Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhabalar,
    Evet kredi kartiyla yaptigim CBP odemesi 585usd. Acikcasi aptala bilmiyordum a yatmak en iyi cozum boyle durumlarda , her nekadar saglik problemleri , ameliyat ve covidi bahane gostersemde CBP deki memur genc kural var dedi 6 aymi 1 sene mi dedi hatirlamiyorum , asmissin diye israr etti.
    Girisi newark ta US citizen bolumunden yaptim , butun kontuarlardaki memurlar aksatmazsizin sikintili olan herkesi CBP ye aldi. 2 sira degistim green card mevzusu ile kontuari kapatinca memur , 3uncuye gectim 3uncu de beni aldi kontuari kapaati . Sans mi diyelim kurallari mi siki tutuyorlar bilemedim , benden 2 ay once gelen hanim efendi uzun sure girisi olmamasina ragmen cbp ye alinmamis .
    Saglik sorunlarim olmasina ragmen araya yeni sene girmesin sikinti yasamayayim diye geldim. Hatta memur biletimi soylemedigim halde ocakta donecekmissin dedi , hayir dedim yaerlesmeye geldim , ayni soruyu tekrarladi , gidis-donus bileti tek yonden daha ucuz diye israrla tekrarlayinca sustu.
    neyse baskalarinin kulagina kupe olsun benim tecrubem

@crazycells, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

@sash, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

SB1 i ulkende konsolosluktan ucretsiz alacaksin dedi gorevli memur. Onlarin acelesi yok simdilik

dediginiz gibi nasil bir gorevliye denk geleceginize bagli sayin @sash ; ama genel olarak buyuk problem yasamamaniza sevindim.

SB-1 de ucretsiz degil aslinda DS-117 icin $180 ucret var.

Siz 585 dolar mi odediniz? Yoksa 575 dolar mi?

• Merhabalar,
    Eşim ve ayrı ayrı greencard başvurusu yaptık bu sene. 2 çocuğumuz var 5 ve 1 yaşlarında. Eşime çıkması durumunda hep birlikte, Bana çıkması durumunda tek başıma da gidebileceğim. Ancak ilk etapta eşim ve çocukları getirmek istemiyorum. Eşime çıkması durumunda da hep birlikte gidip greencard'ları alıp onları tekrar TR. göndermek istiyorum. Bu senaryoya göre hareketle; yaşamam muhtemel olan olumsuzluklar neler olabilir?
    Planım en az 6-12 ay tek başıma kalarak bir düzen sağlamak. Sonra yanıma almak istediğimde problem yaşar mıyım?

• @tumtrak, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

Merhabalar,
    Eşim ve ayrı ayrı greencard başvurusu yaptık bu sene. 2 çocuğumuz var 5 ve 1 yaşlarında. Eşime çıkması durumunda hep birlikte, Bana çıkması durumunda tek başıma da gidebileceğim. Ancak ilk etapta eşim ve çocukları getirmek istemiyorum. Eşime çıkması durumunda da hep birlikte gidip greencard'ları alıp onları tekrar TR. göndermek istiyorum. Bu senaryoya göre hareketle; yaşamam muhtemel olan olumsuzluklar neler olabilir?
    Planım en az 6-12 ay tek başıma kalarak bir düzen sağlamak. Sonra yanıma almak istediğimde problem yaşar mıyım?

Kime cikarsa ciksin, ilk girisi hep beraber yapip, herkesin kalici oturum almasini saglamalisiniz. Sonra onlar geri doner, siz duzeninizi oturtunca tekrar Amerika'ya gelebilirler (1 yili asmamali bu durum, tavsiye ettigimiz 6 ayi asmamasi). Size cikar, siz giris yaparsaniz ve onlar giris yapmazsa, sonra onlara green card almaniz yillar surer.

• Hangi hava alanindan giris cikis yapiyorsunuz ?

@ayseky, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

@Programmer yok hiç almadım. çünkü 1 yıl dolmadan giriş cikis yapıyorum zaten.

• ⭐⭐

@Ryback 6 aydan fazla ABD dışında kalırsanız vatandaşlık süreniz sıfırlanmaz. Bu 6 aydan fazla kaldığınız sürede ABD de kira ve kendi eviniz varsa aileniz ABD de ise veya çoçuğunuz ABD de okula gidiyorsa bunlara ait belgeleri vatandaşlık başvurusunda sisteme yüklüyorsunuz ve ona göre karar veriliyor. Zaten başvuru sırasında geçerli bir nedeniniz varsa dosyaları yüklemenizi istiyor. Yani otomatik bir sıfırlama sözkonusu değil.

• @arnblt, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

@Ryback 6 aydan fazla ABD dışında kalırsanız vatandaşlık süreniz sıfırlanmaz. Bu 6 aydan fazla kaldığınız sürede ABD de kira ve kendi eviniz varsa aileniz ABD de ise veya çoçuğunuz ABD de okula gidiyorsa bunlara ait belgeleri vatandaşlık başvurusunda sisteme yüklüyorsunuz ve ona göre karar veriliyor. Zaten başvuru sırasında geçerli bir nedeniniz varsa dosyaları yüklemenizi istiyor. Yani otomatik bir sıfırlama sözkonusu değil.

Haklisiniz. "Gecerli neden sunamazsaniz sure sifirlanir" diye belirtmem lazimdi.

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   crazycells crazycells 

• Merhaba, 15.12.2022 tarihinde mülakat sonucu greencard başvurum kabul edildi.pasaportum 16.5.2023 vize basılı olarak elime ulaştı.2 martta Abd ye giriş yapmak üzere biletmi aldım 12 mayısta tekrar Türkiye'ye dönüş yapacağım
    Benim sormak istediğim, kızım doğum yaptı bana ihtiyacı var, benim bir yıl içinde bir kaç kez giriş çıkış yapmam gerekecek
    Kalış süreleri ile ilgili sorun yaşamışım bilgilendirirseniz çok sevinirim Teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Vildan-Bek bu başlğın ilk iletisinde de görebileceğiniz üzre, abd dışında 6 aydan fazla kalış yapmanız ve göçmen vizenizi sürekli giriş çıkış yaparak kullanmanız göçmenlik statünüzü tehlikeye atacaktır.

1 yıl içinde 1- 2 kere giriş çıkış yapmanız, özellikle yeni göçmen olduğunuz için sorun olmayacaktır ama kalışlarınızda mümük olduğunca kısa tutmanızı ve girişlerinizde türkiye'ye seyahatinizi sebepleyen belgelerin tercümeli hallerinin (doğum vb.) yanınızda olmasına dikkat edin.

eğer daha uzun süreler kalmayı planlıyorsanız da kesinlikle re-entry permit alın.

https://yesilkartforum.com/forum/topic/134/re-entry-permit-i-131-form-ve-i-327-belgesi/

• Açıklayıcı Bilgileriniz için çok Teşekkürler

• @gucarslan çok teşekkürler

• Merhaba, greencard sahibi olarak,5 yıl içinde, ayrı ayrı her yılın 6 aydan fazlasını Amerika'da mı geçirmek gerekiyor yoksa, yoksa yıl olarak değilde, 5 yıl içinde 30 ayı toplamak ve sadece Amerika dışında 6 aydan fazla kalmamak yeterli oluyor mu
    İngilizcem çok yetersiz bazen soruları anlasam da cevap veremiyorum bu durumda görevliler anlayış gösteriyorlar mı
    Bilgilendirirseniz çok mutlu olurum
    Teşekkürler

• @crazycells Cok acikcasi, kardesim adina babam uzerinden green card basvurusu yaptik. Onun alabilmesi icin babamin da green card'i tutmasina calisiyoruz

• Merhaba, greencard sahibi olarak,5 yıl içinde, ayrı ayrı her yılın 6 aydan fazlasını Amerika'da mı geçirmek gerekiyor yoksa, yoksa yıl olarak değilde, 5 yıl içinde 30 ayı toplamak ve sadece Amerika dışında 6 aydan fazla kalmamak yeterli oluyor mu
    İngilizcem çok yetersiz bazen soruları anlasam da cevap veremiyorum bu durumda görevliler anlayış gösteriyorlar mı
    Teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Vildan-Bek, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

Merhaba, greencard sahibi olarak,5 yıl içinde, ayrı ayrı her yılın 6 aydan fazlasını Amerika'da mı geçirmek gerekiyor yoksa, yoksa yıl olarak değilde, 5 yıl içinde 30 ayı toplamak ve sadece Amerika dışında 6 aydan fazla kalmamak yeterli oluyor mu
    Teşekkürler

Green Card sahibi olarak en yakin zamanda kalici olarak ABD'ye tasinmaniz ve ABD'de yasamaniz gerekiyor. Sadece ABD'de yasama veya calisma amaci guduyorsaniz Green Card'inizi muhafaza etmelisiniz, eger ABD'de yasamayi planlamiyorsaniz Green Card'inizi konsolosluga teslim edip turist vizesi alabilirsiniz.

Eger vatandaslik icin soruyorsaniz 6 aydan uzun sure ABD disinda kalmamaniz gerekiyor; ama ABD'ye kalici olarak tasinmadan 5 yil boyunca bunu surdurmeniz pek de mumkun degil.

• Merhaba, greencard başvurum kabul edildi, 16 mayıs 2023 e kadar vize basılı olarak pasaportum geldi
    2 mart 2023 tarihinde Amerika ya giriş yapıyorum
    Sormak istediğim, 7 nisan 2023 de Meksika ya gitmem gerekiyor, greencard o tarihe kadar gelmez ise pasaportum basılacak vize ile Meksika ya gidebilirmiyim
    Bilgilendirirseniz çok memnun olurum
    Teşekkürler

• ⭐⭐⭐

@Vildan-Bek evet gidebilirsiniz ABD’ye giriş yaptığınızda kartınız gelmese bile basılı vizeniz green card yerine geçiyor.

• Teşekkürler

• @ankaralıdoktor43, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

Merhaba geçen ağustos ayında başımdan geçen bir olayı anlatmak istiyorum.

2021 Ağustos sonunda Diversity Lottery visası ile giriş yaptım. Okulum dolayısıyla 10 gün kaldım. O sırada 3. sınıfı tamamlamıştım. Bu sene (2022 ağustos) ise 4. sınıfı tamamladım. Okulu bitirene kadar önümdeki iki sene boyunca 6-12 ayda bir giriş çıkış yapmayı planlıyordum. Bir sonraki girişimde ise re-entry permit almayı düşünüyordum.

Tam bir sene sonra 2022 Ağustos ayında Newark NJ'den Amerika'ya tekrar giriş yaptım. Elimde Green Card vardı. Gişeden rahat bir şekilde geçmeyi planlıyordum. Newark havalimanındaki görevli (JFK'dan farklı olarak) Green card sahiplerini de turist vizesi ile giriş yapanların yanında yönlendirdi. Sıram gelince görevli ilk soru olarak nerede yaşıyorsun dedi. Ben de Türkiye'de yaşıyorum dedim. Neden yerleşmedin dedi. Ben de şu an okulum dolayısıyla Türkiye'deyim dedim. ABD'de aktif olarak ikametim vardı. Tekrar defalarca aynı soruları sordu. Nerede yaşıyorsun, niye burada yaşamıyorsun. Okulum dolasıyla Türkiye'ye gittiğimi ilk fırsatta döndüğümü belirtsem de işe yaramadı. Elimde okul sonrası Amerika'da doktorluk yapılmak adına girdiğim Licensing examination belgesi vardı. (okulu bitirip bir an önce orada mesleğimi yapmak istiyorum. Bunun için 2-3 sınava girmeniz gerekiyor. İlk sınavı geçtim). Fakat görevli pek dinlemek istemedi. Anladığım kadarıyla ilk soruya verdiğim yanlış (!) cevaptan sonra söylediklerimin pek önemi olmadı. Sonra beni içeriye aldılar, sıra bekledikten sonra. Tekrar bir görevliyle konuştum. Durumumu anlattım. Bu görevli ise dinledi bu durumda bir problem yok dedi. Biz Green Card sahiplerine kartı aldıktan sonra yerleşmeleri için 1-2 sene tanıyoruz dedi. Buraya gelecek misin dedi. Ben de evet geleceğim bu yüzden burada mesleğimi yapabilmek için bu sınava girdim dedim. İkinci (kıdemli) görevli daha anlayışlıydı. Sohbetin sonunda geçen hafta İzmir'e gelişini anlatıyordu.
    (Şu an Türkiye'ye döndüm. Okulum dolayısıyla en erken 5 ay sonra girebileceğim.)

Anladığım kadarıyla ilk giriş-çıkış bile olsa çok dikkatli olmak gerekiyor. Boş bulunup Türkiye'de yaşıyorum gibi bir ifade ASLA kullanmamak gerekiyor. Bir de Newark daha az kalabalıktı, JFK olsa görevli daha anlayışlı olurdu/uğraşmak istemezdi diye düşünüyorum.

Başımdan bu şekilde bir olay geçti. Benzer durumla karşılabilecek olanlar için yazdım. Görüşlerinizi de almak isterim. İyi günler herkese

Yaklaşık 5 ay sonra JFK’den tekrar giriş yaptım. Görevli benzer soruları sorsa da 3-4 dakika içerisinde görüşmem sıkıntısız olarak tamamlandı.
    Gerçekten de JFK bu konularda çok müsahama gösteriyor.

• ⭐⭐⭐

@ankaralıdoktor43 yoğun havalimanlarında cok uğraşmak istemiyorlar açıkçası , JFK havalimanından 7-8 yıldır yerleşmeyen kişilerin ABD’ye tekrardan girdiğini gördük. Bu yüzden avantajlı konumda..

• Abd den Türkiye ye dönerken 6 ay ve uzun dönüşlerde USCIS veya başka bir yere bildirim yapmamız gerekiyor muydu ve yapmamışşak başımıza bişey gelir mi? ne gibi sorunlar la karşılaşabiliriz?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

104

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |