Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

IR-1/CR-1 süreci ve mülakat deneyimleri (ABD vatandaşı ile evlenip Türkiye'de Green Card almak)

• @Ayşe-Bahar merhaba, maalesef aynısı bize de oldu. Haziran ayının sonu gibi eşim için ben ve joint sponsorın gönderdiği tüm evrakları "approve" dediler, fakat benim domicile yani ikametimin ABD de olduğunu gösteren belgelerde eksiklik olduğunu yazdı. Ben de bu sitede cevap aradım, sağolsun yardımcı olanlar çıktı. Türkiyeden halletmiş olanlar var, ama ben yapamadım. En sonunda Temmuz ortası gibi araya fazla vakit koymadan ABD ye gidip ikamet göstermek için kimlik, telefon faturası, banka hesabı açmak vs gibi işlemleri yaptım. 30 Agustosda DQ olduk, şimdi mülakat bekliyoruz. Umarım siz daha kısa bir yol bulabilirsiniz, benim gibi şahsen gitmek zorunda kalmasınız.

• Yarın da kapalıymış konsolosluk 5 Eylül Amerika'da tatil olduğu için.

• Zaten ayın 15 günü kapalı o bayramı bu bayramı yok ramazan bayramı kurban bayramı. Hafta sonları falan 365 günün yarısı kapalı ondan bir halt ilerlemiyor..

• Artık tatil ve haftasonları gelmesin diye dua eder olduk.. Biri çıkıp acısın artık bizlere. Sabrın son noktaları gerçekten

• @Handan Çok teşekkür ederim Handan hanım cevabınız için. Tr den nasıl halledeceğim bilmiyorum. Bununla ilgili konsoloslukla görüşmemiz mümkün mü? Onlar yardımcı oluyor mu biliyor musunuz? Çünkü şuan ABD'ye gitmemiz mümkün değil

• @Handan Bir de sponsorumuz için istenen tax belgesi nedir? Onunla ilgili bir bilginiz var mı acaba? Tekrar eksiklik çıksın istemiyorum çünkü. Çok uzun zamandır bekliyoruz

• @Ayşe-Bahar Anlıyorum sizi, fakat konsolosluğa ABD de ikamet etmediğinizi söylemek ne kadar sağlıklı olur bilemiyorum. Proof of Domicile istenen en önemli belgelerin arasında geliyor, zaten NVC nin sitesinde bunu açıkca belirtmişler. Bu siteden belki başkaları farklı fikirlerle size yardımcı olabilir🍀

• @Ayşe-Bahar Evet bunu atlamışım kusura bakmayın...Acaba joint sponsorunuz eşi ile birlikte vergi beyan ediyorsa orada bir eksiklik mi oldu? Yani sadece kendi adına vergi beyanı verebilir şahıs, ya da eşi ile "joint" beyanda bulunabilir. Onun haricinde ben başka ne isteyebilirler bilemedim

• Herkese merhaba. Amerikan vatandaşı kız arkadaşım Türkiye'ye geliyor ve İzmir'de evleneceğiz. Ardından GreenCard başvurusu yapacağız. Ne kadar sürer? Gereklilikler nedir? Şimdiden Teşekkürler.

• @Handan hanım merhaba,

ABD'de ikamet eden ve hali hazırd orada yaşayıp işte çalışanların ( adresi USA olan ) birinin ikametganı kanıtlaması gerekiyor mu?

• @ekdodo Evet, her sponsor proof of domicile yani ikametgah kanitini belgelerle(kimlik, ehliyet, cocuk varsa okul kaydi vs ve gibi) orada yerlesik oldugunu kanitlamak zorunda. Joint sponsor in orada ikamet ediyor olmasi yetmiyor, asil Ana sponsor yerlesik olmak zorunda. Sponsordan istenen Americada yasadigini kanitlamasi, zaten orada yasiyorsunuz ve green card Cikinca esiniz sizin yaniniza tasinacak. Bazimiz Türkiye’den bunu yapmayi basarmis, fakat Ben sahsen gidip orada yerlesik oldugumu kanitlamak icin kimlik, banka hesabi vs islemler baslattim. Maalesef bizim bundan dolayi 2 hatta 3 ay isimiz uzayacak.

• @Handan aslında şunu anlayamadım. Eşim ( amerikan vatandaşı ) hali hazırda 1 yıldır Amerika'da oturuyor ve çalışıyor. Benim sponsorum eşim. I-864'ü doldururken ikametgah adresi olarak zaten USA'daki adresini yazdık. Buna rağmen proof yüklemelimiyiz onu anlayamadık.

• @ekdodo Tabii yüklemek gerek, eksik belge olarak size geri döner NVC den ve süreç uzar

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@emredemirelgeo, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

merhaba. NOA1 ve NOA2 dediğiniz olay nedir. Ben yeni başvuru yapacağım. Bilmediğim için soruyorum.

Aslinda ilk iletide yaziyor...

NOA (Notice of Action)-1 mektubu USCIS'in belgelerinizi aldigi anlamina geliyor...

NOA-2 ise dosyanizin USCIS tarafindan onaylanip NVC'ye gonderildigini belirtiyor...

• @crazycells @gucarslan Hocam NVC’nin IR1/CR1 kategorisine neden hala randevu vermediği hakkında bir bilginiz var mı? Dün Temmuz ayında DQ alan F2 kategorisinde birini gördüm, bizim kategoride 28 Mayıs’tan beri bekleyenler var ben de 9 Haziran DQ luyum. Eğer bir bilgi yoksa da nereden öğrenebiliriz?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@drserdar eğer mülakatınız için bir bilgi almadıysanız, ilgili konu için ankara konsolosluğuna mail atıp durumunuzu sorabilirsiniz. [email protected]

• @gucarslan hepimiz mail atıyoruz arıyoruz hicbir cevap alamıyoruz. Ne yapabiliriz, randevu sirasi ne zaman bize gelecek

• @Yasinacar merhaba, şu anda en az 1.5 yıl sürüyor, formları eksik, yalnış, vs doldurmanız durumunda daha da uzayabilir. Öncelikle USCIS websitesinden I-130 petition dolduracaksanız. Detaylar websitesinde mevcut: www.uscis.gov

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mustafawashington, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

merhaba, mülakata götüreceğim belgeler , mesela birth certificate vb gibi, türkçe asıllarının yanında ingilizce tercümelerini de götürmek gerekiyor mu, mesela boşanma belgelerinin türkçesi var ama ingilizce tercümesini götürmem gerekiyor mu bilmiyorum, belgelerin istendiği sitede belgeler ingilizce veya türkçe değilse tercüme edilmesi diye bir ibare var, yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler.

Onemli mahkeme kararlarinin ingilizce cevirisi varsa onu da orijinali ile birlikte goturebilirsiniz.

Ama genel olarak belgelerin dilinin Turkce olmasi yeterli.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@fyztrl, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

Pasaport teslim için ev adresi seçmemiz bir sıkıntı yaratır mı, bilgisi olan paylaşabilir mi?

sorun olmaz, ek ucret odeyerek bunu yapabilirsiniz. Su belgeyi incelemenizi tavsiye ederim:

https://yesilkartforum.com/forum/assets/uploads/ais_ptt_adres_degistirme.pdf

Benzer Başlıklar

• 4816
  • 50
  • 3
  • 2908
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

99

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |