Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Arkadaşlar merhaba başlıktada belirttiğim üzere turist vizesi ile şuanda Massachussets eyaletinde ikamet ediyorum.Burada türk ehliyetim yasada geçerli yazıyor arkadaşların dediğine göre ama state polisi takmıyor.Amerikan ehliyetine ihtiyacım var %100 şu eyaletten alırsın diyebileceğiniz bir yer var mı ? Yada en azından çok yüksek ihtimal şurdan şu yöntemle alabilirsin gibi ? Teşekkür ederim.

• Yaklasik 2 sene once cok titiz bir sekilde yaptigim arastirmaya istinaden TR ehliyetiniz ile (oturma izniniz olmadigi surece) bir yil boyunca burada araba kullanabilirsiniz. Eger degismediyse kanunda yazan bu. Pratikteki polis memurlarinin uygulamasini bilemem, zira evden calistigim icin iki yilda sadece toplam 15K milden civari yol yaptim. Sadece 1 kez cevirildim ve MA ehliyetim vardi.

• Peki bende şöyle sorayım Türk ehliyetiyle araç kullanabiliyor muyuz ve nekadar süre? IDP(international driving permit) almamız gerekiyor mu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@likable Turist vizesiyle ehliyet alabileceğim eyalet var mı ? içinde söyledi:

Peki bende şöyle sorayım Türk ehliyetiyle araç kullanabiliyor muyuz ve nekadar süre? IDP(international driving permit) almamız gerekiyor mu?

Kurallar eyalete göre değişiyor. Texas için durum şöyle:

-Turist veya öğrenci gibi bir vizeyle geçici olarak kalıyorsanız Türk ehliyetiniz 1 yıl boyunca geçerli. https://www.dps.texas.gov/DriverLicense/reciprocity.htm

-Texas'a kalıcı olarak yerleşiyorsanız Türk ehliyetiniz 90 gün için geçerli, bu süre dolmadan Texas ehliyeti almalısınız. http://www.dps.texas.gov/DriverLicense/movingtotexas.htm

IDP almak gerekmiyor.

• California ehliyeti yok diye yazdı cezayı 😃 Gerçi o bahane ama olsun 😃

• @yalta polisin tavrı inanılmaz ya.. Adam turistim diyor hala california ehliyetin olmadan süremezsin diyor şaka gibi...
    Anında gidip şikayet etti, ben olsam başım daha çok belaya girmesin diye hemen bölgeden uzaklaşır arabayı çekmediğine şükrederdim 🙂 bilinç altımıza işlemiş bi kere adaletsizlik/hukuksuzluk..

• Ne zaman birisi Amerika'da "turist vizesiyle ehliyet alabilir miyim' diye sorsa konu dönüp dolaşıp "Türk ehliyetini şu kadar süre kullanabilirsinize" geliyor. Daha ben bu soruya kesin bir cevap verebilene rastlamadım

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@daydreamer Turist vizesiyle ehliyet alabileceğim eyalet var mı ? içinde söyledi:

Ne zaman birisi Amerika'da "turist vizesiyle ehliyet alabilir miyim' diye sorsa konu dönüp dolaşıp "Türk ehliyetini şu kadar süre kullanabilirsinize" geliyor. Daha ben bu soruya kesin bir cevap verebilene rastlamadım

soru yanlis, o nedenle kesin cevabi yokmus gibi geliyor sayin @daydreamer 🙂
    zaten turist vizesiyle ABD'ye gecici olarak girmissiniz ve 6 ay gecmeden cikacaksiniz, o nedenle -bildigim kadariyla tum eyaletlerde- ABD'de kaldiginiz sure icerisinde kendi ehliyetinizle araba kullanabilirsiniz...

ABD, turist vizesini size ABD'de yasiyormus gibi ehliyet almaniz icin degil; ABD'yi kisa sureli ziyaret etmeniz icin veriyor. Dolayisiyla sorulan sorunun cevabi acik ve net bir sekilde: "TC ehliyetini X ay kullanabilirsiniz"dir 🙂 Cogunlukla statulerini yanlis bir sekilde kullanacak arkadaslar israrla ehliyet almak istiyorlar, dogal olarak da yasalar buna gore hazirlanmamis.

Sayin @mrblackwater , eger TC ehliyetiyle gezecekse ve sorun cikacagini dusunuyorsa, yapmasi gereken sey ilgili DMV sitelerindeki ilgili kisimlarin ciktilarini almak ve bu sekilde araba surmek olur. Eger polisler cevirse ve uygulamalardan haberdar olmasa bile bu sekilde ikna edebileceginizi dusunuyorum 🙂

• @mrblackwater Turist vizesiyle ehliyet alabileceğim eyalet var mı ? içinde söyledi:

Arkadaşlar merhaba başlıktada belirttiğim üzere turist vizesi ile şuanda Massachussets eyaletinde ikamet ediyorum.Burada türk ehliyetim yasada geçerli yazıyor arkadaşların dediğine göre ama state polisi takmıyor.Amerikan ehliyetine ihtiyacım var %100 şu eyaletten alırsın diyebileceğiniz bir yer var mı ? Yada en azından çok yüksek ihtimal şurdan şu yöntemle alabilirsin gibi ? Teşekkür ederim.

California, Colorado, Connecticut, Delaware, Hawaii, Illinois, Maryland, New Mexico, Nevada, Utah, Vermont, and Washington, the District of Columbia

yalnız bunlar sadece ehliyet, id değil. üzerinde de id yazmıyor. Belgesizler için ehliyet veren eyaletler bunlar, sizin vizenizin olması sorun yaratır mı? bilmiyorum.

asıl soru buralardan aldığın ehliyeti bu eyaletlerden farklı bir yerde kullanman durumunda neler olur.(bu benim hep aklımı kurcalıyor 🙂 )

• @crazycells Turist vizesiyle ehliyet alabileceğim eyalet var mı ? içinde söyledi:

@daydreamer Turist vizesiyle ehliyet alabileceğim eyalet var mı ? içinde söyledi:

Ne zaman birisi Amerika'da "turist vizesiyle ehliyet alabilir miyim' diye sorsa konu dönüp dolaşıp "Türk ehliyetini şu kadar süre kullanabilirsinize" geliyor. Daha ben bu soruya kesin bir cevap verebilene rastlamadım

soru yanlis, o nedenle kesin cevabi yokmus gibi geliyor sayin @daydreamer 🙂
    zaten turist vizesiyle ABD'ye gecici olarak girmissiniz ve 6 ay gecmeden cikacaksiniz, o nedenle -bildigim kadariyla tum eyaletlerde- ABD'de kaldiginiz sure icerisinde kendi ehliyetinizle araba kullanabilirsiniz...

ABD, turist vizesini size ABD'de yasiyormus gibi ehliyet almaniz icin degil; ABD'yi kisa sureli ziyaret etmeniz icin veriyor. Dolayisiyla sorulan sorunun cevabi acik ve net bir sekilde: "TC ehliyetini X ay kullanabilirsiniz"dir 🙂 Cogunlukla statulerini yanlis bir sekilde kullanacak arkadaslar israrla ehliyet almak istiyorlar, dogal olarak da yasalar buna gore hazirlanmamis.

Sayin @mrblackwater , eger TC ehliyetiyle gezecekse ve sorun cikacagini dusunuyorsa, yapmasi gereken sey ilgili DMV sitelerindeki ilgili kisimlarin ciktilarini almak ve bu sekilde araba surmek olur. Eger polisler cevirse ve uygulamalardan haberdar olmasa bile bu sekilde ikna edebileceginizi dusunuyorum 🙂

Doğru, asıl amaç burada belirttiğiniz gibi olabilir; "Cogunlukla statulerini yanlis bir sekilde kullanacak arkadaslar israrla ehliyet almak istiyorlar, dogal olarak da yasalar buna gore hazirlanmamis."
    Ama sonuçta böyle bir soru var ve şu ana kadar buna net bir cevap, ya da çıkıp; "ben turist vizesiyle şu eyalette, bu kadar süreli bir Amerikan ehliyeti aldım" diyen birisi olmadı.

Eğer sorulan sorunun aynı zamanda yasalara da uygun olmasını istiyorsak belki de doğru soru şöyle olmalı; B1/B2 ile Amerika'ya gidip, change/extend status durumuna geçen ama başvurduğu statü de SSN almasına imkan tanımayacak kişilerin, (kalış süreleri Türk ehliyetlerini kullanabilmelerine izin veren yasal süreyi aştığı için) araç kullanabilmek amacıyla, mevcut vizeleriyle Amerika ehliyeti almaları mümkün mü?

• Ve sanırım bunu deneyen ve alabilirsem başaran ilk kişi ben olacağım. Şimdilik çok ihtiyacım olmasa da sırf olup olmadığını öğrenmek amacıyla bu yaz gittiğimde California'dan başvuracağım, hep birlikte öğrenmiş oluruz

• @daydreamer soru cok guzel, ben de ayni statudeyim ve sorunun cevabini dort gozle bekliyorum.

• @daydreamer Bir zamanlar I-94 daki tarihe kadar geçerli olan geçici ehliyet verildiğini duymuştum. ABD'ye her girişinizde tekrar alınması gerekiyordu. Bu uygulama halen devam ediyor mu bilmiyorum. 9/11 den sonra kaldırılmış olabilir.

• @daydreamer,

Ne yaptiniz turist vizesiyle ehliyet alabildiniz mi ?

• bu sorunun cevabı kesin ve net bir EVET. hemen her eyalette ehliyet alabilirsiniz ancak masrafına değer mi bilmiyorum. süreci bir ara yazabilirim uzun uzun. ancak o zaman kadar google a "temporary visitor driver's license dmv" yazmanız gerekli veriyi sunacaktır.

• @DustyBlue, içinde söyledi: Turist vizesiyle ehliyet alabileceğim eyalet var mı ?

bu sorunun cevabı kesin ve net bir EVET. hemen her eyalette ehliyet alabilirsiniz ancak masrafına değer mi bilmiyorum. süreci bir ara yazabilirim uzun uzun. ancak o zaman kadar google a "temporary visitor driver's license dmv" yazmanız gerekli veriyi sunacaktır.

Ozaman bekliyor olacagiz ssn olmadan turist vizesiyle ehliyet alma maceranizi 🙂

• ssn olup olmamasından bagımsız bu konu. dmv gorevlısı ssn no var mı dıye soruyor hayır dediğinizde size bir kagıt uzatıyor kagıtta ozet olarak hiç ssn no sahıbı olmadıgınızı bu konuda yalan soylemedıgınızı beyan edıyorsunuz. ve konu kapanıyor. verılen ehlıyet i-94 in gecerlı oldgu son gune kadar gecerlı oluyor. normal ehlıyetlerde farklı olarak uzerınde kocaman short term yazıyor. ayrıca iki adet adres kanıtı ıstenıyor eger bu yoksa "residency affidavit" evrakı doldurmanız gerekıyor bu belge sızın sundugunuz adreste yasan bır baskası tarafından dolduruluyor ve sızı kast ederek bu kısı benımle aynı adreste yasamaktadır bu benım oturum belgem(mesela ehlıyetını sunuyor uzerındekı adresı gosterıyor) dıyerek beyanda bulunuyor bu sayede adres kanıtından kurtuluyorsunuz. tanıdıgınız yoksa uzun bır lıste verıyorlar sıze buradakı belgelerden ıkısını getırın dıyorlar. sıgorta belgesı banka hesap dokumu arac ruhsatı bunlardan bazıları...bu belgelerde adresınız yazdıgı ıcın kanıt olarak sunabılıyorsunuz.

• @DustyBlue, içinde söyledi: Turist vizesiyle ehliyet alabileceğim eyalet var mı ?

ssn olup olmamasından bagımsız bu konu. dmv gorevlısı ssn no var mı dıye soruyor hayır dediğinizde size bir kagıt uzatıyor kagıtta ozet olarak hiç ssn no sahıbı olmadıgınızı bu konuda yalan soylemedıgınızı beyan edıyorsunuz. ve konu kapanıyor. verılen ehlıyet i-94 in gecerlı oldgu son gune kadar gecerlı oluyor. normal ehlıyetlerde farklı olarak uzerınde kocaman short term yazıyor. ayrıca iki adet adres kanıtı ıstenıyor eger bu yoksa "residency affidavit" evrakı doldurmanız gerekıyor bu belge sızın sundugunuz adreste yasan bır baskası tarafından dolduruluyor ve sızı kast ederek bu kısı benımle aynı adreste yasamaktadır bu benım oturum belgem(mesela ehlıyetını sunuyor uzerındekı adresı gosterıyor) dıyerek beyanda bulunuyor bu sayede adres kanıtından kurtuluyorsunuz. tanıdıgınız yoksa uzun bır lıste verıyorlar sıze buradakı belgelerden ıkısını getırın dıyorlar. sıgorta belgesı banka hesap dokumu arac ruhsatı bunlardan bazıları...bu belgelerde adresınız yazdıgı ıcın kanıt olarak sunabılıyorsunuz.

dustyblue,
    tskler.

• @daydreamer merhaba Colorado da yaşıyorum, evlilik üzerinden green card bekleme sürecindeyim (30. Aralık’ta randevum var) 3 gün önce DMV ye bilgi almak için gittik. Ehliyet için ne yapmamız gerektiğini sorduk. İlgili kişi ilk önce Amerikan vatandaşı olduğumu düşünüp anlatmaya başlayınca eşim ve ben durumu izah ettik ve yanıtı “ green card ile ssn numaranı aldıktan sonra gelmelisin. Green card ile beraber adresimi ispatlayıcı örn. Kargo kutularının üzerindeki etiketler, fatura, mektup gibi bir kaç evrakta götürmemi istediler. Sonrası normal süreç sınav vs. Kısacası ben gittim yok dediler 🙂 tabi bu Colorado için geçerli diğer eyaletleri bilmiyorum 🤷♀

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

121

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |