Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @ecom, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

@ICu, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

@ecom

NVC aşamasında doğrudan e-devletten aldığım belgeler ve evlilik cüzdanının orjinal hali kabul gördü. Çeviri yaptırmadım.

Civil documents kısmındaki fotoğraflarla ilgili hata yapıp USCIS'de olduğu gibi evlilik fotoğraflarını yüklemiştim. Sonradan forumlardan vesikalık foto olduğunu gördüm ve ilave dökümanlar kısmına yükledim. RFE almadan onay geldi.

Çok sevindim sizin adınıza gözünüz aydın.
    Evet nvc mutlaka amerikan pasaport ölçülerinde fotoğraf istiyor. Neyse ki akıllıca davranıp ilave doküman kısmına yuklemissiniz. Ve ekstra beklememissiniz.
    Şimdi zor olan kısım randevu beklemek çünkü aylardır randevu vermiyor konsolosluk. Umarım hızlanırlar artık biraz olsun

Teşekkürler hocam. Umarım hepimiz en kısa zamanda yakınlarımıza kavuşuruz.

Ankara'nın hızlanma ihtimali var, evet. Geçenlerde eleman alacakları haberi falan dolaşıyordu ortalıkta. Akıbeti ne oldu bilmiyorum. Tabi onun öncesinde bir de vize bülteninde güncel olma durumu var. O nasıl çözülür bir fikrim yok. Şu an aklıma gelen tek çözüm başka konsolosluklara yazıp dosyamızın transfer edilmesini rica etmek. Ama bunu bültende 'current' olmadan yapabilir miyim bilmiyorum

• @Özge-Dengiz, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

Herkese merhaba süreç içerisinde green kartlı iken vatandaş olan kişi/eşiniz var mı? Bu süreç hakkında bilgi verir misiniz. Süreç uzar mı ya da bir değişiklik gösterir mi? Teşekkürler

Süreç her türlü kısalır. Size şöyle söyleyeyim vatandaş eşleri şuan bir kaç ayda mulakat randevusu almaya başladı fakat f2a yine durdu aylardır randevu verdikleri yok. Eğer böyle bir durumunuz varsa nvc ye gönderin vatandaşlık belgenizi ve randevu talep edin. Aylarca belirsiz bir şekilde randevu bekleyeceginize ki sanirim bu aşamadasiniz, biz hala beklerken siz vizenizi alıp gitmiş olursunuz. Kısacası başvurun hiç beklemeden bence ,bakın 31 aydır hala bekliyorum dq olalı neredeyse 7 ay oldu ortada randevu yok daha ne kadar beklerim belli değil iğrenç bir vize türü. Bir kere adaletli değil senden sonra başvurup vizesini alıp giden mi dersin şansa hizli servise düşüp senin 2 yıl beklediğin onayi 3 ayda alan mı dersin. Neresinden tutsan elinde kalıyor.

• @ICu, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

@ecom, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

@ICu, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

@ecom

NVC aşamasında doğrudan e-devletten aldığım belgeler ve evlilik cüzdanının orjinal hali kabul gördü. Çeviri yaptırmadım.

Civil documents kısmındaki fotoğraflarla ilgili hata yapıp USCIS'de olduğu gibi evlilik fotoğraflarını yüklemiştim. Sonradan forumlardan vesikalık foto olduğunu gördüm ve ilave dökümanlar kısmına yükledim. RFE almadan onay geldi.

Çok sevindim sizin adınıza gözünüz aydın.
    Evet nvc mutlaka amerikan pasaport ölçülerinde fotoğraf istiyor. Neyse ki akıllıca davranıp ilave doküman kısmına yuklemissiniz. Ve ekstra beklememissiniz.
    Şimdi zor olan kısım randevu beklemek çünkü aylardır randevu vermiyor konsolosluk. Umarım hızlanırlar artık biraz olsun

Teşekkürler hocam. Umarım hepimiz en kısa zamanda yakınlarımıza kavuşuruz.

Ankara'nın hızlanma ihtimali var, evet. Geçenlerde eleman alacakları haberi falan dolaşıyordu ortalıkta. Akıbeti ne oldu bilmiyorum. Tabi onun öncesinde bir de vize bülteninde güncel olma durumu var. O nasıl çözülür bir fikrim yok. Şu an aklıma gelen tek çözüm başka konsolosluklara yazıp dosyamızın transfer edilmesini rica etmek. Ama bunu bültende 'current' olmadan yapabilir miyim bilmiyorum

Onların söyledikleri hiç bir şey inandırıcı değil bence çünkü geçen yıl kararlıyız aile birleşimi vizelerinin süresini 6 aya dusurucez diyorlardı. Neredeyse 3 yıla çıkardılar onlar eleman alacakta vizeler hizlanacakta,,,konsolosluğu hizlandirsalar uscis yavaşlıyor uscis hizlansa nvc duruyor. Şimdide tüm kapasite yabancı dosyalarina çalışıyorlar..
    Transfer ile ilgili güncel bir bilgi alırsanız paylasirmisiniz?
    Çünkü benim bildigim sadece dv lerde oluyor. Yada kalıcı oturumunuz olmalı diye biliyorum yanlışta olabilir arastirmadim çünkü. Öyle bir ihtimal olursa değerlendirin mutlaka ankara iyice suyunu çıkardı bu işin..

• @moonlight, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

@itsmebb merhaba evet maalesef bültendeki tarih bu ay da değişmedi. Ben de daha ne kadar bekleyeceğimizi çok merak ediyorum Ankarada kaçıncı sıradayım en son mülakat alan PD tarihi hangi tarih? Benden daha erken PDsi olup mülakat tarihi alamamış olan var mı aramızda benim 20.09.2020? 4 ay boyunca DQ statüsünde oldugum halde Ankara konsolosluğu randevu vermedi, sonra da bu cut off date geldi işte.. hala bekliyorum çok zor artık bu belirsizlik dayanılmaz bir halde 3 yıldır bu süreçteyiz çok ama çok zor.. hepimize sabır diliyorum

Ağustos 2020 PD si olan bir arkadaş randevu almıştı sadece geçen aylarda f2a onun dışında görmedim hiç. Sanırım bultendeki tarihten önce olan dosyalara veriyor randevu. Sizinle tarihlerimiz çok benzer siz bir kaç gün ile bende 1 ayla kaçırıyorum saçmalığa bakin ki bu yüzden bize şuan randevu verilmiyor. Mail attım dönen olmadı konsolosluğa bu hafta avukatıma söyledim oda gönderecek. Elden gelen bir şey yok malesef sizlerde yazın bence sık sık ağlamayan bebeğe emzik yok hele böyle saçma sapan adaletsiz bir uygulamada...
    Şöyle ki siz yillarca diğerleriyle birlikte bekliyorsunuz oradan bir arkadaş yeter artık diyor kongre üyesine yada senatöre yazıyor onlarda hayırdır neden bu arkadaş 2 yıldır bekliyor diye sorduklarında afedersiniz hata yaptik diyor ve sadece onun işlemlerini hizlandiriyorlar. E peki diğerleri??
    Onlar beklemeye devam... Ne kadar da adaletli ve mantıklı bir sistem değil mi? Her yönüyle insan odaklı..

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   gucarslan gucarslan 

• @ecom yakın zamanda 30'u Avrupa'dan olmak üzere 42 elçilik ve konsolosluğa transfer için e-mail gönderdim. yaklaşık yarısı cevap verdi şu ana kadar. hepsi olumsuz. sadece bulundukları ülkenin vatandaşlarına ya da o ülkede oturum izni olanlara hizmet verdiklerini söylüyorlar.

Hatta az önce Dublin'den beyin yakan bir dönüş aldım: "Please kindly forward our office proof of your long term residency in the Republic of Ireland. The evidence should be substantial and show that you have long term residency in Ireland and will continue to do so for the foreseeable future."

ABD'ye ailesini göçmen olarak götürmek isteyen birinden İrlanda'da yaşadığına ve gelecekte yaşamaya devam edeceğine dair geçerli kanıt istiyorlar. Kalıbımı basarım bu vize görevlilerini özel seçiyorlar.

• @ecom Eşim eylülde vatandaşlık sınavına girecek. Eğer eylüle kadar vize bülteni değişmezse mantıklı olan statümü değiştirmek. Avukatım ekime kadar vize bülteni değişmez demişti.

• @ecom, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

Onların söyledikleri hiç bir şey inandırıcı değil bence çünkü geçen yıl kararlıyız aile birleşimi vizelerinin süresini 6 aya dusurucez diyorlardı. Neredeyse 3 yıla çıkardılar onlar eleman alacakta vizeler hizlanacakta,,,konsolosluğu hizlandirsalar uscis yavaşlıyor uscis hizlansa nvc duruyor. Şimdide tüm kapasite yabancı dosyalarina çalışıyorlar..

Evet, konuştuğumuz şeyin Amerikan hükümeti olduğunu unutmuşum. Hemen atladım maalesef 😞

Çünkü benim bildigim sadece dv lerde oluyor. Yada kalıcı oturumunuz olmalı diye biliyorum yanlışta olabilir arastirmadim çünkü. Öyle bir ihtimal olursa değerlendirin mutlaka ankara iyice suyunu çıkardı bu işin..

Benim bildiğim de öyle; kalıcı oturum veya geçerli vize. Ama şöyle bir bilgi var internet sayfalarında. "Eğer dosyanız konsoloslukta ise başka konsolosluklara yazın ve oturumunuzun olmadığını belirtin" diyor. "Eğer dosyanız NVC'de ise NVC'ye yazın; değişiklik hakkınız varsa NVC değiştirecektir", diyor.
    (Benim merak ettiğim; DQ olan birisinin dosyası ne zaman NVC'den konsolosluğa iletiliyor?)

Belki önce gitmek istediğimiz ülkede bir çalışma/öğrenci vizesi falan alınabilir ardından dosya transfer edilebilir. O da, 'ölme eşeğim ölme (!)'

Ama bizim vizesiz girebildiğimiz yerler ne olacak? Orda da mı oturumumuz olması lazım? Turist/öğrenci vizelerinde o ülkelerden onay alanlar oluyor mesela

İkincisi, eğer ülkenizde Abd konsolosluğu yoksa yine konsolosluk seçme hakkınız var sanırım.

• @Özge-Dengiz F2A current degilken bildigim kadariyla statu degisikligi de yapamiyoruz, bir avukat ile gorustugumde o sekilde cevap almistim. Nisana kadar current gidiyordu ama suan tarihle ilerliyor ne yazik ki tam surecin sonuna gelmisken aksiliklee bitmiyor.
    Esiniz vatandas olursa dosyaniz degisecektir zaten Amerikan vatandas esleri bu donemde cok kisa zamanda GC aliyor sizin icin de oyle olacagini umuyorum.

• @ICu, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

@ecom, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

Evet, konuştuğumuz şeyin Amerikan hükümeti olduğunu unutmuşum. Hemen atladım maalesef 😞

Benim bildiğim de öyle; kalıcı oturum veya geçerli vize. Ama şöyle bir bilgi var internet sayfalarında. "Eğer dosyanız konsoloslukta ise başka konsolosluklara yazın ve oturumunuzun olmadığını belirtin" diyor. "Eğer dosyanız NVC'de ise NVC'ye yazın; değişiklik hakkınız varsa NVC değiştirecektir", diyor.
    (Benim merak ettiğim; DQ olan birisinin dosyası ne zaman NVC'den konsolosluğa iletiliyor?)

Belki önce gitmek istediğimiz ülkede bir çalışma/öğrenci vizesi falan alınabilir ardından dosya transfer edilebilir. O da, 'ölme eşeğim ölme (!)'

Ama bizim vizesiz girebildiğimiz yerler ne olacak? Orda da mı oturumumuz olması lazım? Turist/öğrenci vizelerinde o ülkelerden onay alanlar oluyor mesela

İkincisi, eğer ülkenizde Abd konsolosluğu yoksa yine konsolosluk seçme hakkınız var sanırım.

Sanırım buna en net cevabı sayın @gembruce vermiş yukarida. Üzgünüm ama şu durumda sanirim tek umut vize bülteninin ilerlemesi yada tekrar current hale gelmesi aksi halde ekime kadar kimse vize alamaz ekimden sonrada, bekleyen dosya sayısı artıp birikme olacağı için tekrar sıra beklemeye başlar insanlar artık ne zaman verirlerse. Hepimiz için çok üzgünüm gerçekten...

• @gembruce bencede özel seciliyorlardir bu kadar düz ve robot çalışma mantığı pratiklikten uzak verilen cevap fıkra gibi...
    Bir tarafta uzayda koloni kurmaya çalışan amerika bir yanda ise vergi aldığı yasal göçmenin esine çocuğuna uc yilda vize veremeyen sistemi çorba yapmış bir amerika çok ilginç...

• @ecom
    Ekim ayının ne özelliği vardı hocam?

• @ICu 1 Ekim vize limitlerinde fiscal year başlangıcı. Örneğin, her türlü yıllık vize limiti 1 Ekim'de sıfırlanır.

• @gembruce

Tamam ben bunu DV'ye mahsus sanıyordum. Teşekkürler

• @ICu arkadaşımızında açıkladığı gibi, bizlerin başvurduğu f2a ve bazı başka kotali verilen vize türleri yoğun talep olduğunda ya şuan bültende olduğu gibi tarihle sinirlandirilir yada kotayi doldurdugu için tamamen durur. Ekimde amerikada yeni mali yıl başlar ve bu kotalar yeniden sıfırlanır. Bültende verdikleri 8 eylül 2020 tarihi ilerlemezse vizemizi alabilmek için ekimde sifirlanmasini bekleyecegiz hepimiz maalesef..

• Haziran vize bülteninde de final action date 8 Eylül 2020. Nisan'dan Haziran'a tarihin 1 gün bile ilerlememiş olması çok garip. Bu tarihin kotadan dolayı verildiğini sanmıyorum zira F2A en geniş kotaya sahip olan vize kategorisi ve 2023 fiscal year basından bu yana verilen toplam vize sayısı kotayı doldurmuyor. Örneğin, Santa Domingo (Dominik Cumhuriyeti) ve Ciudad Juarez (Meksika) postları bizim kategoriden her ay binlerce vize vermeye devam ediyor. Avrupa'da da Ankara, Varşova, Frankfurt ilk sıralarda. Taşkent, Erivan, Aşkabat ve Tiflis gibi diğer yakın postlarda da rakamlar yüksek. Bu yakın postların hepsi Ukrayna, Rusya ve Afganistan gibi savaş mağduru ülke vatandaşlarına çalışıyor büyük ölçüde. Bizim çevremizde Ankara en fazla vizeyi veren post ancak bize çalışmıyor.

• Arkadaşlar my uscis yani statümüzü online takip ettiğimiz yerde kullanıcı adı ve şifre istiyor bunu nasıl yapabilirim bilgisi olan var mı kaydol diyorum sayfa hata veriyor yardımcı olur musunuz

• Post değişikliği için mail attığım kırktan fazla yerden şu ana kadar sadece Aşkabat'tan olumlu yanıt geldi. Final Action Date'ın current olmamasından falan bahsetmiyorlar. Türkmenistan'a girmeyi becerebilireceğinizi ispatlarsanız mülakat veririz diyorlar. Türkmenistan zor vize veriyor, vize aldığınızı gösteren pasaport sayfalarınızın kopyasını iletin dosyanızı transfer edelim diyorlar. Vizemiz yok haliyle. Almak için uğraşacağız. Konsolosluk web sitesine baktım 2 haftada vize veriyoruz diyor. Zorluk çıkaran bir istekleri de yok gibi. Lakin interview tarihi almadan TM vizesi nasıl alırız bilmiyorum. Başvuruda hangi tarihler arasında kalacağımızı soracaklar sonuçta ve vize ücreti kalış süresine orantılı. ABD Aşkabat'a olası tarihler nedir diye sordum. Dönüş bekliyorum.

• @gembruce, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

Post değişikliği için mail attığım kırktan fazla yerden şu ana kadar sadece Aşkabat'tan olumlu yanıt geldi. Final Action Date'ın current olmamasından falan bahsetmiyorlar. Türkmenistan'a girmeyi becerebilireceğinizi ispatlarsanız mülakat veririz diyorlar. Türkmenistan zor vize veriyor, vize aldığınızı gösteren pasaport sayfalarınızın kopyasını iletin dosyanızı transfer edelim diyorlar. Vizemiz yok haliyle. Almak için uğraşacağız. Konsolosluk web sitesine baktım 2 haftada vize veriyoruz diyor. Zorluk çıkaran bir istekleri de yok gibi. Lakin interview tarihi almadan TM vizesi nasıl alırız bilmiyorum. Başvuruda hangi tarihler arasında kalacağımızı soracaklar sonuçta ve vize ücreti kalış süresine orantılı. ABD Aşkabat'a olası tarihler nedir diye sordum. Dönüş bekliyorum.

Bu çok güzel bir haber bunu bu vize türünde ilk başaran olabilirsiniz kutluyorum azminizi oncelikle.
    Evet vize konusunda Türkmenistan vermemesiyle ünlü gerçekten bir ayı asmaz sanırım işlemler cevap alamazsaniz net, dv sayfasındaki arkadaşların deneyimlerinden ortalama tarih girebilirsiniz. Ama onlar ispat olmayınca vizeyi vermeyebilir.
    F2a başvurunuzu ve konsolosluk yazismalarinizi ekleyebilirsiniz belkide ..
    Umarım olumlu sonuçlanır bizler içinde yol gösterici sureciniz...

• Arkadaşlar covid aşı kanıtı kalkmış ama unganların sayfasında cdcsin ve uscisin açıklamasından bağımsız 1 aşı yapma şartı nedir? Anlamadım bizim Türkiyeli olmamız mı sıkıntı iltica vs birkaç kategoride aşı şartı yokmuş yani bizim legal yolla başvurmamız herşeyi kanunlara uygun başvurduğumuz için mı cezalıyız.Çok üzüldüm çok, en kısa zamanda umut ediyorum büyükelçilik yetkileri bir çözüm sağlar.
    Bununla ilgili bir dilekçe vs yazacağımız yer varmıdır?Bilen var mıdır arkadaşlar.

• @ecom deneyen pek kimse olmadığı için sonuç alan da olmamıştır. bu forumdakilerin çoğu forum içinde arama bile yapmaya tenezzül etmeden direkt soru soruyor. üç gurup gözlemledim, sadece soru soranlar, paraya kıyıp avukat tutanlar ve yaradana sığınanlar. çok çok küçük bir kısım gerçekten uğraşıp sonrasında elde ettiği bilgiyi paylaşıyor. çoğu ilerleme kaydettiklerinde dahi paylaşmıyorlar diye düşüyorum. işi düşen soru soruyor sadece.

Benzer Başlıklar

• 114
  • 10450
  • 21
  • 6498
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

69

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |