Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

Daha once cekilis surecinin az cok nasil isledigini "DV asamalari" konusunda anlatmistim, bu konuda da hem bu sureci tekrar aktarip, hem de dosya numaralarinin(case number) nasil dagildigini sayilarla anlatacagim. Ozellikle yuksek dosya numarasina sahip arkadaslar durumlarini daha iyi anlayacaklardir.

Britsimon, 2017 Ceac verilerini aciklamis. Nedir bu veriler?
    Yilin ortasindan sonra, DV2017 dosyalarinin durumu konsolosluklar tarafindan ceac sitesine aktariliyor. Dolayisiyla hangi dosyalarin red aldigi, hangilerinin onaylandigi ya da hangilerinin idari islemlere kaldigini gorebiliyorsunuz. Britsimon da, arkadaslariyla ve gonullulerle beraber butun dosya numaralarini teker teker siteye yazip sonuclari alip bu bilgileri toparlamis. Veriler %100 tamamlanmis olmasa da (konsolosluklar siteyi gec guncelleyebiliyor), tamama yakin, dolayisiyla bundan sonra guncellenecek veriler olsa bile yuzdeleri ya da sayilari cok fazla degistirmeyecektir.

Cekilis nasil yapiliyor?

Basvuran milyonlarca kisi arasindan her bolge icin cekilisten belli sayida kisi seciliyor, diyelim ki EU bolgesi icin 50.000, AS bolgesi icin 75.000 (Bu sayilar her bolgeden gelen toplam basvuru sayisina ve kac kisinin es ve cocukla basvuru yaptigina gore tespit ediliyor, ben burada sayilari sadece ornek olarak veriyorum). Cekilis buraya kadar tamamen rastgele, yani kimin hangi ulkeden ne zaman basvurdugu ya da kac cocugu oldugu vs. onemli degil. Ve dosya numaralari da ilk cekilis sonrasi EU bolgesi icin 1'den 50.000'e kadar siralaniyor, AS bolgesi icin de 1'den 75.000'e kadar siralaniyor... yani farkli bolgelerde ayni numaraya sahip kisiler olabilir, ama EU ve AS harfleri dosya numarasini degistirdigi icin bu sayilar farkli dosyalara karsilik geliyor. Cekilis -dedigim gibi- buraya kadar tamamen adil ve herkesin sansi ayni, ama bundan sonra isler degisiyor. Secilen kisiler arasindan cekilise uygun olmayan kisiler eleniyorlar, buyuk ihtimal bu kisilerin basinda birden fazla basvuru yapanlar var ve ilk is bu kisiler listeden ayiklaniyor. Dolayisiyla listedeki numaralar arasinda bosluklar olusuyor, ama sonrasinda liste bir elemeden daha geciyor, o da "ulke kotasi" elemesi... Eger bir ulkeden (misal zamaninda Asya bolgesinde Banglades'ten 7 milyon basvuru yapiliyordu ve toplam cekilis basvuru sayisi 14 milyon, yani basvurularin yarisi Banglades'ten idi...) cok sayida kisi basvurmussa, 3500 ulke limiti oldugu icin, o ulkeden sadece belli sayida kisi listede kalabiliyor. Bu kisilerin elenmesi ve listede yer kaplamamasi daha adil, cunku bu durum boyle olmasaydi mevcut vizelerin yarisi da yine bir ulkeye verilecekti, ki programin amaci ABD'deki gocmen nufusu icindeki cesitliligi saglamak ve ayrica ulke kotasindan (ya da konsoloslukla ilgili baska nedenlerden) dolayi kendisine sira gelmeyecegi kesin olmasina ragmen bazi kisilere kazandigi bildirilecekti. Bu durumda misal listenin basindan baslayip Bangladesli ilk 7000 kisiyi sayiyorlar (7000'i ornek olarak verdim, farkli bir sayi da olabilir bu) ama bu sayiya es ve cocuklar da dahil... Ve ornek icin diyelim ki, basvuran herkesin esi var ve hic cocugu yok, yani her basvuruyu 2 kisi olarak sayiyorlar... dolayisiyla 3500. Bangladesli kisi ile 7000 kisi kotasi dolmus oluyor... Ve diyelim ki bu 3500. kisinin dosya numarasi AS-17.000, numarasi 17.000'den buyuk olan butun Bangledesliler de listeden ayiklaniyor (cunku bu kisilere sira gelme ihtimali yok)...Bu, basvuran sayisi fazla olan her ulke icin yapiliyor... ve listedeki bosluklarin sayisi da artiyor (ozellikle yuksek numaradaki dosyalar icin)... Her bolgeden belli sayida kisi istedikleri icin (bu o bolgeden yapilan basvuru sayisina ve toplam basvuru sayisina gore hesaplaniyor, cunku buyuk ihtimal bolgeler arasi da dengeli ve mumkun oldugu kadar esit sansli bir cekilis yapmaya calisiyorlardir) sadece belli bir kisiye kadar sayiyorlar ve sonrasini da eliyorlar. Diyelim ki elemelerden sonra EU bolgesinde 28.000 kisi kalsin istiyorlar (ki genelde bu sayilari yuvarliyorlar) ve listedeki bosluklardan dolayi 28.000. kisinin case numarasi EU39.543 oluyor.. iste Mayis'ta cekilis sonuclari aciklandiginda sadece listede kalan bu kisiler, kazandiklari yonunde bilgilendiriliyorlar ve islemlere devam edebiliyorlar. Peki bu elenenler genelde hangi numaralara sahipler?

Iste onu anlamakta da ceac verileri yardimci oluyor. Bundan sonraki verileri Britsimon'un sitesinden aliyorum...

2017 CEAC (Consular Electronik Application Center) Verileri

2017 icin EU bolgesi CEAC verileri incelendiginde, bazi dosya numaralarinin bir dosyaya karsilik gelmedigini gorebiliriz. Bu dosyalar cekilis sonuclari aciklanmadan once elenen kisilere ait dosyalar, yani bu kisiler kazandigina dair hic bilgilendirilmediler. Bu kisilerin basinda da oncelikle birden fazla basvuru yapan kisiler var, daha sonra da ulke kotasindan dolayi elenen kisiler... Bu elenme de siralamada bosluklar yaratiyor. Peki bu bosluklar nasil bir dagilima sahip? Asagida EU bolgesi icin sirasiyla her 1000 numaradan kacinin gercekten bir dosyaya ait oldugunu gorebilrisiniz.

Misal EU bolgesi icin 2017EU0001 - 2017EU1000 arasinda yaklasik 800 kisi var, yani bu aradaki 200 kisi bir nedenden dolayi cekilis sonuclari aciklanmadan elenmis demektir... EU15000'a kadar genelde durum benzer, sonra ulke kotasi devreye girmis:

alt metni

Daha once de dedigim gibi, bu bosluktaki kisiler cekilisi kazanan kisiler degil, sonuc aciklanmadan once sonuclardan ayiklanan kisiler, dolayisiyla hicbir zaman cekilisi kazandiklarini ogrenemiyorlar. Avrupa bolgesi icin case numarasi EU15000'e kadar bosluklarin orani %20. Yani her ne kadar 15.000 kisi secilmis gibi gorulse de aslinda EU1-EU15.000 arasinda sadece 12.000 kisi var. 15.000'den sonra ise bosluklarin orani 20.000'e kadar yavas yavas artmis ve 20.000'den sonraki case numaralari icin bosluk orani %60 olmus. Yani EU20.000 ile EU30.000 arasinda normalde 10.000 kisi olmasini beklerken, bu aralikta sadece 4000 kisi var. Bu da vize bulteninin ilerki aylarda neden daha hizli bir sekilde ilerledigini acikliyor.

EU15.000'den sonra yavas yavas bosluklarin artmasinin nedeni de 2017'de iki ulkeden cok fazla basvuru alinmis olmasi. Bu ulkeler Ozbekistan ve Ukrayna. Basvuru sayisinin orantisiz bir sekilde fazla oldugu ulkeler icin, hem ulke kotasi hem de genel olarak 50.000 vize kotasindan dolayi sira gelmeyecegi belli olan kisiler listeden ayiklanmaya baslamis. 2017 yili bu ulkelerden sadece ilk 4500 kisiye haber verilmis (aile uyeleriyle beraber) ve bu ulkelerden basvuru yapip numarasi yuksek olan kisiler kendilerine zaten sira gelmeyecegi icin EU15.000'den sonra yavas yavas listeden cikarilmaya baslanmis (ilk basvuru sonuclarina gore Ozbekistan icin kazanan sayisi 4501, Ukrayna icin kazanan sayisi 4500).

DV2017 EU bolgesi icin en yuksek dosya numarasi: 30622
    DV2017 icin EU kazandigini ogrenen kisi sayisi (aile uyeleriyle beraber): 28.500
    DV2017 icin EU'da vize alan kisi sayisi: ~20.000

Yine DV2017 icin tum bolgelerde basilan vize sayilari da soyle:
    AF – 18981
    AS – 7441
    EU – 19919
    OC – 696
    SA – 1700
    Toplam – 48737 (AOS yapan yani surece ABD'de devam eden ~1500 kisiyle beraber toplam sayi 50.000'i buluyordur)

• Bu ileti silindi!

• Britsimon EU'da 37xxx ve düşük numaralara güvenli demişti. EU'da en yüksek 30622 dosya numarası mı oluyor?

• ⭐⭐

Türkiyede 40 binli case no lar var. Bu da Türkiyenin çekilişte tesadüfen rassal dağıldığını gösteriyor. Özbekistan ve Ukrayna da 2017 nin son aylarında bile Except:13000 yazıyordu. Aslında o aylarda 30 binleri çağırıyorlardı. Bizde yığılma yani ilk 3500 kişi 15 binler civarında ise vize bülteninde 20 binler veya üstü current olduğunda Except: Turkey 15000 yazacak. Herkes giderse Türkiyeden tabi. Geçen sene son 7 ayda sadece 722 kişi TR den vize almaya gitti. 2500 civarı kişi GC kazanmıştı. Yani %50 gibi bir katılım var Türkiyeden. Birde şunu da göz ardı etmemek lazım. 2017 ye göre yaklaşık 20000 kişi daha fazla kazandı ama 2017 de 3500 üstü kontenjana takılan kişi sayısı yaklaşık 4000 iken bu sene toplam 11000 kişi. Yani 7000 kişi zaten vize alamayacak. Bu durumda 2017 ile aradaki fark 20000 değil yaklaşık 13000. Bu 7000 kişini 8390 ı bizden maalesef.
    Nihayetinde benim tahminim en geç Ağustosda EU current olur.
    Saygılar

• ⭐⭐

8390 değil 4390-3500 = 890 olacaktı.

• Bu ileti silindi!

• Mükemmel bir yazı teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@dustyblue evet, gecen yil Avrupa'dan 28.500 kisi secilmis idi (ilk secimde), bu yil ise 41.706. (DV2017 biraz garip bir yildi, cunku iki kez cekilis sonuclari aciklandi, resmi veriler ile gercek degerler arasinda o nedenle bazi farkliliklar olabilir. Ikinci secimle bir grup kisi daha eklendi bunlara...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sinoretik evet, onu DV2018 icin soyledi. Buradaki bilgiler DV2017'e ait. Ben kendisi kadar comert degilim 🙂 ama 35.000'in altina sira gelecektir.

• @crazycells Çok detaylı güzel bir yazı olmuş emeğine sağlık

• @crazycells teşekkürler. 🙂

• @crazycells 35000 altı dedin beni kaybettin 😀

Saka bir yana çok güzel olmuş umutlarım arttı, sistemi cok daha iyi anlayabildim 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@pacaveli Kusura bakmayin sayin pacaveli 🙂 maalesef yorumlarimiz gecmis yillardaki tecrubelere dayaniyor 🙂 35.000+ icin bence temkinli olmakta fayda var. keske karari ben veriyor olsaydim 🙂 emin olun oyle bir durumda forumdaki herkesi ilk ay mulakata alirdim 🙂

• @crazycells saygılar ve sevgiler ne kusuru :))

Hocam yani bu iş bir loto sonuçta her şey olabilir, ben umutluyum kendim ve tüm arkadaşlarım için ama işte ortada bir gerçek var bu bir loto. zaman bizim tek çaremiz.

• Eminim dünyada bir çok kazanan (özellikle EU bölgesinde) Amerika'da son zamanlarda yaşanan olaylardan (Trump'ın göçmenlere tutumu, saldırılar, vb.) göçmekten vaz geçecektir. Buda bizim gibi dosya numarası yüksek olanlara bir umut olabilir.

Açıkçası şu anda kimse bir şey bilemiyor, herşey bir karmaşaya döndü ve geçmiş yıllardan farklı bir yıldayız. Ancak 2002-2018 yıllık toplam kazanan ortalaması 101.000 buda bana hala bu yılki kazandırmaların ve Türkiye'ye rekor kazanan vermelerinin mutlaka bir hesabı olduğunu düşündürüyor. Beklemekten başka yapacak bir şey yok.

Herkesin gönlünce olsun...

• @crazycells 35k nedir yahu, realist olmak her zaman işe yaramaz bazen hayalperest olup mucizeleri beklemek lazım...

Bence bu yıl GC kazanan ve DS260 dolduran herkes vizesini alacak 🙂

Bilinmeyen ve elinde değiştirme gücün olmadığı konularda realist olmaktansa kaptırmadan hayalperest olmak insanın günlük stresini azaltır... Hahhahaha

• ⭐⭐

Sn. @asilcenk bencede size sıra gelir. Herkes gitme meraklısı değil. Başvuru ile mülakat arasında insan hayatını doğrudan etkileyecek olayların olması çok muhtemel. Bu forumda geçmiş senelerde sizin gibi cn si çok yüksek olan (39bin) sabırla bekleyen, ağustos ta mülakatı gelen ve o gün mülakata gitmeyen 2015 talihlisi de biliyorum. O arkadaş dv2018 de tekrar seçildi. Kısmetde varsa gidilir yoksa da hiç üzülmem. Bundada vardır bir hayır diyerek konuyu kapatırız.
    Selamlar

• valla o kadar bekletiliyoruz ki insan ara ara "acaba mı?" diyor. ki ben acayip istekliydim. bakalım bize sıra gelene kadar düşüncelerim ne yönde olacak.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@asilcenk aynen, sayin asilcenk 🙂

• 19***lere ne zaman sıra gelir acaba 😞

Benzer Başlıklar

• 316
  • 388
  • 296
  • 642
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

83

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |