Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@mulus, içinde söyledi: I-130 formu ile ilgili sorular

merhabalar herkese. öncelikle kaynak taraması yapmadım, dolayısıyla önceki paylaşımlarda vardıysa kusura bakmayın. eşimi Amerika'da yanıma getirebilmek için avukat ile görüştüğümüzde önce I - 130 sonra da K - 3 türüne başvuracağımızı, her ikisinin de toplamda 6-7 ay süreceğini söylemişti. Amacımız eşimin bir an evvel yanıma gelebilmesi. Birlikte olalım da..
    Aynı avukat 1 sene önce de aynı bilgiyi vermişti ama her iki formun 3er ayda işleme alınıp tamamlanabileceğine çok inanamıyorum. Bu iki işlem ne kadar sürede hallolur?

Bir de, bahsi geçen avukat işlemleri hızlı yapacağından bahsetmişti. Yani ben bu formları tek başıma doldurup yollasam işlemler daha uzar, ama kendisi hazırlayıp yollarsa yılların ismi olduğu için daha hızlı akma ihtimali çok yüksek şeklinde olacağını açıklamıştı. Bunun doğruluk payı var mı tecrübeli arkadaşlar?

Siz GC sahibisiniz degil mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Sinem-A, içinde söyledi: I-130 formu ile ilgili sorular

Merhaba eşim ABD vatandaşı ve ben de greencardlıyım. Şuan Amerika da yaşıyoruz. İlk evliliğimden olan 16 yaşındaki oğlumun da Amerika’da green card süreci acilen Tr ye gittiğimiz için ve mülakata giremediği için iptal oldu. Eşim yeniden 130 ile buradan başvurdu 7 ay önce. Ve son durum bu; Case Is Being Actively Reviewed By USCIS
    As of March 2, 2022, we are actively reviewing your Form I-130, Petition for Alien Relative, Receipt Number IOE93xxxxxx. Our records show nothing is outstanding at this time. We will let you know if we need anything from you. If you move, go to.
    2 haftadır bir gelişme olmadı. NVC ye ne zaman iletilir acaba. sür hakkında bilgi verirmisiniz. Sabah akşam bir gelişme olmasını bekliyorum Oğlum Tr de kaldı😢😢

Suradan beklemeniz gereken sureyi kontrol edin isterseniz:

Bol sabirli beklemeler dilerim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@flardy, içinde söyledi: I-130 formu ile ilgili sorular

Merhaba kız arkadaşım çifte vatandaş (amerika-türkiye) biz Türkiye'de Türk kimliğiyle evlendik ve şimdi greencard sürecini başlatmak için I130'a başvuru yapacağız ama bizden marriage certificate'sinin çevirisini isteniyor

Birkaç sorum var.

1. Türkiye Cumhuriyetinin verdiği Uluslararası Aile Cüzdanı greencard(I130) başvurusu için yeterli olur mu?
    2. Aile cüzdanını nerede ve nasıl tercüme edebiliriz? Ben Türkiye'deyim kız arkadaşım New Jersey'de

Teşekkürler

1. Evet, yeterlidir.

2. Ceviri tavsiyeleri icin su basligi kullanabilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/3328/resmi-işlemler-için-kullandığınız-çeviri-translation-hizmetleri

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mazeno, içinde söyledi: I-130 formu ile ilgili sorular

Herkese merhaba, eşim için I-130 formunu geçtiğimiz eylül ayında göndermiştim. Evlilik cüzdanını yüklerken cüzdanın arkasındaki çeviri sayfalarını da yüklemiştim fakat yorumlardan anladığım kadarıyla yeminli tercüman onaylı çevirisinin de olması gerekiyor. Dosyamız Texas SC'de ve USCIS'ten baktığım kadarıyla şuan geçen yılın şubat ayında yapılan başvurulara bakıyorlar dolayısıyla bizim dosyamızın incelenmesine daha çok var gibi görünüyor. Acaba evlilik cüzdanının çevirisini ek belge olarak onlar bizden istemeden yüklesem işe yarar mı? Süreç çok uzun daha fazla uzasın istemiyorum sizlere danışmak istedim. Teşekkürler.

USCIS hesabiniza girip yuklemeyi deneyin, zaten kaybedeceginiz bir sey olmaz 👍 bu durum surecinizi uzatmaz, tam tersi olursa olumlu etkisi olur, cunku USCIS'e gonderdiginiz tum dokumanlarin cevirilerinin de olmasi gerekiyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Tugba, içinde söyledi: I-130 formu ile ilgili sorular

Merhaba. Geçen hafta rfe istenmişti benden ve gerekli certified translate gonderdim dün akşam online olarak. Sabah baktığımda reviewed yapılmış. Documents kontrol edeyim derken baktım ki ı-130 approved şeklinde doküman yüklenmiş. Sanırım gönderdiler. Fakat account üzerinde henüz “approved” ibaresi belirmedi.

Ayrıca bundan sonraki süreç nasıl işliyor acaba?

Geçen hafta arkadaşım interview aldı ve interview sonrasında bütün caseler approved oldu.

Bu şekilde öncesinde approval gelmesi veya account üzerinde belirmesi süreci etkiliyor veya değiştiriyor mu? @crazycells 🫠

Update: az önce case approved oldu sistemde. Peki bundan sonra eşimin yapması gereken bir şey var mi, yoksa sadece beklemeli mi?
    Notice üzerinde NVC falan yazıyor ama o kısım Amerika’da bulunan eşi pek ilgilendirmiyor diye biliyoruz. Yanlış biliyor da olabiliriz elbet. Bu nedenle bilgiye ihtiyacım var.
    @crazycells
    @crazycells
    @crazycells
    🫠

Sorun yok, o mektuplarda genel ibareler yer aliyor, o nedenle tum cumleler sizin durumunuzla ilgili degil.

Siz AOS yaptiginiz icin NVC ile isiniz olmayacak, tum islemleri USCIS halledecek.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Berkan-Duru, içinde söyledi: I-130 formu ile ilgili sorular

@mazeno merhaba, online olarak I-130 ve I-130a dolduracagiz. Yalniz düğün , nişan vb resimleri hangi bölüme yukleyecegimizden emin degiliz. Marriage proof kisminin aciklamasinda yalnizca marriage certificate yaziyor. Bilgisi olan arkadaslar lutfen onemli 🙏 whatsapp arama kaydi,nikah,nişan resimleri,aile ile cekilmis toplu fotograflar. Bunlari hangi kisima yuklememiz gerekiyor tam olarak? Online basvuracagiz

Tum dediginiz belgeleri I-130 formunu doldururken en son kisma yukleyebilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Tugba yani ucsis asamasinda dugun nikah resmi yuklemiyoruz? Doğru mu anladim?.. yalnizca marriage certificate yukluyoruz.

hepsini yuklemenizi tavsiye ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Tugba teşekkürler Tuğba hanım.. Basvuruyu Türkiye'den yaptik biz. Yani eşim ABD'den başvurdu. Sanırım sizin ve bizim ki ufak da olsa farklı gibi.. cevaplar için teşekkürler umarım süreç sorunsuz işler hepimiz için. Bu noktadan sonra sanırım 2. mailin gelmesini bekleyeceğiz o halde?... tahmini bir süre var mı bunun için acaba.. belki net bilen arkadaşlar cevaplar.. süreci özet geçmek adına.

GC sahibi esi olarak mi, ABD vatandasi esi olarak mi basvuru yapiyorsunuz? Ikisinin forumda ayri basliklari var, surec icin o basliklari takip etmelisiniz.

I-130 icin yaklasik sureyi su basliktan ogrenebilirsiniz:

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@tampagv, içinde söyledi: I-130 formu ile ilgili sorular

Merhaba,

Eşim US vatandaşı ve benim için I-130 dolduracak. Formu benim USCIS hesabım üzerinden mi doldurması gerekiyor, yoksa kendisinin bir USCIS hesabı açıp mı doldurması gerekiyor?

Teşekkürler.

ABD'de misiniz?

I-130 formunu ABD vatandasi olan kisi doldurup gondermeli, o nedenle kendi hesabindan bu islemleri yapmali.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Ayrıca emin olamadım açıkçası. Turist vizesiyle ülkeye giriş yaptım ve uzatma talebinde bulundum; ancak henüz bir sonuç yok olumlu ya da olumsuz. Normal vize sürem bittikten 3 gün sonra evlendik. Out of status durumuna girmiş oluyor muyum acaba.

ABD vatandasi esi oldugunuz icin out-of-status olmaniz sorun olmuyor, yine de AOS surecini baslatabiliyorsunuz, bilginize. Ama gocmenlik sureci basladiktan sonra artik gocmen olmayan statulerle ilgili bir islem yapmayin, cunku acik bir sekilde yalan beyan vermis olursunuz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Ayrıca emin olamadım açıkçası. Turist vizesiyle ülkeye giriş yaptım ve uzatma talebinde bulundum; ancak henüz bir sonuç yok olumlu ya da olumsuz. Normal vize sürem bittikten 3 gün sonra evlendik. Out of status durumuna girmiş oluyor muyum acaba.

Bu sorunuz icin kesin bilgim yok ne yazık ki. Tecrübeli arkadaşlar cvp verirler sanırım.
    Diğer sorunuza gelince evet, i485 içinde work permit, travel izin, i130, i864,medical exam hepsi yer alıyor. Paket ücreti $1225. Extra ödemesi yok. Benim gibi once i130 gönderirseniz extra $500 küsür ödersiniz evet ☺️ Ben de bilmiyordum. Aslına bakarsanız öyle de yapmak zorundaydım çünkü o zaman green cardliydim ve visa current beklemem gerekiyordu ve current olduktan sonra i485 baslatabilirdim.
    Fakat siz zaten direkt citizen ile evlisiniz, haliyle visa her zaman current ve hepsini bir göndermeniz daha mantıklı.

Aslinda ekstra ucret odenmemesi lazim, I-485 formunu I-130 NOA belgesiyle beraber gonderince de kabul etmeleri lazim ve ayni seye gelmesi lazim.

Ama su durum kafanizi karistirmasin, I-130 ve I-485 iki ayri belge ve ikisi icin de ucret odeniyor, I-765/I-131/I-864/I-693 gibi formlari I-485 ile beraber gonderince bunlar icin ayri ucret odenmiyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ferda, içinde söyledi: I-130 formu ile ilgili sorular

Merhabalar Herkese süreçte başarılar
    Atlanta'da oğlum ABD vatandaşı benim (İzmirde bulunan babası)için Green Card başvurusu yapacak
    Benden istenen belgeleri soft pdf olarak ileteceğim, aşağıdaki belgeler yeterli midir?

1. Aile nüfus Kayıt Örneği ( Apostilli ve yeminli tercümeli)
    2. Form B Evlenme Kayıt Örneği ( Mevcut eşime ait Apostil onaylı) Çok dili olduğundan tercümesiz
    3. Form B Evlenme Kayıt Örneği ( Önceki Boşanmış eşime Ait Apostil onaylı) Çok dili olduğundan tercümesiz
      4.Boşanma karar yazısı ( Yeminli Tercümeli)
    4. Pasportumun biyografik sayfa Fotokopisi
      6.İkamet Belgem Apostil ve yeminli tercümeli)
      Bu belgeler doğru ve yeterli midir? Başkaca belge vs gerekli mi Teşekkürler

Su basligin ilk sayfasini incelemenizi tavsiye ederim:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/1403/ir5-vize-sureci-abd-vatandaslarinin-anne-ve-babasi

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@fktanik, içinde söyledi: I-130 formu ile ilgili sorular

Merhaba,

Ben Green kartlı olarak Amerika 'da 2017 den beri yaşıyorum. Vatandaşlık sürecimi başlatalı 2 sene oldu ancak 15 Temmuz nedeniyle Türkiye'de havaalanları kapandığı için uçağım iptal olmuş ve 6 aydan biraz fazla Türkiye' de kaldığım için vatandaşlık başvurum Ret edildi. Ben de darbe girişimi yüzünden biletli olduğum halde uçağım iptal edildi diyerek bir kaç belge yollayıp itiraz ettim, 7 aydır da bu itiraz sonucunu bekliyorum. Bu şekilde konuya giriş yaptıktan sonra sorum şu sevgili arkadaşlar.

Türkiye'de 1 sene önce nikah yaptım. 4 gün önce de eşimi turist vizesi ile Amerika 'ya getirdim. Turist olduğu için biliyorsunuz 6 ay izin verildi Acilen O'nun Green Card işlemlerini başlatmak ve legal olarak kalmasını sağlamak istiyorum.
    I130 ve I485 formu dolacak anladığım kadarıyla.
    I485 formu komple paket de olduğunu okudum kafam karıştı.

Şu an tam olarak hangi formlar dolacak.
    Cevap verirseniz çok mutlu olurum .
    Saygılar.

Su an F2A sureci bulteni "current" oldugundan I-130 ve AOS sureclerini ayni anda yapabilirsiniz.

Su basligi incelemenizi tavsiye ederim:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/118/aos-adjustment-of-status-ile-green-card-almak

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Merhaba,

Ben Green kartlı olarak Amerika 'da 2017 den beri yaşıyorum. Vatandaşlık sürecimi başlatalı 2 sene oldu ancak 15 Temmuz nedeniyle Türkiye'de havaalanları kapandığı için uçağım iptal olmuş ve 6 aydan biraz fazla Türkiye' de kaldığım için vatandaşlık başvurum Ret edildi. Ben de darbe girişimi yüzünden biletli olduğum halde uçağım iptal edildi diyerek bir kaç belge yollayıp itiraz ettim, 7 aydır da bu itiraz sonucunu bekliyorum. Bu şekilde konuya giriş yaptıktan sonra sorum şu sevgili arkadaşlar.

Türkiye'de 1 sene önce nikah yaptım. 4 gün önce de eşimi turist vizesi ile Amerika 'ya getirdim. Turist olduğu için biliyorsunuz 6 ay izin verildi Acilen O'nun Green Card işlemlerini başlatmak ve legal olarak kalmasını sağlamak istiyorum.
    I130 ve I485 formu dolacak anladığım kadarıyla.
    I485 formu komple paket de olduğunu okudum kafam karıştı.

Şu an tam olarak hangi formlar dolacak.
    Cevap verirseniz çok mutlu olurum .
    Saygılar.

Öncelikle online olarak uscis hesabınız üzerinden i130 ve i130A dolduracaksınız. 2 haftaya kadar elinize i797c belgesi gelecek ve üzerinde priorty date olacak. O tarih visa bulletinde current durumdaysa i485 paketini hazırlayarak uscise göndereceksiniz. Henüz current değilse current olmasını beklemeniz gerekiyor. Green card holder oldugunuz icin direkt 485 paketi gonderemezsiniz.

Aynen oyle, soyle kucuk bir ekleme yapayim...

Normalde F2A'lar icin de bekleme suresi olsa da, su an bultente tum numaralar aktif o nedenle F2A surecindeki kisiler ABD icindeyse PD'nin aktif olmasini beklemeden hem I-130 hem de I-485 surecini beraber baslatabilirler.

I-130 online olarak gonderiliyorsa, hemen hesaptaki "documents" kismindan NOA-1'in kopyasi alinip, I-485 ile beraber gonderilebilir. Eger hesapta boyle bir bolum yoksa o durumda zaten gelen mektubu beklemelisiniz; ama zaten beklerken I-485 ve diger tum formlari doldurup belgeleri hazir edebilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Tugba çok teşekkür ederim cevap için

Anladığım kadarıyla i130 ve i130A ikisi birden dolacak.

Green Cardlı olduğum için vatandaş olanlara göre daha uzun sürecek ama arada ben vatandaş olursam işler hızlanır mı ki acaba? Sanırım NVC 'yi vatandaş olduğum konusunda uyarmam gerekiyor.

I130 ve i130A form ücretleri iki ayrı form ücreti mi ödemem gerekiyor?

Teşekkürler

I-130A icin ucret yok, I-130 ile beraber gonderiliyor. Surec icin yanlis basliktasiniz, su basligi incelemelisiniz: https://yesilkartforum.com/forum/topic/118/aos-adjustment-of-status-ile-green-card-almak

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gold, içinde söyledi: I-130 formu ile ilgili sorular

Merhaba,

Amerika'da green cardlı olarak bulunurken, eşim de amerikadayken için I-130 doldurup sonra hemen AOS yapabiliyor muyuz?

Yani eşim F1 öğrenci vizesi ile bulunuyor. Hemen AOS işlemlerine başanabiliyor mu? Yoksa uzun süre 1-2 yıl öğrenciliğine devam etmesi mi gerekiyor?

Not: Visa bulletinde F2A durumu Current bulunuyor. Bu Current bunu mu belirtiyor?

Konu hakkında Bilginiz varsa çok yardımcı olursunuz 🙂

@Tugba çok teşekkür ederim Tugba.

Başvuru yaptım, receipt evrakı yolladılar.

Oturum izni için başvuruda kullanacağım numara yaklaşık iki hafta sonra gelecek sanırım. Onu bekliyorum
    Düğün ve nikah töreni ve bir kaç tane fotoğraf da yolladım. Olumsuz bişey olmasın 🙏

Saygılar.
    .

Rica ederim. İmzanıza sürecinizi eklerseniz takip ve de cevap durumu daha kolay olacaktır. Siz greencardli olarak eşinize başvuru yapıyorsunuz ve esiniz de usa içinde. Gelen kağıtta priorty date olacak. Eğer current görünüyorsa visa Bulletin üzerinde kontrol edince, 485 gönderebilirsiniz. Değilse tarihin current olmasını beklemek durumundasınız.

Evet, current durumu bunu belirtiyor, o nedenle hemen I-485 ile AOS surecine baslayabiliyorsunuz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gold, içinde söyledi: I-130 formu ile ilgili sorular

@Tugba MErhaba,

Amerikada bulunan Greencard sahibi olarak eşime I130 ile green carda başvuracağız. Eşimde Amerika'da F1 öğrenci vizesi ile bulunuyor.

Şimdi başvurduğumuzda kendisine I485 i hemen gönderip kendisinin Amerikada bulunma sürecini düzeltebilir miyiz? Yoksa F1 öğrencilik durumunun devam etmesi mi gerekiyor?

Yani I130 a başvurduk. Sonra I 485 e başvurduk . Kendisi Amerika 'da öğrenci olmadan yasal statüde bulunabiliyor mu? Bilginiz var mı?

Visa Bulletinde bizle ilgili kısım F2A ve o Current. Bu AOS yapabilir anlamında mı?

I-485 formunun alindi belgesi elinize gectikten sonra F-1 statusu gecse de problem olmayacak; ama tabii ki tavsiyem sonuna kadar statusunu korumasi.

• @crazycells evet, green card sahibiyim.

Amerikalı başka bir avukatla görüştüm. Kendisi I-130 formunun 6-8 ay içinde sonuçlanacağını, ama esas önemli olan eşimin yanıma gelebilmesi için gerekli olan mülakat tarihi alınması işleminin min. 12 ayı bulabileceğini söyledi. Ankara'daki konsolosluk maalesef çok yavaş çalışıyormuş. Umarım süreç bu kadar uzamaz, ama üç aşağı beş yukarı bütün paylaşımlarda benzer şeyleri okuyoruz zaten, değil mi? 😕 ben biraz üzgünüm bu konuyla alakalı, ama anlaşılan başka bir yolu da yok, bir yerden başlamamız lazım artık..

**** "başka tür vizeyle gelsin, aos yapılsın" tavsiyeleri için şimdiden teşekkür ederim. eşim, şu trump'ın iptal ettiği dv2020 süreci talihlilerinden(!), dolayısıyla tek yolumuz benim üzerimden vize alması.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mulus, içinde söyledi: I-130 formu ile ilgili sorular

@crazycells evet, green card sahibiyim.

Amerikalı başka bir avukatla görüştüm. Kendisi I-130 formunun 6-8 ay içinde sonuçlanacağını, ama esas önemli olan eşimin yanıma gelebilmesi için gerekli olan mülakat tarihi alınması işleminin min. 12 ayı bulabileceğini söyledi. Ankara'daki konsolosluk maalesef çok yavaş çalışıyormuş. Umarım süreç bu kadar uzamaz, ama üç aşağı beş yukarı bütün paylaşımlarda benzer şeyleri okuyoruz zaten, değil mi? 😕 ben biraz üzgünüm bu konuyla alakalı, ama anlaşılan başka bir yolu da yok, bir yerden başlamamız lazım artık..

**** "başka tür vizeyle gelsin, aos yapılsın" tavsiyeleri için şimdiden teşekkür ederim. eşim, şu trump'ın iptal ettiği dv2020 süreci talihlilerinden(!), dolayısıyla tek yolumuz benim üzerimden vize alması.

Evet, tahmini sureyi suradan kontrol edebilirsiniz:

Dediginiz gibi maalesef Ankara'daki TC vatandasi dosyalarinda ciddi birikme var; ama ne kadar erken basvuruyu baslatirsaniz o kadar erken biter. I-130 formunu online form olarak gondererek surecinizi baslatabilirsiniz. Su basligi incelemenizi tavsiye ederim:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/1424/f2a-ve-f2b-vize-surecleri-green-card-sahiplerinin-es-ve-cocuklari

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   crazycells crazycells 

• @crazycells abd vatandaşı eşim benim adıma başvurdu

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

114

40.9k
Kullanıcı

4.4k
Konu

425.5k

| | | |