DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

IR-1/CR-1 süreci ve mülakat deneyimleri (ABD vatandaşı ile evlenip Türkiye'de Green Card almak)

• Herkese merhaba bir sorum olacaktı yardımıcı olan olursa çok sevinirim, ben Türkiye'de yaşıyorum ve eşim Amerikan vatandaşı kendisi Amerika'da, şubat 4'te DQ olduk şu anda konsolosluktan randevu beklemekteyiz,

Ben aynı anda üniversiteden de Doktora için kabul aldım üniversite ağustosta başlamam için bir haftaya kabul belgemi yollayacak,

Şöyle bir durum oluyor, hem green card başvurum olacak hem de F1 vizesi için üniversitenin yolladığı kabul belgem olacak, eğer ağustostan önce green kartımı alamaz isem F1 vizesi ile Amerikaya gidebilir miyim? Eğer gidersem green card başvurum için sıkıntı olur mu? yoksa bu durumu konsoloslukla paylaşsam green card süremi hızlandırabilirler mi?

Teşekkür ederim

• İyi Günler @crazycells ve @gucarslan
    Bilmek istediğim. Ben Türkiye de yaşayan U.S. Citizen olarak Türkiye de evlendim ve eşime I-130 a başvurdum. Kendisi için I-864 formunu doldurdum ama Türkiye de yaşadığım için gelirim yeterli değil bu sebepten U.S.A de yaşayan ve U.S Citizen olan abim bize sponsor olacak ve U.S.A. ye gittiğimizde abimin evinde kalacağız düzenimizi kurana kadar.
    Sorum: Ben I-864 formunu doldurdum ve abimde I-864A formunu doldurdu. Abim I-864A formunu doldurduğu için I-864 formunu sadece benim doldurmam gerektiğini söylemişler. Sizler ile Teyit etmek istedim. Şimdiden teşekkürler ilginiz için.

Bu arada U.S. ikametgahım abimin evinin adresi. Zaten birlikte yaşıyorum USA de abim ile abimin evinde. Driver License ve California I.D. Card ımın üstünde de address olarak abimin ev adresi yazılı. USPS te ve banka hesaplarımda da aynı address bulunuyor. Abim household member oluyor benimle.

• Herkese merhabalar. Çoğu kişinin takıldığı Proof of US Domicile kısmında biz de takıldık. Eşim Amerikan vatandaşı, Amerikalı bir şirkette çalışıyor ve işi nedeniyle 2-3 senede bir başka bir ülkeye taşınıyoruz. Tax recordları var, hepsini yükledik, çalıştığı yerin ne olduğunu, neden yurtdışında yaşaması gerektiğini anlatan bir yazı yazdık. Şirketten belge aldık bu proje boyunca burada yaşayacağımızı belirten. Fakat hala daha başka Proof of Domicile istiyorlar. Şimdi en son Amerika'da sahip olduğu bir evin, eşimin adına olan elektrik faturasını ve investment statement denilen bankadan gelen mektubun adres kısmını yükledik. NVC'nin kendi web sayfasında tax recordlar ve bunlardan bahsediyor ama tax recordları sadece tax başlığı altında kabul edip, proof of domicile'a saymamışlar. Sizce başka bir şey yüklemek gerekli mi?

• Herkese selamlar.

06.03.2024 itibari ile Atlanta’dan Amerikaya giriş yaptım. Uzun süren süreci tamamlamış oldum. Girişte Pasaport kontrolde görevli pasaportumu sarı bir torbaya koyarak güvenlik görevlisiyle beraber beni custom servise götürdü. Burada bir süre beklerken pasaportumla kontrol yaptılar ve sonrasında pasaportuma stamp vurdular. Görevliler gayet nazik insanlar. Görevli green card tarafıma ulaşıncaya kadar bu damga ile ile çalışabilecegimi ve bunun green card yerine geçtigini bildirdi.

İş arama süreçlerini sürdürürken Ehliyete ve banka hesabı açmak için başvuruda bulundum ama SSN olmadıgı için bir süre bekledim. Ds260 formunda SSN’i düzenleyip adresime göndermelerini istedigimi için burada extra gidip ofislere başvurmama gerek yoktu. Bugün itibari ile SSN taeafıma ulaştı ( 15.03.2024)

Forumda bir çok bilgi ögrendim ve cok işime yaradı. Çok kafamı karıştıran durumlarda oldu açıkcası. Katkı veren herkese teşekkür ederim. Elimden gelsigince bu başlık altına dönüp süreçteki kişilere yardım etmeye çalışacagım. Bunun harici sanırım bundan sonraki süreçleri diger başlıklar altında paylaşırım.

Herkese sürecinde başarılar dilerim

• @Erik, içinde söyledi: IR-1/CR-1 süreci ve mülakat deneyimleri (ABD vatandaşı ile evlenip Türkiye'de Green Card almak)

İyi Günler @crazycells ve @gucarslan
    Bilmek istediğim. Ben Türkiye de yaşayan U.S. Citizen olarak Türkiye de evlendim ve eşime I-130 a başvurdum. Kendisi için I-864 formunu doldurdum ama Türkiye de yaşadığım için gelirim yeterli değil bu sebepten U.S.A de yaşayan ve U.S Citizen olan abim bize sponsor olacak ve U.S.A. ye gittiğimizde abimin evinde kalacağız düzenimizi kurana kadar.
    Sorum: Ben I-864 formunu doldurdum ve abimde I-864A formunu doldurdu. Abim I-864A formunu doldurduğu için I-864 formunu sadece benim doldurmam gerektiğini söylemişler. Sizler ile Teyit etmek istedim. Şimdiden teşekkürler ilginiz için.

Bu arada U.S. ikametgahım abimin evinin adresi. Zaten birlikte yaşıyorum USA de abim ile abimin evinde. Driver License ve California I.D. Card ımın üstünde de address olarak abimin ev adresi yazılı. USPS te ve banka hesaplarımda da aynı address bulunuyor. Abim household member oluyor benimle.

Selam erik. Öncelikle fiziksel adresin abile beraber göründügü için proof of domicile gerekmeyecek ilerisi için bu konuda şanslısın. Abin evli mi? Eger evli ise I-864A formunu abinin eşininde doldurması gerek. ı-864 formunu sadece sen doldurucaksın.

• @Onur-Karaca, içinde söyledi: IR-1/CR-1 süreci ve mülakat deneyimleri (ABD vatandaşı ile evlenip Türkiye'de Green Card almak)

Herkese merhaba bir sorum olacaktı yardımıcı olan olursa çok sevinirim, ben Türkiye'de yaşıyorum ve eşim Amerikan vatandaşı kendisi Amerika'da, şubat 4'te DQ olduk şu anda konsolosluktan randevu beklemekteyiz,

Ben aynı anda üniversiteden de Doktora için kabul aldım üniversite ağustosta başlamam için bir haftaya kabul belgemi yollayacak,

Şöyle bir durum oluyor, hem green card başvurum olacak hem de F1 vizesi için üniversitenin yolladığı kabul belgem olacak, eğer ağustostan önce green kartımı alamaz isem F1 vizesi ile Amerikaya gidebilir miyim? Eğer gidersem green card başvurum için sıkıntı olur mu? yoksa bu durumu konsoloslukla paylaşsam green card süremi hızlandırabilirler mi?

Teşekkür ederim

Öncelikle tebrik ederim. 4 şubatta DQ olduysanız ortalama mayıs gibi konsoloslukta görüşmeniz bitmiş ve eger ki evrak eksiginiz yoksa pasaportunuza vizeniz basılmış olur. Doktora için tebrik etmekle beraber bildigim kadarıyla mevcut bir immigrant dosyanız varsa yaptıgınız tüm nonimmigrant dosyaları etkiler. Yani göçmen başvurunuz varken göçmen olmayan bir vize türünde onay alamassınız. Tabi bu konuda tam yetkili merciler ne der bilemiyorum ama henüz forum üzerinde alabileni görmedim açılcası

• @TolgaSabSab 4 subatta DQ olanin mayis ayinda randevusu gelmis hatta mülakata girmiş olacağını söylüyorsunuz.Sizin soyleminize gore biz 11 aralikta DQ olduk simdiye mulakata girmis olmamiz lazimken hala randevu maili bile almadık bizden kaynakli bir sorunmu var acaba çelişkiye dustum bu cevabınızla

• @TolgaSabSab Çok Teşekkür ederim teyitiniz için. Abim evli değil. O zaman herşey yolunda gözüküyor, bizede sadece beklemek kalıyor. Yeni hayatınızda başarılar dilerim Tolga bey, tebrikler!

• Haftaya 4 ay olcak mail yok daha boşuna işten ayrildik milletle vedalaştık o kadar birde ya ne gıcık durum bende hizlandirma talebi dilekcesi yolluycam

• @MyLife-0, içinde söyledi: IR-1/CR-1 süreci ve mülakat deneyimleri (ABD vatandaşı ile evlenip Türkiye'de Green Card almak)

@TolgaSabSab 4 subatta DQ olanin mayis ayinda randevusu gelmis hatta mülakata girmiş olacağını söylüyorsunuz.Sizin soyleminize gore biz 11 aralikta DQ olduk simdiye mulakata girmis olmamiz lazimken hala randevu maili bile almadık bizden kaynakli bir sorunmu var acaba çelişkiye dustum bu cevabınızla

en son 23 kasimda DQ olanlar 2 subatta vize randevusu verildi, ondan beridir, NVC den herhangi mesaj alani gormedim, 25 kasim,ve sonrasi aralik ayinda DQ olanlara (6/7 kisi) henuz vize randevu email i gonderilmedi. Mart`in 20 sinde gocmen olmayan randevu yogunlugu var konsolosluklarda, onlari halledip, nvc ile paslasip, emailleri yollayacaklar diye ongoruyorum. Kaygilanacak bir durum yok, beklemeye devam. 2023 tax evraklarinizi guncellemeyi unutmayin.

• @hasanmakinaci 2023 tax evrakları mı gerekli mülakatta ??

• @berkant Siz hızlandırma başvurusunun mücbir sebeplere (resmi belgeli,kanıtlı) dayalı olduğunu biliyor musunuz? ya da her çok bekledik çok zaman geçti diyenlerin kabul aldığını mı düşünüyorsunuz?

• @TolgaSabSab Tolga Bey çok teşekkür ederim hem cevabınız için hem de tebrikleriniz için,

Sizce bu durumu anlatan bir mail NVC'ye mi atmam lazım yoksa konsolosluğa mı, çünkü okuldaki hocam asistan pozisyonu için bende haber bekliyor o yüzden Ağustosa kadar bir şekilde vizeyi almak istiyorum ama?

Teşekkürler terkardan

• @MyLife-0 Merhaba konsolosluktan bir haber alırsanız bizleride bilgilendirir misiniz acaba?

Birde acaba bu DQ olanların sayısı yeterli olunca mı çağrıyolar acaba çünkü avukatımda benzer şeyleri söylemnişti, şubatta DQ olan mayısta randevu alır diye.

• @Refiks Berkan Bey bir sorum olacaktı, bu hızlandırma işlemleri için nereye müracat etmemiz gerekiyor?

Ben şubatta DQ olduk, aynı zamanda doktora asistanlık için üniversiteden F1 vizesi için kabul aldım, elimde resmi belgeler var Ağustosa kadar green kartımı olmak istiyorum ama sanırım green card başvurusu var iken başka vizeye başvuramıyormuşum

• @hasanmakinaci online tax return yaptıktan sonra yaptığımıza dair belgeleri nerden alıyoruz?

• Merhabalar join sponsorumdan W-2 formu istenmiş fakat Join sponsor iş yeri sahibi, işçi değil bunu elçiliğe nasıl anlatabilirim? Tüm istenilen Tax return belgelerini yükledik W-2 formunu çalıştığımız işveren dolduruyor bunu anladık ama ya ben iş verensem ne doldurmam gerek beynim yandı... Bilgisizlik çok kötü bir şey

• @Asude-Ugur, içinde söyledi: IR-1/CR-1 süreci ve mülakat deneyimleri (ABD vatandaşı ile evlenip Türkiye'de Green Card almak)

@hasanmakinaci online tax return yaptıktan sonra yaptığımıza dair belgeleri nerden alıyoruz?

Online tax yaptiginiz web sayfasinda, mesela free tax, tax slayer, turbo tax, gibi federal ve state tax returnlerini yaptiktan sonra, en sonda download indirme kisminda yaptiginiz tax return u gorebiliyor,yazdirabiliyorsunuz,

Ayrica IRS in sayfasinda beyan ettiginiz tax return un resmi versiyonu olan transcriptlerinide yazdirabiliyorsunuz,

Ek bilgi, IRs in sayfasinda adiniza beyan edilmis, W2lar, 1099 larin hepsi goruluyor.

• @D-K, içinde söyledi: IR-1/CR-1 süreci ve mülakat deneyimleri (ABD vatandaşı ile evlenip Türkiye'de Green Card almak)

Merhabalar join sponsorumdan W-2 formu istenmiş fakat Join sponsor iş yeri sahibi, işçi değil bunu elçiliğe nasıl anlatabilirim? Tüm istenilen Tax return belgelerini yükledik W-2 formunu çalıştığımız işveren dolduruyor bunu anladık ama ya ben iş verensem ne doldurmam gerek beynim yandı... Bilgisizlik çok kötü bir şey

Kisi maasli calisansa W2 alir,
    kisi kendine ait bagimsiz calisan, taseron,freelancer gibi bir calisansa self employed firmanin geliri, gideri, bir butun halde gorulur. sadece 1040 duzenler.
    firmasi olan bir isveren,
    firmalar, LLC, S-Corp, C-Corp gibi, firmada kendine maas belirler,
    burdaki niyet sudur, kisaca firmanin kazandigi para, firmanin parasidir, ve firma icin harcanmalidir! Ayrica bir firmanin birden cok ortagida olabilir.
    Bir joint sponsora ihtiyac duyduysaniz, ve bu kisinin geliri, bir firmadan elde ettigi maas ise, bu firmadan kendine maas olarak belirledigi
    1099-MISC evraki duzenler.

Amerikan konsoloslugunuz/amerikanin sizden gelir beyan etmenizi istemesi/ joint sponsor istemesinin nedeni, ulkeme gocmen olarak gelecek kisinin en az 6 ay kendini gecindirecek kadar parasi olsun, public charge, dilenci olmasin, basima bela olmasin diyedir.
    Firma sahibi, firmasi satip, size sahip cikmayacagina gore, firmada kendine beyan ettigi geliri kadar size support eder.

sponsor size 1040 sini,(federal+state), firma tax return unu ve 1099 ini vermesi lazim diye dusunuyorum.
    joint sponsor, tax return unu esiyle birlikte yaptiysa, esininde 1040 si ve varsa diger evraklar eklenmeli.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

75

42.2k
Kullanıcı

4.5k
Konu

432.7k

| | | |