Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Herkese Merhaba,

2018 talihlilerindenim, Kasım ayında da ilk girişimi yapıp 3 hafta kadar kaldıktan sonra işlerimi tamamlamak adına Türkiye'ye dönmeyi planlıyorum. Birkaç sorum olacaktı:

• Boston'dan giriş yapacağım ama Boston'da birkaç gün kaldıktan sonra -şimdilik- esas yaşamayı düşündüğüm yer olan Florida Tampa'ya gitmeyi planlıyorum. Mümkün olursa da SSN başvurumu burada yapmayı düşünüyorum. Bir sıkıntı olur mu? SSN için adres verirken Tampa'daki tanığın adresini mi yoksa havaalanında Greencard için vereceğim adresi mi vermem daha doğru olur?

• Kaldığım süre boyunca bir kaç şehre gitmeyi düşünüyorum (Florida, Boston, Philadelphia, New York ve New Jersey). Kısa süreli olacağı için çok bir şey ifade etmeyeceğinin farkındayım, ama gene de -özellikle Kasım soğuğunda- yukarıdaki şehirlerin nasıl olduğunu görmek istedim 🙂 Tavsiye edeceğiniz ve/veya bunu yapmaktan kaçın diyeceğiniz şeyler neler?

• 3 hafta kalacağım ve geri döneceğim. Bu süre için Amerika'da seyahat sağlık sigortası yaptırmam gerekli mi? Yoksa sürekli kalmaya başladığım zamanda mı yaptırmam daha doğru?

• Ehliyet başvurusu veya banka başvurusu için de yukarıdaki sorum geçerli. SSN olmadan bunlara başvuramıyorum zannediyorum ama aslı olmasa bile SSN yerine kullanabileceğimiz bir kağıtla işlemleri halledebiliyoruz diye biliyorum. Bu doğru mu?

• Resmen greencard sahibi olduktan sonra, ABD vergi mükellefi haline geldiğimizi biliyorum. Ne yapmamız gerektiğini tam bilmiyorum, ilgili linki de bulamadım. Ne gibi durumlarda vergi ödememiz gerekiyor?

Şimdilik bu kadar, teşekkürler 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mulus Gocmen Vize ile ABD'ye ilk giris içinde söyledi:

Herkese Merhaba,

2018 talihlilerindenim, Kasım ayında da ilk girişimi yapıp 3 hafta kadar kaldıktan sonra işlerimi tamamlamak adına Türkiye'ye dönmeyi planlıyorum. Birkaç sorum olacaktı:

• Boston'dan giriş yapacağım ama Boston'da birkaç gün kaldıktan sonra -şimdilik- esas yaşamayı düşündüğüm yer olan Florida Tampa'ya gitmeyi planlıyorum. Mümkün olursa da SSN başvurumu burada yapmayı düşünüyorum. Bir sıkıntı olur mu? SSN için adres verirken Tampa'daki tanığın adresini mi yoksa havaalanında Greencard için vereceğim adresi mi vermem daha doğru olur?

• Kaldığım süre boyunca bir kaç şehre gitmeyi düşünüyorum (Florida, Boston, Philadelphia, New York ve New Jersey). Kısa süreli olacağı için çok bir şey ifade etmeyeceğinin farkındayım, ama gene de -özellikle Kasım soğuğunda- yukarıdaki şehirlerin nasıl olduğunu görmek istedim 🙂 Tavsiye edeceğiniz ve/veya bunu yapmaktan kaçın diyeceğiniz şeyler neler?

• 3 hafta kalacağım ve geri döneceğim. Bu süre için Amerika'da seyahat sağlık sigortası yaptırmam gerekli mi? Yoksa sürekli kalmaya başladığım zamanda mı yaptırmam daha doğru?

• Ehliyet başvurusu veya banka başvurusu için de yukarıdaki sorum geçerli. SSN olmadan bunlara başvuramıyorum zannediyorum ama aslı olmasa bile SSN yerine kullanabileceğimiz bir kağıtla işlemleri halledebiliyoruz diye biliyorum. Bu doğru mu?

• Resmen greencard sahibi olduktan sonra, ABD vergi mükellefi haline geldiğimizi biliyorum. Ne yapmamız gerektiğini tam bilmiyorum, ilgili linki de bulamadım. Ne gibi durumlarda vergi ödememiz gerekiyor?

Şimdilik bu kadar, teşekkürler 🙂

1. Hangi adrese gelmesini istiyorsaniz o adresi vermeniz en uygunu olur. Hangi eyaletten giris yaptiginiz farketmez.

2. Gitme amacinizdan tam emin degilim ama bence kesinlikle kuzeyden guneye dogru inin 🙂 Eger yasamayi dusundugunuz yerler ise buralari, kesinlikle ilgilendiginiz mahalleleri dolasin, cunku genel bir intiba yine fikir verebilir ama birebir yansitici olmayabilir.

3. Gerekmiyor, tamamen size bagli. Zaten zorunlu olan seyahat saglik sigortasi degil normal saglik sigortasi ama 2019'dan itibaren o da sart olmayacak artik.

4. SSN yerine kullanabileceginiz kagit derken ne demek istediniz, tam anlayamadim maalesef. Normalde bu bilgiler gerekiyor ama bankalardaki gorevliler bazen bu bilgileri sonradan vermenize izin veriyor. Bazi gorevliler bu inisiyatifi alirken, bazilari almiyor ya da sizin icin almak istemiyor, farkli tecrubeler bundan kaynaklaniyor.

5. Evet, ABD'nin boyle bir yonu de var maalesef, ABD'de yasamasaniz da vergi bildirimi yapmanizi ve eger belli bir miktardan fazla kazanca sahipseniz vergi odemenizi istiyor. Henuz vergi konusunu toparlayip bir konu olusturmadim forumda, ama su an icin vergi sorularinizi su bolumdeki konulardan birinde sorabilirsiniz:
      https://yesilkartforum.com/forum/category/83/bankacılık-ve-vergi-sistemi
      Vergi konusu da olusturulacak konular listesinde...

• @crazycells cevap için teşekkürler 🙂

• ⭐⭐

Green card vizesi ile ABD'ye girişte sosyal medya hesapları veya e-posta adresleri bilgisi isteniyor mu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@saulgoodman Bizden şu ana kadar böyle bir şey istenmedi. Çevremde de bunun istendiğine dair bir şey duymadım.

• Sanırım dogru başlık burası, gocmen vize ile Amerikaya giriş yaptıktan sonra green card almadan Amerika dışına çıkıp tekrar giriş yapamıyoruz sanıyorum oyle değil mi?
    Green Card ın elimize ulaşma süresi ne kadar sürüyor acaba ? Zaman zaman Amerika dışına çıkıp dönmem gerekecek de...

• ⭐⭐

@saulgoodman bu dediğiniz bir ara gündem olmuştu ama uygulanamadı, Başta ABD vayandaşları karşı çıktı. Özel bilgi ifşası adına. Zira GC durumu olan kişilerin ABD li çok bağlantısı olabiliyor.

• ⭐⭐

@sash green card almadan Abd den çıkış yapabiliyorsunuz. Pasaportunuza ilk girişte basılan damga sizin 1 sene boyunca Abd ye gc siz ve vizesiz girmenizi sağlıyor. Zaten vizenizin üstünde ve resmi sayfasında bu yazıyor. Biz geçen hafta giriş yapıp döndük , gelecek sene ekim e kadar o damga ile giriş çıkış yapabileceğiz. Bunu havaalanında security ye sorarak da onaylattım merak etmeyin.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@saulgoodman Gocmen Vize ile ABD'ye ilk giris içinde söyledi:

Green card vizesi ile ABD'ye girişte sosyal medya hesapları veya e-posta adresleri bilgisi isteniyor mu?

ABD'ye girerken kullanacaginiz havalimanlari ve liman girislerindeki haklarinizi bilmelisiniz!
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/389/abd-sinirlarindaki-guvenlik-uygulamalari/8

gocmen vize ile giriste yapmiyorlar sanirim ama gocmen olmayan vizelerde "secondary inspection"a alinirsaniz sorabiliyorlar boyle seyleri. Bu sekilde birden fazla ornek duydum yakin gecmiste.

• ⭐⭐

İlk girişimizi Washington D.C.'den yaptık, giriş deneyimimizi kısaca anlatayım: Pasaport kuyruğunda iki sıra var: US Citizens ve Visitors. Burada "visitors" kısmında bekledik, teyit amaçlı olarak green card ile ilk girişimiz olduğunu belirterek yetkiliye sorduğumuzda da doğru sırada olduğumuz ifade edildi. Sıra oldukça uzundu, çocuklarla beklemek biraz zor oldu, çocuklu aileler hazırlıklı olsunlar ve uçaktan inmeden çocukların tuvalet ihtiyaçlarını gidersinler. Sıra bize geldikten sonra pasaportlarımız ve sarı zarflarımız gişedeki memur tarafından kontrol edildi. Forumda sarı zarf teslim ve kontrolünün başka bir bölümde yapıldığını okumuştuk ancak bize böyle yapılmadı, bütün işlemler pasaport kontrol gişesinde olup bitti. Gişedeki memur sarı zarflarımızı açıp kontrol etti, her birimizin (benim, eşimin ve çocukların) fotoğrafını çekti, zarf üzerindeki adresimizin hala aynı olup olmadığını sordu ve hemen orada adresi güncelledik, memur güncel adresi bütün sarı zarfların üzerine tek tek yazdı ve eski adreslerin üzerini çizdi, nihayet vizemizin olduğu sayfanın karşısındaki boş sayfaya ABD'ye giriş tarihimizi yazan damgayı bastı ve işlemlerin tamam olduğunu söyleyerek ABD sınırından içeriye geçişimize izin verdi. Böylece göçmen statüsüyle ülkeye ilk adımımızı atmış olduk. Hayırlı ve uğurlu olmasını diliyoruz. 🙂

• @saulgoodman Siz ilk olarak gir çık yapmayı planlamıştınız değil mi?
    @crazycells DV2018 talihlisi olarak, vizenin bitim tarihi 2019 senesine sarksa bile, vizenin son gününe kadar giriş yapabiliyoruz değil mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@entelman Vizedeki son tarihe kadar (2019 olsa bile) giris yapabilirsiniz.

• ⭐⭐

@entelman Gocmen Vize ile ABD'ye ilk giris içinde söyledi:

@saulgoodman Siz ilk olarak gir çık yapmayı planlamıştınız değil mi?

Evet. İlkbaharda ben tekrar geleceğim, yaz bitmeden de çocuklarımı ve eşimi getireceğim. Plan şimdilik böyle.

• greencard talihlisi amerikaya gittikten sonra turkiyede olan aile bireyleri talihli yanlarinda olmadan amerikaya giris yapabilirler mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@dearosemary Gocmen Vize ile ABD'ye ilk giris içinde söyledi:

greencard talihlisi amerikaya gittikten sonra turkiyede olan aile bireyleri talihli yanlarinda olmadan amerikaya giris yapabilirler mi?

yapabilirler.

• @crazycells Gocmen Vize ile ABD'ye ilk giris içinde söyledi:

greencard talihlisi amerikaya gittikten sonra turkiyede olan aile bireyleri talihli yanlarinda olmadan amerikaya giris yapabilirler mi?

yapabilirler.

peki sonradan giris yapicak olan 13 yasindaki kardesimin yerine yasi kucuk oldugu icin mulakat sirasinda talihli olan babamin parmak izi alindi, bu parmak izi nerede gerekli oluyor?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells Gocmen Vize ile ABD'ye ilk giris içinde söyledi:

yapabilirler.

peki sonradan giris yapicak olan 13 yasindaki kardesimin yerine yasi kucuk oldugu icin mulakat sirasinda talihli olan babamin parmak izi alindi, bu parmak izi nerede gerekli oluyor?

ABD'ye giris ve Green Card icin gerekli parmak izi.

• @crazycells Gocmen Vize ile ABD'ye ilk giris içinde söyledi:

yapabilirler.

yani bu durumda babamin kardesim icin turkiyeye donup abd’ye beraber girmeleri gerekiyor?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

yapabilirler.

yani bu durumda babamin kardesim icin turkiyeye donup abd’ye beraber girmeleri gerekiyor?

hayir, bunun sorun olacagini zannetmiyorum.

Fakat genel olarak soruna neden olmayacak olsa da, bahsetmek istedigim bir konu var, ozellikle cocugunuz anne ve babasinin ikisiyle beraber seyahat etmiyorsa bir hazirlik yapabilirsiniz... ABD'de cocuk kacirmak oldukca ciddi ve onemsenen bir konu oldugundan 18 yasinin altinda olan ve anne ve babasinin ikisiyle beraber olmayan cocuklarin ABD'ye girerken veya cikarken hem anne hem babasi tarafindan imzalanan bir not ile beraber girmesi CBP (Gumruk ve Sinir Koruma) tarafindan siddetle tavsiye ediliyor. Bu tur formlarin resmi ismi muvafakatname, fakat resmi olmasina gerek yok. Anne veya babaniz tarafindan bir mektup seklinde olmasi ve su gibi ifadeler icermesi yeterli:

"I acknowledge that my wife/husband/etc. is traveling out of the country with my son/daughter/group. He/She/They has/have my permission."

Mektubun ingilizce olmasi, uzerinde tarih olmasi ve 1 yildan daha eski olmamasi tavsiye ediliyor. Noter onayli olmasina gerek yok, cocukla beraber olmayan anne ve babanin iletisim bilgilerinin mektupta yer almasi yeterli.

Eger supheli davranislarda bulunmazsaniz ya da zaten ABD'ye giriyorsaniz boyle seylerin sorulma ihtimali dusuk ama yine de bu sekilde bir not hazirlayarak butun cikabilecek sorunlarin onune gecmis olursunuz.

Ek kaynaklar:

• ⭐⭐

İlk girişi yaparak kısa süre de olsa (yaklaşık 2 hafta) ABD'de gezip gözlem yapmanın bende şöyle bir etkisi oldu: ABD'ye göç etme konusunda sabırsızlanmaya başladım. Bir an önce gitme ve oradaki hayat mücadelesine bir yerden başlama isteği içimde daha güçlü... Bakalım ne kadar sabredebileceğim...

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

116

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.1k

| | | |