Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @balcinerb DV2018 Mülakat Deneyimleri içinde söyledi:

@crazycells Merhabalar, Görüşme sırasında ben evimin tapusunu ibraz edeceğim. Bankadan kalan kredi borcumu gösteren evrağı alacağım, fakat evin değerini yetkili bir emlakcıdan alınabilir diye yazmıslar talimatlarda, herhangi bir emlak ofisinden antetli kağıda , kaşeli imzalı ve Turkce şu adresteki evin değeri şudur diye bir yazı almam yeterli olur mu. tecrube eden var mıdır?
    Bankadan kredi borcunuzu gostermenize gerek yok.

• @balcinerb DV2018 Mülakat Deneyimleri içinde söyledi:

@crazycells Merhabalar, Görüşme sırasında ben evimin tapusunu ibraz edeceğim. Bankadan kalan kredi borcumu gösteren evrağı alacağım, fakat evin değerini yetkili bir emlakcıdan alınabilir diye yazmıslar talimatlarda, herhangi bir emlak ofisinden antetli kağıda , kaşeli imzalı ve Turkce şu adresteki evin değeri şudur diye bir yazı almam yeterli olur mu. tecrube eden var mıdır?

Bu şekilde yaptım.... Sorun olmadı. Arabaların değeri ile ilgili de tursabin yayınladığı kasko değer listesini göstermiştim. Bankada teamulen istenen rakamdan daha aşağısını belirtmek durumunda kalmıştım çünkü ..

• @semavi teşekkürler bilgi için.

• Arkadaşlar günaydın, Mülakat öncesinde istenilen belgeleri biliyorsunuz.

• Vukuatlı Nüfus kayıt örneği: Bu belgeyi e-devletten alırsak kabul edilir mi? Yoksa muhakkak Nüfus müdürlüğüne gidip ıslak imza ve kaşeli mi almak gerekiyor?
    • İkinci sorum ise BOŞANMA BELGESİ. Epey sene geçtiği için mahkeme kararının bir kopyası elimde yok. Bu belgeyi nasıl ibraz edeceğim? Burada bahsedilen şey, hangi mahkemede boşanma gerçekleştiyse oraya gidip, kararın bir örneğini imzalı ve kaşeli olarak almamız mı gerekiyor?

Bilen arkadaşlar yorum yaparsa sevinirim, keza mahkemeden belge almak gerekiyorsa yaşadığım şehir haricinde başka bir şehire gidip gelmem gerekecek. Teşekkürler

• @tractor12 eDevletten alinan/alinabilecek tum belgeleri kabul ediyorlar.

• @caglaror çok teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@tractor12 DV2018 Mülakat Deneyimleri içinde söyledi:

Arkadaşlar günaydın, Mülakat öncesinde istenilen belgeleri biliyorsunuz.

• Vukuatlı Nüfus kayıt örneği: Bu belgeyi e-devletten alırsak kabul edilir mi? Yoksa muhakkak Nüfus müdürlüğüne gidip ıslak imza ve kaşeli mi almak gerekiyor?
    • İkinci sorum ise BOŞANMA BELGESİ. Epey sene geçtiği için mahkeme kararının bir kopyası elimde yok. Bu belgeyi nasıl ibraz edeceğim? Burada bahsedilen şey, hangi mahkemede boşanma gerçekleştiyse oraya gidip, kararın bir örneğini imzalı ve kaşeli olarak almamız mı gerekiyor?

Bilen arkadaşlar yorum yaparsa sevinirim, keza mahkemeden belge almak gerekiyorsa yaşadığım şehir haricinde başka bir şehire gidip gelmem gerekecek. Teşekkürler

Bu arada 2019 mali yilindayiz...

Vize isleri icin vukuatli nufus kaydindaki bilgiler bile yeterli olabilir bosandiginizi gostermek icin. Fakat garanti olsun diye mahkemeden de bosanma kayitlarini goturmenizi tavsiye ederim.

Ayrica vize isleri disinda da bosanma belgesini mahkemeden almanizi ve bu belgeyi saklamanizi tavsiye ederim, ilerde bu belge size ABD'de de lazim olabilir...

• @crazycells çok teşekkürler, aynen dediğiniz gibi garanti olması açısından mahkemeden de bu kararları alacağım.

• @xemre DV2018 Mülakat Deneyimleri içinde söyledi:

Evet arkadaslari,
    Cok vefasiz bir forum uyesi olarak, 9 Mayista girdigim mulakat deneyimimi, nasil kafama dank ettiyse yeni yaziyorum. Tabii hatirladigim kadariyla. Neyseki tarihini hatirliyorum, hatta muayene tarihini de hatirliyorum. (Simdi yazarken evraklara baktim hicbirini hatirlamiyormusum, 5 Mayista girmisim. Neyse hatami sahiplenerek silmiyorum :)) Muayene sureci diger adaylarinki ile ayni gecmisti. Hic bir sikinti yasamamistim. Hatta sanirim cok kisa surmustu. Yani bazi anlatilanlara gore. Onemli olan mulakat gunu. Gece istanbuldan ankaraya otobus yolculugundan sonra faltasi gozlerle konsolosluk onune vardim. Yaklasik 10 15 kisilik bir kalabalik vardi. Tek gittigim icin yanimdaki sirt cantami girisin karsisindaki bufeye birakmistim. Kimligimi alip cuzdanimi cantaya attim. Hatta kolumda bileklik felan vardi. Uzaktan polislere isaret etmistim. Bosver minvalinda bir isaret yapmisti. Daha sonra kapi onunde siralandik. Saat araliklarina gore milleti grup grup iceri aldilar. Neyse icerde bir sira numarasi verdiler. Numaram 6 idi, bunu iyi hatirliyorum. Icerde greencard icin bekleyen bir turk aile iki iranli aile ve tek kisilik basvurulari olan biz bekar taifesi vardik. Turk aile disinda kimseyle konusmadim. Biraz cekingen biriyimdir de. Hatta gelenlerden bir arkadasin yuzu cok tanidik geliyordu. Daha sonra nerde gordum nerde gordum derken, buldum. Youtuber bir arkadas, @okanserbes . Hatta kanalini inceleyebilirsiniz. Ara ara bakiyorum. Floridaya yerlesmis o da. Ordayken bir tek kelime etmedim, bari burdayken bir selam soyleyeyim 😃 Her neyse, uc defa cagirdilar bizi; evrak, para ve mulakat icin. Evrak verirken, soylenenden biraz az parayla ($10k) gittigim icin tapu vardi yanimda ama mulakati yapan kisi istemedi. Gerekirse soylerim gosterirsin dedi. Neyse, hicbir aksilik olmadan girdim ciktim. 4 gun sonrada evraklar ile pasaport elime ulasti.
    Hazir anlatmaya baslamisken gelisimin ve 8 ayin ozetini de geceyim.
    Pasaport ve evraklar geldikten sonra, hemen gidis planlari yapmaya basladim. Isten de ayrilmistim. O yuzden, beklememin pek kari yoktu. Once, NY'de yasayan amcamin yanina gidecektim ama sonradan planlarimi degistirdim. Neden? Cunku benim basit ve olayi hafife almis dusuncelerime gore, Michigan bana daha uygundu. Makine muh oldugum icin dedim ki sanayi buyuk oranda michiganda ve ben newyorka gidersem, oradan bir mulakat icin cagirdiklarinda git gel cok masrafli olur ve ben kendimce, geldikten sonra 3 4 ay icerisinde kendi isimi yapmaya baslarim diye dusunuyordum. Neyse o sekilde detroite bilet aldim. Bu arada amcam bos durmamis cevrede tanidiklar var mi diye incelemis. Yani genel olarak Turkiye'den birileri var mi diye. En yakin Clevelandda tanidik birilerini bulmus. Tabi bir hisimla Detroit bileti aldim ama icimde de tedirginlik oldu, detroitte kimseyi tanimiyorum felan. Sansa Clevelandda buldugu kisilerden biri o sira Istanbuldaymis. Aradim bulustuk konustuk felan. Clevlandda restoranlari varmis. Gelip orada bizimle istedigin kadar calisirsin dedi. Neyse konusurken laf lafi acti. Babam 2003-2008 yillari arasinda kacak olarak amerikada calismisti. Asciydi babam. Meger bir donem bu kisilerle calismis. Adam cok sevindi tesadufe, tabi ben de. Planlari bu sefer Clevelanda gore ayarladim. Biletimi degistiremedim maalesef ama tabi o sira gorunmez bir guc bileti degistirmem icin olaya dahil oldu. Ucagimin kalkmasina 9 saat var iken, Lufthansadan mesaj geldi. Ucak iptal. Ahaahhaaha hemen aradim parami geri aldim ve 4 gun sonraya Clevelanda biletimi aldim. O arada restoran sahipleri bana kalacak bir yer bulmamda yardimci oldular. Ilk ay bir oda kiraladim ve restoranda busboy diye tabir ettikleri komilige basladim. Daha sonraki aylarda sag olsunlar. Restoran sahipleri evlerinin giris katini ben ve bir kac benim gibi calisanina ucretsiz acti. Gelir gelmez SSN'ye basvurdum. Aslinda DS260'da talep etmistim sigorta numarasini fakat ne olur neolmaz diye ssn ofisine gidip oradan da basvurdum. SSN gelmeden oradaki bankalar bana hesap acamadigi icin SSNden sonra hesap actim. Hat aldim. Sonra basladim kendi meslegimle ilgili arayislara. Belki ilk uc ayda 70 80 yere basvurdum ama ciddi anlamda bir geri donus olmadi. Bu is de cok kafami bozdu o sira. Hala da bozuyor yani. Neden kimse donmuyor? Sag olsun bol bol recruiterlar ariyor. Bosuna zamanimi aliyorlardi. Bir gun sansa restorana detroitten bir turk makine muhendisi geldi. Konusma firsatim oldu. Aslinda cevabini tahmin ettigim bir soruyu da sorup teyit etmis oldum. Ben Turkiyedeyken master felan yapmamistim. Burada da yabanci bir ulkeye ait bir lisans derecesi (belki sadece benim calistigim alanla ilgili olabilir) pek de raabet gormuyormus. Bana burada okumaya devam etmemi tavsiye etti. Ben de kendisiyle tanismadan bir kac hafta once linkedinden burada calisan yabanci profillerini incelemistim. Benzer bir sonuc cikiyordu. Buraya gelen makine muhendislerinin yuzde 90a yakini burada yuksek yaptiktan sonra ise baslamislar. Daha sonra bir kac kisiden de benzer sekilde tavsiyeler aldim. Clevelanddaki 6. ayim felandi. Hemen cevredeki universitelerden bir dahaki doneme kaydi acik unileri arastirdim. Yine dondum dolastim michiganda iki universite buldum. Hem de not ortalamam biraz iyi oldugu icin GRE sinavina girmeme gerek kalmadi. Allahtan daha once IELTS dil sinavi almistim. Once FAFSA dedikleri bizdeki kredi yurtlar kurumuna benzer bir devlet kurumuna finansal destek icin basvurdum. Daha sonra universitelerden birinden kabul aldim. Digerine zaten WES denen akreditasyon kurumunun isguzarligi yuzunden evraklarimi yetistiremedim. Kabul aldiktan sonra FAFSA bana ogrenim kredisi verdi. Kabul ettim ve ocak ayinin 7sinde detroite tasindim ve okul basladi. Su an dorduncu haftam. Tabi burada simdi issiz takiliyorum. Biraz tembelimdir de. Bakalim yarin cevrede is bakacagim. Bizim su " canim ne olacak restoranda calisirsin" islerinden. Bir yandan da tekrar kendi islerime bakmaya basladim. 3 4 aydir basvurmuyordum da 🙂 Staj mtaj ne bulursam bakiyorum iste.
    Simdilik boyle. Uzun sikici bir yazi olmus olabilir. Kusura bakmayin. 8 ay sonra yazinca boyle bindirme oluyor. Bekleyen herkese sabir diliyorum. Onun disinda da Allah herkese yardimci olsun, genel olarak sadece greencardla alakali demiyorum 😃

Tam tersi son derece keyifli, faydalı ve yol gösterici bir yazı olmuş. Keşke herkes aradan uzun zaman bile geçmiş olsa deneyimlerini bu şekilde detaylıca paylaşsa. 8 ay sonra gerisini de yazarsınız artık 🙂 size yeni yaşamınızda mutluluk ve sağlık diliyorum

Bu arada bu konu biraz hortlamış sanırım, DV2019 mülakat soruları da ufak ufak buraya kaymaya başlamış :):))

• Merhabalar. Bir sorum olacaktı. Sağlık randevusu alırken UNGAN lardan doldurulan formda immigrant ı seçtim fakat arkadaşlar diversity seçilecek dediler. Randevum onaylandı şu aşamada değiştirmem gerekiyor mu yoksa kontrol günü orada düzenlenir mi? Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mstfylmz32 sorun degil, bu sekilde kalabilir. Siz Diversity Visa aliyorsunuz, dolayisiyla bu secenegin oldugu bir formda baska bir secenegi secmenize gerek yok. Sizin durumunuzu anlatan en spesifik secenek bu.

• @crazycells çok teşekkürler.

• @gkhanfeez merhaba, formu incelerken denk geldim. mülakata aşı kartını götüreceğim demişsiniz, nasıl geçti sağlık? aşı kartınızı kabul ettiler mi? hangi aşılar yapılmıştı önceden? unganlar başka aşı yaptı mı? bir de sağlık randevunuzdan ne kadar önce yaptırdınız son aşılarınızı ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@aslierdem DV2018 Mülakat Deneyimleri içinde söyledi:

@gkhanfeez merhaba, formu incelerken denk geldim. mülakata aşı kartını götüreceğim demişsiniz, nasıl geçti sağlık? aşı kartınızı kabul ettiler mi? hangi aşılar yapılmıştı önceden? unganlar başka aşı yaptı mı? bir de sağlık randevunuzdan ne kadar önce yaptırdınız son aşılarınızı ?

sayin @gkhanfeez de cevap verir, ama belirtmis olayim, asilarin bir kismi iki doz vuruluyor, fakat bu konulara ayrica ilginiz yoksa genelde bu asilar eksik olacak. Dolayisiyla asilariniz tam degilse ikinci dozlari vurulacaksiniz, bilginize.
    Asi kartini kabul etmeme gibi bir durum olacagini sanmiyorum.

• @crazycells DV2018 Mülakat Deneyimleri içinde söyledi:

@aslierdem DV2018 Mülakat Deneyimleri içinde söyledi:

@gkhanfeez merhaba, formu incelerken denk geldim. mülakata aşı kartını götüreceğim demişsiniz, nasıl geçti sağlık? aşı kartınızı kabul ettiler mi? hangi aşılar yapılmıştı önceden? unganlar başka aşı yaptı mı? bir de sağlık randevunuzdan ne kadar önce yaptırdınız son aşılarınızı ?

sayin @gkhanfeez de cevap verir, ama belirtmis olayim, asilarin bir kismi iki doz vuruluyor, fakat bu konulara ayrica ilginiz yoksa genelde bu asilar eksik olacak. Dolayisiyla asilariniz tam degilse ikinci dozlari vurulacaksiniz, bilginize.
    Asi kartini kabul etmeme gibi bir durum olacagini sanmiyorum.

Çok teşekkürler 🙂 ben aşı kartımı buldum varmış ama eski . O yüzden merak ettim geçerli bulurlar mi acaba diye . Tekrar teşekkür ederim 🌹

• Bu ileti silindi!

• @haleluja Merhaba , bende de aslı gibidir var üniversiteden aldığım, tam sizle aynı durumdayım. Sizin süreciniz nasıl ilerledi ? Orjinal istediler mi?

• @aslierdem KUSURA BAKMAYIN YENI GIRIS YAPTIGIM ICIN GEC GORDUM GERCI @crazycells CEVAPLAMIS TESEKKURLER KENDISINE

• ⭐⭐⭐

Bu ileti silindi!
  • ⭐⭐⭐

Bu ileti silindi!

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

120

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |