Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

IR-1/CR-1 süreci ve mülakat deneyimleri (ABD vatandaşı ile evlenip Türkiye'de Green Card almak)

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@xyz, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

Merhaba,

Cok ara vermeden gene aklima dusen birkac seyi sormak istedim 🙂

Konsolosluk mulakati icin evliligi ispatlayan belgeleri hazirliyorum.

1. Kac tane fotograf koymak gerekir? 15-20 tane gotursem yeterli herhalde?

2. Esimle Turkiye'de beraber yasiyorduk. O Haziran sonu ABD'ye gecti. Su an is basvulari yapiyor ve ailesinin yaninda kaliyor is bulana kadar. Esimin babasi joint sponsor zaten. Ben de ailesinin evinde kalacagimi soyleyecegim ABD'de kalacagim yer olarak. Mulakatima kadar is bulamayabilir. Elimizde bir kira kontrati da olmayacak haliyle. Esimin ailesinden alacagimiz ve bizim orada yasayacagimizi soyleyen bir mektup is gorur mu? Is kismi icin de zaten yeni gittigini ve is baktigini soylerim.

3. Evliligi ispatlayan delil olarak koymayi dusunduklerim: 15-20 fotograf, ABD'de beraber imzaladigimiz kira leaseleri -ABD'de F-1 ile kaliyordum zaten-, son 2 senedir Turkiye'de beraber kaldigimizi gosteren ikimizin de imzasinin oldugu kira kontrati, ABD'den 2 sene evvel ayrilmadan once actirdigimiz ortak banka hesabimiz. Aklima da baska bir sey gelmiyor. Ucak biletleri vs denmis ve bir suru seyahatimiz var beraber ama boardingleri hep atmisiz maalesef. Email falan koyayim mi diyecegim ama cok da ayri kalmadigimiz icin emailler genelde su makaleye baktin mi, su haberi gordun mu seklinde birbirimize attigimiz gundelik seyler; pek romantik bir icerikleri yok 🙂 Ne olabilir acaba baska? Ya da yazdiklarim yeterli olur mu acaba?

Cok tesekkurler tekrar

1. Bir siniri yok, bence de yeterli 🙂

2. Evet, buyuk ihtimal konsolos yeterli bulacaktir bu belgeleri. Zaten maddi olarak sorun cikmamasi icin, esinizin babasinin geliri yeterli.

3. Yazdiklariniz yeterli gibi gorunuyor, dilediginiz kadar ayrinti ekleyebilirsiniz 🙂

• Cok cok tesekkurler gercekten hem degerli zamaninizi bu kadar ayirma nezaketi gosterdiginiz icin hem de yardiminiz icin. Hakkiniz odenmez.

Ben daha uzmanlik gerektiren bir sey icin kesin gene rahatsiz ederim sizi daha sonra aklima gelen bir soru ile de, simdi daha genel bir soru var herkesin cevaplayabilecegi 🙂 Saglik mulakati icin 1 gece Ankara'da kalmak gerekiyor herhalde. Acaba uygun fiyatli kalacak yer onerisi olan var midir?

Tesekkurler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@xyz, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

Cok cok tesekkurler gercekten hem degerli zamaninizi bu kadar ayirma nezaketi gosterdiginiz icin hem de yardiminiz icin. Hakkiniz odenmez.

Ben daha uzmanlik gerektiren bir sey icin kesin gene rahatsiz ederim sizi daha sonra aklima gelen bir soru ile de, simdi daha genel bir soru var herkesin cevaplayabilecegi 🙂 Saglik mulakati icin 1 gece Ankara'da kalmak gerekiyor herhalde. Acaba uygun fiyatli kalacak yer onerisi olan var midir?

Tesekkurler

hayir, kalmaniza gerek yok. Saglik raporunuz online olarak konsolosluga gonderilecek. Doktordan alacaginiz belgeleri mulakat sonrasi gidip de alabilirsiniz, cunku size verecekleri belgeler mulakat icin gerekli olmayacak.

• Merhaba tekrar,

Saglik kontrolunde asi karti olmayan bir yetiskine -yas 31- hangi asilari yapiyorlar bilginiz var midir acaba? Bir ameliyata girecegim medical examination'dan sonra, doktora sormak istiyorum sakincasi var mi diye.

Tesekkurler

• @crazycells İmzamı avukat dan günleri ve başvuruları nasıl yaptığını alıp buradan arkadaşalarla paylaşacağım burada okuduğuma göre konsoloslukta evlilik ve boşanma belgelerinin orjinalleri istiyorlar bende sadece evlilik ve boşanma evraklarının fotokopileri var ankarada konsolosluğa interview girmemde bir sakınca olurmu kapıda yada evrak kontrol de içeriye girerken problem olur mu diğer sorum CEAC DS.260 formu doldurmaklamı ilgili eğer öyleyse yükledik bütün evraklar paket olarak hazırladım sadece hastahane muayane olacağım oda interview den 4 gün önce olacak ankara konsolosluk da 16 ağustosda e mail geldi interview günü istenilen evraklar yanımda getirmem le ilgili kısacası teyit etmek için konsolosluğunu aramam lazım mı yoksa her şey normal mi teşekkürler evlilik ve boşanma evrakları fotokopisi ile interview giren oldumu teşekkürler

• Merhaba,

Gene bir sorum olacak. Joint sponsor, kayinpederim, icin 2018'in tax return belgelerini yuklemistik CEAC'ta. Cunku Ceac'a Mayis'ta yukledigimiz icin IRS'de henuz transcript yoktu. Mulakatta 2018'in tax return belgelerini versem CEAC'a yukledigim kabul olur diye dusunmekle beraber

1. Acaba her ihtimale karsi 2018'in tax transcriptlerini gondermesini soyleyeyim mi elimde olmasi icin?

2. Hatta son 3 yil mi elimde olsun yoksa 2018 yeterli tax transcript icin? Kayinpederim emekli ve pension aliyor onemi varsa.

3. Bu transcriptleri alirsak, online alip ciktisini gonderseler bana -ya da ben pdften ciktisini alsam- yeterli mi yoksa illa mail ile gonderilmesini mi talep etsinler IRS'den?

4. Bu alakasiz biraz ama su an aklima takildi. Kayinpederim bana sponsor olurken, I-864'e de household'a esini yazmisti sadece. Simdi ise esim de onlarla yasiyor. O zaman Turkiye'de idi. Esim zaten adresini ABD adresi yaptigi yeni bir I-864 gonderecek bana NVC oyle yap dedigi icin. Fakat babasinin formunda da esimin household'a girmesi gerekli mi? Bildigim kadariyla dependen sayilmadigi icin gerekli degil ama sormak istedim emin olmak icin.

Cok tesekkurler simdiden.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Merhaba tekrar,

Saglik kontrolunde asi karti olmayan bir yetiskine -yas 31- hangi asilari yapiyorlar bilginiz var midir acaba? Bir ameliyata girecegim medical examination'dan sonra, doktora sormak istiyorum sakincasi var mi diye.

Tesekkurler

Sunlari olacaksiniz: Td, MMR, Influenza

• Ek olarak Varicella olma ihtimaliniz yuksek.
    • Td yerine Tdap olma ihtimali de var ama cok dusuk bir olasilik, ama siz yine de Tdap de olabileceginizi belirtin doktorunuza.

Gecmis olsun simdiden.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hüseyin, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

@crazycells İmzamı avukat dan günleri ve başvuruları nasıl yaptığını alıp buradan arkadaşalarla paylaşacağım burada okuduğuma göre konsoloslukta evlilik ve boşanma belgelerinin orjinalleri istiyorlar bende sadece evlilik ve boşanma evraklarının fotokopileri var ankarada konsolosluğa interview girmemde bir sakınca olurmu kapıda yada evrak kontrol de içeriye girerken problem olur mu diğer sorum CEAC DS.260 formu doldurmaklamı ilgili eğer öyleyse yükledik bütün evraklar paket olarak hazırladım sadece hastahane muayane olacağım oda interview den 4 gün önce olacak ankara konsolosluk da 16 ağustosda e mail geldi interview günü istenilen evraklar yanımda getirmem le ilgili kısacası teyit etmek için konsolosluğunu aramam lazım mı yoksa her şey normal mi teşekkürler evlilik ve boşanma evrakları fotokopisi ile interview giren oldumu teşekkürler

Bir telas yapmadan mulakata girin, konsolos zaten ekstra evrak gerekiyorsa size bildirecek.

Gereken evraklar ABD'den gelecegi icin, bunlar olmadan da islem yapabilir. Eger bu dokumanlarin illaki orijinalleri gerekecekse, o durumda size bunlari tedarik etmeniz icin zaman verecek, yani telas etmenizi gerektiren bir sey olmayacak.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Merhaba,

Gene bir sorum olacak. Joint sponsor, kayinpederim, icin 2018'in tax return belgelerini yuklemistik CEAC'ta. Cunku Ceac'a Mayis'ta yukledigimiz icin IRS'de henuz transcript yoktu. Mulakatta 2018'in tax return belgelerini versem CEAC'a yukledigim kabul olur diye dusunmekle beraber

1. Acaba her ihtimale karsi 2018'in tax transcriptlerini gondermesini soyleyeyim mi elimde olmasi icin?

2. Hatta son 3 yil mi elimde olsun yoksa 2018 yeterli tax transcript icin? Kayinpederim emekli ve pension aliyor onemi varsa.

3. Bu transcriptleri alirsak, online alip ciktisini gonderseler bana -ya da ben pdften ciktisini alsam- yeterli mi yoksa illa mail ile gonderilmesini mi talep etsinler IRS'den?

4. Bu alakasiz biraz ama su an aklima takildi. Kayinpederim bana sponsor olurken, I-864'e de household'a esini yazmisti sadece. Simdi ise esim de onlarla yasiyor. O zaman Turkiye'de idi. Esim zaten adresini ABD adresi yaptigi yeni bir I-864 gonderecek bana NVC oyle yap dedigi icin. Fakat babasinin formunda da esimin household'a girmesi gerekli mi? Bildigim kadariyla dependen sayilmadigi icin gerekli degil ama sormak istedim emin olmak icin.

Su konuda istenilen belgeler var, bunlardan ne kadarini toplayabilirseniz o kadarini goturun mulakata:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/255/sponsorluk-islemleri-ve-yapilmasi-gerekenler-i-134-ve-i-864

Eger eksik belge olursa, konsolosluk zaten sizden daha sonra gondermenizi ister.

1. evet, iyi olur.

2. son 3 yil daha iyi olur.

3. online alamiyorsunuz sanirim onlari, posta ile gonderiliyor. ama eger online alabiliyorsaniz email ile gondermesi ve sizin ciktisini almaniz yeterli.

4. hayir, eger vergi bildirimlerinde esinizi dependent olarak katmiyorsa, bu belgelerde de katmasina gerek yok.

• @crazycells, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

Merhaba,

Su konuda istenilen belgeler var, bunlardan ne kadarini toplayabilirseniz o kadarini goturun mulakata:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/255/sponsorluk-islemleri-ve-yapilmasi-gerekenler-i-134-ve-i-864

Eger eksik belge olursa, konsolosluk zaten sizden daha sonra gondermenizi ister.

1. evet, iyi olur.

3. online alamiyorsunuz sanirim onlari, posta ile gonderiliyor. ama eger online alabiliyorsaniz email ile gondermesi ve sizin ciktisini almaniz yeterli.

4. hayir, eger vergi bildirimlerinde esinizi dependent olarak katmiyorsa, bu belgelerde de katmasina gerek yok.

gercekten cok tesekkur ederim iki cevabiniz icin de. Kesin gene baska bir soru da cikacak surec icinde 🙂 Yani insan nasil tesekkur edecegini bilemiyor size bu kadar vaktinizi ve emeginizi veriyorsunuz. Sagolun varolun.

• @crazycells hüseyin 18 Ağu 2019 17:34
    @crazycells CEAC hakkında yazmamışsınz :)) ve konsolosluğu teyit için aramam lazım mı DS-260 form bende mevcut kısacası hastahane kontrol u hariç her şey tamam sadece avukat tarafından CEAC yükleme yapılmış mı bu yapılan işlere göre teşekkürler

• İyi akşamlar, mülakata götürülecek orijinal dosyaları hazırlıyorum ancak eşimin pasaportu kendisinde, yani Amerika'da. Görüşme sırasında sorun olur mu bu durum? Pasaport fotokopisi ve ayrıca doğum belgesinin orijinali elimde mevcut.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hüseyin, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

@crazycells hüseyin 18 Ağu 2019 17:34
    @crazycells CEAC hakkında yazmamışsınz :)) ve konsolosluğu teyit için aramam lazım mı DS-260 form bende mevcut kısacası hastahane kontrol u hariç her şey tamam sadece avukat tarafından CEAC yükleme yapılmış mı bu yapılan işlere göre teşekkürler

Eger formlar ve yuklenilen belgeler tam olmasaydi zaten bir mulakat tarihi alamazdiniz, o nedenle su an ne CEAC'taki dosyalarda, ne de DS-260 formunda bir yanlislik oldugunu dusunmek mantikli olmaz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ntosun, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

İyi akşamlar, mülakata götürülecek orijinal dosyaları hazırlıyorum ancak eşimin pasaportu kendisinde, yani Amerika'da. Görüşme sırasında sorun olur mu bu durum? Pasaport fotokopisi ve ayrıca doğum belgesinin orijinali elimde mevcut.

esinizin pasaportunun orijinaline gerek duyacaklarini sanmiyorum, bu sekilde gorusmeye gidebilirsiniz.

• @crazycells, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

Merhaba,

1. evet, iyi olur.

Bu arada, esimin de son 3 yildaki kendi tax returnlerini gondermesi gerekli mi? Son 2 yildir benimle Turkiye'deydi; o sebeple zaten vergi jointly doldurduk. Yurt disinda oldugu icin IRS'in sistemi sorun cikariyormus galiba. Ugrasmaya gerek var mi? 2018 icin CEAC'a yuklediklerimizi gotursek yeterli mi sizce?

Dedigim gibi joint sponsor kayinpederim. Yani kayinpederimin son 3 yilki transcriptleri yeterli ise hic ugrasmayalim esiminkilerle.

Cok tesekkurler

• @crazycells merhaba iyi akşamlar 🙂 mülakata yaklaştıkça heyecanlanıyor insan. Benim aklıma takılan birşeyler var. Birincisi bu arşiv kayıtlı adli adli sicil kağıdının orjinalini adliyeden almıştım kırmızı mühürlü falan ve tercüme de ettirmiştim Kasım 2018 de şimdi bu ayın sonunda mülakata gireceğim acaba tekrar güncelini almalı mıyım? Aynı şekilde birth certificate i de nüfus müdürlüğünden kırmızı mühürlü almıştım onu da tercüme ettirmiştim onun da güncelini almalıyım?
    Bir diğer sorum evlilik cüzdanını İngilizce tercüme ettirmeme gerek var mıdır?
    Teşekkür ederim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

Merhaba,

1. evet, iyi olur.

Bu arada, esimin de son 3 yildaki kendi tax returnlerini gondermesi gerekli mi? Son 2 yildir benimle Turkiye'deydi; o sebeple zaten vergi jointly doldurduk. Yurt disinda oldugu icin IRS'in sistemi sorun cikariyormus galiba. Ugrasmaya gerek var mi? 2018 icin CEAC'a yuklediklerimizi gotursek yeterli mi sizce?

Dedigim gibi joint sponsor kayinpederim. Yani kayinpederimin son 3 yilki transcriptleri yeterli ise hic ugrasmayalim esiminkilerle.

Cok tesekkurler

Evet, kayinpederinizin belgelerinin tam olmasi yeterli olacaktir. Siz, sadece goturebildiklerinizi goturun, problem olmaz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sailorwife, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

@crazycells merhaba iyi akşamlar 🙂 mülakata yaklaştıkça heyecanlanıyor insan. Benim aklıma takılan birşeyler var. Birincisi bu arşiv kayıtlı adli adli sicil kağıdının orjinalini adliyeden almıştım kırmızı mühürlü falan ve tercüme de ettirmiştim Kasım 2018 de şimdi bu ayın sonunda mülakata gireceğim acaba tekrar güncelini almalı mıyım? Aynı şekilde birth certificate i de nüfus müdürlüğünden kırmızı mühürlü almıştım onu da tercüme ettirmiştim onun da güncelini almalıyım?
    Teşekkür ederim

Konsolosluga gondereceginiz belgeler Turkce olabilir, o nedenle eski belgeleri ve e-devletten hizlica cikarabileceginiz guncel formlari mulakata goturmeniz yeterli olacaktir.

Ama onceki asamada USCIS'e gonderilen belgeler Ingilizce olmaliydi, dolayisiyla bir yanlislik yok yani 🙂

@sailorwife, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

@crazycells merhaba iyi akşamlar 🙂 mülakata yaklaştıkça heyecanlanıyor insan. Benim aklıma takılan birşeyler var. Birincisi bu arşiv kayıtlı adli adli sicil kağıdının orjinalini adliyeden almıştım kırmızı mühürlü falan ve tercüme de ettirmiştim Kasım 2018 de şimdi bu ayın sonunda mülakata gireceğim acaba tekrar güncelini almalı mıyım? Aynı şekilde birth certificate i de nüfus müdürlüğünden kırmızı mühürlü almıştım onu da tercüme ettirmiştim onun da güncelini almalıyım?
    Teşekkür ederim

Konsolosluga gondereceginiz belgeler Turkce olabilir, o nedenle eski belgeleri ve e-devletten hizlica cikarabileceginiz guncel formlari mulakata goturmeniz yeterli olacaktir.

Ama onceki asamada USCIS'e gonderilen belgeler Ingilizce olmaliydi, dolayisiyla bir yanlislik yok yani 🙂

@crazycells teşekkür ederim. Yani bu durumda nüfus müdürlüğüne ve adliyeye gidip tekrardan ıslak imzalı kırmızı mühürlü almamıza gerek yok ? E devletten almamız yeterli o halde ? Size soruyorum çünkü net bir açıklama göremedim emin olalım ki gittimizde sorun yaşamayalım

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

Teşekkür ederim

@crazycells teşekkür ederim. Yani bu durumda nüfus müdürlüğüne ve adliyeye gidip tekrardan ıslak imzalı kırmızı mühürlü almamıza gerek yok ? E devletten almamız yeterli o halde ? Size soruyorum çünkü net bir açıklama göremedim emin olalım ki gittimizde sorun yaşamayalım

Evet, e-devletten almaniz yeterli. Adli sicil kaydin "arsiv kayitli" olduguna emin olun, yeterli.

Benzer Başlıklar

• 2
  • 41
  • 18
  • 2
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

108

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.1k

| | | |