Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhabalar bir kaç sorum olacak;

• Eşim 2020 Vergi Beyanında bulunacak. Ben 2021 Ocak 29'da giriş yaptım.
    • Gençlik ve Spor Bakanlığında çalışıyordum. Benim için nasıl bir beyan yapılması gerekiyor? Ya da yapılması gerekli mi (faydalı olur mu?)
    • Yani beni beyan edip, TR de çalışıp çalışmadığım hakkında bir bilgi verilmese problem olur mu?
    • Eğer yapacaksak da SGK'dan aldığımız döküme göre (net değil brütler yazıyor sanırım) mi yapmak lazım?
    • Yani sonuçta devletteydim ve orada aldığım maaştan vergi kesildi ve neredeyse her ay farklı maaş ve ikramiyeler yatıyordu.
    • (Eşim kazancımı girdiğinde daha düşük sadece beni girdiğinde daha yüksek return alıyor.) Benim bir beyanda bulunmam lazım mı?
    • Öte yandan hali hazırda 01.03.2021 itibarıyla işe girdim. ADP üzerinden maaş alıyorum, 2020 için benim de TR deki süreç için ayrıca bir beyan yapmam gerekiyor mu?
    • Üst kısımda hızlıca okurken TR'deki kazancınızdan da USA'de vergi iadesi alabilirsiniz diye bir kısım gördüm. Öyle bir şey olabilir mi?

Biraz karışık ama yardımcı olabilirseniz sevinirim. 🙂

• @cesurcaner Siz Ocak 2021 de giris yaptiginiz icin, 2020 vergi beyaninda sizin 2021 yilinda elde ettiginiz gelirinizi gosteremez esiniz.

Seneye 2021 yili vergi beyanini yaparken, hem kendisinin 2021 yilindaki gelirini hemde sizin Turkiye'den olan 2021 yilina ait gelirinizi bildirmesi gerekecek. Sizinkinin dogal olarak foreign income seklinde beyan edilmesi gerekiyor. ABD ve Turkiye arasinda cifte vergilendirme konusunda antlasma oldugu icin, ABD'de tekrar sizin maaslarinizdan vergi kesilmemesi gerekiyor.

• Turkiyede emekli olduktan sonra baglanan emekli maasi Amerikada vergi bildirimine tabi midir ? turkiyede vergilendirildigi ve kur farkindan dolayi cok cuzi bir miktara denk geldigi icin beyanda bulunmaniza gerek yok diyen de gordum, vergisi odense bile yurtdisi gelir oldugu icin bildirilmesi gerek diyen de. Konu hakkkinda bilgisi olan varsa ve yazarsa sevinirim. Tesekkurler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cnpist Evet, bildirime tabi ancak vergisi ödendiği için istisnaya dahil olacaktır. Yani tekrar vergi ödenmesine gerek olmayacak.

• @knnrn tesekkurler

• Merhaba, Turkiyedeki evimizi satmayi dusunuyoruz, $130bin dolar gibi bir meblag olabilir veya en azindan 100K ustu olacak. bu parayi amerikaya getirirken vergi odememiz gerekecek mi? kesinti ne kadar oluyor, parayi nasil hesabimiza aktarabiliriz? ev satma ile ilgili bilgisi olanlar paylasirsa cok sevinirim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@damladav, içinde söyledi: Türkiye'den gelen gelir için vergi

Merhaba, Turkiyedeki evimizi satmayi dusunuyoruz, $130bin dolar gibi bir meblag olabilir veya en azindan 100K ustu olacak. bu parayi amerikaya getirirken vergi odememiz gerekecek mi? kesinti ne kadar oluyor, parayi nasil hesabimiza aktarabiliriz? ev satma ile ilgili bilgisi olanlar paylasirsa cok sevinirim.

Capital Gains tax ödenmesi gerekiyor. Eğer bu evde son 5 yıl içinde 2 yıl ve daha fazla yaşamışsanız, evli çiftler için 500 bin dolara kadarlık kısmı vergiye tabi değil.

Şurada vergi oranını hesaplama için bir araç var: https://www.nerdwallet.com/article/taxes/capital-gains-tax-rates

Burada önemli olan kısımlar evin alış ve satış fiyatı arasındaki fark ve sizin 2023 yılı içindeki toplam geliriniz.

https://www.hrblock.com/expat-tax-preparation/resource-center/income/real-estate/u-s-taxes-on-selling-property-abroad/#:~:text=That means any gain from,use any other filing status

• @knnrn, içinde söyledi: Türkiye'den gelen gelir için vergi

@damladav, içinde söyledi: Türkiye'den gelen gelir için vergi

Merhaba, Turkiyedeki evimizi satmayi dusunuyoruz, $130bin dolar gibi bir meblag olabilir veya en azindan 100K ustu olacak. bu parayi amerikaya getirirken vergi odememiz gerekecek mi? kesinti ne kadar oluyor, parayi nasil hesabimiza aktarabiliriz? ev satma ile ilgili bilgisi olanlar paylasirsa cok sevinirim.

Capital Gains tax ödenmesi gerekiyor. Eğer bu evde son 5 yıl içinde 2 yıl ve daha fazla yaşamışsanız, evli çiftler için 500 bin dolara kadarlık kısmı vergiye tabi değil.

Şurada vergi oranını hesaplama için bir araç var: https://www.nerdwallet.com/article/taxes/capital-gains-tax-rates

Burada önemli olan kısımlar evin alış ve satış fiyatı arasındaki fark ve sizin 2023 yılı içindeki toplam geliriniz.

https://www.hrblock.com/expat-tax-preparation/resource-center/income/real-estate/u-s-taxes-on-selling-property-abroad/#:~:text=That means any gain from,use any other filing status

Ek olarak bir link:

• @knnrn
    Merhaba,
    Son 5 yıl içinde ikamet edildiği nasıl belirleniyor? Neticede Tapu Belgelerinde açık adres değil, ada-parsel yazıyor.
    Örneğin Türkiye'de , satılan gayrimenkulde değil de, aynı şehirde farklı bir adreste ikamet edildiyse, şahsın beyanı haricinde tespiti mümkün mü?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Eren-0, içinde söyledi: Türkiye'den gelen gelir için vergi

@knnrn
    Merhaba,
    Son 5 yıl içinde ikamet edildiği nasıl belirleniyor? Neticede Tapu Belgelerinde açık adres değil, ada-parsel yazıyor.
    Örneğin Türkiye'de , satılan gayrimenkulde değil de, aynı şehirde farklı bir adreste ikamet edildiyse, şahsın beyanı haricinde tespiti mümkün mü?

Beyana dayalı. Ama rastgele seçilen denetime (tax audit) denk gelirseniz IRS her türlü belgeyi isteyebilir. Vergi kaçırma amaçlı yanıltıcı beyan vermişseniz hapis cezasına kadar yolu var.

• @cnpist, içinde söyledi: Türkiye'den gelen gelir için vergi

Turkiyede emekli olduktan sonra baglanan emekli maasi Amerikada vergi bildirimine tabi midir ? turkiyede vergilendirildigi ve kur farkindan dolayi cok cuzi bir miktara denk geldigi icin beyanda bulunmaniza gerek yok diyen de gordum, vergisi odense bile yurtdisi gelir oldugu icin bildirilmesi gerek diyen de. Konu hakkkinda bilgisi olan varsa ve yazarsa sevinirim. Tesekkurler.

Sosyal Güvenlik mevzuatı ve benzeri mevzuat hükümlerine göre emekli maaşı alıyorsanız Amerikada vergi bildirimine tabii değilsiniz. Amerika ve Türkiye’nin Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması madde 18’i incelemenizi tavsiye ederim.

• Herkese merhaba, umarim dogru yere yaziyorumdur. Amerikadan ev almak icin abimden 50k dolar borc alacagim ve bu parayi yaninda getirecek.10.000 uzeri beyan etme zorunlulugu oldugu icin giriste nasil bir beyanda bulunmasi gerekir? diger sorum ben bu parayi IRS e ne adi altinda bildirmelyim? tesekkurler

• @levantino70 tesekkurler

• merhaba,
    ben yeşilkartlıyım eşim ise turist vizesine sahip. Türkiyede maaşı bir yıl 30.000 dolar civarı benim maaşım da 50.000 dolar. vergi beyanını "Married filing separately" yada
    "Married filing jointly" olarak mı doldurmam gerekiyor. eşimin greencardı yok henüz. jointly olarak doldurursam daha fazla mı vergi ödemiş olurum, yani eşimin kazandığı 30.000 dolar türkiye gelirinin de vergisini ödemem gerekir mi? İki seçenek de yasal ama hangisi benim için daha avantajlı olacak karar veremedim Teşekkürler.

• Arkadaşlar merhaba, benim acil bir sorum var yardım edebilir misiniz? Ben 2022 yılında greencard kazandım ve 2 kere new yorka 1 haftalığına gittim şu and Türkiyedeyim ve Almanyaya yüksek lisansa gideceğim . Ben herhangi bir yerde çalışmıyorum sadece greencard alırken bankaya gösterdiğim para var o kadar(10.000 dolardan fazla). Benim vergi beyannamesi mi doldurmam gerekiyormuş ne yapmalıyım bilmiyorum bu durumda daha önce öyle bir şey doldurmadım ya da gelir vergisi ödemedim.

• @Laçin-Boz ABD'de IRS tarafından her yıl için belirlenen miktarın altında bir gelir elde ettiyseniz ya da hiç gelir elde etmediyseniz gerek yok, diye biliyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Laçin-Boz Gelir yoksa vergi beyanı yapmaya gerek yok.

• @Laçin-Boz Normalde 2023 yili icerisinde ABD de gelir elde etmediyseniz veya IRS'in belirledigi limitin altinda geliriniz varsa, vergi beyani yapmaniza gerek yok.

Single kisiler icin $12,950 yillik
    Evliler icin $25,900 yillik

Gecmis yillarda, greencard ile ilk defa gelenler, calismamis olmalarina ragmen, Covid yardimlarini alabilmek icin vergi beyanlari yapmislardi.

• Anladım, gelir vergisi olmasa da diğer vergileri(çok çeşidi var hangisine girerim bilmiyorum ama) Amerika dışında yaşayanlar da ödüyor diye biliyorum da ben .

• Ayrıca bileniniz var mı? Ben greencardımı nasıl iptal edebilirim? Çünkü Almanya yüksek lisans için bloke hesap açmam gerekiyor ama Amerika tax residentların bloke hesap açması yasakmış

Benzer Başlıklar

• 2
  • 2
  • 6
  • 8
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

139

40.6k
Kullanıcı

4.4k
Konu

423.3k

| | | |