DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @Zeynep-Uslu vizeniz hayırlı olsun bol şans dilerim

• @cebrailoz teşekkürler

• @Zeynep-Uslu hayırlı olsun vizeniz tebrikler yeni hayatınız da başarılar ve mutluluklar dilerim 🙏

• ⭐⭐

@Zeynep-Uslu Vizeniz hayırlı olsun. Yeni hayatınızda mutluluklar.

• ⭐⭐

@Zeynep-Uslu tebrikler. O kadar panik ve stres söylediğim gibi boşunaydı. Yeni hayatınızda şans sizinle olsun 😊

• ⭐⭐

@Zeynep-Uslu Tebrikler, vizeniz hayırlı uğurlu olsun👏

• ⭐⭐

@Zeynep-Uslu yeni hayatınızda başarılar.

• @Zeynep-Uslu Yolunuz bahtınız açık olsun ayağınıza taş değmesin.

• ⭐⭐

@Zeynep-Uslu Sizlerin adina cok sevindik hepimiz, bir cok bolum sonu canavarina ragmen galip geldiniz. Esinizle aydinlik ve yonetilebilir stresli bir hayat diliyorum.

• @lumos sevgili Lumos, mülakat için yurtdışı düşünüyor musunuz? yoksa ankara'yı mı bekliyeceksiniz.

• Merhaba değerli grup üyeleri greencard surecini ve mülakat surecini sizlere anlatmak istiyorum;

Ben pandemi döneminde başvurdum mayıs ayında kazandığımı öğrenince önce sevinç ve kısa bir araştır ma ile cn22xxx numaranın pek de netice alınacak bir sıra olmadığını görünce içimi burukluk kapladı ve ne yapabilirim arayışına girdim yasal prosedürlerde dosya taşıma için oturum şartını görünce finlandiyada ticari oturum için başvuruda bulundum sebebi en kısa süre 1ile 3 ay arası neticeleniyor başvuru şartları kolay dil şartı yok hemen başvurdum gastronomi projesi ile iki ortak şartı var sadece ve bir su sonra ankarada mülakata gittim konsolosluk görevlisi bayan siz bizim ülkemizi gormediniz yeşil pasaportunu var vize probleminiz yok gelin ülkede yaşayın ekonomiyi sosyal hayatı görün sonra karar verirsiniz şartlarınız uygun neden bizi acele ile tercih ettiniz dedi.

Tabiki diyemedim greencard başvuru dosya taşıma yapacağım diye sadece ülkeniz dünyanın en mutlu ülkesi sizin ulkemişi araştırmama gerek yok sizler gibi mutlu yaşamak istiyorum dedim😁 güldü bayan tamam dosyanızı gönderiyorum bir haftadan cevap oturum kartınız gelir dedi ben bir hafta sonra oturum kartı beklerken forum adminleri yöneticileri ile konuyu paylaştım ancakkk red geldi gerekçesi projeniz rasyonel bulunmadi dava açma hakkınız var 6 ayda sonuçlanır.

Bende kırgınlık ve kızgınlık ile 30 sayfa dava dilekçesi hazırladım bunlar kiminle uğraştığını bilmiyorlar herhalde dedim yaptığımız masraflar boşa gitmesin mahkemelerinde benimle uğraşsın dedim gönderdim ve konuyu kapattım simdi finlandiya mahkemesi benimle ugrasiyor 😁ve değerli forum yöneticilerine ve @gucarslan beye öncelikle minnettarlığımi ifade ediyorum ömür boyu unutulmaz iyilikleri var.

Degerli gucarsaln beye hayalkirikligini ifade ettim bana yeşil pasaportun olduğunu ve avrupa ülkelerine mail atmamı tavsiye ettiler çok teşekkür ediyorum @gucarslan bey konsoloslukların oturum şartını insiyatif olarak gözardı ettiklerini soylediler bende mail attım 1martta avusturya konsolosluğundan 3 martta olağanüstü güzel bir cevap geldi kabul edildiğine dair ve akabinde dosya taşıma islemleri ve 28 mart saglik ve 30 mart mulakat verildi büyük bir şok hızlı bir hayatında değişiklik oldu evrakları tercüme yaptırıp viyana ya gittim sağlık muyenesi kolayca oldu ve iki gün sonra mülakat çok kolay bir mülakat ne iş yaptığım amerikada ne iş yapacağım soruları ve vizeniz onaylandı üzerinden bir senenin yükü kalktı tüm değerli grup üyelerinin bu sevinci yaşamasın canı gönülden dilerim iki gün sonra posta kargo merkezinden teslim aldım meşhur sarı zarfı şimdi amerika hayallerimizi gerçekleştirme hazırlığı içindeyiz benim hikayem bu arkadaşlar

Bu forumun kıymetini bilelim cefakar vefalı @gucarslan bey ve diğer grup yöneticileri agün bey ahmet bey ve ismini hatırlayamadım tüm yöneticilere minnettarlığımi bildiriyorum hürmetler saygılar arz ediyorum sağlıcakla kalınız minnettarlığımi

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hukukcu111 vizeniz hayırlı olsun, uğraşlarınız sonuç verdi.
    abd'deki hayatınızda bol şans diliyorum.. zaten finlandiya çok soğuktu, iyi oldu boşverin 😉

• ⭐⭐

@hukukcu111 vizeniz hayırlı olsun.yeni hayatınızda başarılar.

• @gucarslan Teşekkür ederim uğur bey hayatımdaki unutamayacagim kirilma noktasinda yanimda oldunuz sagolun varolun amerikada bekliyorum gorusmek dilegi ile saglicakla kaliniz

• ⭐⭐

@hukukcu111
    Daha ilk günden bilinçli bir kazanan 🙂
    Tebrikler, vizeniz hayırlı uğurlu olsun👏

• @Zeynep-Uslu Vizeniz Hayırlı olsun, yeni hayatınızda mutluluk ve başarı daima sizinle olsun.

• Viyana'ya dosya taşıma süreci;
    Asıl talihli olan eşimin Erasmus münasebetiyle 4 ay süreyle bulunduğu Slovakya konsolosluğuna 23 Ocak günü Ankara’nın kısıtlı sayıda randevu verdiği için GC alamama riskimizin yüksek olduğunu, bu nedenle konsolosluğunuza dosyamızın transferini talep ediyoruz, Schengen ülkelerinde 90 güne kadar kalışlar için vize gerektirmeyen Hususi Pasaport sahibi olduğumuz için talebimize olumlu yanıt verirseniz Bratislava’ya rahatlıkla gelebiliriz, işlemler süresince de orada bulunabiliriz diye mail gönderdik. Mailde talihlinin adı, case number, doğum tarihi ve asıl talihli eşimin mezuniyetine dair bilgileri yazdık. Aynı gün oturumu olmayanlar için kapasitemiz dolu cevabı geldi, demekki böyle bir kapasiteleri varmış ama dolmuş diye düşündük. Bu ilk olumsuz dönüşün ardından Avusturya’nın daha köklü bir ülke oluşunu dikkate alarak 25 Ocak günü Viyana konsolosluğuna aynı içerikte bir mail gönderdik. Bu arada eşim, bak göreceksin Viyana kabul edecek bizi diye pozitifliğini koruyordu. 26 Ocakta ise bizi sevince boğan cevap geldi ve dosyamızı taşımayı kabul ettiklerini, transferi için KCC’ye soracaklarını belirtiyorlardı. Ancak mailin altında bir dip-not vardı: “Beş yaş ve üstü çocukların iki doz Covid aşısının olması gerekmektedir”. Amerikan Bulaşıcı Hastalıklar Merkezi (CDC)’nin hangi ülkede mülakata giriliyorsa o ülkenin aşı uygulamaları geçerlidir kuralı gereği bu bizden isteniyordu. İki çocuğumdan biri 14 yaşındaydı ve ülkemizde iki doz Covid aşısı olmuştu ama 10 yaşındaki çocuğumuzun aşısını ne yapacaktık? Sağlık Bakanlığına başvurursanız sisteme aşı hakkı tanımlarlar diye bilgi veren doktor arkadaşlarımız olduğu için ilk başlarda bu durumu pek ciddiye almadık, eşim yine aynı pozitiflikle hallolur bir şekilde diyordu ama ülkemizdeki kurumları iyi tanıdığımdan Bakanlık izin vermez böyle bir şeye ülkeden gitmek isteyen kişilere kolaylık sağlamazlar diye çekincemi söylüyordum. Bu hususa aşağıda daha detaylı değineceğim.
    Peki dosyamızı taşımayı kabul ettiler de dosyanın transfer olup olmadığını nasıl anlayacaktık, bunu öğrenmenin tek yolu KCC’ye CN numaramız hangi konsoloslukla ilişkili görünüyor diye sorarsanız size yanıt veriyorlar, bu detayı daha sonra öğrendiğim için ya dosyamı KCC'den talep etmeyi unuturlarsa diye kaygı dolu geçen 11 günün ardından 7 Şubat akşamı depremin yaşattığı hüzünle kurtarma çalışmaları ile ilgili haberleri TV'den takip ederken case numaranızı kaydetmeniz halinde Ceac’tan verilerini sürekli sorgulayarak durumunuzda bir değişiklik olduğundan sizi bilgilendiren Telegram kanalından “Tebrikler dosyanızın statü değişti: in transit” mesajını gördüm, üzerinden bir saat geçmeden de KCC’den mail de geldi, sistemden kontrol ettiğimizde mülakat tarihimiz 16 Mart olarak belirlenmişti. Mülakat tarihini excel dosyasına işlemek için yorum bıraktıktan sonra Viyana'ya dosya taşıyanlar için özel olarak oluşturulmuş özel telegram grubuna alındık. Yeri gelmişken bu grupta yardımcı olan arkadaşlara (biri hariç) teşekkür etmek isterim.
    Mülakata hazırlık süreci
    Öncelikle sağlık randevusu alalım diye yetkili sağlık kurumuna mail attık ama 4 kişi olduğumuzdan mülakatın bir gün sonrası olan 17 Marta randevu verebileceklerini belirttiler. Bu sorun oluşturmuyor değil mi şeklinde dönüş yaptığımızda Konsolosluktan teyit aldıklarını ve bir sorun olmayacağını bildirdiler. Önerilen randevu tarihini onayladık. Artık 10 yaşındaki çocuğumuzun Covid aşısını yaptırmak için bir çaba içine girmemiz gerekiyordu. Çocuğun Covid aşısı için İl Sağlık Müdürlüğüne dilekçe ile başvurduk ama 12 yaş altına sadece bağışıklığı baskılayıcı ilaçlarla tedavi gören çocuklar için Kurul kararıyla aşı yapılabildiğine ilişkin dönüş aldık, bunu da dilekçeye cevap ile değil doktor arkadaşımızın bizzat giderek sorması ile öğrendik, yoksa bir umut bekleyecektik. Olumsuz cevap alınca Konsolosluğa bu durumu belirten bir mail yazarak şimdi ne yapabiliriz diye önerilerini almak için maille sorduk. Avusturya’da oturumu olsun olmasın ülkedeki herkese covid aşısının ücretsiz olarak yapıldığını, orada aşı yaptırabileceğimizi ifade ettiler. Bunun üzerine çocuk ile annesi Ankara’dan 17 Şubat’ta giderek Viyana Belediyesi aşı merkezlerinden biri olan ve havaalanından ulaşımı en kolay olan Impfzentrum TownTown’da ilk doz covid aşısı yapıldıktan sonra aynı gün dönüş yaptılar (https://impfservice.wien/impfportal sayfasından kendi adınıza üyelik oluşturup çocuğu sisteme yakınınız olarak ekleyerek aşı randevusu oluşturabiliyorsunuz, çocuklara özgü Covid aşısı tek doz olarak hazır tutulduğundan ülkemizdeki gibi 6 kişi toplanacak diye beklemiyorsunuz, randevu saatinden önce gitseniz de aşıyı olabiliyorsunuz. Bir diğer aşılama merkezi olan Austria Center Vienna’da ise randevusuz aşı olunabiliyormuş ama biz riske atmak istemeyip randevu almıştık. Bu arada ülkede 5-11 yaş arası çocuklara uygulanan aşı Biontech firmasının yetişkinlerinkine kıyasla üçte bir doza sahip aşısıydı, zaten 12 yaş altı çocuklar için onay alan başka aşı da mevcut değil). Eşim ve ben ise Türkiye’de aile hekimliğinde randevumuzdan üç hafta önce Hepatit-b, KKK ve difteri-tetanoz aşılarını olduk, suçiçeği hastalığını çocukken geçirdiğimiz için hastanenin enfeksiyon hastalıkları bölümünde antikor testi yaptırdık. Doktor randevusunda suçiçeği için çocukken aşı olduk veya hastalığı geçirdik gibi sözlü bilgiler yeterliymiş ama biz garanti olsun istedik. Sizler birçok aşı için öncesinde antikor testi yaptırıp e-devletten alacağınız test sonuçlarını doktora imzalatıp tercüme ettirerek götürebilirsiniz, kabul edeceklerdir. Biz durumların farkına varıncaya kadar bazı aşıları olmuştuk zaten. Aşı ve test işlerini hallettikten sonra difteri-tetanoz aşısına ek olarak bir doz boğmaca aşısı istendiğini ve bu üç aşıyı da içeren kombine bir aşı olmamız gerekeceğini farkettik, ancak süremiz iyice azaldığı ve difteri-tetanoz aşısının üstünden daha bir ay geçmeden benzer içerikte kombine bir aşı olmamız uygun olamayacağından yapacak bir şey yoktu artık. Tercüme işlerini halledip 15 Mart Çarşamba günü Viyana’ya gittik. Biz kalmak için ilk üç gün için yani cumartesiye kadar bir yer, kalan bir hafta için ise başka bir yer tuttuk. Mülakat veya sağlık muayenesinde bir sorun yaşar ve daha fazla Viyana’da bulunmamızın bir anlamı kalmazsa bir haftalık yeri ücretsiz olarak iptal edebiliriz diye böyle bir yol izledik. Başvurudaki fotoğraf hatasından ret alan kişi nedeniyle korkuyorduk açık söyleyelim, ya biz de böyle bir hata yaptıysak? Geçen yıl hem sponsorluk yoluyla vize alan hem de DV2022 talihlisi olan iş arkadaşımızla birlikte çekiliş başvurumuzu yapmıştık, O emindi bir hata olmadığına ama heyhat hep bir soru işareti vardı aklımızda.
    Ve Büyük Gün;
    16 Mart Cuma günkü mülakatımızın saati 13:00 olduğundan aynı günün sabahı çocuğa ikinci doz Covid aşısını yaptırdık. Bu arada diğer üçümüz de ücretsiz grip aşısı olduk. Burada ayrıca KKK aşısı da ücretsiz olunabiliyormuş (biz Türkiye’de yaptırdık) ama bize gerekli olan difteri-tetanoz-boğmaca ile 14 yaşındaki çocuğun Menenjit aşısı ücretli olduğundan adrese fatura gönderildiği ve bizim orada kalıcı bir adresimiz olmadığından bu mümkün değil diye bilgi verdiler. Randevu saati gelip konsolosluğa ulaştığımızda Türkiye’den gelen iki talihli daha vardı aynı saat dilimi için çağrılan, @mrvuvcu da bunlardan biriydi. Binanın giriş katında birlikte bekledik, tam randevu saatinde asansörle konsolosluğun olduğu kata çıktık. Girişte randevumuz kontrol edildikten sonra çanta ve diğer eşyalar X-Ray’dan geçirildi, telefonları ve çantanızı yanınızda içeri alabiliyorsunuz, akıllı saate izin verilmiyor kapıda alıkoyuyorlarmış geçici olarak. Girişin ardından çağrılmayı bekledik bir süre. Önce evrakları (pasaportlar, e-devletten alınan nüfus kayıt örneği ve yeminli tercümesi, evlilik cüzdanı ve iki fotokopisi, diploma aslı ve yeminli tercümesi, arşiv kayıtlı ve İngilizce olarak e-devletten alınan adli sicil kayıtları, banka hesap dökümleri yeminli tercümesi ve ikişer fotoğrafı teslim almak üzere çağırdılar. Türkçe mi İngilizce mi olsun diye sorulunca İngilizce anlaşmak istediğimizi belirttik. Önce asıl talihlinin, sonra aile üyelerinin yukarıdaki sıra ile evrakları alındı. Sonra ödemeyi vezneye nakit USD olarak yaptık. Sonrasında ise sıramız gelince tatlı dilli bir Amerikalı beyefendi ile mülakatı gerçekleştirdik. Kaç yıllık evli olduğumuzu, orada ne iş yapacağımızı, ne zaman gideceğimizi sordu. Sonra bize yarınki sağlık kontrolünüze dair belgeler konsolosluğumuza ulaşınca vizenizi basıp pasaportunuzu yollayacağız, bu sürede pasaportlar bizde kalsın daha kolay olur sizin için diye açıklama yaptı. Bizden öncekilere Tebrikler denmişti bize böyle birşey söylenmeyince 'Tamam mı?' diye sorarak onay almak durumunda kaldık, teşekkür edip oradan ayrıldık. Diğer talihliler de çıkışta bizi bekliyordu, biraz kritik yaptık ardından birbirimize güzel dileklerimizi sunarak güzel Viyana’nın sokaklarına dağıldık. Ama aklımızda Viyana’ya dosya taşıyanlara özel açılan grupta birinin Austria Center Vienna’da çocuğa covid aşısı yaptırırken sosyal güvencesi olmadığını söylediğinden kendisine de difteri-tetanoz-boğmaca kombine aşısından ücretsiz yapıldığına dair verdiği bilgi kalmıştı. Doktora aşılar hariç 1400 euro vereceğim bari çocuğun menejit aşısını (78 Euro bedeli) ücretsiz yaptırabilir miyiz diye belirtilen yere gittik ama kapıdaki güvenlik burada sadece Covid aşısı yapılıyor diye bizi binanın içine bile almadı. Bir gün önce diğer aşı merkezinde çocuğumuz Covid ve bizler de grip aşısı olurken sormamıza rağmen (hatta çalışanlardan biri Türk’tü, ona söylüyorduk o da bunları Almanca aktardığı birinden bilenlere sormasını istiyordu), ücretsiz aşıların yapılmasında sorun olmadığı ama ücretli aşılar için adrese fatura gittiği için ücretli aşıları yapamayacaklarını belirttiklerinden güvenliğe çok fazla üstelemedik. Belki içerideki görevliler doğru bilgi veriyordur belki de ücretli aşıları sosyal güvencesi olmayan birisine ücretsiz yaparak hatalı bir işlem yaptılar verdiği adrese fatura gidecek bunu bilemiyoruz. Ama şunu ifade edebilirim ki 10-13 yaş arası çocuğu olanlar ülkemizde ücretli olan Menejit aşısını ücretsiz yaptırabilirler (Ücretsiz aşılar için detaylı bilgi: https://www.wien.gv.at/gesundheit/beratung-vorsorge/impfen/preise.html#kinder).
    Sağlık randevusu ve sonuç;
    Ertesi gün sabah yani 17 Mart Cuma günü tavsiyeye uyup sağlık randevusundan yarım saat önce kliniğe ulaştık, Ffp2 maskesi takmak zorunlu ama yanınızda yoksa kendileri veriyor, formlar verdiler doldurduk. Doktor muayenesi öncesinde bir görevli sağlık bilgilerimizi aldı, olduğumuz ameliyatları söyledik, raporları yoktu ortopedik ameliyatlar olduğundan e-devletten röntgenlerin çıktısını götürdük, tansiyon, boy-kilo ölçümü yapıldı. Bu aşamada hem dördümüz için aile hekimliğinden kaşeli ve imzalı almış olduğumuz olunan aşıları gösteren listenin tercümelerini hem de çocukların aşı kartları ile annemin özenle saklandığı aşı kartımın (Boğmaca aşısı olduğum görünüyordu) tercümelerini teslim ettik. Benim çocukken olduğum boğmaca aşısını kabul ettiler (tercüme ettirirken aşıların İngilizce karşılıklarını belirten bazı dokümanları yanımızda götürmüştük ve onlar da tercümeye KKK, DaBT-İPA-Hib, OPA gibi Türkçe ve İngilizce kısaltmaları birbirinden farklı olan aşıların İngilizce dilindeki kısaltmalarını yazdılar, tavsiyemdir), ama annenin boğmaca, büyük çocuğun ise memenjit aşısı eksik bunlara doktor karar verecek diye bilgilendirildik. Ancak bu eksik aşılar doktorun kararıyla yapılmadı, bireylerin aşı dokümanlarına kontraendikasyon nedeniyle yapılmadığını ifade eden işaretleme yapılmıştı.
    Muayenede ise doktor hanım refleks ve yara izi kontrolü yaptı, ciğerleri dinledi, karın boşluğunda ağrı olup olmadığını sordu. Çıkışta sadece nakit kabul edilen 1400 Euro'luk ödeme yaptım (360 €'ar yetişkinler, 310 €'ar çocuklar muayene bedeli ile bir kişi 30 €'dan 60 €'da 18 yaştan büyükler için kan testi ücreti) ve akciğer röntgeni için yönlendirdikleri adrese gittik, iki buçuk saat içinde buradan CD'yi teslim alarak ayrıldık, bu süreç de tamamlanmış oldu. Araya hafta sonu girdiğinden pazartesi sağlık raporumuzun konsolosluğa gönderildiğini belirten mail gönderildi, ekinde bireylerin aşı dokümanlarının birer örneği de vardı (bir örneği de size sarı zarf ve pasaportlar ile birlikte çıktı olarak gönderiliyor). Salı günü de konsolosluk vizelerimizin basıldığını ve öğleden sonra kargo firmasına evraklarımızın gönderileceğini mail ile bildirdi. Akşama doğru ise kargo firmasından ertesi gün teslim alabileceğimizi ve takip numarasını bildiren mail aldık, ertesi gün teslim noktasına ulaşarak vizeli pasaportu ve sarı zarfı teslim aldık. Buradaki sarı zarf kulağı kesik değildi, düz bir zarftı. Dönüş biletimiz iki gün sonraya olduğu için bu sürede şehrin keyfini çıkardık.
    Biraz uzun oldu ama aklıma gelen tüm detayları yazmaya çalıştım, faydalı olması dileğiyle.
    Umarım Ankara herkese yeterli sayıda mülakat verir, belki Viyana sürecin sonuna doğru imkanı varsa başkalarına da dosya taşıma imkanı sunar, isteyen herkes amacına ulaşır. Selam ve saygılarımla.

• @hukukcu111 tebrikler, vizeniz hayırlı olsun.

• ⭐⭐

@gzm06 Tebrikler, vizeniz hayırlı uğurlu olsun👏

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

276

41.3k
Kullanıcı

4.4k
Konu

428.0k

| | | |