Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

IR-1/CR-1 süreci ve mülakat deneyimleri (ABD vatandaşı ile evlenip Türkiye'de Green Card almak)

• @crazycells çok teşekkür ederim güncellemeleri paylaşıyor olacağım iyi günler 😇

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   crazycells crazycells 
  • ⭐⭐

Merhabalar arkadaşlar. Evlilik vizesi şuan güncel olarak kaç ay sürüyor acaba tahmini

• @emirgenco Merhabalar. Çok fazla değişmekle beraber Türkiye'den başlatanların ortalama 1-1.5 yıl sürüyor. Çok daha kısa sürede veya daha uzun sürede alanlar da var.

Nişanlılık vizesi ile gittiyseniz ve Amerika'da iseniz süreç çok daha farklı olabilir onu bilmiyorum. Bu konuda genelde Türkiye'den direkt gidenlerin deneyimleri yazıyor.

• @sertas @fyztrl Sizlere DQ dan tam olarak kaç gün sonra mülakat tarihini bildiren email gelmişti acaba bilgi verebilir misiniz?

• Merhaba, I-130 başvurusu için gerekli evraklar arasında aile cüzdanının yeminli tercümesine gerek var mı? Zira tıpkı pasaport gibi ingilizce açıklamaları var(hemen yanında yazmasa da ilk sayfa ve son sayfada çevirileri bulunuyor) Bütün sayfaları taratıp yüklemek yeterli midir yoksa riske atmayıp çevirilerini de eklemeli miyim? Pasaport veya kimlik kartı için çeviriye gerek yok diye düşünüyorum.

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   gucarslan gucarslan 

• Merhabalar sizlere bir konuda danışmak istiyorum. Eşim Amerikan vatandaşı olduğu için eş vizesine başvurdum. Dosyamız kabul edildi ve NVC aşamasına geçtik.
    Eşimle daha önce İngiltere'de yaşıyorduk o yüzden 3 yıldır Amerika'da değildi. Aralık'ta dönüş yaptı ve orda çalışmaya başladı. Vergi beyannamesinin son ayında çalışmaya başladığı için az bir kazanç göründü. Şuan geliri gayet yüksek olmasına rağmen sponsorluk belgelerinde son doldurduğu beyannameye bakıldığı için yardımcı sponsor bulmamiz gerekiyormus.
    Daha önce böyle bir durumla karşılaşıp çözüm bulan arkadaşlardan fikir rica ediyorum. Sponsorluk durumunu nasıl çözebiliriz?
    Şimdiden cevaplarınız icin teşekkür ederim

• @drserdar merhaba 19 gün sonra randevü maili gelmişti

• Merhabalar,

I-130 formunu submit edeli 211 gün oldu. ( 23 Kasım 2021 )

K-3'ü de submit edeli ve geri bildirim alalı 72 gün oluyor. ( 11 Nisan 2022 )

İki form da Vermont S.'de işlem görüyor.

Bize yakın submit tarihi olanlar varsa süreçlerini paylaşabilirler mi?

Bizim canımıza artık tak etti.

• @drserdar bana da 1 ay kadar sonra randevu emaili gelmisti

• .............................

• @Samet-Ünlü Ben çeviri yapmadan kabul edilen 2-3 kişi gördüm, bir tane de çeviri yaptırıp kabul edilmeyen gördüm bu yüzden olduğu gibi tüm evlilik cüzdanının pdfsini yükledim. Zaten sonunda çevirileri var diye. Kabul edildi sıkıntısız. Ama bakan officer a göre değişebilir o yüzden kendi kararınızı verin derim.

Diğer bahsettiğiniz belgelerin de çevirisine gerek yok bence.

• @Saadet-I Uzamaması için en garanti yol bir joint sponsor bulmak. Ama bulmak zor olacaksa bence normalde gelirinizin çok daha yüksek olduğunu (güncel yıllık maaşını tam rakamlarla belirterek) geçen sene tax return de küçük bir kısmının gözüktüğünü belirten bir explanation letter yazın. Güncel gelirini gösteren bir bordroyu veya paystubu da ekleyin. Kanıtlarla beraber güncel gelirinin limitin üstünde olduğunu gösterirseniz kabul edebilirler. Ama tabiki risk, birkaç ay sonra incelediklerinde ikna olmazlarsa yeni belge isteyebilirler. Bu arada W2 ve 1099 formları varsa hepsini eklemeyi unutmayın.

• @sertas @GMT Teşekkürler cevaplarınız için. ortalama 20-30 gün arasında geliyor demek ki mülakat tarihini içeren mail.

• @drserdar, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

@Saadet-I Uzamaması için en garanti yol bir joint sponsor bulmak. Ama bulmak zor olacaksa bence normalde gelirinizin çok daha yüksek olduğunu (güncel yıllık maaşını tam rakamlarla belirterek) geçen sene tax return de küçük bir kısmının gözüktüğünü belirten bir explanation letter yazın. Güncel gelirini gösteren bir bordroyu veya paystubu da ekleyin. Kanıtlarla beraber güncel gelirinin limitin üstünde olduğunu gösterirseniz kabul edebilirler. Ama tabiki risk, birkaç ay sonra incelediklerinde ikna olmazlarsa yeni belge isteyebilirler. Bu arada W2 ve 1099 formları varsa hepsini eklemeyi unutmayın.

Çok teşekkür ederim bilgiler için biraz daha araştırmak da fayda var ozaman

• @Samet-Ünlü benden istediler. I130 asamasinda. En iyisi tercumesini yaptirin beraber 1 PDF dokuman olarak yukleyin.

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   Tugba Tugba 

• @crazycells Merhaba, vize görüşmesinden sonra boşanma evrakının aslını ve pasaportumu ptt kargo ile gönderdim, kargom geçen cuma günü yani 17 haziranda teslim edildi görünüyor. şunu merak ediyorum: bu süreçte konsolosluktan bana gelecek bir bildirim oluyor mu? Yarın 1 hafta olacak teslim edileli, ama hiçbir ses yok, bunu takip edebileceğim bi yer var mı acaba? Kargom doğru yere gitti mi diye de biraz tedirginim. Bir de Konsolosluk pasaportumu kargoya verdiğinde benim nasıl haberim olacak, bana da bilgi verirler mi? Teşekkürler..

• @drserdar Cevabınız için teşekkür ediyorum. Vukuatlı nüfus kayıt örneği aslı ve çevirisi, aile cüzdanı aslı ve çevirisi, pasaportumun taranmış hali ve eşimle pasaport fotoğraflarımızı hazırladım. 15 nikah 85 normal fotoğraf hazırladım ve sosyal medya konuşmalarını hazırlama aşamasındayım. Sanırım benden isteyecekleri bütün evraklar bunlardır? Gerisi eşimin Abd'deki evrakları diye tahmin ediyorum. Onaylandığında detayları paylaşıyor olacağım belki faydası olur 🙂

• @BADE immigrant visa status linkinden activitelerini kontrol edebilirsiniz. SIzin dosya ellerine gecince Administrative Processing yazicak. Sonra birden Approved oluyor. Size mesaj geliyor hem email hem sms olarak kargo bilgileri toplam surec bizde 2 hafta surmustu.

• @drserdar bana tam 1 hafta sonra gelmişti randevu tarihi maili

• @Samet-Ünlü Rica ederim ne demek. Dediğim gibi aslında ben I-130 aşamasında da hiçbir Türkçe dökümanın çevirisini yaptırmadım. Vukuatlı nüfus kayıt da yüklememişiz şimdi baktım, gerek yok diye hatırlıyorum. Aşağıda bizim tüm yüklediğimiz dökümanlar var. Bazıları size gerekli olmayabilir misal öğrenci belgeleri. Ama sorgusuz sualsiz kabul edildiğine göre bu belgeleri referans alabilirsiniz.

Eşim (US citizen) için: Form I-130, US Passport, TC Kimlik Kartı, Biyometrik foto, TR üniversite öğrenci belgesi (ingilizce), US Birth Certificate

Benim için: Form I130A, Biyometrik fotoğraf, TR üniversite öğrenci belgesi (ingilizce)

Ortak: USA deki joint account statements, Fotoğraf albümü, Aile cüzdanı çevirisiz tüm sayfaları, Nüfus müdürlüğünden alınan çok dilli ve aile cüzdanı yerine geçen Formül B, 3 bağımsız kişiden bizim hangi tarihte evlendiğimizi ve evli olduğumuzu belirten ingilizce ve imzalı statement.

TC kimlikleri vs gerekli değil sanırım biz ne kadar çok belge o kadar kanıt gibi düşündük. Zaten her şeyin ingilizcesi de yazıyor tc kimlikte.

Onun harici bir sosyal medya yazışması vs yüklemedik biz.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

83

40.6k
Kullanıcı

4.4k
Konu

423.8k

| | | |