Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @Ercan-Geçgin Ben tr hattımla us hattımı aynı telefonda kullanıyorum. Tr hattım fiziksel simdi. Buradan da e-sim aldım. İkisini aynı telefonda kullanıyorum. Pratik oluyor. Bilginiz olsun.

• @timtim, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmenlerin İlk Aylardaki Deneyimleri

@Djordan023 yeni işinizde başarılar dilerim öncelikle, sizinle iletişime geçmek isterim biz de aralık gibi gelmeyi düşünüyoruz şimdiden ilginiz için teşekkğr ederim

Tabi ki iletişime geçeriz çok teşekkür ederim size de kolaylıklar diliyorum

• @Ercan-Geçgin Evet hesap açarken hem ABD deki adresi hem de Türkiye’de son adresi sisteme girdikler. ABD ve TR adresi için belge istemediler sadece beyanı kabul ettiler. Araç alımında Greencard, ehliyet (learner permit) ve ssn i aldılar

• @Revolter eksik ifade etmiş olabilirim biz Bostan’dan NY upstate geçtik

• @CroM Belki de gördüğüm herşeyi MA ile alakalı olmalı diye okuyan ben olabilirim hocam , kusuruma bakmayın lütfen 🙂

• @lavita, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmenlerin İlk Aylardaki Deneyimleri

@Ercan-Geçgin Ben tr hattımla us hattımı aynı telefonda kullanıyorum. Tr hattım fiziksel simdi. Buradan da e-sim aldım. İkisini aynı telefonda kullanıyorum. Pratik oluyor. Bilginiz olsun.

Benim şu anki telefonum e-sim'i desteklemiyor. Oraya gelince hem e-sim hem de fiziksel simi destekleyen bir telefon alacağım ve büyük ihtimalle sizin kullandığınız şekilde 2 hattı bir arada kullanacağım. Tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

• @CroM, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmenlerin İlk Aylardaki Deneyimleri

@Ercan-Geçgin Evet hesap açarken hem ABD deki adresi hem de Türkiye’de son adresi sisteme girdikler. ABD ve TR adresi için belge istemediler sadece beyanı kabul ettiler. Araç alımında Greencard, ehliyet (learner permit) ve ssn i aldılar

Anladım, o halde banka hesabı ilk etapta açmak daha kolay olacaktır. Araba alımı için biraz daha bekleyeceğiz. Teşekkür ederim.

• @warmgrey, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmenlerin İlk Aylardaki Deneyimleri

ABD'de telefon hattı ile ilgili deneyimim

Xiaomi telefonlar ABD'de yasaklı. O yüzden ABD hattı takınca internete bağlanıyor ama telefon ve SMS çalışmıyor.

İkinci el bir telefon ile kontörlü (prepaid) hat almak gider gitmez mümkün.

@skinet11 Umut Xiaomilere çözüm bulmamız lazım 🙂

• @Ercan-Geçgin 12 Eylül'de I Phone 15 tanıtılıyor. Artık Amerika'da yeni telefon almak farz oldu 🙂

• @SeyfettinB, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmenlerin İlk Aylardaki Deneyimleri

@Ercan-Geçgin 12 Eylül'de I Phone 15 tanıtılıyor. Artık Amerika'da yeni telefon almak farz oldu 🙂

Evet Xiaomim orda ölü ise ABD'li bir telefon almalı 🙂 12 eylül benim için erken olacaktır, kasım sonlarında ordayız ama henüz çıkmadan ön sipariş oluşturmak fiyat açısından daha avantajlı oluyormuş. Fakat sanırım yetişememiş olacağım 🙂 Bakalım, gelince 15 serisi güzel ve öncekilerden çok yukarı değilse almak isterim 🙂

• @Ercan-Geçgin bana düz 14 yeterli ya şuanki telefonumdan kurtulmak istiyorum sadece, sürekli powerbank ile gezmekten çok sıkıldım 😞

• @Ercan-Geçgin Ekim'in ilk haftası gidiyoruz biz de ama ön siparişe yetişir mi ssn siz hat alıp hatta yansıtabilir miyim araştırıcam.

• @SeyfettinB izniniz olursa cevap olarak bende şuraya ilişiyim. Çünkü beni de ilgilendiren bir konu ben de araştırıp buraya bir güncelleme yaparım.

• @R-Mutt tabiki çağrı bey, edindiğiniz bilgileri bizlerle de paylaşırsanız seviniriz. Aynı geminin yolcusuyuz 🙂

• @lavita, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmenlerin İlk Aylardaki Deneyimleri

@Ercan-Geçgin Ben tr hattımla us hattımı aynı telefonda kullanıyorum. Tr hattım fiziksel simdi. Buradan da e-sim aldım. İkisini aynı telefonda kullanıyorum. Pratik oluyor. Bilginiz olsun.

Ben de dediğiniz gibi kullanıyorum ve çok memnunum tek telefonla halledebilirim olmaktan👍🏻

• ⭐⭐

@CroM, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmenlerin İlk Aylardaki Deneyimleri

Merhaba 23 Temmuz 2023 Pazar Günü İstanbul'dan Boston'a uçuşumuz gerçekleşti.

Uçağa biniş tecrübemiz; yaklaşık 3 saat önce havalinanında olduk 7 büyük boy valiz ve 3 adet kabin boy valizimiz vardı. 3 kişi olduğumuz için 6 büyük boy olması gerekiyordu ve her bir valiz en fazla 23 kg olmalı. İstanbul havalimanına ilk girişte valiz taşımak için arabalar var tanesini 25 TL'den alabiliyorsunuz. Biz iki adet aldık bu arabalardan ve içeri bu arabalar ile valizlerimiz taşıdık. Bu valiz arabalarını alırken barkodlu fişi almayı unutmayın arabaları iade ederken ücret iadesi için bu fişler gerekli. İlk kontrolden geçtikten sonra THY kontuvarında büyük valizleri teslim etmeye başladık. Bazı valizler 24-24,5 kg olmuş sağolsun görevli hanımefendi sorun yaratmadı. Fazldan büyük boy bir valiz yapmıştık onun için 165 $ karşılığı TL tahsil edildi. Görevli kadın kabin bagajlarını da uçak altına verebileceğimizi uçağun çok dolu olduğunu söyledi. Bizde 2 kabin bagajını da uçak altına verdik ve bir tanesini yanımıza aldık. Pasaport kontrolünden geçerken vizelerimizin göçmen vizesi olduğunu kalıcı oturum vizesi olması nedeniyle yurtdışı çıkış harcı ödemediğimizi belirttik ve görevli polis memuru tamam diyerek çıkış kaşelerini pasaporta bastı. İkinci kontrolde İstanbul Havalimanı bilgisayarları ve tabletleti açtırmıyorlar. Oradaki xray cihazları yeni olduğu için cihazları açmaya gerek olmadığı söylendi. Biraz duty free mağazalarını gezdikten sonra uçak kapısına yöneldik burada tekrar bir üçüncü kontrol varmış. Tekrar pasaportlar komtrol edildi. El bagajlarının içlerine bakıldı. Oradaki görevliye sorduğumda bu kontrolün sadece ABD için olduğunu başka ülke için böyle bir kontrolün olmadığı söylendi. Bilet numaraları eşim ve kızım için yan yana benim ise farklı bir koltukta idi. Aklınızda bulunsun önceden mutlaka check in açılır açılmaz yapın. Uçak içerisinde hostesler gerekli yardımı sağladı ve ailecek beraber yan yana oturabildik. Uçak üç sıra koltuk yan sıralar ikili orta sıra ise 4lü şekildeydi. 10 saatlik Boston uçuşumuz başladı. Uçuş esnasında iki defa yemek verildi. Yemekler çok güzeldi. Uçak içerisinde tuvaletlerin bulunduğu bölgelerde meyve suları, kraker, su vb atıştırmalıklar sürekli vardı ve istediğiniz zaman gidip alabiliyorsunuz. Jetlag olmamak için hiç uyumadım çünkü uçağın kalkışı Türkiye saati ile 15.10 iken inişi ABD saati ile 18.50 görünüyordu. Geldiğimizde vücudun ABD saatine göre ayralanması için 🙂 uyumadım ve bu işe yaradı. Ertesi sabah uyandığımda herşey normaldi 🙂 Uçakla indiğimizde Boston Havalimanında greencard sırasına girdik en son sora bize geldiğinde görevli bizi normal vize sırasına yönlendirdi. Aklınızda olsun ilk girişte visa sırasına girin. Hemen görevli polis vahşice saeı zarfları açtı ama bizim başına birşey gelmesin diye koruyup kolladığımız zarfları hışımla yırttı. İçerisinde bizim konsolosluğa verdiğimiz diploma hesap dökümü sağlık raporları fotoğraflar vb. vardı. Dikkatlice baktım ama evraklardan konsolosluğa verdiklerimiz haricinde bir döküman yoktu. Pasaportlara kaşeleri bastı. Kaşe basması bitince para deklare edeceğimi belirttim kaç para olduğunu sordu, söyledim ve tekrar pasaportumu aldı ve kenarda beklememizi istedi. Bir renkli küçük forma birşeyler yazdı ve telsizden başka bir polisi çağırdı. Bu polis benim pasaportumu ve bizi de alarak alt katta başka bir birime gönderdi. Burada görevli polis formu doldurmak için çok yardımcı oldu ve işlemleri beklemeden tamamladık. Bu esnada valizler de yeni gelmeye başlamıştı. Tüm valizleri eksiksiz aldık ve havalimanından çıktık. Havalimanında bizi akrabamız aldı. Kendisi kasalı truck ile gelmişti valizler çok olduğu için. Epey uğraştık valizleri sığdırmak için sonunda başardık. Meğer biz bu uğraş içerisindeyken bir aile bizi izliyormuş. Kasanın kapaklarını kapattığımızda bir alkış koptu. Tebrikler havada uçuşuyordu. Akrabama sorduğumda "bu gibi şeyler onlar için çok büyük meseleler yapamadıklarından yapanı görünce mutlu oluyorlar" dedi. Geldiğimiz günün ertesi sabahı doğrudan telefon hattı için çıktık önce AT&T ye gittik fakat Türkiye'den gelirken getirdiğimiz telefonların IMEI numaralarını kontrol ettiklerinde hattın bu telefonlarda çalışmayacağını yeni telefon almamaız gerektiğini söylediler. Hal böyle olunca hem karşısında bulunan T Mobile gittik ve üç adet hat aldık. Hatlar telefonda sorun olmasın diye önce bir hattı tüm telefonlarda denediler sonra hatları sattılar. Yaşadığım bölge için T Mobile az çekiyor bakalım ilerleyen aylarda kampanyalı telefon dahil hatlara bakacağız, şimdilik idare eder. Telefon hatları tamamlanınca hemen Bank of America şubesine geçtik. Randevu almamıştık ama sağolsunlar hesabı vize ve pasaport ile açtılar ve yanımda getirdiğim parayı hesaba yatırdık. Biz hesabı açana kadar şube kapanmış en son kapanış saati geçtikten sonra biz çıktık. Şunu söylemek gerekir çok rahatlar. Bir hesap açıyorlar aman aman. Rahat rahat, aheste aheste çalışıyorlar. Türkiye'de bankalar ile çok işi olmuş birisi olarak bu şekilde bir bankacı çalışsa çok zor işi müşteri dayanamaz ama ne yapalım ilk gün ilk elin günahı olmaz. Pazartesi hesabı açtırdık bir sonraki pazartesi ise bankamatik kartı geldi. İkinci gün araba ve ev bakmaya başladık her ikisi de öncelikli tabii ki. Öncelikle araba bayilerine gittik aklımızda sıfır olarak Honda Toyota ve Mazda vardı. Diğer markalara bakmadık. Burada şunu fark ettik arabanın üzerinde yazan rakamlar çıplak vergi öncesi fiyatlar. Sonrasında ekledikçe ekliyorlar. Şunun son fiyatını yazsalar ne olacak markette bile aynı vergi sonra ekleniyor. Yabi bu durum anlaşılmayı zorlaştırıyor. Nacizhane tavsiye bütün araba galerilerini gezin sistemlerini hesaplama şekillerini anlamaya çalışın. Aksesuar var mı yok mu dikkatli inceleyin ve evrakları çıktı olarakta isteyin. İlk başta diliniz iyi değilse anlamakta zorluk çekiyorsunuz yazılı belge olunca sonrasında daha iyi inceleme fırsayı oluyor. En somra araba alırken pazarlık yapın ama bunu kesin yapın. Bu ülkede herşeyin pazarlığı yapılabilir ve yapılıyor. Zannetmeyin pazarlık yok burada çılgınlar gibi pazarlık yapın utanmayın çekinmeyin. Neyse biz de o dealer bu dealer gezdik ve Honda CRV sport hybrid almaya karar verdik. Aracı sipariş etmek için 500 $ ödüyorsunuz araç geldiğinde beğenmez almaktan vazgeçerseniz bu parayı size iade ediyorlar. Her dealer farklı çalışıyor tek tek gidip görüşmek en iyisi. Gelelim ev işine geldiğimiz hafta bir sürü apartmana baktık bu esnada zillowdan çok faydalandık fakat şöyle bir trik var zillow için birsürü ev boş görünüyor fakat eve bakmak için gittiğinizde Eylülde boşalacak Ekim de boşalacak şuanda boş ev yok diyorlar. Sonra farkettik ki zillow da bazı evler için "available now" "available on Aug 31th" gibi ibarler var. Sonra boşalma tarihi yakın olanlar ve hali hazırda boş olan evlere baktık. Aman Allah'ım tüm evler hayal kırıklığı içleri berbat kokuyor. Çamaşır makineleri zemin katta hatta bazıları başka binanın altında. Çamaşır yıkama saatleri uygulayan var ortak kullanımda olanlarda, kullanım saat uygulaması olmayan var. Yerde halılar var birçok odada. Bu halı merakı nedir anlamak mümkün değil. Birçok videoda bahsediyordu ortak çamaşırhaneden yerdeki halılardan ama binanın ortak kullanım yerleride halı kaplı ve bu halılar çok kokuyor. Neyse ortaokul puanı 9/10 olan bir bölgede apartman bulduk. Diğer baktıklarımıza nazaran daha düzgün çamaşır makinesi ve kurutma ev içerisinde (in-unit) sadece iki odada halı var. Bu evi ancak 01 Ağustos tarihinde gezebileceğimiz söylendi. Eğer evi ayırtmak istiyprsak sitenin internet sayfasından 20 dolar ödeyerek işlem yapmamız gerektiği söylendi. Hemen işlemi yaptık ve 01 Ağustos tarihinde sitenin görevlisi bayan bizi 3 adet daireyi gezdirdi. Sonuncu daire göl manzaralı ikinci kat düzgün bir daireydi ve bu daireyi tutmaya karar verdik. İlk başvuru esnasında pasaport bilgilerini, iş mektubunu önceki işyerlerinin bilgileri vb. birçok belgeyi yüklemiştik. Bu belgelere ve bilgilere göre sizin evi tutup tutamayacağınıza karar veriyorlarmış. Neyse belgeler yeterli oldu ve bizden depozito istemediler. Depozito kira yerine security deposit insurance denilen RHINO şirketi üzerinden bir sigorta yaptırmam istendi. Sistem şöyle siz wvden çıkarken evde oluşan hasarlar için gerekli tahsilatı sigorta şirketinden tahsil ediyorlar siz baştan bir kira kadar depozito vermek yerine 122$ lık sigorta ile depozitoyu vermemiş oluyorsunuz. Bunun ilerleyen zaman için bana faydası veya zararı olur mu bilemedim ama mantıklı geldi şimdilik. Çokta benim tercihime kalan bir durum olmadığı için yapacak birşey yok. Neyse evi kiraladık ilk yarım ay ve sonraki tam ay kirasını istediler ama bunu money order(usps) veya certificated check(banka) olarak istiyorlar. Bu bizim alışık olmadığımız bir yöntem. Mutlaka youtubedan araştırın anlaması benim için ilk seferde zor oldu. Neyse biz bankadan certificated check alıp postaya vererek gönderdim. Postaya çeki vermek beni tedirgin etse de burada sistem böyleymiş. Havale EFT işleri pek kullanılmıyor genelde çek ile işler yürüyor. 14 Ağustos 2023 tarihinde green cardlarımız sorunsuz şekilde ulaştı. 17 Ağustosta yeni evimize yerleştik. Evi teslim almadan bir hafta önce telefonla elektrik ve doğalgazı açtırdık. Evi teslim aldığımız güne IKEA fan aldığımız 17 parça mobilyanın yalnız 4 parçasını getirdiler. Geri kalan ürünlerin nerede olduğunu sorduğumuzda herkes birbirinden habersiz şekilde. Amerika macerasında ilk taşı IKEA atmış oldu. Epey bir mücadeleden sonra kalan mobilyaları ancak 31 Ağustos ta göndermeyi planlayabildiler. Neyse herşey yolunda gitmesin bazen de değil mi. Başladık bir yola umarım muavvak oluruz. Selamlar.

tebrikler. yeni hayatınızda başarılar

• Geldigim hafta SSN numarasinin durumunu sormak uzere SSA ofisine gittim. SSN numarasi belli oldugu icin, numaralari ögrendik. Kartimiz elimize tam bir hafta sonra geçti.

Bu numaranin geldigi zarf birçok yerden address proof için önemli.

DMV (Motorlu Araçlar Dairesi) karti birlesme noktalarindan ayirdigim için kabul etmedi. Ugrasmam gerekti. (Burada ilginç bir tutarsizlik oldu. Onu ehliyet almakla ilgili paylasimimda anlatacagim).

O yuzden, address proof için kullanabileceginiz birkaç dokuman gelmeden kesinlikle SSN numarasini ayirmayin.

• Merhaba 25 agustos da newyorkdan giris yaptik.4 kisilik bir aileyiz fakat 3 kisinin ssn i geldi.Bebegimizin ssni gelmedi.Normalmi yoksa bir aksilik olabilirmi?

• @warmgrey ssn numarasını ayırmayın derken biraz daha detay verir misiniz?

• ⭐⭐⭐

@SeyfettinB gelen dikdörtgen haldeki SSN kağıdının asıl kullanılan kısmı sağ taraftaki küçük ssn bilgilerinizin yazdığı yerdir sol taraftaki adres vs bilgilerin olduğu kısımla arada kesim şekilde ayrılır isterseniz kopartıp sadece sağdaki önemli kısmı taşıyabilirsiniz. Arkadaşın bahsettiğide o olması lazım

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

33

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.3k

| | | |