Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• On August 5, 2019 we scheduled an interview for your Form I-751, Petitione to Remove Conditions on Residence, Recipt number ..... We will mail you an interview notice.
    5 Mart 2019 tarihinde yaptigim AOS basvurusunda 5 Agustos itibariyle calisma kagidim ve travel dokumantim gonderildi. Yukaridaki mailde de I-485 icin guncellenen i sizlerle paylastim. Iki sorum olacak;
    1-) Bu mesajda I-751 icin interview’e gireceksiniz diyor. Yaptigim arastirmalarda I-751 formu 2 yildan 10 yila green card gecisi icin dolduruluyor. Bana gelen mailde anlatilmak istenen 2 yillik green card icin mi interviewe gidicem yoksa 10 yillik mi?
    2-) Sizce interview tarihinin ne kadar sure sonra olur?
    Tesekkürler!!

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@bjkamil3365 evet, I-485 mulakati olmasi gerekirdi kanimca, su an I-751 asamasinda degilsiniz cunku. Bir hata olmus olabilir.

Zaten email gelince goreceksiniz 🙂 tahmin yapmaya gerek yok.

• @crazycells, içinde söyledi: ABD Vatandasi ile Amerika'da evlenip Green Card almak

@bjkamil3365 evet, I-485 mulakati olmasi gerekirdi kanimca, su an I-751 asamasinda degilsiniz cunku. Bir hata olmus olabilir.

Anladim, biz de sasirdik cünkü. Peki 2 yilliginalmadan direk 10 yillik green card asamasina gecmek mumkun mu? Bir de mail tahminen ne kadar surede gelir 😊

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@bjkamil3365, içinde söyledi: ABD Vatandasi ile Amerika'da evlenip Green Card almak

@crazycells, içinde söyledi: ABD Vatandasi ile Amerika'da evlenip Green Card almak

Anladim, biz de sasirdik cünkü. Peki 2 yilliginalmadan direk 10 yillik green card asamasina gecmek mumkun mu? Bir de mail tahminen ne kadar surede gelir 😊

Hayir, mumkun olmamasi gerekiyor tabii ki 🙂 Once Green Card'i almaniz lazim, sonra kosulunu kaldirabilirsiniz ancak...

Sureyi bilmiyorum maalesef 🙂 onceki deneyimlerden fikir sahibi olabilirsiniz. Yakinda gelecektir.

• @crazycells, içinde söyledi: ABD Vatandasi ile Amerika'da evlenip Green Card almak

@bjkamil3365, içinde söyledi: ABD Vatandasi ile Amerika'da evlenip Green Card almak

@crazycells, içinde söyledi: ABD Vatandasi ile Amerika'da evlenip Green Card almak

Hayir, mumkun olmamasi gerekiyor tabii ki 🙂 Once Green Card'i almaniz lazim, sonra kosulunu kaldirabilirsiniz ancak...

Sureyi bilmiyorum maalesef 🙂 onceki deneyimlerden fikir sahibi olabilirsiniz. Yakinda gelecektir.

Tesekkurler, peki be yapmami onerirsiniz uscis call centeri aramali miyim durumla ilgili yoksa beklemeye mi gecmeliyim?

• @crazycells USCIS'i aradım. Interview tarihi belirlenmiş ama belirlenen tarih çok yoğun olduğundan iptal edilmiş. Bu arada 2 gün içerisinde 2 kez "Interview Was Scheduled" ve "Interview Was Cancelled" bildirimi geldi. Şu an "Interview is Ready to Scheduled" olarak bekliyor. Çok yoğun olduklarından bu tür şeyler yaşanabiliyormuş. Dosyanızla ilgili bir problem yok, çalışma izniniz de 4-5 hafta içinde elinize ulaşacak dediler.

• Merhaba bir sorum olucaktı size . Zamanında ssn almıştım j1 vizesiyle . Şuan F1 im ve evlilik yoluyla green card başvurusu sürecindeyim. f 1 vizesiyle çalışmak yasak ama bn hazır ssn ım var diye çalıştım. Ssn kartını kaybettim ama nosu aklımdaydı. Hiç bir yerde sormadı kartı . Kartı yine çıkartırayım dedim ama şuan çalışmıyorum o yüzden çalışmıyorsan ne noyu ne kartı veremeyiz dediler. Şuan green card başvurusunda çalışma hakkın olmamasına rağmen çalıştınız mı diye bir soru var ve ayrıca son 5 yılın çalışma geçmişini istiyor . Bn buna evet çalıştım diyip de ayrıntıları vermeli miyim? Verirsem alınıcak ceza nedir ? Ya da hazır kartı da noyu da vermiyorlar . Hatırlamadığım için no mu demeliyim? Lütfen yardımcı olun çok sıkıştım şu konuda .

• Merhaba oncelikle harika bilgileriniz ve emeginiz icin cok tesekkur ederim.Benim sorum su:17 Nisanda B2 vizesi ile Amerika’ya giris yaptim ani gelisen bir durum ile Türkiye de tanistigim lise arkadasim ile 25 Haziranda evlendik her sey yolunda gidiyor fakat benim kasim 10 da Türkiye de devam eden isim donus yapip is basi yapmam gerekli 2020 Nisan ayina kadar calismam sart o tarihte emekli olabiliyorum ve temelli Amerika’da yasayacagiz Esim Amerikan vatandasi benim 10 yillik vizem var henuz islemler icin basvuru yapmadik bu durumda benim gecerli pasaportumla yasal sure bitmeden Türkiye ye donup islemlerimi bitirip B2 vizemle Amerika ya geldikten sonrami basvurumu yapayim yada Türkiye ye donmeden basvurup oylemi gideyim hangisi daha mantikli 2 ay icinde seyahat iznim gelmeyebilir sahip oldugum vize statusunu degistirmem vize iptalinede neden olabilir lutfen bu konuda onemli fikirlerinize cok ihtiyacim var tatil icin gelmistim durumlar farkli gelisti cok tesekkur ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crn93, içinde söyledi: ABD Vatandasi ile Amerika'da evlenip Green Card almak

Merhaba bir sorum olucaktı size . Zamanında ssn almıştım j1 vizesiyle . Şuan F1 im ve evlilik yoluyla green card başvurusu sürecindeyim. f 1 vizesiyle çalışmak yasak ama bn hazır ssn ım var diye çalıştım. Ssn kartını kaybettim ama nosu aklımdaydı. Hiç bir yerde sormadı kartı . Kartı yine çıkartırayım dedim ama şuan çalışmıyorum o yüzden çalışmıyorsan ne noyu ne kartı veremeyiz dediler. Şuan green card başvurusunda çalışma hakkın olmamasına rağmen çalıştınız mı diye bir soru var ve ayrıca son 5 yılın çalışma geçmişini istiyor . Bn buna evet çalıştım diyip de ayrıntıları vermeli miyim? Verirsem alınıcak ceza nedir ? Ya da hazır kartı da noyu da vermiyorlar . Hatırlamadığım için no mu demeliyim? Lütfen yardımcı olun çok sıkıştım şu konuda .

Normalde unauthorized employment durumunda AOS basvurusu yapamiyorsunuz, ama ABD vatandasi esi oldugunuz icin bu izinsiz calisma durumunun affedilmesi lazim. Su an net hatirlayamadim tum kanunlari, ama sizi ilgilendiren kanunlar 245(i) , o nedenle su sayfalari incelemenizi tavsiye ederim.

Eger tamamen affediliyorsa (ki oyle oldugunu hatirliyorum) sanirim I-485 formuna ekstra olarak form doldurup ayrica ucret odemeniz gerekecek.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sngl72, içinde söyledi: ABD Vatandasi ile Amerika'da evlenip Green Card almak

Merhaba oncelikle harika bilgileriniz ve emeginiz icin cok tesekkur ederim.Benim sorum su:17 Nisanda B2 vizesi ile Amerika’ya giris yaptim ani gelisen bir durum ile Türkiye de tanistigim lise arkadasim ile 25 Haziranda evlendik her sey yolunda gidiyor fakat benim kasim 10 da Türkiye de devam eden isim donus yapip is basi yapmam gerekli 2020 Nisan ayina kadar calismam sart o tarihte emekli olabiliyorum ve temelli Amerika’da yasayacagiz Esim Amerikan vatandasi benim 10 yillik vizem var henuz islemler icin basvuru yapmadik bu durumda benim gecerli pasaportumla yasal sure bitmeden Türkiye ye donup islemlerimi bitirip B2 vizemle Amerika ya geldikten sonrami basvurumu yapayim yada Türkiye ye donmeden basvurup oylemi gideyim hangisi daha mantikli 2 ay icinde seyahat iznim gelmeyebilir sahip oldugum vize statusunu degistirmem vize iptalinede neden olabilir lutfen bu konuda onemli fikirlerinize cok ihtiyacim var tatil icin gelmistim durumlar farkli gelisti cok tesekkur ederim.

Sizin anlattiginiz durum icin tavsiyem, Turkiye'de Green Card almak icin basvuru yapmaniz. Su an ilk firsatta I-130 icin basvuru yapin ama I-485 formunu doldurmayin yani ABD'de surece devam etmeyin.

Dediginiz gibi, ABD'de surece baslarsaniz gerekli dokumanlar size ulasmayacak.

Yanlis hatirlamiyorsam son zamanlarda IR1/CR1 islemleri 10-12 ayda bitiyor, bu sureci siz bekleyeceginize, Turkiye'de calisiyorken gecirin. Sonrasinda Nisan sonrasi birkac ay icinde mulakat tarihinizin gelmesi lazim, ABD'ye direkt Green Card ve calisma izniyle girmis olursunuz. Diger turlu ABD'de bu basvurularin onaylanmasi icin daha uzun beklemeniz gerekecek.

Ayni zamanda B2 ile kapidan dondurulme ihtimalini de ortadan kaldirmis olursunuz. Mantikli geldi mi?

• @crazycells çok teşekkür ederim. Bu süreci benim için yapabilecek bir avukat tanıdığınız var mı acaba ? Fiyatı da uygun ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crn93, içinde söyledi: ABD Vatandasi ile Amerika'da evlenip Green Card almak

@crazycells çok teşekkür ederim. Bu süreci benim için yapabilecek bir avukat tanıdığınız var mı acaba ? Fiyatı da uygun ?

Claudia Hanim'i tavsiye ederim, kendisine suradan ulasip ucretler hakkinda bilgi alabilirsiniz:

maalesef ucretler hakkinda pek bilgi sahibi degilim...

• @crazycells çoook teşekkür ederim gerçekten.

• @crazycells tekrar merhaba I 130 formunu doldurup gonderecegim sonra Türkiye ye gidecegim degilmi dogrumu anladim I130 A yi doldurmayacagim simdi degil mi? Sadece I 130

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sngl72, içinde söyledi: ABD Vatandasi ile Amerika'da evlenip Green Card almak

@crazycells tekrar merhaba I 130 formunu doldurup gonderecegim sonra Türkiye ye gidecegim degilmi dogrumu anladim I130 A yi doldurmayacagim simdi degil mi? Sadece I 130

Hayir, I-130 basvurusunu tam bir sekilde yapmalisiniz. Yoksa I-130 basvurunuz onaylanmaz ve surec baslamaz. Su basligi takip etmeniz daha dogru olur:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/297/ir1-cr1-sureci-ve-mulakat-deneyimleri-abd-vatandasi-ile-evlenip-turkiye-de-green-card-almak

• Merhaba herkese,

Forum'da yorumda bulunan herkese cok tesekkurler, gercekten yardimci oluyor.

Durumumu kisaca ozetleyeyim, sonrasinda sorukarima gececegim. F1 ogrenci vizesi ile 4 senedir Amerika'da yasiyorum. Amerikan vatandasi esim ile Mart ayinda evlendik. Birkac ay boyunca evliligimizi Turkiye'de tescil ettirme, yeni pasaport ve kimlik karti alma (soyadi degisikligi icin) islemleri ile ugrastik. Simdi sira AOS surecine geldi.

Dokumanlari bir araya toplamaya calisiyoruz. Bu hafta Konsolosluk'a gidip gereken bazi belgeleri alacagim, asagida siraliyorum, kacirdigim bir sey varsa eklerseniz cok sevinirim.

1). Uluslararası doğum kayıt örneği alma başvurusu
    2). Nüfus kayıt örneği alma başvurusu
    3). Adli sicil belgesi alma başvurusu
    4). Uluslararası evlilik kayıt örneği alma başvurusu

Bunlardan baska elcilikten almami gerektirecek baska bir belge var mi? Bu belgeler Ingilizce mi olacak, yoksa hepsinin cevirisini mi yaptirmam gerekecek?

Bir diger sorum da egitim belgeleri ile ilgili. Universite diplomam Ingilizce oldugu icin kopyasini direkt kullanacagim. Sanirim Universite basvurusunda Lise diplomami universitem almisti, o yuzden asli elimde yok. e-devlet ten lise hakkinda mezun oldugumu gosterir bir belge alabildim. Bunu yeminli tercumana cevirttirip AOS paketine eklesem kabul edilir mi? Yoksa diploma aslini mi bulmam gerekir?

Son bir sorum da I-94 ile ilgili. Most recent I-94'umdaki pasaport eski soyadimin oldugu bir pasaporttu, o pasaport artik gecerli degil. Yeni pasaportumda yeni soyadim var ve pasaport numarasi farkli. Bu bir problem yaratir mi? Bir CBP ofisine gidip yeni bir I-94 almam mi gerekiyor?

Herkese simdiden cok tesekkurler!

• @Ozge, içinde söyledi: ABD Vatandasi ile Amerika'da evlenip Green Card almak

Merhaba herkese,

Durumumu kisaca ozetleyeyim, sonrasinda sorukarima gececegim. F1 ogrenci vizesi ile 4 senedir Amerika'da yasiyorum. Amerikan vatandasi esim ile Mart ayinda evlendik. Birkac ay boyunca evliligimizi Turkiye'de tescil ettirme, yeni pasaport ve kimlik karti alma (soyadi degisikligi icin) islemleri ile ugrastik. Simdi sira AOS surecine geldi.

Dokumanlari bir araya toplamaya calisiyoruz. Bu hafta Konsolosluk'a gidip gereken bazi belgeleri alacagim, asagida siraliyorum, kacirdigim bir sey varsa eklerseniz cok sevinirim.

Bunlardan baska elcilikten almami gerektirecek baska bir belge var mi? Bu belgeler Ingilizce mi olacak, yoksa hepsinin cevirisini mi yaptirmam gerekecek?

Bir diger sorum da egitim belgeleri ile ilgili. Universite diplomam Ingilizce oldugu icin kopyasini direkt kullanacagim. Sanirim Universite basvurusunda Lise diplomami universitem almisti, o yuzden asli elimde yok. e-devlet ten lise hakkinda mezun oldugumu gosterir bir belge alabildim. Bunu yeminli tercumana cevirttirip AOS paketine eklesem kabul edilir mi? Yoksa diploma aslini mi bulmam gerekir?

Son bir sorum da I-94 ile ilgili. Most recent I-94'umdaki pasaport eski soyadimin oldugu bir pasaporttu, o pasaport artik gecerli degil. Yeni pasaportumda yeni soyadim var ve pasaport numarasi farkli. Bu bir problem yaratir mi? Bir CBP ofisine gidip yeni bir I-94 almam mi gerekiyor?

Merhaba sayın @Ozge şimdiden hayırlısı olsun.Ben bildiğim soruların cevabını vereyim diğerlerini bilen arkadaşlar cevaplar.

1. ve 2. maddeler de ki belgeler aynı Nüfus kayıt örneği birth certificate olarak kabul ediliyor.Yani farklı farklı belgeler verilmeyecek tek belge olarak verilecek.

3.madde de ki Adli sicil belgesini bizim başvurumuz da istenilen evraklar da yoktu bizde göndermemiştik açıkcası Aos başvurusun da Adli sicil belgesi talep edildiğini bilmiyordum.

4.madde hakkın da bir bilgim yok maalesef.

Konsolosluk belgeri ingilizce olarak verecektir.

Eğitim ile ilgili de üniversite diplomanızın fotokopisini göndermeniz yeterli olur bence ki genel de en son mezun olunan kurumun diploması geçerlidir diye biliyorum zaten lise mezunu olmasanız üniversite sizi kabul etmezdi o yüzden rahat olun.

I-94 hakkında da bilgim yok maalesef.

• @Rookie cok tesekkur ederim cevabiniz icin.

Adli Sicil Belgesi konusunda ben de emin degilim, ancak gitmisken alayim diyorum, cunku Konsolosluk yasadigimiz sehire 5-6 saat uzaklikta, her zaman gitme sansimiz olmuyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Ozge, içinde söyledi: ABD Vatandasi ile Amerika'da evlenip Green Card almak

Merhaba herkese,

Adli sicil belgesi gerekmeyecek ama koymanizda tabii ki bir sakinca yok. ABD'de evlendiginizi gosteren belgeler evlilik icin yetmeli, buna ek olarak bir de isterseniz evlilik cuzdaninizin varsa ingilizce olan sayfalarini ekleyebilirsiniz; ama illaki sizin bahsettiginiz ve "Formul B" olarak gecen belge gerekmiyor.

Evet, USCIS'e gonderdiginiz her sey ingilizce olmali, eger ingilizce degilse cevirisini yaptirmalisiniz.

Universite diplomasi yeterli ama siz es uzerinden aldiginiz icin bu belge de cok gerekli degil.

I-94 belgesindeki isim ve eski pasaport problem degil, bunlari goturebilirsiniz... zaten alacaginiz nufus kayit orneginde iki isminiz de yaziyor olacak, o nedenle resmi olarak ayni kisi oldugunuz belli 🙂

Bol sanslar.

• @crazycells cevabiniz icin cok tesekkur ederim.

I-94 konusunda gercekten endiseliydim, tesekkurler

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

93

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |