Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐

@yavuz Hayallerinden vazgeçenler:/erteleyenler içinde söyledi:

Turkiyede normal bir hayatin varsa, kari koca calisiyorsan ve beyaz yaka calisan sinifindaysan.Universite mezunu bir insan ve isin gucun duzenin Turkiyede varsa zaten sana Turkiyede cennettir.Ama Turkiyede yazdigim ozelliklere sahip degilsen burda bir universite okuyup bitirme kapasitesine sahip degilsen,zaten sen birak ABD yi nereye gitsen orda amele olarak calismaya devam edersin..Sen Turkiyede 300 bin Tl ye bile kendine ev alamazken ABD de dolar kazanip nasil 300 bin dolarlik evler alabileceksin a be ahmak arkadasim..Sen Turkiyede bi halt olamamisken baska bir ulkeye gidipte nasil oralarda basarili olabilecegini dusunursun a be ahmak arkadasim..Senin oranin kultur dil vb. seylerini ogrenmen zaten en az 5 yilini belki fazlasini alir...Lafin ozu Turkiyede bir baltaya sap olamamis adam nereye gitse bi baltaya sap olamaz,kafan calismiyor a be ahmak arkadasim..Oraya gidince hemen kafanmi calisacak...Bu donmeye karar veren Trakyali ailemiz dogru karar vermis.Trakya yasami zaten Avrupa standartlarindadir kafa yapisida oyle.Bu yuzden geri donmek istemeleri dogru karar.Egitim ve saglik Turkiyedede iyidir.ABD de sen heryerde Harvard diplomasimi dagitiyorlar zannediyorsun a be ahmak arkadasim....Haydi yeter yazdirmayin bana daha fazla...Cikin bi dunya gezin gelin ondan sonra konusun burda.....

Sanırım siz çok yanlış anladınız.
    1- Size göre başarı sadece üniversite bitirip, beyaz yakalı çalışan olmak mı ya da Harvard diplomasına sahip olmak mıdır?
    2- Size göre mutluluğun sırrı ev sahibi olmak mıdır?
    3- Siz nerede yaşıyorsunuz, ne mezunusunuz, ne işle meşgulsunuz?
    4- Amerika da yaşıyorsanız niye gittiniz?
    5- Gitmediyseniz ve de gitmeye de niyetiniz yoksa bu forumla neden bu kadar meşgulsünüz?
    Kafamda deli sorular🤔

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@yavuz Hayallerinden vazgeçenler:/erteleyenler içinde söyledi:

Turkiyede normal bir hayatin varsa, kari koca calisiyorsan ve beyaz yaka calisan sinifindaysan.Universite mezunu bir insan ve isin gucun duzenin Turkiyede varsa zaten sana Turkiyede cennettir.Ama Turkiyede yazdigim ozelliklere sahip degilsen burda bir universite okuyup bitirme kapasitesine sahip degilsen,zaten sen birak ABD yi nereye gitsen orda amele olarak calismaya devam edersin..Sen Turkiyede 300 bin Tl ye bile kendine ev alamazken ABD de dolar kazanip nasil 300 bin dolarlik evler alabileceksin a be ahmak arkadasim..Sen Turkiyede bi halt olamamisken baska bir ulkeye gidipte nasil oralarda basarili olabilecegini dusunursun a be ahmak arkadasim..Senin oranin kultur dil vb. seylerini ogrenmen zaten en az 5 yilini belki fazlasini alir...Lafin ozu Turkiyede bir baltaya sap olamamis adam nereye gitse bi baltaya sap olamaz,kafan calismiyor a be ahmak arkadasim..Oraya gidince hemen kafanmi calisacak...Bu donmeye karar veren Trakyali ailemiz dogru karar vermis.Trakya yasami zaten Avrupa standartlarindadir kafa yapisida oyle.Bu yuzden geri donmek istemeleri dogru karar.Egitim ve saglik Turkiyedede iyidir.ABD de sen heryerde Harvard diplomasimi dagitiyorlar zannediyorsun a be ahmak arkadasim....Haydi yeter yazdirmayin bana daha fazla...Cikin bi dunya gezin gelin ondan sonra konusun burda.....

vermeye calistiginiz mesajda haklilik payi olsa da, genel olarak uslup yanlis; ayrica baskalarinin hayati hakkinda da bu kadar kesin konusamazsiniz. Farkli ornekler ve basari hikayeleri mevcut, o nedenle bakis acinizi biraz sig buldum... hayati X,Y,Z isen basarili olursun; A,B,C isen basarisiz olursun diye kategorilendiremiyorsunuz maalesef.

Bu arada yazmaya siz karar verdiniz, kimse sizi yazmaya zorlamadi, bilginize. Son olarak da insanlar foruma yazmadan once sizden izin alacak degiller.

• ⭐⭐⭐

Sayın @yavuz gittiniz, gördünüz, yaşadınız ve başarılı olduysanız paylaşın. Başarı hikayenizden istifade edelim. Gittiniz, yaşadınız, başarısız olup geri döndüyseniz yine paylaşın ders çıkaralım da bir ahmaklık yapmayalım!!!

• @crazycells demek istediğim tamsa buydu... Yani sessize aldığınız kişi yazıyı tekrar gormemeli... Yoksa arkadan konuşmalar can sıkıcı oluyor...

İlk mesajdan hakaret edenlere de tahammül gösterilmemeli. Niyet belli

• @yavuz Hayallerinden vazgeçenler:/erteleyenler içinde söyledi:

@sinem Bazen insanlari kendine getirmek icin bu tarz uslup kullanmak iyidir diye dusunuyorum..Kimseye ofkemiz yok :))

Siz önce kendinize gelin, yada kendiniz yeni girdiği foruma (ki sanmıyorum, daha önce üyeliği silinenlerden olduğunuz belli) oraya buraya sallayan birisi iseniz başkalarını değil kendinizi duzeltin.

Arkadaşlar...

Buraya gelen binlerce insan var... Bir çok kişi ile tanıştım... "Türkiye de baltaya sap olamayacak kişiler" denilenlerle de Türkiye de çok üst düzey olanlarla da...

Buranin başarı kıstası Türkiye de ne olduğunuz değil, burayı ne kadar anlayıp buranın şartlarını ne kadar kullanabildiğiniz...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@semavi Hayallerinden vazgeçenler:/erteleyenler içinde söyledi:

@crazycells demek istediğim tamsa buydu... Yani sessize aldığınız kişi yazıyı tekrar gormemeli... Yoksa arkadan konuşmalar can sıkıcı oluyor...

İlk mesajdan hakaret edenlere de tahammül gösterilmemeli. Niyet belli

Evet, maalesef su an icin alintilari engellemek mumkun degil, ama notumu aliyorum.

Evet, oldukca olumsuz bir onyargiyla giris yapti foruma sayin @yavuz ; fakat direkt bir uyeye hakaret olmadigi icin kanimca ikinci bir sans verebiliriz kendisine. Aldigi yorum ve tepkilerden sonra uslubunu duzeltecegini umuyorum.

• Sağlam bir tesisatçı veya amele de üniversite mezunu olmadan güzel kazanıyor diye biliyordum. 🙂 bir de ev almak için kazandığın birim üzerinden hesaplanıyordu hatta adaletli ve işinin hakkı kazanç söz konusuydu vergi konusu hariç tabi takıntılı bir durumdu o 😄

• Klasiktir... Türkiye de çok iyi yerdeydik vs vs
    Türkiye'de de ev aldım Burada da... Burada ev almak daha kolay... Türkiye'de de iş kurdum Burada da... Türkiye'de burada başladığım iş seviyesinde hiçbir zaman işe başlamadım orası gercek

Bir baltaya sap olamayacak ahmak kardeşler var ya... Tabii ki bu baltanın sapı kime göre neye göre orası da önemli ama... Hani klasiktir Türkiye'de bütün gençleri üniversite bitirmek zorundadır falan filan...
    Burada o kadar çok işgücü ihtiyacı var ki... Niteliksiz dediğimiz birçok kişi burada iş bulup çalışabiliyor. Sonuç olarak birçoğumuz kendimi de içine atıyorum bu olayın...buraya geldiğimizde niteliksiz olarak başlıyoruz yani teknik olarak ahmak ya da baltaya sap olamamış bir kişi olabiliyoruz Amerika için bazılarının deyimi ile... O durumda bile insanlar basit işlerle bile iyi paralar kazanabiliyor lar Eğer amaç sadece para kazanmaksa...

Yani Türkiye'den bakınca Amerika anlaşılmıyor. Amerika'ya gelip Türkiye mantığından çıkmadan burada yaşamaya çalışınca da 8-10 yıl burada yaşayıp buraya anlayamayan insanları görüyorsunuz.

Türkiye'de Türkiyeli gibi Amerika'da Amerikalı gibi yaşayacaksın Bu kadar basit...

• @yavuz Bak bak şuna bak:)) Türkiye’de eğitim ve sağlık çok iyimiş.. ulan hadi sağlık zorda olsa bir şekilde kabul edilebilir de eğitimin nesi iyi? hangi kafayla yazıyorsunuz bunları ben anlamıyorum ki. söylesene kaçtane ilk 100’e 200’e üniversitemiz var? 42 ülke arasından 41. olan Türkiye’nin mi eğitimi sistemi iyi?

Bir de diyor burada üniversite okumamışsan Amerika’da ne yapacakmışsın? Ulan Türkiye’de okuyonda ne halt oluyor boş herif. Oradaki Burger King çalışanın maaşı kadar maaş alıyon.. hâla diyor Türkiye’de okumamışsan falan filan.. Sizi parayla mı veriyorlar ben anlamıyorum.. Cennet dediğin vatanı senin gibi boş insanlar cehenneme çevirdi senin haberin yok. Sizin gibileri gördükçe gitme istediğim daha da artıyor.. green card çıkmassa bile, amerikaya gidemezsem bile ben bir şekilde buradan defolup gidicem.. al cennet vatanında senin olsun.

• Ben su esler durumuna geri doneyim hem de konu biraz dagilsin o halde. Sahsi kanaatimce ABD'ye, ya da yurtdisina goc konusunda diyelim daha genel olsun, eslerden birisinin daha az istekli ya da tamemen isteksiz olmasi cok yaygin bir durum. Kendi oykumde de benzer durumlari yasadim.

Benim yurtdisina cikma, kesfetme ve oralarda yasama hayalim kendimi bildim bileli var. Bu biraz genlerle filan alakali bir durum sanirim. Bu istek ve heyecan ornegin esimde hicbir zaman yoktu ve olmadi. Diger bircok konuda oldugu gibi yurtdisinda yasama anlaminda da esler arasinda bakis acisi farkliliklari olmasi cok dogal bir durum. Bana gore once bunu kabul ederek baslamak en iyisi. Bu dogal bir durum ve bundan dolayi kimse suclu degil. Gitmek isteyen de istemeyen de...

Burada tabii soyle bir risk ortaya cikiyor. Bir firsat ortaya ciktiginda -green card gibi- verilecek karar eslerden birini daha az mutlu hatta mutsuz edecek. Bu da cok normal bir durum ve kabul edilmesi gerekiyor. Yani isin ozunde bir tarafin daha fazla fedakarlik yapmasi durumu var. Burada karari iyi vermek gerekiyor iste. Kim yapacak fedakarligi ? Kim hayallerine mutluluguna bir sureligine sunger cekecek ? Kalalim diyen mi gidelim diyen mi ?

Bizim cozumumuz su sekildeydi. Bu bir firsat dedik. Ve bu kararin neticesinde bir tarafin bir sekilde istemedigi bir durumla yola devam edecegiz. Tamam. O halde iki durumu da degerlendirelim. Ilki, firsati degerlendirmeme durumu. Yani green card cikmamis gibi Turkiye'deki olagan hayata devam hali. Cokta degisen bir sey olmayacak fazla konusmaya gerek yok. Ancak bu durumda soyle bir risk var. Yillar sonra birgun hayattan cok bunaldiginiz bir anda "keske gitseydikte oralarda guzel mutlu huzurlu bir yasam kursaydik" dediginiz anda is isten gecmis oluyor. Cok gec. Tren kacti.

Ikinci durum ise firsati degerlendirdiginiz durum. Atlayip ucaga elinizde valiz ABD'ye iniyorsunuz. Tam filmlerdeki gibi. Korku verici rahatsiz edici bir durum. Cok fazla belirsizlik var. Cok buyuk bir meydan okuma ve sorumluluk altina girme var. Zaten esim de dahil istemeyenleri en cok urkuten ve istememelerine neden olan tam da bu durum. Evet zor bir meydan okuma. Kabul. Insanoglu hayatta kalma icgudusuyle hep az riske yonelir. Guvenligi sever.

Ama soyle bir kolay yolu var bu durumun. Kimse size "omrumun sonuna dek" diye imza attirmiyor goc kararinizin altina. Donus her zaman acik. Bir ucak biletine bakar. Turkiye orada. Milyonlarca yildir orada duruyor Anadolu. Yakin donemde de bir yerlere gidecege benzemiyor pek. Nolur en fazla ? Sattigin arabani yeniden alirsin, ciktigin isine benzer baska bir ise gene girersin. Hele ki ABD'de bir sure yasamis ve/veya calismis bir kimseyi Turkiye'de havada kaparlar. Hep sunu derim "yurtdisinda gecireceginiz bir gun bile vizyonunuzu fazlasiyla gelistirir. Kisiliginize katkida bulunur." Bunlari soylerken de son 6 yildir yurtdisinda birden fazla ulkerde yasadigimi belirtmeyi unutmayayim.

Neticede bizim karar asamamiz bu sekilde oldu asagi yukari. Dedik ki firsatlar her zaman gelmez. Yillar sonra ah vah edecegimize simdi daha gencken elimizi tasin altina koyalim. Cok buyuk ihtimalle de bunun karsiligini fazlasiyla alalim. Denemekten zarar cikmaz biraz zorlaniriz ama hallederiz dedik. Zorlaniyor muyuz ? Tabii ki evet. Ben daha tecrubeliyim gecmisteki yasanmisliklarimdan. Esimin ise ilk yurtdisi tecrubesi (gocmek anlaminda). O ilk haftalarda hayli zorlandi yalan degil. Yeri geldi agladi sizlandi. Umutsuzluga kapildi(k). Ama ikimizde "donuyoruz" demedik su ana kadar. 5-6 aydir buralardayiz hala 🙂 Bir sekilde devam ediyor hayat. Ve suan durup baktigimda agladigimizdan cok gulmusuz bu surecte. Demek ki iyiye gidis var. Cevremiz olusmaya arkadasliklar kurulmaya baslandi. Isler gucler yerine oturdu. Dil problemleri hizla en alt seviyelere dogru iniyor. Bunlar inanilmaz seyler. Bunlar iste o bahsettigim vizyon kaynaklari. Sizi gelistiren, buyuten, donanimli hale getiren yasanmisliklar. Bunlari Turkiye'den oturdugunuz yerden milyon dolarlar verseniz satin alamazsiniz. Bunlari ancak o "konfor alanindan" cikarak cesaret edip deneyimleyerek elde edebilirsiniz.

Cokca soylendigi gibi kultur soku zor bir surectir. Kisiye gore degisse de hemen hemen herkes cok zorlanarak atlatir bu durumu yurtdisina yerlestiginde. Kimisi atlatamaz ve doner. Bu da bir erdemdir ve takdire sayandir. Ancak o ilk soku atlattinizmi eger, iste o zaman degmen benim keyfime... Ben bunu bir kac kere farkli tecrubelerimle farkli zamanlarda yasadim. Esim ilk kez yasiyor ve elinden geleni yapiyor. Birlikte yapiyoruz. Ben de zorlaniyorum tabii ki. Biz daha cok istedik diye biz hic mi zorluk cekmeyecez ? Cekiyoruz elbet. Ama biraz daha kol kanat geren biraz daha yol gosteren oluyoruz ziyadesiyle. Eee bu kadar da olsun. Hayallere ulasmanin bedelleri vardir.

Hayat bir yolculuk. Nereye vardiginiz degil nasil yol aldiginiz onemli. Atilan her adimin bir manasi bir amaci var. Her adim geleceginizi bir sekilde bicimlendiriyor. O bakimdan biz suan icin adimlarimizi atmaya ve o adimlarin tadini cikarmaya odaklandik. Su an attigimiz adimdan sonrakileri cokta fazla hesaplamak kitaplamak istemiyoruz. Ne demisler "kervan yolda duzulur" Bazen kervani biraz yolda duzmek gerek. Cok fazla plan program yaparsaniz o Turkiye'den kalkan ABD ucagina binmek pek kolay olmuyor maalesef. Ama dedigim gibi donus her zaman mevcut. Istemeyenlere duyurulur 🙂

• ⭐⭐⭐

@filth_grinder Hayallerinden vazgeçenler:/erteleyenler içinde söyledi:

Ben su esler durumuna geri doneyim hem de konu biraz dagilsin o halde. Sahsi kanaatimce ABD'ye, ya da yurtdisina goc konusunda diyelim daha genel olsun, eslerden birisinin daha az istekli ya da tamemen isteksiz olmasi cok yaygin bir durum. Kendi oykumde de benzer durumlari yasadim.

Benim yurtdisina cikma, kesfetme ve oralarda yasama hayalim kendimi bildim bileli var. Bu biraz genlerle filan alakali bir durum sanirim. Bu istek ve heyecan ornegin esimde hicbir zaman yoktu ve olmadi. Diger bircok konuda oldugu gibi yurtdisinda yasama anlaminda da esler arasinda bakis acisi farkliliklari olmasi cok dogal bir durum. Bana gore once bunu kabul ederek baslamak en iyisi. Bu dogal bir durum ve bundan dolayi kimse suclu degil. Gitmek isteyen de istemeyen de...

Burada tabii soyle bir risk ortaya cikiyor. Bir firsat ortaya ciktiginda -green card gibi- verilecek karar eslerden birini daha az mutlu hatta mutsuz edecek. Bu da cok normal bir durum ve kabul edilmesi gerekiyor. Yani isin ozunde bir tarafin daha fazla fedakarlik yapmasi durumu var. Burada karari iyi vermek gerekiyor iste. Kim yapacak fedakarligi ? Kim hayallerine mutluluguna bir sureligine sunger cekecek ? Kalalim diyen mi gidelim diyen mi ?

Bizim cozumumuz su sekildeydi. Bu bir firsat dedik. Ve bu kararin neticesinde bir tarafin bir sekilde istemedigi bir durumla yola devam edecegiz. Tamam. O halde iki durumu da degerlendirelim. Ilki, firsati degerlendirmeme durumu. Yani green card cikmamis gibi Turkiye'deki olagan hayata devam hali. Cokta degisen bir sey olmayacak fazla konusmaya gerek yok. Ancak bu durumda soyle bir risk var. Yillar sonra birgun hayattan cok bunaldiginiz bir anda "keske gitseydikte oralarda guzel mutlu huzurlu bir yasam kursaydik" dediginiz anda is isten gecmis oluyor. Cok gec. Tren kacti.

Ikinci durum ise firsati degerlendirdiginiz durum. Atlayip ucaga elinizde valiz ABD'ye iniyorsunuz. Tam filmlerdeki gibi. Korku verici rahatsiz edici bir durum. Cok fazla belirsizlik var. Cok buyuk bir meydan okuma ve sorumluluk altina girme var. Zaten esim de dahil istemeyenleri en cok urkuten ve istememelerine neden olan tam da bu durum. Evet zor bir meydan okuma. Kabul. Insanoglu hayatta kalma icgudusuyle hep az riske yonelir. Guvenligi sever.

Ama soyle bir kolay yolu var bu durumun. Kimse size "omrumun sonuna dek" diye imza attirmiyor goc kararinizin altina. Donus her zaman acik. Bir ucak biletine bakar. Turkiye orada. Milyonlarca yildir orada duruyor Anadolu. Yakin donemde de bir yerlere gidecege benzemiyor pek. Nolur en fazla ? Sattigin arabani yeniden alirsin, ciktigin isine benzer baska bir ise gene girersin. Hele ki ABD'de bir sure yasamis ve/veya calismis bir kimseyi Turkiye'de havada kaparlar. Hep sunu derim "yurtdisinda gecireceginiz bir gun bile vizyonunuzu fazlasiyla gelistirir. Kisiliginize katkida bulunur." Bunlari soylerken de son 6 yildir yurtdisinda birden fazla ulkerde yasadigimi belirtmeyi unutmayayim.

Neticede bizim karar asamamiz bu sekilde oldu asagi yukari. Dedik ki firsatlar her zaman gelmez. Yillar sonra ah vah edecegimize simdi daha gencken elimizi tasin altina koyalim. Cok buyuk ihtimalle de bunun karsiligini fazlasiyla alalim. Denemekten zarar cikmaz biraz zorlaniriz ama hallederiz dedik. Zorlaniyor muyuz ? Tabii ki evet. Ben daha tecrubeliyim gecmisteki yasanmisliklarimdan. Esimin ise ilk yurtdisi tecrubesi (gocmek anlaminda). O ilk haftalarda hayli zorlandi yalan degil. Yeri geldi agladi sizlandi. Umutsuzluga kapildi(k). Ama ikimizde "donuyoruz" demedik su ana kadar. 5-6 aydir buralardayiz hala 🙂 Bir sekilde devam ediyor hayat. Ve suan durup baktigimda agladigimizdan cok gulmusuz bu surecte. Demek ki iyiye gidis var. Cevremiz olusmaya arkadasliklar kurulmaya baslandi. Isler gucler yerine oturdu. Dil problemleri hizla en alt seviyelere dogru iniyor. Bunlar inanilmaz seyler. Bunlar iste o bahsettigim vizyon kaynaklari. Sizi gelistiren, buyuten, donanimli hale getiren yasanmisliklar. Bunlari Turkiye'den oturdugunuz yerden milyon dolarlar verseniz satin alamazsiniz. Bunlari ancak o "konfor alanindan" cikarak cesaret edip deneyimleyerek elde edebilirsiniz.

Cokca soylendigi gibi kultur soku zor bir surectir. Kisiye gore degisse de hemen hemen herkes cok zorlanarak atlatir bu durumu yurtdisina yerlestiginde. Kimisi atlatamaz ve doner. Bu da bir erdemdir ve takdire sayandir. Ancak o ilk soku atlattinizmi eger, iste o zaman degmen benim keyfime... Ben bunu bir kac kere farkli tecrubelerimle farkli zamanlarda yasadim. Esim ilk kez yasiyor ve elinden geleni yapiyor. Birlikte yapiyoruz. Ben de zorlaniyorum tabii ki. Biz daha cok istedik diye biz hic mi zorluk cekmeyecez ? Cekiyoruz elbet. Ama biraz daha kol kanat geren biraz daha yol gosteren oluyoruz ziyadesiyle. Eee bu kadar da olsun. Hayallere ulasmanin bedelleri vardir.

Hayat bir yolculuk. Nereye vardiginiz degil nasil yol aldiginiz onemli. Atilan her adimin bir manasi bir amaci var. Her adim geleceginizi bir sekilde bicimlendiriyor. O bakimdan biz suan icin adimlarimizi atmaya ve o adimlarin tadini cikarmaya odaklandik. Su an attigimiz adimdan sonrakileri cokta fazla hesaplamak kitaplamak istemiyoruz. Ne demisler "kervan yolda duzulur" Bazen kervani biraz yolda duzmek gerek. Cok fazla plan program yaparsaniz o Turkiye'den kalkan ABD ucagina binmek pek kolay olmuyor maalesef. Ama dedigim gibi donus her zaman mevcut. Istemeyenlere duyurulur 🙂

Ağzınıza sağlık tam olarak durumu özetlemişsiniz. İşte ben de hep bunu söylüyorum konfor alanından çıkmak ve fırsatları kaçırmamak!
    Çok teşekkür ederim yüzümü gülümsettiniz. Zaten ilk 6 ayı atlatmışsınız. Eşinizi de takdir ettim cesaret ve azminden dolayı. Umarım bundan sonrada çok çok mutlu olursunuz. Şansınız açık başarılarınız daim olsun. Fethiyeden selamlar...

• Yasaklı

@filth_grinder teşekkür ederim yazınızı eşime okutacagım sevgiler selamlar. 🙂

• @yavuz Türkiye de asgari ücret 2.000TL, Amerika da 3.000 Usd. Her iki ülkede de kendi parasının alım gücü, hayat standardı ve açlık sınırı belli a be ahmak arkadaşım.
    Senin öğrenme kapasiten 5 yıllık sa biz ne yapalım a be ahmak arkadaşım.
    Sen Türkiye'de de dünyanın her hangi bir ülkesinde de, Harward diploman bile olsa bu kafa yapısıyla olsan olsan ancak balta sapı olursun a be ahmak arkadaşım.
    Sen hangi alemleri gezdin geldin buraya bilmem ama yakıt olarak ne içtiysen dokunmuş belli ki. Onu içme bir daha a be ahmak arkadaşım.

• ⭐⭐⭐

@sinem Hayallerinden vazgeçenler:/erteleyenler içinde söyledi:

@filth_grinder teşekkür ederim yazınızı eşime okutacagım sevgiler selamlar. 🙂

bende doğru zamanı bekliyorum😂😂😂

• Yasaklı

@bidünya bazı şeyler için her zaman dogru zamandır işte o zaman bu zaman. 🙂

• Yasaklı

not: son 20 gün 😛

• ⭐⭐⭐

not: son 20 gün 😛

Ben daha başvuru yapmadım😬o bakımdan daha vaktim var😂😂

• Yasaklı

@bidünya bnm 2.ci başvurum. 🙂

• ⭐⭐⭐

@bidünya bnm 2.ci başvurum. 🙂

Ayy çok heyecanlı🤗bekleyen herkes muradına ersin inşallah

Benzer Başlıklar

• 15
  • 55
  • 4
  • 7
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

69

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.2k

| | | |