Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

Daha once farkli basliklarda bahsedilmis olmasina ragmen, gorunulurlugunu arttirmak amaciyla ayri bir konu olarak da olusturmak istedim.

ABD'de bir urunun satisi ya da reklami icin sirketler sizin telefon numaranizi arayabilir, bunu engellemek icin "Do not call registry"e kayit olmaniz gerekmekte. Sirketler numaranizin bu listede olup olmadigina gore FTC'den izin alip sizi ararlar (Eger listedeyseniz izin alamazlar). Eger buraya kayit olduktan sonra aranip, size bir urunun satisi yapiliyorsa, bilin ki sizi arayan kisiler dolandirici ve sizi aldatmaya calisiyorlar(Gercek ve duzgun firmalar yasalara uyup, listedeyseniz sizi aramazlar). Incelemek ve daha fazla bilgi almak isteyenler icin ilgili resmi sitelerin linkini buraya ekliyorum:

https://www.fastcompany.com/90635772/the-4-best-ways-to-stop-phone-spam-scams-and-robocalls?utm_source=pocket-newtab

• teşekkürler hemen kayıt oldum skype numaramla, bakalım bir işe yarayacak mı ))

• Yasaklı

Ben de hemen kayıt yaptırdım 🙂 Teşekkürler @crazycells

• ⭐⭐⭐⭐⭐

bu robocall da denilen otomatik aramalarin amaclarindan bazilari numaranin kullanimda olup olmadigini anlamak ve sizi konusmaya itip agzinizdan isminiz, "yes" kelimesi gibi sesleri kopyalamak.
    Daha sonra bu sesleri buyuk ihtimal, hukuksuz isler icin kullanacaklar. O nedenle daha sonradan bas agrisi yasamamak icin robocall'lari mumkun oldugu kadar cevaplamayin, ilk yil hicbir robocall'u cevaplamazsaniz zaten zamanla oldukca azaldigini goreceksiniz. Eger yanlislikla da olsa acarsaniz, numaranin kullanimda oldugunu bildiklerinden cok daha fazla arama gelmeye baslar.
    Bu nedenden dolayi, ABD'de pek cok kisi bilmedigi numaralari hic acmiyor bile.

• ⭐⭐

@crazycells Istenmeyen (spam) telefon aramalarini onlemek içinde söyledi:

bu robocall da denilen otomatik aramalarin amaclarindan bazilari numaranin kullanimda olup olmadigini anlamak ve sizi konusmaya itip agzinizdan isminiz, "yes" kelimesi gibi sesleri kopyalamak.
    Daha sonra bu sesleri buyuk ihtimal, hukuksuz isler icin kullanacaklar. O nedenle daha sonradan bas agrisi yasamamak icin robocall'lari mumkun oldugu kadar cevaplamayin, ilk yil hicbir robocall'u cevaplamazsaniz zaten zamanla oldukca azaldigini goreceksiniz. Eger yanlislikla da olsa acarsaniz, numaranin kullanimda oldugunu bildiklerinden cok daha fazla arama gelmeye baslar.
    Bu nedenden dolayi, ABD'de pek cok kisi bilmedigi numaralari hic acmiyor bile.

Maalesef bu aramalarla daha gelir gelmez tanıştım. Gerçek bir insan sesi sizinle konuşuyor, bu nedenle karşınızdakinin bant kaydı olduğunu anlamanız maalesef biraz zaman alıyor. Ben ilk aramada karşımdakinin kayıt olduğunu anladım ama anlayana kadar belki ağzımdan bir iki kelime çıkmış olabilir, emin değilim.

Bu aramalar yüzünden ben de sizin söz ettiğiniz üzere tanımadığım hiçbir aramaya cevap vermez oldum, ama bu durumda da önemli aramaları kaçırma ihtimalim oluyor. Ben de çare olarak telesekreteri aktif hale getirdim.

Gerçekten can sıkıcı bir durum.

Kontrol ettiğimde sizin bahsettiğiniz servise numaramın yıllar önce kaydedildiğini gördüm, demek ki çok önceden beri bu numarayı birileri kullanmış. Yine de aramalar geliyor ama. İlginç bir durum.

• ⭐⭐

Bu cok iyi oldu cokta guzel oldu hemen kayit oldum 😀 arkadaslara da linki gonderdim. Nerden buluyosun boyle enteresan seyleri diyolar 😀 @crazycells saolsun 😀

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@saulgoodman yukarida belirtmistim, sadece yasalara saygisi olan reklamcilar aramayi kesiyor o listede 🙂 robocall'lar zaten yasadisi isler icin (cogunlukla sizi dolandirmak icin ariyorlar) dolayisiyla yasalara saygi gostermemeleri anlasilir 🙂

robocall'lari kesmek icin de TrueCaller gibi spam engelleyici uygulamalari kullanabilirsiniz telefonunuzda.

En populer ve database'i en genis application bu sanirim. Spam bir numara aradiginda sizi uyariyor.

• ⭐⭐

Tmobile’de scam id diye bir hizmet var. Scam aramalari oldugunda arayan kisi olarak “scam likely” ibaresi beliriyor. Hizmet saglayicinizi arayip boyle bir hizmet olup olmadigini da sorabilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐

Özellikle İş başvurularımda kolaylık amaçlı olarak edindiğim sky pe telefon kulanım sonrası USA kaynaklı spam aramalar geçen aya kadar (3 aydır) çok oluyordu. Ancak bunun sebebi sky pe den kaynaklı olmadığını USA girişte anladım. Sorun hintli kardeşlerimizin spam telefon aramalarından kaynaklanıyor. Bunu Truecaller programıyla engelleme / spam uyarı sistemi nedeniyle otomatik olarak engelleme ile şuan seslerini kesmiş durumdayım. Normal telefonlar dada bu tip arayanlardan dolayı çoğu kişi USA da kişilerde şikayetçi.
    Yaptığınız iş başvurularınızı excel de listelemenizi öneririm. Bu hem ne kadar refuse yediğinizi kontrol hemde diğer performanları görmenizi sağlıyor. Onun haricinde spam ile normal başvurularınızı da ayırma konusunda size yardımcı oluyor.
    Ayrıca daha truecaller programı da bu konuda bana yardımcı oluyor. Daha onlar aramadan kirmizi spam işareti ile bana uyarı veriyor yada konuşma daha başlamadan hattı meşgule alıyor. Tecrübelerime göre bir dakika içinde 10 defa arayan biri kesinlikle spamdır. Arada spam yada sigortalar arayabiliyor. Çoğunlukla çok konuşuyorlarsa yada konuşmalarını motora bağlamış ise atlatma manevrası yapmanız da fayda var.

• ⭐⭐

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@saulgoodman bakalim uygulamada nasil olacak... Bankalardan ve okullardan gelen otomatik aramalar da var, eger bunlar da engellenirse o kadar faydali olmayabilir 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Bu konuda bilgilerin kapsamli sekilde yer aldigi FTC'nin resmi sitesi:

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Guncelleme yapayim... "Truecaller" uygulamasinin yaninda "Hiya" diye bir uygulama daha yukledim. Bilinmeyen aramalarin bir kisminda "Hiya" size bu numaranin telemarketer oldugunu ya da spam oldugunu soyluyor (truecaller bunu yapamiyordu)... eskiye kiyasla spam aramalar oldukca azaldi. Dolayisiyla bu ikisi beraber kullanabilirsiniz.

• Ben spam veya telemarketing aramalar geldigini farkettigimde, hemen "Bu gorusme kayit edilmektedir ve gerekirse polis arastirmasi veya mahkemede kullanilabilir" diyorum, aninda "sak" diye kapatiyorlar. 🙂

• ⭐⭐⭐⭐

@MySea, içinde söyledi: Istenmeyen (spam) telefon aramalarini onlemek

Ben spam veya telemarketing aramalar geldigini farkettigimde, hemen "Bu gorusme kayit edilmektedir ve gerekirse polis arastirmasi veya mahkemede kullanilabilir" diyorum, aninda "sak" diye kapatiyorlar. 🙂

şak diye vurmuşsun abi yüzlerine 😃

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

78

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |