Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@mrpilgrim Amerika'da Doktorluk içinde söyledi:

Çok teşekkürler @crazycells , @knnrn . Bilgileri aktardım.

Bu arada ekleyeyim, henuz ilk tecrubeler olacagi icin her attigi email'e cevap verilecegini dusunmesin ve cesurca yerleri belirlesin 🙂 universite ogrencilerinin ilk staj deneyimi icin 100 tane email gondermesi bile gerekebiliyor 🙂 zaten bunlarin arasinda geri donus yapanlarin sayisi maksimum 5-10 olacak.

• Tamamdır.

• O kadar faydalı paylaşımlar var ki, belli mi olur belki 2020 talihlisi olurum da bu başlığı bilgilerimle doldururum. Hadi hayırlısı.

• Herkeze merhaba ben ve eşim 2013 green card talihlisiyiz vizemizi alıp biletimizi alıp gitmeye hazırlanırken bir kontrol sırasında rektum ca olduğumu anladım acilen tedavi ve operasyon geçirdim bu süreçte 2 kez kısa süreli usa ya gittik card imizi aldik tedavim 3 yıl sürdü kontrollerle 5 yıl oldu greencard imiz 2024 e kadar gecerli

1. Ben 3yil gitmedim gidersem sıkıntı olurmu
    2. oğlum sofia tıp fakültesini bitirdi ocakta diplomasını alacak uzmanlığını usa da yapmak istiyor bu sebeple usamle sınavına hazırlanmak için floridada kaplan kursuna yazıldı mart ayında gidecek bende visa sıkıntısı olmazsa beraber gitmek istiyoruz kurs programı 9 ay sürüyor bu arada orada çalışabilir mi ev kira vs giderler için ne kadar aylık gideri olur onun green cardı yok 3 ay la kazanamadı 21 yaş dolmuştu biraz uzun oldu kusura bakmayın degerli bilgi ve tecrubelerinizden faydalanmak isterim tesekkur ederim
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@istanbul Amerika'da Doktorluk içinde söyledi:

Herkeze merhaba ben ve eşim 2013 green card talihlisiyiz vizemizi alıp biletimizi alıp gitmeye hazırlanırken bir kontrol sırasında rektum ca olduğumu anladım acilen tedavi ve operasyon geçirdim bu süreçte 2 kez kısa süreli usa ya gittik card imizi aldik tedavim 3 yıl sürdü kontrollerle 5 yıl oldu greencard imiz 2024 e kadar gecerli

1. Ben 3yil gitmedim gidersem sıkıntı olurmu
    2. oğlum sofia tıp fakültesini bitirdi ocakta diplomasını alacak uzmanlığını usa da yapmak istiyor bu sebeple usamle sınavına hazırlanmak için floridada kaplan kursuna yazıldı mart ayında gidecek bende visa sıkıntısı olmazsa beraber gitmek istiyoruz kurs programı 9 ay sürüyor bu arada orada çalışabilir mi ev kira vs giderler için ne kadar aylık gideri olur onun green cardı yok 3 ay la kazanamadı 21 yaş dolmuştu biraz uzun oldu kusura bakmayın degerli bilgi ve tecrubelerinizden faydalanmak isterim tesekkur ederim

Sadece ve sadece "ABD'de doktorluk" ile ilgili sorularinizi bu konuda sormalisiniz.

• ⭐⭐

• Bir şekilde ABD'de doktorluk yapan ya da yapmak isteyen arkadaşlar bu başlığı şenlendirirlerse, en azından bizler de ABD'de sağlık konularında bir takım bilgilere ihtiyaç duydukça kendilerine forum aracılığıyla ulaşıp, belki bir şeyler danışabiliriz 🙂

• @yapay-zeka çok teşekkür ediyorum çok yardımcı oldunuz

• Usmle asistanliga girmek icin on sart sinav. 1 2ck ve 2cs sinavlarini gecmek gerekiyor. Asistanlik basvurusu icin (Amerikalilar da dahil herkes giriyor bu sinavlara, yabancilar icin ozel degil). Dahiliye, pediatri, aile hekimligi, psikiatri girilmesi yabancilar icin daha kolay bolumler...Turkiyede yapilan uzmanliklar direk gecerli degil. Genel olarak tekrar asistanlik sart. Bazi istisnalarvar. Radyoloji uzmani 4 yil Amerikada ayni kurumda yandal ya da ogretim uyesi olarak calisinca radyolog olabiliyor asistanlik yapmaksizin. Genel bir eslesme sistemi oluyor. Sinav puanlari, referans mektuplari, cv vsvs. Istediginiz bolumlere basvuruyosunuz. Onlar kendilerine gelen basvurulardan alacaklarinin 10 kati kadarini is gorusmesine cagiriyor. En son adaylar ve bolumler tercih siralamasi yapiyor, is gorusmesi yapilanlar arasinda sistem 'match' yapiyor. Amerika tecrubesi, baglantilar ve Amerikali hocalardan guclu referans mektuplari en onemli komponentleri basvurunun...

• 42 yaşında bir dahiliye hekimi olarak USA' de USMLE' yi almadan diplomamla yapabileceğim iş veya okuyabileceğim bölümler nelerdir?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@özlem Amerika'da Doktorluk içinde söyledi:

42 yaşında bir dahiliye hekimi olarak USA' de USMLE' yi almadan diplomamla yapabileceğim iş veya okuyabileceğim bölümler nelerdir?

Maalesef uzmanlik diplomaniz ABD'de gecerli degil.

• USMLE ile ilgili cok güzel bilgiler var sitenizde ve amerikada doktorluk ile de ilgili. Hepsini okudum.
    Ben hekimlik yapmak istemiyorum diplomamın sınavlara girmeden ve eğitim almadan geçerli olmadığını forumunuzdan öğrendim.
    Başka bir iş seçeneği olabilir. Ama seçenekler neler? Nereden başlamam gerek?
    Yeniden eğitim almak, sertifika programları, bilimsel araştırmalar hepsi olabilir.
    Bu arada tasınacagım bölgenin Florida olması bir avantaj heralde. Çok sayıda kalifiye insanın oraya göç edip elindeki diplomasının geçerli olmaması nedeniyle başka işlerde çalıştıgı ile ilgili bir sürü yazı var.
    Ama seçenekler neler? Nereden başlamam gerek bu konuda fikir alabilirsem cok sevinirim.
    Bir de tüm üniversite eğitim programları ücretli mi oluyor?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@özlem Amerika'da Doktorluk içinde söyledi:

USMLE ile ilgili cok güzel bilgiler var sitenizde ve amerikada doktorluk ile de ilgili. Hepsini okudum.
    Ben hekimlik yapmak istemiyorum diplomamın sınavlara girmeden ve eğitim almadan geçerli olmadığını forumunuzdan öğrendim.
    Başka bir iş seçeneği olabilir. Ama seçenekler neler? Nereden başlamam gerek?
    Yeniden eğitim almak, sertifika programları, bilimsel araştırmalar hepsi olabilir.
    Bu arada tasınacagım bölgenin Florida olması bir avantaj heralde. Çok sayıda kalifiye insanın oraya göç edip elindeki diplomasının geçerli olmaması nedeniyle başka işlerde çalıştıgı ile ilgili bir sürü yazı var.
    Ama seçenekler neler? Nereden başlamam gerek bu konuda fikir alabilirsem cok sevinirim.
    Bir de tüm üniversite eğitim programları ücretli mi oluyor?

Anladim, bu baslik altinda yazdiginiz icin ben doktorluk ile ilgilendiginizi farzederek cevap verdim. Su bolumdeki basliklari bir inceleyin isterseniz:

https://yesilkartforum.com/forum/category/7/sağlık-sektörü

Eger var olan basliklari begenmezseniz, yeni bir baslik acalim olasi meslekler icin. Cunku bu baslikta sadece doktorlukla ilgili bilgilerin paylasilmasi daha uygun olur.

• tıp fakültesi 3.sınıfın sonunda 2013’te araştırma için 3 aylığına Abd'ye gittim

5.sınıftayken green card çıktı

Mayıs 2016'da (green card vizemin geçerliliğin sonlarına doğru okulumun bitmesine de 2 ay kalmışken) okulu dondurup GC ile ilk kez ABD'ye giriş yaptım ABD'de kaldığım 3 aylık sürede gece gündüz ders çalışıp ağustos 2016'da usmle step 1'i verdim ve sınavdan birkaç gün sonra da temelli (2-year permit'e de başvurmadan) Türkiye'ye döndüm

Şu anda son yıl asistanıyım,seneye Türkiye'den uzmanlığımı alıyorum.

ABD'de doktor olarak çalışabilmek için en az orada asistanlık (Residency) yapmış olmak lazım

Türkiye'den gidecek birisi için en mantıklısı tıp fakültesini Türkiye'de okuyup ABD'de asistanlığa başvurmak (abd'de 4 yıllık medical school 200 bin dolar civarında Türkiye'de bedava,200 bin dolar paranız cebinizde kalır(tabi varsa) )
    Türkiye'de yapılan uzmanlık sayılmıyor yeniden asistanlık yapmak gerekiyor

Asistanken aylık net 3000-3500 dolar alırsınız
    Uzmanken de aylık net 12 bin dolar civarı alırsınız (yıllık brüt 200-250 bin dolar)

Asistanlıkta yabancıların en rahat girdiği branşlar aile hekimliği(3 yıl),iç hastalıkları(3 yıl),çocuk hastalıkları(3 yıl),psikiyatri(4 yıl)

Çok kazanan (yıllık brüt 400-500 bin dolar) branşlara yabancılar zor alınıyor imkansız deyip kimsenin umutlarıyla oynamak istemem çünkü her branşa girmiş yabancı var

Rakamlarla konuşmayı severim,2019 asistanlığa giriş istatistiklerini paylaşayım bağlantı metni
    toplam asistanlık kadrosu 32.194
    11.949 yabancı (tıp fakültesini abd dışında okumuş) başvurmuş.7025'i kabul edilmiş (%58.8'i) son 20 yılın en yüksek oranı bu,genelde %40-50 civarında

green card şart değil onu da hatırlatayım,etrafımda asistanlığa başlayan birebir tanıdığım bizim fakülteden mezun en az 8-10 Türk var,nerdeyse hepsi green card'sız.j-1 vizesi ile gittiler

Çok detaya girmeden yazmaya çalıştım,başta crazycells ve forumdaki birçok kişi zamanında çok yardımcı oldular,sonsuz teşekkür ediyorum.

Her ne kadar başaramamış olsam da ABD'de doktorluk konusunda sorularınız varsa yardımcı olabilirim

• ⭐⭐ Yasaklı

Kardeşim patoloji uzmanlık son sınıfta Ingılızcesi cok iyi gitmesi için neler yapabiliriz? Almanya ya gitmesi daha mı avantajlı olur uzmanlıgı saydırması acısından?

• @calibraturbo Almanya konusunda bilgim yok.

ABD'de temelli olarak patoloji doktorluğu yapmak istiyorsa USMLE'nin 3 sınavına girecek.Asistanlığını tekrar yapacak.

Step 1 (Ankara'da yapılıyor,1135 dolar) Temel bilimler ağırlıklı,yaklaşık 280 soru bilgisayar üzerinden,7-8 saat sürüyor

Step 2 CK (Ankara'da yapılıyor,1160 dolar) Klinik bilimler ağırlıklı,yaklaşık 280 soru bilgisayar üzerinden,7-8 saat sürüyor

Step 2 CS (Yalnızca ABD'de yapılıyor,1580 dolar) Hasta numarası yapan tiyatrocularla pratik sınav

Bunlara ek olarak 3 tane de referans mektubu lazım (Mümkünse hepsi ABD'li hocalardan,doktorlardan olması tercih sebebi.Bunları alabilmek için de bir süre (1ay-3 ay-1 yıl) orada araştırma,klinik gözlem vs. yapmak lazım.

• ⭐⭐ Yasaklı

cok tesekkur ederim.Benım ıkı dayım da usa da sızın meslektasınız. fakat fayda goremıyoruz. kacan kurtuluyor,haklı burdakılerı de unutuyor

• @gokhanbulut Bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Benim merak ettiğim ise mikrobiyolog olarak çalışmak için nasıl bir yol izlememiz gerektiği. Enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji uzmanıyım. Biliyorum ki uzmanlığımız orada kabul görmüyor. Peki lab.da çalışmak için ne yapmak lazım?

• @frozen Amerika'da Doktorluk içinde söyledi:

@gokhanbulut Bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Benim merak ettiğim ise mikrobiyolog olarak çalışmak için nasıl bir yol izlememiz gerektiği. Enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji uzmanıyım. Biliyorum ki uzmanlığımız orada kabul görmüyor. Peki lab.da çalışmak için ne yapmak lazım?

Rica ederim hocam.

Enfeksiyon hast. ve klinik mikrobiyoloji ABD'de iç hastalıklarının yandalı.
    3 yıl iç hastalıkları'ndan sonra 2 yıl enfeksiyon hastalıkları yandalı yapılıyor.

Mikrobiyolog olarak nasıl çalışılır bilmiyorum ama indianapolis'te 30'larının ortasında bir Türk doktor bey var,ABD'de dahiliye asistanlığı+enfeksiyon hast yandalı yapmış.

Onun ismini özelden verebilirim kendinizi tanıtın,eminim o size daha fazla bilgi verecektir.

• @gokhanbulut çok memnun olurum. Açıkcası 5 yıllık uzmanlık sonrası yeniden sınavlara hazırlanmak hakikaten çok zor geliyor.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

93

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |