Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Herkese merhaba
    Belirli bir süredir sayfayı takip ediyor ve Amerika da yaşam ile ilgili bilgi araştırması yapmaktayım. Durumumuzu kısaca söyle özetliyor ve şimdiden teşekkür ediyorum.

A) Türkiye de ebelik mezunu kişinin Amerika da denklik durumu. (Hemşirelik ile ilgili yazılara göz gezdirdim. Amerika da hemşirelik sonrası yüksek lisans ile yapılıyor sanırım)

😎 Orta seviyede İngilizce ile gelip, 5 - 6 ay hızlandırılmış dil eğitimi ile CNA sertifikası ile iş bulma durumu. ( Erkek CNA iş bulma imkanı)

A ve B durumları farklı kişiler için olup, Houston/TEXAS oturum düşünülmektedir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@i-e-e
    A) Daha önce ebelik ile ilgili bir soruya şu yanıtı yazmıştım:

"Bu konuda çok bilgi sahibi değilim. İnternette şu sayfayı buldum: https://www.tdlr.texas.gov/midwives/midwives.htm Texas eyaletinde ebelik lisansı almak için gerekli bilgiler burada var. Şu bölümde bütün soruların yanıtlarını koymuşlar: https://www.tdlr.texas.gov/midwives/mwvfaq.htm#apply1

Benim gördüğüm kadarıyla TDLR tarafından akredite olmayan bir okuldan mezunsan lisans alamıyorsun. Yani senin durumunda yeniden eğitim alman gerekebilir.

Bu konuda çok bilgili olmadığımı tekrar belirteyim. Benim anladığımdan farklı bir durum olabilir. Araştırmakta yarar var.

Ayrıca şuraya da bakmanı öneririm:

"

😎 CNA sertifikanız varsa çok iyi İngilizce olmasa da CNA olarak iş bulabilirsiniz.

• Teşekkürler.
    Eşim Balıkesir Üniversitesi Ebelik mezunu. Diploma tanınırlığı olduğunu tahmin ediyorum. Ayrıca ilk 2 yıl hemşirelik - ebelik görülen derslerin aynı olduğu biliyorum. CC LVN başvuru yapıp, Hemşirelik ile görülen ortak derslerini saydırabilir belkide.
    Kendim için CNA, rontgen, EKG teknikeri tarzı 3-12 aylık sertifika - kurs imkanlarını düşünüyorum. İş imkanları, maaş, zorluk derecesi hakkında bilginiz var mı?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@i-e-e Sağlık sektöründe her alanda iş bulmak kolay. Hele Houston'da iş imkanları çok daha fazla. Size önerim, mesleği seçerken ileriyi düşünün. Burada aldığınız eğitimin üstüne eğitimler ekleyerek kariyerinizde ilerlemek mümkün. Örneğin radyoloji teknikeri olarak başlayıp daha sonra MRI veya radyoterapi eğitimleri ekleyebilirsiniz. Yada CNA veya MA (medical assistant) olarak başlayıp daha sonra RN olmak üzere eğitim alabilirsiniz.

• @knnrn yazdıklarınızdan en basit işe başlama, kisa süren eğitimi ve rahat iş bulma durumları düşünüldüğünde CNA liste başı gibi duruyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@i-e-e Hemşirelik ve ilişkili diğer meslekler (CNA, MA, LVN..) her zaman ve her yerde en çok iş ilanı verilenler. Benim önerim de bu yol olur.

• @knnrn tesekkur ederim.

• @I-E-E @I-E-E merhaba ebelik denkliği ile ilgili bilgi edinebildiniz mi uzun bir süredir araştırıyorum. Sağolsun Kenan bey’in de çok yardımı oldu. Diploma supplementimi WES aracılığıyla denklik işlemlerini yürüten kuruma göndermek istiyorum. Ancak direkt ebelik denkliği için nereye başvuracağımı henüz bulamadım. Herkes birbirine yönlendiriyor

• ⭐⭐⭐

Amerika'da Ebe olmak için 4 yıl hemşirelik bitirdikten sonra 2 yıl master yapmanız gerekiyor. Denklik meselesinde ise bu durum eyaletten eyalete değişiyor. Mesela Boston Ebelik mezunlarına tekrar ders almaları gerektiğini belirtirken , Texas Ebelik mezununu RN (Registered Nurse - Lisans Mezunu Hemşire) olarak kabul etti. Göçmen Hemşirenin YoTube, instagram ve web sayfasında gerekli bilgileri bulabilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐

@Programmer, içinde söyledi: Ebelik ve CNA bilgi yardımı

Konuyu hortlatıyorum ama belki yol gösterici olur diye yazıyorum. Eşim de Çukurova Üniversitesi Ebelik mezunu. Aynı sınıftan arkadaşı şuan Boston'da yaşıyor. Denklik için bilgi almaya gittiğinde kendisinin diplomasının geçerli olduğunu ve de Registered Nurse olarak sayılacağını söylemişler. Hatta denklik belgesini de aldığını söylemişti. Sadece ilgili eyaletin Lisansını almak için sınava girmesi gerektiği söylemişler. Bize anlattıkları bu şekilde.

hocam yazın için teşekkürler ama biraz eksik var gibi registered nurse olabilmek için 4 yıllık lisans programı bitirmek gerek ebelik bildiğim kadarıyla türkiyede 2 yıllık belki orada yüksek lisans filan başka birşey yapmış olabilir mi eşinizin arkadaşı ?

• ⭐⭐⭐

@Rhonster Hayır Eşim 4 yıllık lisans mezunu, 2 yıllık ebelik bölümleri çok eskilerde kaldı.

• ⭐⭐⭐⭐

@Programmer, içinde söyledi: Ebelik ve CNA bilgi yardımı

@Rhonster Hayır Eşim 4 yıllık lisans mezunu, 2 yıllık ebelik bölümleri çok eskilerde kaldı.

ha tamam oldu şimdi 😃

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Programmer Ders içeriği hemşirelik ile aynı ise denklik alabilir, ama bunu öğrenmek için CGFNS gibi bir kurumdan gerekli raporu almak gerekir.

• ERDERLY CARE yada caregiver for old mesleği nasıl

• @I-E-E merhaba, son durum nedir eşiniz gidebildi mi bende Balıkesir Üniversitesi ebelik mezunuyum.

• @sweetnbun merhaba, daha gidemedik, talihli olamadık.

• @Programmer Merhaba arkadaşım. Acaba rica etsem Boston’da ki ebe arkadaşınız bana bilgi verme konusunda yardımcı olabilir mi, kendisine email yazsam. Çok uzun bir süredir ebelik denkliğini araştırıyorum. Üniversiteler ile de yazıştım onlar bilgi sahibi değil.

• ⭐⭐⭐

@glbk, içinde söyledi: Ebelik ve CNA bilgi yardımı

@Programmer Merhaba arkadaşım. Acaba rica etsem Boston’da ki ebe arkadaşınız bana bilgi verme konusunda yardımcı olabilir mi, kendisine email yazsam. Çok uzun bir süredir ebelik denkliğini araştırıyorum. Üniversiteler ile de yazıştım onlar bilgi sahibi değil.

Kusura bakmayın uzun süredir bu konuya bakmıyordum. Yazımdaki eksikleri düzelttim tekrar bakın istersiniz.

• @glbk iletişime geçebildiniz
    mi

• Ebelik diplomasi ile CGFNS International dan RN icin denklik basvurusu y a.s pilabilitor mu?

Benzer Başlıklar

• 78
  • 10
  • 2
  • 138
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

98

39.8k
Kullanıcı

5.7k
Konu

418.2k

| | | |