Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @mulus Bu sekil olumsuz bir tecrube yasamaniza gercekten uzuldum ve okurken de gerildim acikcasi. Gecen hafta 1 sene dolmasina 3 gun kala, NYC JFK den kartimi aldiktan sonraki ilk girisimi yaptim muthis bir gerginlik icerisinde. Kafamda bir suru senaryo calismisken cok sacma bi sekilde az daha o sorgulanma odasina alinyordum, tabii ki kendi hatamdan oturu. Evvela Green card i okuttugum makinenin verdigi cikti kagidinda kisisel bilgilerimin uzerine koca bir Carpi isareti atilmisti. Pasaport kuyrugunda hemen kuzenimi aradim ve endise etmemem gerektigini soyledi. Ve mahkeme duvari suratli bir teyze pasaport kontrolumu yaparken bana "Nereden geliyorsun" diye sordu. Aslinda Turkiye"den geliyorum ama Almanya"da calisiyorum diyerek adeta kendi ayagima sIktim. Ordan sonrasinda bir toparlamaya calistim iste onumuzdeki sene temelli yerlesecegim diyerek. Meslegimi sordu, software eng. dedim sonra gene ayni sert suratla gec dedi. Ve acikcasi bayagi sasirdim. Yarin re-entry e basvurumu yapip Sali gunu gene Almanya"ya donecegim. Tabi biyometrik veri dolayisiyla 1 ay icerisinde tekrar buraya gelmem gerekiyor. Gercekten de stresli bir surec. Tekrardan gecmis olsun diyeyim.

• @saulgoodman Cok sagolun, tabi simdi alman vatandasligina gecersem cifte vatandas olamayacagim icin Green Card im bundan nasil etkilenir onu da hic bilmiyorum. Sanirim bir immigration lawyer a danismam gerekiyor, internette pek bir bilgi bulamadim.

• ⭐⭐

@mulus, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

Herkese selam,

2018 Kasım ayında vizeyle ilk girişimi yaptıktan sonra, elimde fiziki olarak greencard ile ilk girişimi gerçekleştirmiş bulunuyorum. Hurray!  Ama sıkıntısız bir giriş olmadı benimkisi maalesef. Gene de Allah beterinden saklasın diyerek neler yaşadığımı anlatmaya başlıyorum:

Bu sefer ABD’ye Austin’den giriş yaptım. Austin Bergstrom Airport uluslararası olmasına rağmen, daha önce gördüğüm ABD havaalanlarına göre (Boston ve Tampa) daha küçük ve daha kısıtlı. Uçağımızdan indikten sonra vatandaş-greencardlı-turist ayrımı olmadan hepimiz aynı pasaport sırasına girdik. Bunu belirtiyorum çünkü geçen sefer vizeyle ilk girişimi yaptığım Boston Logan Airport’ta ABD vatandaşı ve green cardlılar ile vatandaş olmayanlar (ve benim gibi dv ile ilk girişini yapanlar) ayrı bir girişten giriş işlemlerini gerçekleştirmişlerdi. Benzer şekilde olur diye düşünürken, uzunca bir sıraya girdim ama neyse ki çok uzun süre sırada beklemek zorunda kalmadan green cardımı makineye okutarak ilk işlemimi tamamladım. Sonra bavulumu beklemeye çalıştım ve ciddi anlamda uçaktan en son çıkan bavul benim bavulum oldu 🙂 ve kırılmış, artık yerinde yeller esen bir tekerlekle!! Austin’de 3 ay kalacağım için 30 kiloluk orta boy valiz ile geldim, benim o valizi değil taşımam itmem bile mucizeyken şimdi o seçeneğin de ortadan kalkması ciddi anlamda moralimi bozdu. Neyse, bu başka bir mevzu, konumuza geri dönecek olursak, bu moral bozukluğu ile ikinci aşama olan pasaport kontrolüne yürüdüm. Görevli memur, en son ne zaman giriş yaptığımı sordu. Ben de 2018 Kasım ayında ülkeden çıkış yaptığımı söyledim. “11 ay, neden bu kadar uzun kaldınız?” diye sorunca doktora öğrencisi olduğumu (hani, önemli bir mazeretim var) ve gelecek sene serbest kalacağımı söyledim. Bunun üzerine görevli, meşhur sarı zarfı hazırladı ve yanına bi başka görevli memuru çağırarak önce ben anlamayayım diye İspanyolca bişeyler konuştu, sonra da bu ikinci gelen memurun eşliğinde beni bir başka odaya aldılar. Bu odada vezne gibi bir şeyin arkasında bi memurun önüne geldim. Memur ilk olarak “bu aşamada soracağımız soruları doğru olarak cevaplamanız gerekmektedir” dedi. Zaten yalan söyleme gibi bir niyetim yoktu ama adamın bunu söyleme tarzından birşeylerin ters gittiğini anladım. Neden 11 ay ABD dışında kaldığımı sorunca önceki memura verdiğim yanıtın aynısını verdim. “Peki bu sefer ne kadar kalmayı düşünüyorsunuz?” diye sorunca ve ilk yaptığı uyarıyı da dikkate alarak “Bu sefer 3 ay kalacağım, sonra okulumun girmemi gerektirdiği bir sınav var ona girmem gerekiyor, bu sınava girdikten sonra serbest kalacağım ve en kısa sürede temelli olarak yerleşmeyi planlıyorum” dedim. “Türkiye’de çalışıyor musunuz?” diye sordu. Üniversitede hocalara asistan olarak görev yapıyorum, yani TA, ama sigortam yok ve haftada üç gün okula gidiyorum. Bunu memura anlatmak istediğim zaman sözümü sertçe kesip “is it yes or no??” diye sordu. Ben de biraz panik yaparak “hem evet hem hayır” gibi bir şey geveledim. Sesim yükselmiş olabilir bu noktada. Bu sınav meselesini kurcaladı sonra. Sınava ne zaman gireceğimi sordu. Ben de Haziran ayında planladığımı söyledim. “Peki Haziran ayında girmedin diyelim?” gibi aslında gayet mantıklı bi soru sordu, ben de “Girmek zorundayım zaten” dedim. Bunun ardından, beni oturmam için ileriye yolladı ve iki ayrı memurla birlikte çoğunluğu İspanyolca olmak üzere ve ara ara da bana bakarak konuşmaya başladılar. Yaklaşık 5 dakika böyle geçtikten sonra, beni tekrar yanlarına çağırdılar. Bu sefer beni sorguya çeken değil başka bir memur bana “Bu green cardı sana vermeyebiliriz aslında ama bu seferlik veriyoruz. Bir daha bu ülkenin dışına çıkıp yeniden giriş yapmak istersen, hangi airport olduğu önemli değil, sana kartını geri vermeyebilir. Dolayısıyla eğer böyle bir niyetin varsa, USCIS’e gidip durumunu anlatmanı ve özel izin almanı öneririm (re-entry permit’ten bahsediyor ama neden bahsettiğini de tam olarak bilmiyor gibiydi).” diyerek green cardımı verdi. Hemen alıp “en kısa sürede!!” dedim ve oradan uzaklaşmaya çalıştım. Ve tabii ki uzaklaşamadım, ön tekerleği kırılmış bacak boyuma gelen koca bavulla nereye uzaklaşıyorsun? Aynı memur beni odadan çıkarttı falan.

Bu korku bana yetti de arttı arkadaşlar. Çok sinirlendim, çok gıcık oldum, aşırı mantıksız bi tavra maruz kaldım ama yapacak bir şey yok, bu green card yerini vatandaşlığa bırakana kadar customs officerlara dayı demek mecburiyetindeyiz, mantık aranacak yer burası ve bu zaman değil malesef. “Doktora yapıyorum diyorum, niyetim kesin ama zamanı var, sadece bu sene değil de gelecek sene olacak” diyorum, adamın doktora fln umurunda değil “1 seneye yakın yoksan ve bi de üstelik gene ülke dışına çıkacağını söylüyorsan o zaman kartını alırım” bakış açısıyla davranıyor. Re-entry permit aldırdıkları kişilerden komisyon mu alıyorlar da bu kadar ısrarla bunu diyorlar dicem de (:p) bahse konu ülke ABD olunca çok mümkünatı yok tabii.

Benimle aynı durumda olan @1877ru da benzer şeyi yaşadı. Bu da şunu gösteriyor ki @crazycells in de sürekli dediği gibi ABD’den uzak kalınan süre 6 ayı geçmemeli, eğer bu süre uzayacaksa da re-entry permit alınmalı. Ben geçerli bir mazeretim olduğunu varsaydım ve bunu kabul ederler diye düşündüm, ama belki de sadece bana denk gelen memurlar nedeniyle öyle oldu veya bundan sonra hep böyle olacak, canımı sıkan bir welcome party ile karşılaştım.

Öncelikle geçmiş olsun.

6 ayı geçirmek büyük risk. Bu konuda birçok örnek duyduk. Kendimiz de 6 ayı geçirmememize ve yeni GC'li olmamıza rağmen birçok soruyla karşılaştık. GC'nin bir turist vizesi gibi kullanılmasına göz yummuyorlar kesinlikle.

6 ayı geçirmiş iseniz göçmenliğinizin akıbeti oradaki görevli memurların yetkisi dahilinde gerçekten. Yönergede bu belirtiliyor.

Bir sonraki girişinizle ilgili yaptıkları uyarı, sizinle ilgili sisteme bir not kaydettiklerini düşündürüyor. Sizin yerinizde olsam mümkünse bir daha uzun süreli çıkış yapmazdım veya yapmak zorundaysam mutlaka Re-Entry Permit'e müracaat ederdim.

Kırık valizi rapor ederek ücretsiz valiz onarımı veya yeni valiz alabilirsiniz. Havaalanındaki havayolu görevlileriyle görüşmeniz yeterli. Hemen o an da size muadil bir valiz verirlerdi isteseydiniz. Kırık tekerlekle zorluk yaşamaktan kurtulurdunuz.

Austin izlenim ve deneyimlerinizi de anlatmanızı bekliyoruz. İyi vakit geçirmeniz dileğiyle...

• ⭐⭐

I94.cbp adresinden bütün giriş çıkışlar görünüyor. Dikkat etmek lazım :=)

• @huseyind sizede geçmiş olsun, o anda ki stresinizi anlıyorum, ama iyi atlatmışssınız,re-enrty permit sürecinin sonunda en yakın zamanda temelli Amerikaya göçünüzü tamamlarsınız umarım

• Herkese merhaba,

DV 2018 talihlisi olarak şubat 2019 tarihinde vizemi aldım ve 20 haziranda ABD'ye giriş yaptım. Daha sonra 1 temmuz tarihinde geri döndüm. Basılan greencardım verdiğim adrese teslim edildi gözükmesine rağmen, herhangi bir teslim alan olmadı. Kısacası greencard su an elimde değil. Daha önce forumda araştırdım. Ülkeye ilk girişimden itibaren 1 yıl daha bu vizeyi kullanabiliyorum. Merak ettiğim bu vize ile seyahat ederken havalimanında sıkıntı yaşarmıyım. Bunla ilgili yanıma bir evrak almam gerekir mi?

• ⭐⭐

@flyingisfreedom yaşamazsınınz. Ama aktarma uçuş falan yapmamaya çalışın. THY ile İstanbul'dan bu şekilde uçan kişiler var. Benim elimde Green Card olduğu halde ikinci gidişimde İstanbul hava limanındaki görevliyi bunu sorup teyit ettirmiştim. Green Card'ınız elinize ulaşıncaya kadar bu vize 1 sene geçerli demişti. Zaten Vizenizin altında yazıyor. Onaydan sonra 1 yıl I-551 yerine geçer diye.

• @arnblt Cevabınız için teşekkür ederim. Aktarma durumunda ne gibi sorunlar yaşayabilirim. Bir bilginiz var mıdır?

• ⭐⭐

@flyingisfreedom aktarma yaptığınız ülke muhtemelen avrupa ülkesi oluyor. Avrupadan ABD ye Green Card isteği çok fazla olmadığı için bu konuda yeterli olayla karşılaşmamış olabilirler. Ama İstanbul da bu durumla bir hayli karşılaşan olmuştur.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@flyingisfreedom, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

@arnblt Cevabınız için teşekkür ederim. Aktarma durumunda ne gibi sorunlar yaşayabilirim. Bir bilginiz var mıdır?

Vizenizin suresi dolmussa sizi ucaga almayabilirler. Damga ABD'ye giriste gecerli, ancak diger ulkeler bunu kabul etmek zorunda degil. O nedenle, sorun yasamamak icin, elinizde kart yoksa ve vizenin suresi dolmussa aktarmasiz ucus yapmanizi oneririm.

• @knnrn öncelikle teşekkürler, aynı zamanda pasaportumda schengen vizesi de mevcut. Avrupa üstünden uçuşta gene de problem yaşayabilirim dimi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@flyingisfreedom, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

@knnrn öncelikle teşekkürler, aynı zamanda pasaportumda schengen vizesi de mevcut. Avrupa üstünden uçuşta gene de problem yaşayabilirim dimi?

Bunun bir onemi yok. ABD ucuslarina gecerli vizesi olmayan biri alinirsa havayolu sirketlerine buyuk cezalar veriliyor. ABD'ye giris icin gecerli vizeniz olduguna inanmazlarsa izin vermeyebilirler. Sahsen yasadigim icin biliyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@knnrn öncelikle teşekkürler, aynı zamanda pasaportumda schengen vizesi de mevcut. Avrupa üstünden uçuşta gene de problem yaşayabilirim dimi?

Standartlara uymaniz isinizi kolaylastirir, nerdeyse hicbir gorevli sizin icin inisiyatif almaz. Eger alirsa ve geri gonderilirseniz kabak onlarin basina patlar 🙂

Eger cok sikisirsaniz, kendilerine CBP'yi aramalarini soyleyebilirsiniz.

• Forumda çok yazdim. Sağolun hep yardımcı oldunuz. Bir husus kaldi sadece, onda net değilim.

20 Ocak'ta ABD'ye ilk girişimi yapacağım, vizem 30 Ocak'a kadar. İlk girişte maksimum 1 hafta kalıp Türkiye'ye geri döneceğim. Kalıcı yerleşimimi ise, Türkiye'ye döndükten sonra 1 sene sonra varsayalım. Sorum şu:

Bu 1 haftalık gidişte USCIS ücretini ödeyip kartımı ABD adresine (arkadaşıma) istiyim mi? 1 sene ABD dışında uzak kalma durumunda kartı alıp almama arasında bir fark var mı?

• ⭐⭐

@computerengineer

1. İsteyin
    2. Arayı o kadar uzatmayın. 6 ayı geçmesin çıkış ve giriş arasındaki süre. Sıkıntı yaşarsınız.
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@computerengineer Karti alsaniz da almasaniz da giristen sonra gocmen statunuz baslamis olacak. Herhangi bir fark olmaz.

• ABD'ye ilk girişi yapmadan kartı ABD adresine göndertme imkanım var mı? ABD'deki arkadaşımın adresini yazacam zaten.

Böyle bir imkan yoksa;
    ABD'ye ilk girişi yapıp kartı almadan çıkınca ABD'deki arkadaşım bana karti postayla gönderebilir dimi? Bir sıkıntı olmaz?

• @computerengineer
    1)yok
    2)evet yollayabilir

• SSN numaram GC ile beraber otomatik mi gelecek?

• ⭐⭐

@computerengineer hayır ikisi farklı kurumlardan geliyor.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

125

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |