Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐

Miami Baş Konsolosluğu Dorian Kasırgası Uyarı Mesajı

Atlantik Okyanusu üzerinde oluşan Dorian tropik fırtınası Karayipler üzerinde 1. Derece Kasırga seviyesine ulaşmıştır. Kuzeybatı rotası çizerek Florida’nın Doğu sahillerine doğru ilerlemekte olan Dorian Kasırgası’nın, 2 Eylül Pazartesi sabah saatlerinde kıyı ile Florida sahillerinde anakarayla temas etmesi beklenmektedir. Bazı projeksiyonlar, kıyı ile temas noktasının Georgia’nın güney sahilleri de olabileceği ihtimaline işaret etmektedir. Meteoroloji uzmanları, temas anında kasırganın 4 şiddetine ulaşmış olmasını beklemektedir.

Başkonsolosluğumuzun sosyal medya platformları üzerinden bugüne kadar paylaştığımız kasırga hazırlığı mahiyetindeki telkinlere ilave olarak, Florida ve Georgia özelinde hazırlanan bazı bilgileri aşağıda dikkatinize sunuyoruz. Bu bilgilerin acil durumlarda ihtiyaç duyduğunuz pek çok soruyu yanıtlayacağını düşünüyoruz.

Lütfen bulunduğunuz bölgeler itibariyle yerel yönetimlerin uyarılarını, sosyal medya platformlarında paylaştıkları bilgileri dikkatle takip ediniz. Benzeri duyuruları Başkonsolosluğumuzun aşağıdaki sosyal medya hesaplarında da paylaşmaya devam edeceğiz:

(http://miami.bk.mfa.gov.tr)

(https://www.facebook.com/TurkishConsulateGeneralinMiami)

(https://twitter.com/TRConsulMiami)

Bölgede yaşayan vatandaşlarımızın bulundukları bölgenin tahliye uygulamaları hakkında önceden bilgi edinmeleri (aşağıdaki linkler üzerinden ulaşılabilir) ve tahliye kararında takip edebilecekleri güzergahları tespit etmelerinde yarar bulunmaktadır.

Toplu nüfus hareketlerinin her türlü aksaklığı beraberinde getirebileceğini lütfen göz önünde bulundurunuz. Kasırganın kara ile temas edeceği noktaya ilişkin belirsizliğin devam ediyor olması nedeniyle, tahliye kararlarının Kasırga’nın anakara ile temasına çok yakın bir süre kala yerel makamlarca açıklanabileceğini, bunun da ilave aksaklıklara sebebiyet vereceğini keza dikkate alınız.

Öte yandan fırtınanın hızı 55 mil/saati geçtiği anda, yerel kolluk kuvvetlerinin yardım imkanlarının ortadan kalktığı bilgisinden hareketle, fırtına şiddetini hissettirmeden güvenli bölgelere/mekanlara giriş yapmaya gayret ediniz.

Fırtınadan etkilenen vatandaşlarımız Başkonsolosluğumuzun ve Konsolosluk Çağrı Merkezi’nin telefonlarına aşağıdaki numaralar üzerinden ulaşabilirler.

T.C.Miami Başkonsolosluğu: +1 786 310 7583

T.C. Miami Başkonsolosluğu Acil Durum Hattı: +1 305 333 7824

Konsolosluk Çağrı Merkezi:+ 1 888 566 7656 (ABD’nin her yerinden ücretsiz aranabilmektedir.)

Tüm vatandaşlarımıza güvenli bir hafta dileklerimizle.

GENEL GÜVENLİK DUYURULARI

FIRTINA ÖNCESİ HAZIRLIK ve ALINABİLECEK TEDBİRLER

Fırtına öncesinde/yaklaşırken, acil durum çantalarınızı hazırlayın.

Aile bireyleri ile acil durum planı oluşturun.

En yakın sığınma yerlerini ve tahliye güzergahını belirleyin.

Hava durumunu radyo, TV, sosyal medya kanalları üzerinden takip edin.

Aracınızın gaz-yakıt ihtiyacını karşılayın.

Bankamatiklerden nakit para çekin.

Önemli belgelerinizin kopyalarını yanınızda bulundurun.

Balkonlardaki/bahçelerdeki eşyalarınızı içeriye alın.

Kapı ve pencere girişlerini sağlamlaştırın. Bant ve tahta koruyucular kullanın.

Plastik kapları su le doldurup, buzluğunuzda saklayın.

Tahliye uygulamasına tabi değilseniz dışarı çıkmayın, mümkünse penceresi olmayan bir odada kalın.

Acil durum çantanızı yanınıza alın.

Evinizi sel basarsa elektrik şalterini kapatın.

Mum yerine el feneri kullanın.

Elektrik kesilirse, elektrikli ev eşyalarını kapatın.

Telefonu kullanmaktan kaçının, mesaj gönderin.

Evcil hayvanlarınızı güvenli bir kafeste saklayın.

Çocuklarınızı kasırga hakkında bilgilendirin ve stres belirtileri gösterip göstermediklerini kontrol edin.

Fırtına sonrasında, hava durumunu takip etmeye devam edin.

Gerekmediği takdirde araç kullanmayın.

Su birikintilerinden ve zarar görmüş her türlü güç kaynağından uzak durun. (Gaz, elektrik)

Yetkili birimler izin vermedikçe, evlerinize geri dönmeyin.

Mümkünse zarar gören bölgeleri/eşyaları/bölümleri fotoğraflayın.

Mum yerine pilli el fenerlerini kullanmaya devam edin.

Evcil hayvanlarınızın güvenliğinden emin olun. Vahşi hayvanlara karşı dikkatli olun.

Musluk suyunu aksi bildirilmedikçe kullanmayın.

Evinize dönmenize engel bir güvenlik tehdidi varsa, ABD İç Güvenlik Bakanlığı Federal Acil Durum Yönetimi Kurumu’na ait 43362 telefon numarasına SHELTER yazıp bir boşluk bırakıp yaşadığınız yerin posta kodunu ekleyip kısa mesajla göndermeniz halinde, en yakın barınağa ait bilgi telefonunuza gelecektir.

ACİL DURUM ÇANTASI

Kişi başına bir galon olmak üzere 3-7 gün yetecek kadar su

3-7 gün yetecek kadar bozulmayacak atıştırmalık ve konserve yiyecekler

Konserve açacağı

Ekstra kıyafet, yağmur kıyafetleri ve sağlam ayakkabılar

Kamp yatağı/matı

Reçeteli ilaçlar

Bebekler, yaşlılar ve yardıma muhtaçlar için özel yiyecekler

İlk yardım çantası

Şarj olmuş bir telefon ve şart aleti

Ekstra gözlük

Evcil hayvanınız varsa, yiyeceği, ilaçları

El feneri, pil ile çalışan radyo ve ekstra pil

Ekstra araba anahtarı

Kişisel temizlik eşyaları

Battaniye – Uyku Tulumu

Önemli belgelerin kopyaları (Pasaport – Yeşilkart – Sigorta poliçesi - Sürücü belgesi vb.)

FLORİDA

Florida Valisi Ron DeSantis Florida için acil durum ilan etmiştir.

Her kasırgada olduğu gibi, ağırlıklı endişe, kuvvetli rüzgar etkisiyle beklenen deniz kıyısında su taşkınlarıdır.

Dorian Kasırgası maalesef “King Tide” olarak bilinen ayın dönemsel yüksek çekim kuvveti ile oluşan yüksek gelgit dalgaları ile aynı döneme denk gelmektedir. Su baskınlarının bu açıdan daha kuvvetli bir risk haline gelmesini göz önünde bulundurun.

Keza kuvvetli rüzgarın elektrik kesintilerine ve telefon/cep telefonu iletişim kopukluğuna sebebiyet vermesi beklenmektedir.

Kasırga ile ilgili güncel bilgilere aşağıdaki linklerden ulaşılabilmektedir.

-Florida gerçek zamanlı trafik bilgisi:

, phone:511

-Dorian kasırgası için Florida yardım sitesi:

https://www.volunteerflorida.org/dorian/

-Florida Acil Durum Yönetim Merkezi

(https://twitter.com/FLSERT)

-Devlet yardımları bilgi hattı telefon numarası 1-800-342-3557.

• Devlet Acil Operasyon Merkezi Medya Hattı: 850-921-0217.

-Barınaklar, kapalı yollar ve tahliye yolları hakkında bilgi için:

(http://www.floridadisaster.org/)

GEORGIA

Georgia Valisi Brian Kemp, aşağıdaki vilayetler için acil durum ilan etmiştir: Brantley, Bryan, Camden, Charldton, Chatham, Effingham, Glynn, Liberty, Long, McIntosh, Pierce, Wayne.

Dorian Kasırgası maalesef “King Tide” olarak bilinen ayın dönemsel yüksek çekim kuvveti ile oluşan yüksek gelgit dalgaları ile aynı döneme denk gelmektedir. Su baskınlarının bu açıdan daha kuvvetli bir risk haline gelmesini göz önünde bulundurun.

Keza kuvvetli rüzgarın elektrik kesintilerine ve telefon/cep telefonu iletişim kopukluğuna sebebiyet vermesi beklenmektedir.

Kasırga ile ilgili güncel bilgilere aşağıdaki linklerden ulaşılabilmektedir.

-Georgia Acil Durum Yönetim Merkezi:

(https://gema.georgia.gov)

-Acil Durum Merkezi Telefon Hattı 404 635 7000

-Georgia Kasırga Yardım Kitapçığı

-Georgia Acil Durum Tahliye Güzergahları Temas Hattı: 1-877-694-2511

www.511ga.orgt.ga.gov/DriveSmart/Emergency/Documents/

T.C. Miami Başkonsolosluğu

• ⭐⭐⭐⭐

ellerine sağlık abi @redsat2000 dikkat et kendine sende ordasın 🙂

• ⭐⭐⭐⭐

@Rhonster Evet North Miami deyim. Ben biraz şanslıyım. Biraz içeride ve yüksekte bulunduğum bölge . Ancak Ne olacak bende göreceğim. Marketlerde kuru gıda konserve su ve içecek reyonları rafları bomboş . Su kısıtlı olarak Polis eşliğinde veriliyor. Kasırga için stok hazırladım. Buranın yerlilerinden öğrendiğim kadarıyla Esas sorun Kasırganın olmasından çok Kasırga sonrası sendromu sıkıntılı imiş. Ayrıca Miami de bazı bölgelerde 1 saatlik elektrik kesintisi oldu. Benim şansıma Türkiyeyi aratmayan görüntüleri de görmüş olduk.

Bu arada sevindirici haber vereyim. 4 gündür Walmart'ta Eğitimdeyim. Sanırım bir kaç gün içerisinde Part time işe başlayacağım.(Kasırga sorun çıkarmazsa ).

• ⭐⭐⭐⭐

@redsat2000 güzel haberler abi

• ⭐⭐

@redsat2000, içinde söyledi: Dorian Kasırgası

@Rhonster Evet North Miami deyim. Ben biraz şanslıyım. Biraz içeride ve yüksekte bulunduğum bölge . Ancak Ne olacak bende göreceğim. Marketlerde kuru gıda konserve su ve içecek reyonları rafları bomboş . Su kısıtlı olarak Polis eşliğinde veriliyor. Kasırga için stok hazırladım. Buranın yerlilerinden öğrendiğim kadarıyla Esas sorun Kasırganın olmasından çok Kasırga sonrası sendromu sıkıntılı imiş. Ayrıca Miami de bazı bölgelerde 1 saatlik elektrik kesintisi oldu. Benim şansıma Türkiyeyi aratmayan görüntüleri de görmüş olduk.

Umarım tüm bölge bu kasırgayı minimum sorunla atlatabilir.

Bu arada sevindirici haber vereyim. 4 gündür Walmart'ta Eğitimdeyim. Sanırım bir kaç gün içerisinde Part time işe başlayacağım.(Kasırga sorun çıkarmazsa ).

Bu çok güzel bir haber. Başladığınızda kutlayalım. 🙂

• ⭐⭐⭐

Sayin @redsat2000 ve diğer tüm bölge vatandaşları, hasarsız ve güvenle kasırgayı atlatabilmeniz dileğiyle.

Bu arada bölgede yaşayanlar kasırganın son durumunu aşağıdaki linkten takip edebilirsiniz;

• ⭐⭐⭐⭐

@FreeWoRLD @Rhonster @saulgoodman Çok teşekkürler. WalMartta işler çok yoğun geçiyor. Yüksek bir tempo var. 2 günde Yöneticilerin dikkatini çektim. Açık pozisyona göre Yönetici olarak Full term geçme durumum var.
    Bugün akşam bekliyoruz. Bakalım sıkıntısız atlatırız.

• Kötü bir haberin içinde iyi haberler de veriyorsunuz @redsat2000 bey 🙂 umarım herşey istediğiniz gibi olur, hayırlı olsun.
    Yalnız kasırga uyarılarında yemek alın su alın dışında çocukları düşünmeleri güzel bir ayrıntı olmuş. Bir de bu kasırgaların kategorilerini normalden fazla söyledikleri bir şehir efsanesi var ama ne kadar doğru bilmiyorum; maksat marketlerde satışlar patlasın 🙂 bana inandırıcı geldi, yaşasın kapitalizm.

• ⭐⭐⭐⭐

@omertug teşekkürler . Bu bir Amerikan klasiği olmuş buralarda. Şakası bir yana olduğu dönemlerde bayağı kötü şeyler yaşamışlar. Bu dönem Kasırga sezonu olduğu için böyle bir kaç tane daha bir kasırga kardeşler burayı ziyaret edecekler. O açıdan bu stoklar sadece Dorian için değil diğerleri için Savaş stoğu olarak düşünün.

• @redsat2000 dikattli olun şimdiden geçmiş olsun

• @redsat2000 umarım giderek zayıflar ve söner gider...Wallmart haberi harika , detaylandırabilirseniz sevinirim...kolay gelsin,

• @redsat2000 Sevindim hayırlı olsun... Valla senin gibi yöneticiyi zor bulurlar. Çok kısa sürede Manager yapacaklarına inanıyorum.

• ⭐⭐⭐⭐

Başvurular normalde 1 ay sürüyor. Eğer seçilmiş isen görüşmeye çağırıyorlar . Benim başvuru görüşmeme Operasyon Müdürü ve Direktör girdi. Sadece işin işleyişi ve Şirket politikası üzerine konuştuk. Bu aşamayı geçtikten sonra teklif mektubu imzalatılıyor ve background control yapılıyor. Bu metin 21 sayfalık bayağı ayrıntılı metin Özellikle hassas olan eyaletlerdeki kontroller yapılıyor. Benim herhangi bir kayıt olmadığı için 2 günde geldi cevabı. Normalde 3-5 gün arası sürüyor. Eğer sıkıntı yok ise Eğitim başlıyor. 3-4 gün sürüyor. sınavları var bunları geçmen gerekiyor. 35 'e yakın olay durum analizi var. Performansını ölçüyorlar. Bu arada eğitim ile birlikte maaşın başlıyor. saati 11 dolar Haftalık maximum 40 saat çalışabiliyorsun. Eğitim sonrası sahada eğitim başlıyor. Ben bu aşamadayım. 1 ay kadar devam ediyor. Bütün departmanlarda teker teker çalıştırıyorlar.Önce sana gösteriyorlar ve sonra işin akışına göre yalnız olarak ne yaptığını kamera ve kart takip sistemi ile izliyorlar. Burada yüksek performans göstermen gerekiyor. Her gün performansın kaydediliyor.

İş biraz ağır rafları hazırlama malzemenin yerini bulma ve yük taşıma ,yük indirip kaldırma gibi işler var. (Kasa bölümü hariç) Tempo yüksek aralar hariç bazen su içecek vaktimiz bile olmuyor. Yemek molası 1 saat saati geldiğinde 1 dk bile beklemeden yemek molasına gidiyorsun.

Walmart bayağı kurumsal bir firma yükselme şansları var. Senin onu göstermen lazım. Daha doğrusu onların buna inanması lazım. Yapılabilir bir iş ama Amerikan sistemine girecekseniz birçok firmada aynı davranışla karşılaşacaksınız. Çok iş olayına alışman kesinlikle lazım. Biraz kölelik diyebilirsiniz ,Ancak iş disiplinleri gerçekten çok iyi.

Şuan performansım çok yüksek durumda ilk 2 gün içerisinde Yöneticilerin dikkatini çektim. Üst kademeler için Operasyon Müdürü ile IK Müdürünün konuşmalarına şahit oldum. Eğitim bitene kadar (yaklaşık 1 ay sürüyor) bu şekilde devam edip üsteki açık pozisyonlar için ayarlamayı bekleyeceğim. Ama normal iş aramalarım devam ediyor.

@Taurus @arkben teşekkürler

• @redsat2000 detay için teşekkürler, biryerden başlamak gerek illa ki, sonrasında da yolunuz açık olsun, sevgiler...

• @redsat2000 tebrik ederim. bol şans

• ⭐⭐⭐⭐

@arkben @DeathZombie teşekkürler

• ⭐⭐⭐

Bu ve bir çok geçmiş kasırgadan en karlı çıkan Walmart, Lowes gibi firmalar oldu. Tüm raf ürünlerini boşalttı.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

83

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |