Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @oguzhan5441 Hayirli olsun. Ne zaman ilk evraklari gondermistiniz?

• 8 ay once

• Merhaba arkadaslar, ben su an master yapiyorum ve doktora programina kabul aldim. j1 vizesiyle burda bulunuyorum ve vizem Mayis 15te bitiyor. DS-2019 extension aldim, yazin TR'ye gittigimde tekrar PhD programi icin vizeye basvurucam. Yeniden vize basvurusu degil, J1 uzatma basvurusu olucak. Bu surec nasil isliyor, simdiden basvurumu yapmali miyim? Umarim dogru konuya yazmisimdir, simdiden cok tesekkur ederim.

• @northern merhaba, burdan hemen uzatma yapabilirsiniz. Okulun international students schoolers service bölümü ile iletişime geçin.
    Turkiye ye dönerseniz sorun olabilir. Herseye yeniden başvurmamız gerekebilir. Eger 2 yil kuralınız varsa da vizenizde oda sorun olabilir tekrar girişte. Mutlaka gitmek istiyorsanız bir avukata da danışın.
    Mayıs aynı beklememize gerek yok. Uzatma işlemi 3-4 gün sürüyor burda.

• Yanitiniz icin cok tesekkurler. J1 vize uzatma isini burdan yapabilir miyim? Turkiye'den yapmam gerekir sanirim degil mi? J1 vizem mayista bitiyor ama DS-2019'umu Agustosa kadar uzattirdim gecen hafta. Kafam cok karisik, direkt USCIS vasitasiyla burdayken uzatilir mi vizem ? Tesekkur ederim.

• @northern eşimden öğrendiğim şekilde yazıcağım ama Avukata danışın yinede.Bizim için Pasaporttaki vize geçerlilik tarihi uzatma sonrası da formunda yazdığı şekilde değişmiş oldu.
    Ama Türkiye ye arada gitmeyi düşünursek o kısmı araştırmak lazım. Buradan pasaporta vize uzatma yapılamıyor bildiğim.

• @northern DS-2019 uzatmanız buradaki statünüzle ilgili, yani o tarihe kadar sorunsuz kalabilirsiniz. Pasaportunuzdaki basılı vize ise tamamen Abd dışına çıkıp geri gelişinizle alakalı. Eğer Trye giderseniz ve pasaportunuzda basılı vizeniz expired olmuşsa, Ds-2019 üzerindeki tarihi kullanarak "visa stamp renewal" yapmanız gerekir. Yani burada uzatabileceğiniz şey buradaki statünüz, vize için Abd dışına çıkmanız ve mümkünse "home-country"deki Abd konsolosluğuna başvurmanız öneriliyor.

Not olarak, waiver başvurusu yaptıysanız ve DOS onayladı iste stamp yenileyemezsiniz, pending aşamasında ise reddedilme ihtimali olmasına rağmen yenileyebilirsiniz fakat waiver için yeniden başvurmanız gerekir. Pending iken geçerli basılı vize yoksa zaruri olmadıkça seyahat önerilmiyor. Kendi sürecimde öğrendiklerim bu şekilde, umarım faydası olmuştur.

• @northern Ben de J-1 vizesi ile geldim ve pasaport vize gecerlilik 01 Agustos 2023 tarihinde doldu, ama ben subat 2023 tarihinde DS-2019 u 01 Agustos 2024 tarihine kadar uzattim, ve hala ABD deyim, DS-2019 uzadiysa burada rahatlikla kalabilirsiniz ama bu arada ABD disina cikarsaniz vize gecerlilik suresi bittigi icin tekrar ABD ye giremezsiniz, benim durumumda turkiyeye gitme gibi bir durumum olmadigi icin pasaportta ki vizemi yeniletmedim, ABD icinde vizeyi yeniletme sansi yok, ama ds-2019 uzadiktan sonra gecerli vize suresi icerisinde abd ye yakin ulkelerden ornegin kanadaya giderek vize yeniletenler var, sizin durumunuza uygun yolu deneyebilirsiniz,

• @suzmanoglu, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

@northern Ben de J-1 vizesi ile geldim ve pasaport vize gecerlilik 01 Agustos 2023 tarihinde doldu, ama ben subat 2023 tarihinde DS-2019 u 01 Agustos 2024 tarihine kadar uzattim, ve hala ABD deyim, DS-2019 uzadiysa burada rahatlikla kalabilirsiniz ama bu arada ABD disina cikarsaniz vize gecerlilik suresi bittigi icin tekrar ABD ye giremezsiniz, benim durumumda turkiyeye gitme gibi bir durumum olmadigi icin pasaportta ki vizemi yeniletmedim, ABD icinde vizeyi yeniletme sansi yok, ama ds-2019 uzadiktan sonra gecerli vize suresi icerisinde abd ye yakin ulkelerden ornegin kanadaya giderek vize yeniletenler var, sizin durumunuza uygun yolu deneyebilirsiniz,

Kanada yolunu biz de denedik ama en yakin 2026'ya randevu alabildik 3 kisi icin. Erkene almak icin araliklarla kontrol ediyorum ama sanirim 3 kisi oldugumuz icin daha erkene randevu bulamadim simdiye kadar. Meksika icin de artik gocmen olmayan vizelere sadece Meksika vatandaslari basvurabilir diye bir ifade var konsoloslugun sitesinde. O yolu o yuzden denemedik.

• Selamlar, ben de bu J1 waiver surecini baslattim artik. bu basligin ilk sayfasinda bulunan google dosyasina surecimi ozetledim. Burada ayrica belirtmek istedigim, TR buyukelciligi DoS'a gonderdigi mektubun aynisini bana eposta ile atti. Bana mektubu atacaklarini beklemiyordum. O yuzden burada, baskalarina da referans olsun diye belirtmek istedim.

• Temmuz 27’den sonra bugun, mart 21’de Department of State’ten “Notification of Recommendation Sent” maili aldim. Sanirim USCIS’ten gelecek formlari bekleyegim artik.

• @flykkslr hayirli olsun! tebrik ederim. I-485 basvurusu yapacaksaniz, bu mektup tek basina yeter diyenler var. USCIS cevabini beklemeden bu forma guvenerek yollayabilirsiniz diyorlar. Ne dusunuyorsunuz?

I-485 formunun bilgilendirme dosyasinda bile buna isaret eden bir ifade var:

<< In addition, if your J status made you subject to the 2-year foreign residence requirement of INA section 212(e), you
    must submit documentation to show that you complied with the foreign residence requirement, have been granted a
    waiver of the requirement before filing Form I-485, or were issued a favorable waiver recommendation letter from
    DOS before filing Form I-485. >>

• Merhaba,

Fulbright bursundan tabi oldugum 2 year rule (home residency requirement) tamamlamak icin yaklasik 100 gun eksigim var. Acaba, forumda Fulbright bursiyeri olup bu kurali tamamlamadan waive eden oldu mu bunu merak etmekteyim?

• Merhaba herkese,

J-1 waiver konusunda bir sorum var:

Başvuru formunda sahip olduğunuz tüm DS-2019 formlarını girmemizi ve kopyalarını göndermemizi istiyor. Bende 5 yıl süreli DS2019 var ancak formun kendisi maks. bir yıl geçerli olduğu için her yıl yeni bir tane alıp seyahatlerimizi gerçekleştiriyoruz. Ancak formların hepsinde memur onay tarihi dışında tüm bilgiler aynı.

Sorum şu ki, yine de tüm formları tüm bilgileri aynı olmasına rağmen tek tek girmeli ve fiziki olarak gödnermeli miyim? Yoksa 1 adet yeterli olur mu? Böyle bir durumda olan oldu mu, ne yaptığını merak ediyorum. İşlemi sürdürmeden bunu netleştirmek istiyorum.

• Arkadaslar merhaba arkadasim kimligini kaybettigi icin 2 yil kurali basvurusu yaparken ehliyet kullansam olur mu diyor bilgisi olan var mi ?
    tesekkur ederim

• Merhaba.
    J2 tax return dolduran var mı? Biz residency yoksa nonresidency olarak mı doluracağız.
    Muhasebeci nonrecideny olarak baktı, vergi iadesi almak yerine ben vergi veriyor görünüyorum

• @tolgau sizin tek formdur. Sadece imza için çıktı alıyor olmanız farklı form olduğu anlamına gelmez sanırım.

• @Yuksel-Celik Substantial presence test'e göre karar veriliyor. İlk 2 yıl non-resident oluyoruz ve J1 sahibi medicare&social'dan muaf, ama J2 hepsini ödüyor.

İlk başvuruda resident olarak başvurmayı tercih edebiliyorsunuz bu arada, arkadaşım onu yapıp iade alırken ben non-resident olarak geri ödedim. Tabi bekar biri için non-resident olarak medicare vs. vergi ödememek resident olup alacağı standart tax deductionsa göre daha karlı oluyor.

• @chimia Merhaba Hocam, size bir sorum olacakti sizin borcunuz Tubitak a degil mi, %20 sini odediniz ve 2 yil kuralini kaldirdilar mi?

• Kasim ve Aralik ayinda evraklarini gonderip FR alan var mi?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

91

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.2k

| | | |