Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Amerika'ya gitmeden önce iş bulan arkadaşlar var mı?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

is konusu onemli oldugundan ilgili konulari ayirdik, bilginize:

https://yesilkartforum.com/forum/category/6/amerika-birleşik-devletleri-nde-meslekler

• ben de ekim ayında gitmeyi planlıyorum aslında gitmeden iş başvuruları yapmayı düşünüyordum fakat cv de amerikan numarası ve adresi olmayacağı için olumsuz sonuçlanacağını düşündüğümden başvuruları gidince yapmaya karar verdim..Sizler nasıl bir yol izlediniz veya izleyeceksiniz?

• Ben şimdiden başvuru yapmaya başladım ,
    Linkedin, Ziprecruiter, glassdoor, Monster, indeed gibi sitelerden başvuru yapıyorum. Biliyorum benim için daha erken ama kendimi deniyorum ve piyasayı da bu şekilde öğrenmiş oluyorum. Eğer gitmenize 2-3 ay varsa şimdiden başvurmanız iyi olur, çoğu kurumsal şirketlerin görüşmelere en az 2-3 ay sürüyor.
    Skype üzerinden Amerika numarası alabilirsiniz.

• Ben de başvurular yapıyorum San Francisco'da bir iş hazır bile 😉 Ama başka seçenekleri değerlendiriyorum. Bu arada daha current bile olmadım

• @israfil Amerika'ya gitmeden önce iş bulan arkadaşlar var mı? içinde söyledi:

Ben şimdiden başvuru yapmaya başladım ,
    Linkedin, Ziprecruiter, glassdoor, Monster, indeed gibi sitelerden başvuru yapıyorum. Biliyorum benim için daha erken ama kendimi deniyorum ve piyasayı da bu şekilde öğrenmiş oluyorum. Eğer gitmenize 2-3 ay varsa şimdiden başvurmanız iyi olur, çoğu kurumsal şirketlerin görüşmelere en az 2-3 ay sürüyor.
    Skype üzerinden Amerika numarası alabilirsiniz.

@sheyma İsrafil ifade ettiği şekilde ben aynı taktiği uyguladım. Şuana kadar 4 telefonla sıcak iş görüşmesi ve 2 indeed telesekreter modunda soruyu sorup kayıt yapan görüşme yaptım. Gitmeyi düşündüğün bölgenin sky telefonunu kiralaman , usa ikamet eden bir tanıdığının ev adresini bildirmen ve linkedin gibi bazı internet sitelerinde/ özgeçmişinde usa detaylarını vermen lazım. Eğer türk adres detaylarını verirsen 2. aşamaya geçmen imkansız. Bu şekilde 2 ay regret cevabı aldım. Sky pe telefon internet kapalı iken yönlendirdiğin türk telefona direkt bağlanıyor. Bu açıdan sıkıntı yok . Birde mülakat için hazırlık yapmanda fayda var. Ayrıca usa detaylı uzun özgeçmiş cv ve kısa özgeçmiş resume hazırlamanda fayda var . USA HR lar kısa resume (1 sayfa) fotografsız ve güzel hazırlanmış cover page çok seviyorlar. Uzun resumelar direkt olumsuz cevabı alıyor.

• eğer current olduğum takdirde San Francisco'da işim hazır diyebilirim. iş arayan arkadaşlara allah kolaylık versin.

• @mhepekiz Bana da iki kere dönüş yaptılar 2 ay sonra Amerikaya gideceğimi bildirdikten sonra iki yerde cevap yazmadı. En azından naziken reddedebilirlerdi geç geleceğim için.

• @sheyma aslında aramamaları o anlama geliyor biraz. sanki anamız babamız gibi davranmalarını beklemek biraz fazla oluyor. ben kendimi koyuyorum şimdi ben orada otursam ve türkiyede ne zaman geleceği belli olmayan bir eleman olsa elimin altındakine yönlenirim direkt...

• @emre Hangi sektörde iş buldunuz?

• @mhepekiz Öyle ama mülakatlar 2-3 ay sürüyor diye 2 ay önceden bende başvurulara başladım zaten.

• @sheyma E-ticaret ve Dijital Pazarlama alanında çalışıyorum şu anda Google Growth Engine projesinde de Dijital Pazarlama eğitimleri veriyorum. Bu alanda çalışacağım. Ama ben garsonluk yapmaya bile razıyım 🙂

• İş bulma derken herhangi bir iş mi, yoksa eğitimi alınan ve uzman olunan kendi mesleği ile mi diye ayırmak lazım.

• Eğitimi alinan ya da deneyimi olduğu meslekler

• Merhaba, şöyle bir deneyimimi aktarayım. Ben O1 vize ile gideceğim. Çok yakın zamanda iki başvurma dönüş aldım. iki başvurumda, aslında olumlu sonuçlanma ihtimali yüksek işlerdi ve nitekim düşündüğüm gibi de oldu, olumlu dönüş aldım. Fakat fiziksel olarak henüz Amerika'da bulunmadığımdan, ilerleyemedik. Gayet güzel ve ılımlı bir dil ile başvuruma dönüş yapmaları ve üstüne onore edecek, bir ilgi ile yaklaşmaları beni şaşırttı. Türkiye de maalesef işler böyle yürümüyor. Egolar tavan, neyse. Uzun lafın kısası eğer mesleğiniz de iyiyseniz ve mevcut Amerika'da yaşıyorsanız iş bulamamamız gibi bir ihtimal pek yok, diğer işler içinde geçerli bir durum gibime geldi. Tabi deneyimlemek çok daha önemli olsa gerek.

• merhaba sayın @sheyma pızza delivery ( pızza teslimat). sanıyorum amerikaya göçmen olarak gelen birçok kişinin, ilk yaptıkları işlerden birtanesi galiba. inşallah hayırlısı olur.

• @emre İnşallah Emre Bey, aynen genelde ilk yapılan mesleklerden ama bu tarz işler bulmak oraya gittikten sonrada kolay diyorlar tabi kısmet meselesi. San Francisco için herkes çok pahalı dediği için hiç oralarda iş bakmadım. Hakkınızı hayırlısı olsun umarım güzel geçer her şey.

• @sheyma kesinlikle pahalı olduğunu biliyorum. San Francisco arkadaşımın yaşadığı bir şehir. şehir ile ilgili bilgileri kendisinden alıyorum.

• @emre @sheyma San Fransisco ile ilgili ben de üstü kapalı bir teklif aldım ama brüt ücreti düşük bulduğum için çok niyetlenemedim. Yaptığım hesapla aylık 5.000$ anlaştığınızda elinize geçen net rakam kesintiler sonrası 3.894$ oluyor. Yani 20% den de fazla vergi ödeniyor. Kentin pahalı olması da, bizler gibi yeni gidenler içn zaten ayrı bir soru işareti.

• @entelman Verilen vergiyi geri alma durumu yokmu bekarsanız bence guzel rakam baslangıc ıcın.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

110

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |