Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@LArch, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

W-4 formu nasıl doldurulur ve kendimize ne kadar allowance yazmalıyız gibi konularda sitemizde bir rehber görevi görecek sayfa var mı ? benim şu an doldurmam gerekiyor ve açıkçası tam sayıyı belirlemekte zorlanıyorum. yardım ederseniz sevinirim. teşekkürler.

Yukaridaki cevaplari okuyun isterseniz, sanirim o kismi kendinize gore ayarlayabilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@LArch, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

W-4 formu nasıl doldurulur ve kendimize ne kadar allowance yazmalıyız gibi konularda sitemizde bir rehber görevi görecek sayfa var mı ? benim şu an doldurmam gerekiyor ve açıkçası tam sayıyı belirlemekte zorlanıyorum. yardım ederseniz sevinirim. teşekkürler.

Kabaca soyle yapabilirsiniz:

Bekar = 0 veya 1
    Evli cocuksuz = 2 veya 3 (ortak vergi beyani verilecekse, aksi halde bekar olarak doldurmali)
    Evli cocuklu = 3+cocuk sayisi

Yil boyunca cok vergi odemek ve yil sonunda yuksek vergi iadesi almak icin normalden dusuk allowance (ornegin 5 olmasi gerekirken 2) yazabilirsiniz.
    Normalden yuksek allowance yazarsaniz maasinizdan daha az vergi kesilir, ancak yil sonunda borclu cikma ihtimali yuksek olur.

Yil sonunda cikacak alacak/borc durumuna gore W-4 formunuzu guncellersiniz.

• Merhaba arkadaşlar , Türkiye’de 5 yaşında oğlum var annesi ile yaşıyor . Bütün masrafları tarafımdan karşılanıyor . Ben çalışmıyorum . Ameridaki eşimin yıllık vergisinde gösterebilirmiyim oğlumu ? Yardımlarınız için teşekkürler ..

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@özgür, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

Merhaba arkadaşlar , Türkiye’de 5 yaşında oğlum var annesi ile yaşıyor . Bütün masrafları tarafımdan karşılanıyor . Ben çalışmıyorum . Ameridaki eşimin yıllık vergisinde gösterebilirmiyim oğlumu ? Yardımlarınız için teşekkürler ..

Şurada yazdığına göre çocuğu dependent olarak beyan edebilirsiniz: https://www.1040.com/tax-guide/taxes-for-families/claiming-child-when-divorced/

Buna göre masraflarının yarıdan fazlasını ödüyorsanız beyan edebilirsiniz.

• @özgür, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

Merhaba arkadaşlar , Türkiye’de 5 yaşında oğlum var annesi ile yaşıyor . Bütün masrafları tarafımdan karşılanıyor . Ben çalışmıyorum . Ameridaki eşimin yıllık vergisinde gösterebilirmiyim oğlumu ? Yardımlarınız için teşekkürler ..

benim bir tanidigim var esi ve cocugu turkiye de kendisi burada calisiyor ama butun islemleri sanki burada yasiyormus gibi vergi odemesi saglik benefiti gibi olaylar normal aile gibi islem yapiyor.

• Bu sene Turbotax ile ücretsiz olarak bildirim yaptım.

Muhasebeciler $100'dan başlayan fiyatlar çektiği için nasıl yapılır diye biraz araştırdım ve Turbotax'i kullanmaya karar verdim. Uygulamada, tüm gerekli formları tamamladıktan sonra IRS'e göndermeden önce ne kadar return alacağınızı size söylüyor. Vergi yılı içindeki para harcadığınız, vergiden düşebileceğiniz her faturayı saklayın. Bir yere yaptığınız bağışı bile vergiden düşebilirsiniz. Şurada listesi var.

Eğer bekar ve vergi yılı içindeki geliriniz 66 bin doların altındaysa programı kullanmak ücretsiz.Biraz vakit alan ama zor olmayan bir işlem vergi beyanı yapmak. Bunun için bu sayfada 66k altı için Income below $66,000 Free File Software seçeneğinden devam ederek karşınıza kullanabileceğiniz uygulamalar geliyor. İlk önce HR-Block kullanmayı düşündüm ama state ya da federal return için ek ücret istediği için vazgeçtim. Turbotax ikisi için de ücretsiz beyan sağlıyor 66k altı için, belirttiği 3-4 tane şartı da sağlarsanız, ki büyük ihtimalle sağlarsınız. Programı kullanmak basit, adım adım ilerleyerek beyanınızı dolduruyorsunuz. Her adımda açıklamalar var. Bekar kişiler için doldurmak basit. Evli, çocuklu, okul, kurs, kira vb şeyler işin içine girince karmaşıklaşabilir.

Sonuçta Turbotax'in en sonda gösterdiği geri ödemeden 88$ kesinti oldu. Neden belirtmedi IRS.

• @knnrn @gkhanfeez anlamadım yazıdan oğlumu şimdiki eşimin tax ında gösterebilir miyim?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@özgür, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

@knnrn @gkhanfeez anlamadım yazıdan oğlumu şimdiki eşimin tax ında gösterebilir miyim?

Hayır, eşinizin değil kendi vergi beyanınızda gösterebilirsiniz sadece. Eğer eşinizle joint tax return yapıyorsanız bu şekilde eşinizin beyanında da gösterebilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@haleluja Credit Karma'da herhangi bir gelir sınırı yok. Federal ve eyalet vergi beyanlarını ücretsiz yapabiliyorsunuz. Turbotax yerine Credit Karma tavsiye ederim.

Bazı faturaları vergiden düşebilirsiniz, doğru, ama devlet size iki seçenek sunuyor. Sizin dediğiniz gibi her kalemi madde madde beyan etmek veya evli çiftler için 24 bin dolar standart gideri kabul etmek. Bizim durumumuzda standart (Türkçede götürü usül diye geçiyor sanırım) gider beyan etmek daha mantıklı oldu.

• @knnrn Merhaba,

Benim de benzer bir durumum var. 2019 Kasım ayında 2 haftalığına giriş-çıkış yapacağım ve Mayıs 2020'de ABD'ye yerleşeceğim. Mayıs ayına kadar Türkiye'deki sabit maaşlı işim devam edecek. Mayıs ayında ikametimi henüz taşımayacağım, bir süre daha Türkiye'de kalacak.

1- Sorumlu olduğum vergi süreci göçmen vizesi ile ilk giriş yapmam ile mi başlıyor? Bu durumda benim Kasım-Aralık 2019 dönemi için vergi beyanında bulunmam gerekecek değil mi?

2- 2020 yılı için vergi beyanında bulunacağım zaman (2021'de yani) Ocak-Mayıs 2020 dönemi için Türkiye'deki maaş gelirimi beyan etmeyi unutmamalıyım değil mi?

3- Vergi beyanında bir alt limit var mıdır? Türkiye'deki maaşım 2500 TL olduğu için USD karşılığı 440 USD gibi çok düşük bir rakam oluyor.

4- Kasım-Aralık 2019 dönemi için tüm ABD ve Türkiye'de yaptığım belgeli harcamaları tax return için gösterebilir miyim?

Sistemi öğrenip alışana kadar bile olsa hata yapmak istemiyorum.

Teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ebrupilten, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

@knnrn Merhaba,

Benim de benzer bir durumum var. 2019 Kasım ayında 2 haftalığına giriş-çıkış yapacağım ve Mayıs 2020'de ABD'ye yerleşeceğim. Mayıs ayına kadar Türkiye'deki sabit maaşlı işim devam edecek. Mayıs ayında ikametimi henüz taşımayacağım, bir süre daha Türkiye'de kalacak.

1- Sorumlu olduğum vergi süreci göçmen vizesi ile ilk giriş yapmam ile mi başlıyor? Bu durumda benim Kasım-Aralık 2019 dönemi için vergi beyanında bulunmam gerekecek değil mi?

2- 2020 yılı için vergi beyanında bulunacağım zaman (2021'de yani) Ocak-Mayıs 2020 dönemi için Türkiye'deki maaş gelirimi beyan etmeyi unutmamalıyım değil mi?

3- Vergi beyanında bir alt limit var mıdır? Türkiye'deki maaşım 2500 TL olduğu için USD karşılığı 440 USD gibi çok düşük bir rakam oluyor.

4- Kasım-Aralık 2019 dönemi için tüm ABD ve Türkiye'de yaptığım belgeli harcamaları tax return için gösterebilir miyim?

Sistemi öğrenip alışana kadar bile olsa hata yapmak istemiyorum.

Teşekkür ederim.

1- Evet, giris yaptiginiz tarihten itibaren vergi mukellefi oluyorsunuz. Yilin son 2 ayi icin vergi beyani yapabilirsiniz. Ancak bu donemdeki geliriniz 12 bin dolarin altindaysa vergi beyani zorunlu degil (evli iseniz 24 bin). Ayrica ABD disindaki geliriniz 108 bin dolar altindaysa vergiye tabii degil.

2- Ben simdiye kadar Turkiye'deki gelirlerimi beyan etmedim. Toplamda cok kucuk miktarlar zaten (yillik 10 bin TL'nin altinda). Ama risk almamak icin beyan edebilirsiniz. Yurt disindaki geliri ucretsiz beyan etmek mumkun degil, ya bir muhasebeci ile yada Turbotax gibi sitelerin ucretli paketleri ile yapacaksiniz.

3- Yukarida yazdigim gibi alt limit var: https://www.thebalance.com/are-you-required-to-file-a-tax-return-3192868
    Bekarsaniz 12 bin, evli ciftler icin 24 bin

4- Bu sekilde kalem kalem beyan etmek (itemized deduction) cok zahmetli. Ben 24 bin dolarlik goturu usulu (standard deduction) tercih ediyorum. Bir muhasebeci ile calismiyorsaniz ve kendi isinizin patronu degilseniz itemized yapmak pek mantikli degil.

• @knnrn
    Açıklamalarınız için teşekkür ederim.
    Evet evliyim, ama eşimin resmi belgeli bir geliri yok. Sadece benim 2500 TL maaşım var. O da Mayıs ayında artık olmayacağı için;

Kasım ve Aralık 2019 için toplam 5000 TL ( 880 USD) gelir ve
    Ocak-Mayıs 2020 arası için toplam 10.000 TL (1760 USD) yurtdışı (ABD dışı) gelirimiz olacak.
    Bu kadar düşük tutarları bildirmeme gerek yok o zaman.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ebrupilten, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

@knnrn
    Açıklamalarınız için teşekkür ederim.
    Evet evliyim, ama eşimin resmi belgeli bir geliri yok. Sadece benim 2500 TL maaşım var. O da Mayıs ayında artık olmayacağı için;

Kasım ve Aralık 2019 için toplam 5000 TL ( 880 USD) gelir ve
    Ocak-Mayıs 2020 arası için toplam 10.000 TL (1760 USD) yurtdışı (ABD dışı) gelirimiz olacak.
    Bu kadar düşük tutarları bildirmeme gerek yok o zaman.

Maaşı net değil brüt olarak düşünmek lazım ama ben olsam hiç uğraşmazdım.

• @knnrn sanırım ben de hiç uğraşmayacağım. o zmaan 2019 senesi tax işlemlerinden muhaf olacağım bu durumda

• ⭐⭐⭐

@ebrupilten Aslında bildirim yapmaktan muaf değilsiniz, tutar ufak olduğu için vergisini ödemekten muafsınız.

• @keysnambır anladım, teşekkür ederim. bu vergi konusunda biraz daha okuyıup öğrenmem lazım sanırım tam anlayana kadar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@keysnambır, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

@ebrupilten Aslında bildirim yapmaktan muaf değilsiniz, tutar ufak olduğu için vergisini ödemekten muafsınız.

Genelde vergi odemeyince bildirim yapilmamasi da sorun olmuyor, ama bu durumun kayit altina alinmasi icin kesinlikle herkese her yil her kosulda tavsiyem vergi bildirimini yapmalari yonunde. Neden verginin odenmedigini belgelendirmis olursunuz.

• Merhaba,
    Benim kafam çok karisti. Teker teker butun postları okudum ama tam olarak nerede "vergi beyanında bulunma nasıl yapılır" bulamadım. Birisi bana whole process'i anlatabilirse çok sevinirim. Simdi en bastan baslamak gerekirse, vergi beyanında bulunmak icin elimizde ne olması gerek, nereye beyan edeceğiz. Doldurmamiz gereken formlar neler bahsedebilirse çok sevinirim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sheandherlemons, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

Merhaba,
    Benim kafam çok karisti. Teker teker butun postları okudum ama tam olarak nerede "vergi beyanında bulunma nasıl yapılır" bulamadım. Birisi bana whole process'i anlatabilirse çok sevinirim. Simdi en bastan baslamak gerekirse, vergi beyanında bulunmak icin elimizde ne olması gerek, nereye beyan edeceğiz. Doldurmamiz gereken formlar neler bahsedebilirse çok sevinirim.

Maaşlı çalışan mısınız?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sheandherlemons, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

Merhaba,

Adim adim anlatildigi bir konu mevcut degil forumda henuz. Bu sandiginizdan cok daha karmasik ve ayrintili bir surec, tek bir yol yok ve herkes icin surec ve bilgiler farkli; o nedenle bu konuyu ancak buyuk bir zaman boslugu buldugumda hazirlayabilirim.

Su an icin federal vergi icin su siteden:

eyalet vergisi icin ise yasadiginiz eyaletin kendi sitesinden yararlanabilirsiniz.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

69

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |