Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Güzel arabalar ... Lyft ubere de gider...

• Arkadaslar merhaba, Son zamanlarda aklima birsey takildi. Turkiyede de bu konulara cok vakif degilim. Varsayalim ki ikinci el ya da dealerdan 0 bir arac alacagiz. Arabanin fiyati $15.000 olsun. 5 bin downpayment yaptik, geri kalan 10 bini kredi cektik. 30 ay 48 ay vadeli neyse artik duruma gore. :) Odemeye basladik kredimizi aydan aya. 8-10 ay sonra arabayi satmaya karar verdik. Diyelim arabayi $13.000 sattik. Ve baska arac almayi dusunuyoruz. Ornegin $20.000a bir arac. Burda kredi olayi nasil isliyor. Sattigimiz arabadan aldigimiz 13.000 ile o arabanin kredisini kapatip yeni araba icin yeni kredi basvurusumu yapiyoruz. Bu kredi skorunu kotumu etkiliyor. Muhtemelen kotu etkiler de:) Uzun oldu soruyu soyle bitireyim kredi ile arac alip kredi zamani dolmadan arabayi sattiysaniz ve kredi ile baska bir arac almayi dusunuyorsaniz sistem nasil isliyor ya da en akilli yontem ne ? Tesekkurler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@joejoe @ forumun araba üzerine tek adres @semavi dir. Direk bu kişi ile irtibata geçersen aklına gelen gelmeyen ne kadar yol varsa hepsini sana söyleyecektir

• ⭐⭐

@joejoe ben bu konuda cok fazla tecrube edindim. Finance ve leasing yaparak arabalar aldim sattim. Bu konuda uygun bi zamanimda detaylica yazacagim. Siz aciliyetle alacaksaniz bana ulasin ben bilgileri verebilirim. Dealerdan araba alirken uygun fiyata cikabilmek icin cok fazla detay var

• ⭐⭐⭐

@joejoe Amerika'da ikinci el araba almak içinde söyledi:

Arkadaslar merhaba, Son zamanlarda aklima birsey takildi. Turkiyede de bu konulara cok vakif degilim. Varsayalim ki ikinci el ya da dealerdan 0 bir arac alacagiz. Arabanin fiyati $15.000 olsun. 5 bin downpayment yaptik, geri kalan 10 bini kredi cektik. 30 ay 48 ay vadeli neyse artik duruma gore. :) Odemeye basladik kredimizi aydan aya. 8-10 ay sonra arabayi satmaya karar verdik. Diyelim arabayi $13.000 sattik. Ve baska arac almayi dusunuyoruz. Ornegin $20.000a bir arac. Burda kredi olayi nasil isliyor. Sattigimiz arabadan aldigimiz 13.000 ile o arabanin kredisini kapatip yeni araba icin yeni kredi basvurusumu yapiyoruz. Bu kredi skorunu kotumu etkiliyor. Muhtemelen kotu etkiler de:) Uzun oldu soruyu soyle bitireyim kredi ile arac alip kredi zamani dolmadan arabayi sattiysaniz ve kredi ile baska bir arac almayi dusunuyorsaniz sistem nasil isliyor ya da en akilli yontem ne ? Tesekkurler.

Diger arkadaslar detayli bilgi verecektir fakat sistem genellikle soyle isliyor;

Galeri, elinizdeki araci kalan borcu ile birlikte sizden aliyor. (Trade-in).
    Eger verdiginiz aracin borcu, aracin degerinden fazla ise bu borc farkini yeni cekilecek krediye ekliyorlar(negative equity denilen durum ve iyi bir durum değil). Fakat borc aracin degerinden az ise, o halde size yeni alacaginiz aracta indirim olarak geciyorlar.

Bu arada, yeni arac alirken eger elinizdeki araci trade-in olarak galeriye verirseniz, verdiginiz aracin degeri kadar satis vergisi odememis olursunuz. Sadece aradaki fark icin satis vergisi odersiniz.
    Ornek:
    $25.000'lik bir arac alacaksiniz. Elinizdeki aracin trade-in degeri $10.000 diyelim. Galeriye yeni araci alirken bu araci trade-in yaparsaniz, sadece $15.000 fark icin satis vergisi odemis olursunuz.

• ⭐⭐⭐

Kesinlikle kacinilmasi gereken bir davranis

alt text

• @joejoe Amerika'da ikinci el araba almak içinde söyledi:

Arkadaslar merhaba, Son zamanlarda aklima birsey takildi. Turkiyede de bu konulara cok vakif degilim. Varsayalim ki ikinci el ya da dealerdan 0 bir arac alacagiz. Arabanin fiyati $15.000 olsun. 5 bin downpayment yaptik, geri kalan 10 bini kredi cektik. 30 ay 48 ay vadeli neyse artik duruma gore. :) Odemeye basladik kredimizi aydan aya. 8-10 ay sonra arabayi satmaya karar verdik. Diyelim arabayi $13.000 sattik. Ve baska arac almayi dusunuyoruz. Ornegin $20.000a bir arac. Burda kredi olayi nasil isliyor. Sattigimiz arabadan aldigimiz 13.000 ile o arabanin kredisini kapatip yeni araba icin yeni kredi basvurusumu yapiyoruz. Bu kredi skorunu kotumu etkiliyor. Muhtemelen kotu etkiler de:) Uzun oldu soruyu soyle bitireyim kredi ile arac alip kredi zamani dolmadan arabayi sattiysaniz ve kredi ile baska bir arac almayi dusunuyorsaniz sistem nasil isliyor ya da en akilli yontem ne ? Tesekkurler.

8-10 ay icerisinde satacaginiz aractan iyi zarar edersiniz... Sadece alim satima 1000dolardan fazla gidecek demek oluyor 2. arac degisimi ile beraber....

Kredili alinan araclar genellikle pahaliya gelir...

Kredili arac alip, kisa zamanda satarsaniz, ciddi borclu cikarsiniz...

5bin pesinden bahsetmissiniz... 5-8 arasina uygun arac bulursunuz, ilk arabada krediye girilmesi taraftari degilim ben sahsen...

• @semavi merhaba.
    Amerika da şahıs olarak yılda şu kadar araç alıp satabilirsin tarzı bir kısıtlama var mıdır Türkiye deki gibi ?

• https://paratic.com/abd-arac-kilometre-dusurme-sahtekarlik-veriler/
    ABD'de Carfax'ın yaptı bir araştırma sonucunda, ikinci el olarak satılan araçların kilometre sayaçlarındaki düşürülme sahtekarlığının sanıldığından çok olduğu söylendi!

Dikkat etmek lazım... Orada bizim SBM-Tramer gibi bir sistem mutlaka vardır aracın geçmişini kayıtlı tutan diye umuyorum.

• @omertug tramerde veya SBM'de aracın km bilgisini tutan bir düzen maalesef yok. Sadece hasar geçmişini (kasko poliçesi varsa) görüntüleyebilirsiniz.

Km bilgisi tutan kurum bildiğim kadarıyla sadece Tuvturk

• Amerika’ya geleli 1 ay oldu ve en zorlandigimiz konu 2. el araba alma konusu.

Araba almak icin oncelikle ehliyet almak istedim. Ehliyetimi aldim ve piyasa arastirmasi yapmaya basladim. Bakmadigim site kalmadi, onlarca kisiyle mesajlastim. Cargurus, facebook, craiglist, letgo, offerup hepsine devamli bakiyorum ama icime sinen bir araba olmuyor. Araba olmayinca da eve hapsolduk, ne isle ne de diger konularla ilgili hareket edemiyorum. Hareket edemedikce bunaliyorum. Moral motivasyonun en gerekli oldugu su ilk gunlerde en sonunda elimde direksiyonla sokaklarda gezicem.

Saka bir yana 6-7 bin ile temiz bir araba bulmak cok zor, bir taraftan daha is durumu belli degilken butcemi zorlamak ve riske girmek istemiyorum, diger taraftan daha once hic 2. El araba almadigim icin bu surecte zorlaniyorum. Bazen 3-4’e temiz gozuken birsey alayim derken bazen 5-6 nakit verip kalanini finance ile odeyeyim diyorum ama onun icinden de cikamiyorum. Florida taraflarinda olup da bu konuda tecrubeli olan birileri varsa tum tavsiyelere acigim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@anka

İstersen bir sor kendilerine

• ⭐⭐

@anka florida da nerdesiniz ve nasi bir araba ariyosunuz?

• @ayvalik10 iletisim kurmaya calisagim, sagolun.

@goodluck deerfield beach bolgesindeyiz. 3 kisilik bir aileyiz, acikcasi hem bizi idare edebilecek hem de lyft, uber, doordash’e uygun olabilecek bir araba bakiyoruz. Genel tavsiye hep honda ve toyota oldu. 6-7’e bine kadar bu markalara bakiyoruz. 5 bin alti ford flex’ler de uygun gibi ama genelde mile’lari cok yuksek.

7-8 civari 2012 uzeri kia ve chevrolet equinox da var ama bu markalarin 2. eli cok tavsiye edilmiyor. Kafamiz karisik anlayacaginiz.

• @anka Amerika'da ikinci el araba almak içinde söyledi:

@ayvalik10 iletisim kurmaya calisagim, sagolun.

@goodluck deerfield beach bolgesindeyiz. 3 kisilik bir aileyiz, acikcasi hem bizi idare edebilecek hem de lyft, uber, doordash’e uygun olabilecek bir araba bakiyoruz. Genel tavsiye hep honda ve toyota oldu. 6-7’e bine kadar bu markalara bakiyoruz. 5 bin alti ford flex’ler de uygun gibi ama genelde mile’lari cok yuksek.

7-8 civari 2012 uzeri kia ve chevrolet equinox da var ama bu markalarin 2. eli cok tavsiye edilmiyor. Kafamiz karisik anlayacaginiz.

Biraz fazla titizlenmiş olabilir misiniz? Zira Amerika'da en kolay şey 2. el araba almak nerdeyse. Benim 2 aylığına geldiğim zamanlarda bile kafama göre bir araba alıp döneceğim hafta sattığım zamanlar oldu. Arabasız o kadar zorlanırsınız ki hiç uğraşmadan işinizi görecek bir tane alıp, daha çok istediğiniz bir araba alacak duruma geldiğinizde satmanız daha mantıklı olacaktır. İlk seferinde en iyisini almaya uğraşırsanız eziyet çekersiniz.

Bir de hem Uber hem doordash için uygun bir araba modeli olmayabilir. İkisinin de çok farklı gereklilikleri var.

• @daydreamer evet titizleniyoruz biraz, yipratici da oluyor ama elimizdeki sinirli butceyi dogru kullanmak istiyoruz. Biraz yapi biraz da tecrube meselesi daha once hic 2. el araba almadik. Kisa vadede tek sikimlik kursunumuz var onu da sorunlu bir arabaya yatirmak istemiyoruz. Tabi bu isin bu sartlarda net bir formulu yok. Mumkun oldugunca dogru bir karar vermeye calisiyoruz.

• 6-7 bin kötü bir bütçe değil. Ufak tefek şeylere çok takilmamaya çalışın. Yakında olsanız Dallas Austin falan çözmeye calisirdim ama Florida uzak biraz 🙂 @goodluck belki yönlendirme yapabilir

• @anka aslında burda her soru sorana bir youtube videosuyla cevap verilmesinden çok hoşlanmıyorum ancak bu sefer ben de yapacağım.

Chrisfix adında bir youtuber var, otomobil DIY konusunda en büyük kanal sanırım. Senelerdir takip ederim. Aşağıdaki playlistte 2.el araba alırken dikkat edilecekleri çekmiş, ben 3 sene önce izlemiştim ve aklımda kalmış, mesajınızı görünce buldum tekrar.

Vaktiniz olduğunda izlemenizi öneririm, avantaj sağlayacaktır.

Gönlünüze göre bir araç bulabilmeniz dileğiyle..

• Sorumu tekrarlıyorum bilen biri cevap verebilirse çok sevinirim

@ckanak Amerika'da ikinci el araba almak içinde söyledi:

@semavi merhaba.
    Amerika da şahıs olarak yılda şu kadar araç alıp satabilirsin tarzı bir kısıtlama var mıdır Türkiye deki gibi ?

• @ckanak Amerika'da ikinci el araba almak içinde söyledi:

Sorumu tekrarlıyorum bilen biri cevap verebilirse çok sevinirim

@ckanak Amerika'da ikinci el araba almak içinde söyledi:

@semavi merhaba.

Boyle bir sinir yok bildigim kadariyla. Sene sonunda ise vergi bildiriminde kar ettiysen bildirmen gerekir. Vergi verdigin surece sorun olacagini sanmiyorum. Derinlemesine arastirmadim ama bir kac kisiye sordugumdfa buna benzer bir cevap almistim.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

103

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |