery'nin bu yıl gerçekleşen bazı başvuru ve belge beyanı gibi adımlarının ince elenip sık dokunmasi gibi büyük resme bakacak olursak, yavaş yavaş nitelikli göçmen alma politikasının ön hazırlıkları gibi görünmüyor değil.

Sizin özelinde ise sponsor sağlamanız durumunda çok çok büyük ihtimalle herhangi başka bir sorun olmayacaktır. Konsolosların söylediklerinin haricinde miktarı yükselterek tekrar görüşmeye gitmenizi kesinlikle önerMİyorum. Bütün odağınızı Amerika'da bir sponsor bulmaya çevirmenizi tavsiye ederim. Hatta ikinci görüşme için biraz İngilizce çalışmanızı bile tavsiye edeceğim neredeyse.

Biraz uzun oldu kusura bakmayın, yanlış bir şey söylediysem yanlışlıkla söylemişimdir, şimdiden kusura bakmayın. Ben sorunu çözeceğize neredeyse eminim, yakında iyi haberlerinizi duymak üzere, hoşçakalın.

• @turcouz Hocam merhaba yazınız uzun ama mükemmel bir üslup ile yazmışsınız, sonuna kadar okudum.
    Yanlış anlamayın dediklerinize katılmıyorum.Çünkü dil konusunda bugün giren diğer kişiler de dahil hiç bir zaman problem olmadı.@bolatmali Arkadaşımızın daha sonra uzun uzun anlattığı maili görünce,
    Benim düşüncem yaşı genç para bir anda girilmiş sorun ola bilir,
    Eşi ile gc çıktından sonra evlenmiş (daha önce yapan var ama kıllanırım),
    Okul için üniversite mezun demiş sanırım forum da veya öğrenci ama lise diploması götürülmüş,
    Bir de en önemlisi bence yeni iş öğrenen bir görevli ile mülakat yapılmış ki bu kişiler daha katı ve kuralcı olur,
    umarım bundan sonrası daha güzel olur bol şans.(benim görüşüm)

• @Nothing-Man Çok teşekkürler, tabi ki amacımız beyin fırtınası yapmak, komplo teorisi üretmek değil 🙂 Haklı olabilirsin, bazı çelişkiler var, bu çelişkilerin olmaması gerektiği konusunda sayın @Muhtaradana ve sayın @crazycells sürekli olarak uyarılarda bulunuyorlar her fırsatta. Sonu güzel bitsin yeter, ne diyelim 🙂

• @turcouz Ben ilk duyunca şok oldum, parasal sorun olması gibi geldi, sponsor istenince aman Allahım 26k para ve sponsor 🙂 Benim hayaller söndü bir an 🙂 Sonra uzun mesajı okuduktan ve diğer arkadaşların mülakatları görünce, çelişkiler ve görevli sorunun fitilini ateşlemiş gibi.Umarım bundan sonrasın da güzel haberlerini alırız, (size de bol şans şimdiden,)

• @Nothing-Man Çok teşekkür ederim, darısı başınıza. Başvuruyu yaptınız mı, sanırım bugün yarın bitiyor süre.

• ⭐⭐⭐

@turcouz @Nothing-Man yorunlarınız için teşekkür ediyorum.
    Bir konuyu aydınlatmak isterim;
    Şuan hala üniversitede eğitimime devam etmekteyim. Formu doldururken hala öğrenciyim gibi bir seçenek yok. Mezuniyet tarihini formu gönderdiğiniz tarih olmasını öneriyorlar bu yüzden.
    Benim hatam öğrenci belgesi almamak oldu sanırım.
    Bizim eksikliklerimiz olabilir. Falat esas sorunun mülakatı yapan görevlinin belkide ilk mülakatı olmasına ve bizimde yanlış yaptığımız noktanın kendimizi anlatamamıza bağlıyorum. İlk aşamada yemin ettirmek dışında diğer bütün aşamalarda yardım almak zorunda kaldı kendisi.
    Benim bu süreçten sonra mülakata girecek olan adaylara tek tavsiyem, beyan edebilecekleri bütün belgeleri yanında bulundurmaları ve eğer ingilizce mülakat yapamayacaksalar kesinlikle tercüman konusunda tatlıca ısrarda bulunmaları.
    Eğer ingilizce yapacaklarsa, kalıp olarak sorulan soruların cevaplarına çalışmaları.

• @bolatmali Sakın moralinizi bozmayın, ben de aylar önce bu forumda yazdığım bir yazıda da belirttiğim gibi defalarca vize reddi aldım. Sonu iyi oldu ama, DV2020'yi kazandım 🙂 Demem o ki bazen rastlantılar bir araya gelip işleri geciktiriyor ve canımızı sıkıyor. Canı gönülden yakında burdan iyi haberler vereceğine inanıyorum. Ayrıca deneyiminizi bana söz verdiğiniz gibi burda paylaştığınız için şahsen teşekkür ederim 🙂

• @turcouz Ben teşekkür ederim, Amin inşallah 🙂 İlk hafta yaptım, o gün bugün buradayım süreçte 🙂

• ⭐⭐⭐

Tabikide paylaşacağım, evet belki sürecim olumsuz olabilir, fakat en azından benden sonraki insanlar bu tecrübeler sayesinde vizesini sorunsuz alabilir umarım 🙂
    Başarılı mülakat deneyimleri ne mutlı ki oldukça fazla zaten, önemli olan arada böyle durumları paylaşıp insanları bilinçlendirmek.
    Umarım sizlerin süreçleri sorunsuz geçer

• ⭐⭐⭐⭐

@bolatmali, içinde söyledi: DV2020 Mulakat Deneyimleri

@turcouz @Nothing-Man yorunlarınız için teşekkür ediyorum.
    Bir konuyu aydınlatmak isterim;
    Şuan hala üniversitede eğitimime devam etmekteyim. Formu doldururken hala öğrenciyim gibi bir seçenek yok. Mezuniyet tarihini formu gönderdiğiniz tarih olmasını öneriyorlar bu yüzden.
    Bizim eksikliklerimiz olabilir. Falat esas sorunun mülakatı yapan görevlinin belkide ilk mülakatı olmasına ve bizimde yanlış yaptığımız noktanın kendimizi anlatamamıza bağlıyorum. İlk aşamada yemin ettirmek dışında diğer bütün aşamalarda yardım almak zorunda kaldı kendisi.
    Benim bu süreçten sonra mülakata girecek olan adaylara tek tavsiyem, beyan edebilecekleri bütün belgeleri yanında bulundurmaları ve eğer ingilizce mülakat yapamayacaksalar kesinlikle tercüman konusunda tatlıca ısrarda bulunmaları.
    Eğer ingilizce yapacaklarsa, kalıp olarak sorulan soruların cevaplarını ezberlemeleri ingilizceleri çok iyi bir seviyede değilse

@bolatmali durumunuza üzüldüm. Mülakatım esnasında bende sizin gibi yeni ve sadece ingilizce bilen bir görevliye denk gelmiştim. Benim önümdeki iki ailenin elenmiş olduğu bir psikoloji ile girdim. Burada ingilizce seviyeniz ve olaya hakimiyetiniz ne yazık ki öne çıkıyor. Benim Yemin hariç bütün işlemler ingilizce gerçekleşti. Girecek arkadaşların buna dikkat etmesinde fayda var. Ayrıca kamu görevlisi olma hususu ve bilgilerin eksikliği bazen sıkıntı yaratabiliyor.

Girecekler için Not : İngilizce soruları cevaplarken veya evrak teslim ederken lisanı abartılı coşkulu yüksek sesle ve ukalaca kullanmayınız. Bu şekilde elenenler oldu. Eğer ingilizcenizde sıkıntı varsa tercümanı baştan mutlaka isteyiniz. Bilginize

• @bolatmali Canınızı sıkmayın, umarım her şey bundan sonra ki süreçte daha güzel olacak.Evet bende görevliden yana şanssız olduğunuz düşüncesindeyim, belirttim zaten diğer konular o kişinin işgüzarlığı. Öğrenciyi okuyorum gibi bir seçenek vardı, sanırım.Keşke bu konuları değilde tebrik mesajı yazabilseydik bugün, cidden üzüldük ama dediğim gibi umarım bundan sonrası daha güzel olacak sizin için.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

101

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.3k

| | | |