Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhabalar Forumda O Kadar Absürt Absürt Cahil Cahil Sorulardan Sonra Artık Bir Karar Lazım Çünkü Bu Sefer İş Ciddi Gerçekten İlgilenen Tüm Herkesle Yürekten Teşekkürler.

Sorum Şudur Kanada mı Daha İyi Amerika mı ? Kıyasalamasını Yapar Mısınız İnternetde Bulduğum Kaynaklar Çok Vasat Ve Burada Bilgin İnsanlara Sormak İstedim Yani Eğitim Rahatlık Ücretler ( Not : Forumdan Bakın Demeyin Hepsine Baktım Sadece Bir İnsanın Ağzından Öğrenmek Daha Farklı Market , Teknoleji fiyatları vs ) ( +6.000$ ) Güvenlik , İnsanları vs vs.

edit: umarım doğru yere açmışımdır.

• ⭐⭐

bence kanada daha iyi
    kanada abd den sosyal haklar tanıyor
    amerikada tamamem yalnızsın

• Kanada daha iyi genel olarak. Ama göç etmesi biraz daha zor. Çünkü Amerika Greencard gibi piyangovari ile bir sistemle onbinlerce kişi amerikaya göç edebilirken Kanada'da CRS (Comprehensive Ranking System) denilen bir puanlama sistemi ile vize alınabiliyor.

Kanada'nın artı yönleri

• Sosyal bir devlet var
    • Refah seviyesi çok yüksek
    • Nüfus fazla değil
    • Neredeyse tamamen bir göçmen ülkesi

• Kanada'dakiler neden sürekli iş arıyor ?

Amerika'dakiler hiç bir platformda iş aramıyorlar .

• @ahmetty, içinde söyledi: Kanada mı ? Amerika mı ?

Kanada daha iyi genel olarak. Ama göç etmesi biraz daha zor. Çünkü Amerika Greencard gibi piyangovari ile bir sistemle onbinlerce kişi amerikaya göç edebilirken Kanada'da CRS (Comprehensive Ranking System) denilen bir puanlama sistemi ile vize alınabiliyor.

Kanada'nın artı yönleri

• Sosyal bir devlet var
    • Refah seviyesi çok yüksek
    • Nüfus fazla değil
    • Neredeyse tamamen bir göçmen ülkesi

Kanadayla Abd'yi kıyaslamak bile mantık dışı. Ayrıca "Sosyal Devlet modeli" iyi bir modelmiş gibi yazmışsınız 🙂 Türkiye'de sosyal devlet. Sosyal devletin ne kadar mantık dışı olduğunu iyi araştırmanızı öneririm.

• @stardium Dünya'nın en uzun kara sınırını paylaşan 2 ülkeyi kıyaslamak mı mantık dışı? Eğer bu mantık dışıysa forumda Amerika'yla Kanada'yı kıyaslayan tüm iletileri silelim böylece daha mantıklı bir forum oluruz ne dersiniz? İki ülkenin sistemleri, şartları farklı. İnsanlar bu konuyu onlarca forumda yüzlerce başlık altında soruyor, araştırıyor ki sizin araştırmadığınız çok açık 😃

Ayrıca sosyal devlet örneğinde Türkiye'yi vermek çok yanlış. Almanya'daki sosyal devlet ile Türkiye'deki bir mi? Türkiye de tam anlamıyla bir sosyal devlet değil oysaki.

Sosyal devlet modeline konusunda ise; Eğer o günden bugüne yaklaşık 2 yıl süre içersinde ideolojik olarak radikal bir değişime uğramasaydım sizinle bu konu hakkında tartışmayı çok isterdim. Fakat dediğinize katılmak durumundayım. Sosyal devlet modeli iyi bir model değil.

• @ahmetty Kıyaslamak mantıklı değil çünkü iki devletin ekonomi modelinden, yönetim sistemine, göçmen politikalarından, yasalarına kadar her şey tamamen farklı. "Kıyas" benzer veya benzere yakın şeyler arasında yapılır. Birbirinden tamamen farklı iki şeyi kıyaslamanın mantık dışı olduğunu söyledim 🙂

"forumda Amerika'yla Kanada'yı kıyaslayan tüm iletileri silelim böylece daha mantıklı bir forum oluruz " fikrinize katılıyorum :))

Bir konunun fazlaca tartışılması onun mantıklı olduğunu anlamına gelmiyor.

Bana kalırsa Türkiye ile Almanya'yı kıyaslamak yanlış olmaz. Zira paranın "alım gücü" dışında hiçbir fark yok. Almanya'da da benimle ilgisi olmayan X kişinin 2. çocuğunun doğum parasını ve tüm sağlık sisteminin masrafları için isteğim/iznim dışında maaşımdan kesiliyor. Türkiyede de hakkari de ki x kişinin 9. çocuğunun doğum parası senden, benden kesiliyor. Sadece alım gücü farkı var, bu sebeple sosyal devletleri birbiriyle kıyaslayabiliriz.

Kanada ile Abd arasında uçurum var 🙂 sınır uzunlukları bu uçurumu ortadan kaldırmıyor.

Ek olarak; "Sosyal devleti" Kanada'nın artı yönü olarak eklemişsiniz, fakat şimdi de sosyal devletin mantıksız olduğunu söylediniz.

Bence biraz kafanız karışık. 😃

• @stardium bahsettiğiniz iletim ile bugün arasında neredeyse 1.5+ yıl var. Bu sürede okuduklarım, gördüklerim ve yaşadıklarım ideolojik olarak değişmemi sağladı. Sosyal devletin eksikliklerini biliyor ve yazdıklarınıza birebir katılıyorum fakat ne yazık ki konu bu değil.

Bizler öğrenci, göçmen, işçi gözüyle bu ülkelere bakıyoruz. Baktığımız esnada da iki ülkenin iklim şartlarını, iş imkanlarını, alım gücünü birbiriyle "Karşılaştırıyoruz". Teorik ve uygulama anlamda sistemleri, modelleri birbirlerinden çok farklı olabilir. Size göre bu kıyas "Mantık dışı" da olabilir. Ama zannetmiyorum ki hiçbir aklı başında birey sırf sistemlerinden mütevellit bir ülkeyi diğeriyle karşılaştırmaktan geri dursun.

• ⭐⭐⭐⭐

@stardium, içinde söyledi: Kanada mı ? Amerika mı ?

@ahmetty Kıyaslamak mantıklı değil çünkü iki devletin ekonomi modelinden, yönetim sistemine, göçmen politikalarından, yasalarına kadar her şey tamamen farklı. "Kıyas" benzer veya benzere yakın şeyler arasında yapılır. Birbirinden tamamen farklı iki şeyi kıyaslamanın mantık dışı olduğunu söyledim 🙂

"forumda Amerika'yla Kanada'yı kıyaslayan tüm iletileri silelim böylece daha mantıklı bir forum oluruz " fikrinize katılıyorum :))

Bir konunun fazlaca tartışılması onun mantıklı olduğunu anlamına gelmiyor.

Bana kalırsa Türkiye ile Almanya'yı kıyaslamak yanlış olmaz. Zira paranın "alım gücü" dışında hiçbir fark yok. Almanya'da da benimle ilgisi olmayan X kişinin 2. çocuğunun doğum parasını ve tüm sağlık sisteminin masrafları için isteğim/iznim dışında maaşımdan kesiliyor. Türkiyede de hakkari de ki x kişinin 9. çocuğunun doğum parası senden, benden kesiliyor. Sadece alım gücü farkı var, bu sebeple sosyal devletleri birbiriyle kıyaslayabiliriz.

Kanada ile Abd arasında uçurum var 🙂 sınır uzunlukları bu uçurumu ortadan kaldırmıyor.

Ek olarak; "Sosyal devleti" Kanada'nın artı yönü olarak eklemişsiniz, fakat şimdi de sosyal devletin mantıksız olduğunu söylediniz.

Bence biraz kafanız karışık. 😃

Kıyasın, karşılaştırmanın ana amacı hangisinin daha iyi olduğunu anlamak, göç etmeyi araştıran bir kişi için nerenin kendine daha uygun nerenin daha avantajlı olduğunu anlamak değil mi?

Birisine çok olumsuz gelen bir özellik bir başkası için bir fırsat anlamına gelebilir. Siz bu ülkelerden birini diğerine karşı çok avantajlı görüp kıyaslamanın yanlış olacağını düşünürsünüz. Ama bir karşılaştırma yapmak, fikri, bilgisi olmayan kişilerin tercihini yaparken başvuracağı bir kaynak olacaktır. O yüzden forumda yapılan Amerika Kanada kıyaslamaları ile ilgili paylaşımları silmeyelim en iyisi. Herkes bildiğini söylesin. İsteyen, hoşuna giden özelliklere göre yönelebilsin.

• Bu bana ogrencilik zamani Ukraynaya gelen Turk ogrencileri hatirlatti. Cok kalabalik bir grup gelmistik, 30-40 kisi kadar, Ukrayna bu, reklamini yapmaya bile gerek yok yani hepimiz tahmin ediyorsunuz. Bu kadar kisiden toplamda 4-5 kisi mezun olduk. Yarida birakanlar ise kafalarinda kurduklari yurtdisi hayalini bulamadiklari icin devam etmediler. Peki kafalarindaki hayal neydi?.....

Kisinin gelis amaci, gelmesini neyin motive ettigi cok onemli. Kanadaya gelenler de oyle, ne hayal edip geliyorlar? Geldiklerinde kirmizi hali serilip aylik 10.000 dolar maasla, sabah 11, aksam 3 mesai, haftada 3 gun izin hayaliyle gelen varsa elbette ki hayal kirikligina ugrayacaktir...

Uzun sure Istanbulda yasamis biri olarak sakin bir sehirde, nazik ve iyi insanlarin oldugu bir yerde yasiyorum. Tadinda disari cikip egleniyorum da. Bu ulkede arayip da bulamadigim hicbir sey olmadi, gayet de mutluyum. Amerikada cogunlukla insanlar guvenlik sorunundan bahsediyorlar, burada kendimi guvensiz hissettigim bir an bile olmadi ne mutlu. Soguk hava disinda gercekten elestirilebilecek bir seyi oldugunu dusunmuyorum Kanadanin. Ama tabi kisiye; ne umarak geldigine bagli.

Amerika mi, Kanada mi? Bu soruyu Amerikali ve Kanadalilara sordum, hepsi Kanada dedi. Ben ABD ye gitmedigim icin yorum yapmam yanlis olur ama tahmin ettigim Amerikadansa ben de Kanada derdim..

• Karsilastirma amaci ile degil ama bir cesit Kanada ozelinde tespit amaci ile bazi yasanmis ornekler vereyim.

Bir arkadasim Kanadali birisi ile evli, 20 yildir Kanada'da yasiyor. Oldukca memnun, her konusmamizda bizi davet ediyor, bir turlu ayarlayip gidemedik ziyaretlerine.

Liseden bir arkadasim Kanada'da 5 yil kadar yasadi, tam vatandaslik alabilecegi zaman, yalnizliktan falan bunalima girdigini bahane ederek Turkiye'ye kesin donus yapti.

Baska bir tanidigim Kanada'da bir universiteye basketbol bursu ile gitti. Yaklasik 5 ay kadar kalabildi ve ABD'e gecti. Okulda cok fazla irkciliga maruz kaldigini ve okul yonetiminin sikayetlerini gormezden geldigini belirtti. Sorulara ve yorumlara cok acik bir durum! Neyse, ABD'de turist vizesi ile bulundugu icin, sonrasinda Turkiye'ye donus yapti.

• Kanada'da da ABD'de yaşayanlardan edindiğim bilgilere göre Kanada'yı kesinlikle ön plana çıkaran doneler daha fazla. Özellikle bakanlık web sitelerinden bilgi alarak da bu sonuca ulaştım. Kanada düşünülesi, gidilesi.

Benzer Başlıklar

• 8
  • 50
  • 8
  • 6
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

86

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |