Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba, 26 Mayıs’taki mülakat deneyimimi paylaşmak istiyorum.

Ben, eşim ve kızım, sabah 08.30 da olan randevumuz için, gece 12.00 civarı İstanbul’dan yola çıktık ve sabah 6.30 da konsolosluğun önündeydik. Elbette o saatte kolaylıkla park yeri bulduk ancak, 8’e kadar ne yapacağımızı hiç düşünmemişiz. Kaktus cafe kapalıydı, kızımın tuvaleti geldi, acıktık vs. bu böyle olmayacak diyerek, en iyisi otele gidelim, hem biraz dinlenir hem hazırlanırız diye düşündük. Zaten mesai saati bitene kadar Ankara’dan dönmeyecektik, mülakattan sonra otele döner dinleniriz dedik. Unganlar için geldiğimizde SevenDeep otel de kalmıştık( telegramdan öğrenmiştik, Forumdan gelenlere indirim yapıyor, bunu ayarlayan arkadaşlara teşekkür ederiz) gayet iyiydi. Yine oraya gittik ancak yer bulamadık, az ilerideki bir otele yönlendirdiler, gittik fakat orada da yer yoktu. Sonra eşim Elit Plus diye yine o civarda bir otel buldu. Apar topar kendimizi attık. Attık ama o kadar berbat, leş bir odadaydı ki, anlatmak uzun sürer o konuya girmiyorum. Sonuç olarak 30 dk. İçin odaya 500 TL ödedik ve çıktık. Bu nedenle gelecek olanlara tavsiyem, randevunuz erken saatteyse, mutlaka geceden gelin ya da otel rezervasyonunuzu önceden yaptırın. 7.30 da kaktüs kafede bir şeyler atıştırdık, tüm eşyalarımızı arabada bıraktık. 8.15 de konsolosluk kapısında sıraya girdik. Şunu söylemeliyim, vakit kaybetmemek ve panik yaşamamak için, yanınıza sadece dosyanızı almanız iyi olur. Bizim sırada boş çantası olan birini emanete bırakması için geri gönderdiler ki çantası tamamen boştu. Araba anahtarını içeriye sokabiliyorsunuz. Girişten itibaren maske takmanız gerekiyor, bu nedenle mutlaka yanınızda maskeniz olsun. Maskesi olmayanlar da son dakika paniği yaşadı. Kaktüs cafeye koşmak zorunda kaldılar. Bizim kızın da sıradayken tuvaleti geldi, ben de bi cafeye koştum, herkes cafeye koşup durdu 😊girişte güvenlik sadece pasaportlarımıza baktı. Covid formu doldurup imzaladık (eşim ve bana tek form imzalattılar). Sonra X-Ray odasına girdik, dikkat edin bu odanın kapıları çok ağır. Oradan bekleme salonuna yürüdük. Salon girişinde pasaportlarımızın arkasına etiket yapıştırdılar ve bir sıra numarası verdiler. 10 dk. Sonra numaramız 7. Gişe de yandı. Buraya ödememizi tam 990USD olarak yaptık. Elimizdeki sıra numarası fişini buradaki beyefendi aldı. Bu nedenle sıra numaranızı unutmamanızı tavsiye ederim. Evrak teslimi için numaramızın yanmasını 15-20 dk. Beklemiş olabiliriz, zaman algısı kayboluyor, emin değilim. Herkes için 2 fotoğraf, evlilik cüzdanı aslı ve 2 fotokopisi, nüfus kayıt örnekleri, mali belgeler (ev için endeksa’dan online değerleme raporu, araç için DOD’dan teklif aldık. İş yerimizin vakfında birikmiş paramızı gösteren bir belge ve tabi banka hesap dökümü. Hesapta 32K USD gösterdik), adli sicil kaydı, eşimin askerlik belgesi, diplomanın aslı ve fotokopisi ile sarı zarflarımızı teslim ettik. Ais - PTT kaydı yaptırdınız mı diye sordu gişedeki görevli, evet dedim, çıktısını istemedi. Daha önce ABD’ye gittiniz mi diye sordu. Evlenmeden önceki soyadımı teyit etti ve başladık heyecanla son kez numaramızın yanmasını beklemeye. Bu arada 5. Gişe de görüşme yapanların her şeyini duyduk. Tebrikler dediklerine sevindik, rahatladık. AP’e kalanlara şahit olduk tedirgin olduk falan filan çok değişik bir bekleme süreci. 5. Gişedeki görevlinin mikrofonu açıktı. Kırık Türkçesi oldukça sempatikti geliyordu kulağa, inşallah bize de bu görevli düşer diye umut ettik derken numaramız 5. Gişe de yandı.
    Yemin ettik ve parmak izlerimizi aldı sonra;

-Nereye gideceksiniz?
    -Florida
    -Orada tanıdığınız biri var mı?
    -Evet arkadaşımız.
    Tebrikler, vizeniz onaylandı.

İçeriye verdiğimiz, diploma, evlilik, cüzdanı ve tapunun aslını çat diye koydu önümüze. Bitti mi, oldu mu falan diye tekrar sorma ihtiyacı duyduk, idrak edemedik bi an. Ve evet bitmişti. İçime akan mutluluk göz yaşlarımla çıktık.

-Söyle kızım nereye gitmek istersin şimdi.
    -Parkaaaaa
    -Bütün gün parktayız yuppiii.

Ertesi gün saat 13.00 civarı vize durumumuz AP’den Issued’a döndü. 17.00 gibi telefonumuza PTT’den mesaj geldi, pasaportlarımız teslim edilmişti.

Bu deneyimi yaşama ve yazma konusunda oldukça heyecanlıydım ancak, mülakat alamayan arkadaşlarımızın olması, sürecin öngörülemez bir hale gelmesi, bu sürecin en zor kısmı olan “beklemek” in bitmek bilmemesi vb. çok türlü durum ve hisler… bunu yazıyı ertelememe sebep oldu. Ama inşallah o anı yaşamak isteyen herkese umut olsun. Gönülden diliyorum Ağustos ve Eylül’de herkes bugünü yaşasın.

Forum, canım forum… hayatımızın seyrini değiştiren bu önemli olayda her sorumuza cevap bulduğumuz harika bir kaynak. Hakkınız ödenmez. Özellikle @gucarslan Bey'e çok çok çok teşekkür ediyorum.

Sevgiler!

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Sevipekcan sevinciniz buradan okunuyor 🙂
    gözünüz aydın, vizeniz hayırlı olsun. bundan sonraki süreçte de bol şans diliyorum.

abd'deki deneyimlerini bol bol okumak dileğiyle.

• @gucarslan çok teşekkürler, bol bol yazacağım 🙂

• @gucarslan Bana bu kadarı fazla, kalbim daha ötesine dayanmayacaktır 😃 Aynı şekilde bir de Amerikan Polisleriyle uğraşmak istemem 😆
    Çok teşekkür ederim, umarım hayırlı olur 🤲🏻
    👍

• @axlgnr Çok teşekkür ederim, umarım sizin için de inşaallah 👍

• @achillesoag Teşekkür ederim. Yurt dışında bu mesleği yapmak için (burada diploma+sertifika gibi) yine bir takım denkliklerin sağlanması/belgelerin alınması gerekmekte. Bu yönde plan yapabilmek için ayırmamız gereken bütçeler nelerdir, hiç bilmiyorum açıkçası. Bunu gidince öğreneceğim ben de.
    Tekrar teşekkürler 👍

• Tebrikler olurda gerçekleşirse ben bu kadar ayrıntıyı aklımda tutup nasıl aktarırım bilmiyorum bunu yapanlaramada helal olsun

• Merhaba Arkadaşlar;
    26 Mayıs 2022 saat 8:00 de olan vize mülakatımız için bir gün önceden Adana’dan yola çıktık. Dört kişilik bir aileyiz. bir bebek, bir çocuk ile 4.5 saat araba yolculuğunun ardından rezervasyon yaptırdığımız Hotel 2000 Kavaklıdere’ye geldik 550 TL ye bir gece kiraladık daha önce Ungan’lar için geldiğimizde de kalmıştık çok beğendik öneririz. Ayrıca konsolosluğa 5-7 dk yürüme mesafesindeydi. Biz araba ile gitmemeyi tercih ettik. Bebek arabasıyla yürüyerek gittik. Kaktüs kafeye emanetleri bıraktık bizim ile ilgilenen personelde Adanalıymış çok sıcak kanlıydı ve 8’e 10 kala sırada beklemeye başladık. Çocuklu olduğumuz halde sırada bekledik kimse öncelik tanımadı bizde istemedik. Bizim için en iyisini bu olduğunu hissettik sırada öncelik almaya çalışmadık iyi ki de öyle olmuş. Girişteki görevli çok güler yüzlüydü bütün negatif enerjimizi o an orda bıraktık kızlarımızı sevdiler hatta küçük bebeğimi x-ray e davet ettiler siz gelmeyin sadece bu güzel kızı alalım dediler orada sesli güldük :). Küçük kızımla beni önce içeri aldılar daha sonra eşimle 3 yaşındaki kızımı aldılar x-ray den geçtikten sonra bekleme salonuna giden koridora çıktık. Salonun girişindeki görevlilere pasaportlarımızı verdik onlar etiket yapıştırıp sıra numaramızla birlikte geri verdiler. 208 numaradaydık. Oturup beklemeye başladık çok sürmeden 7 nolu banko yandı pasaportları ve sıra numaramızı istedi toplamda 1320$ nakit ödedik eşimin yanına döndüm tekrar numaram yandığında bu sefer evrakları teslim ettim 50.000$ nakit gösterdiğim için araç ve tapu gibi belgeleri almaya gerek olmadığını söylediler onları bana geri verdiler ve vize mülakatı için beklemeye başladık 10 dk içinde 6 nolu bankoda numaramız yandı ve Sarışın bayan konsolosluk görevlisiyle mülakata başladık bizi çok sıcak karşıladı kızlarımıza cam arkasından sevimlilikle merhaba dedi yeminlerimizi ettik parmak izlerimiz alındı çocuklar için benim sol elimi kullandılar. Daha sonra nerede yaşayacağımızı, ne iş yapacağımızı, tanıdığımız biri olup olmadığını sordu ve tebrikler vizenizi onayladım 3-5 iş günü içerisinde pasaportlarınız elinize ulaşacaktır dedi bye bye diyerek bize ve ufaklıklara el salladı. Eşimle birbirimize baktık gözlerinde o rahatlamayı gördüm ve çok sevindik.
    Bizce görevli çok pozitif biriydi hiç strese girmeden mülakatı tamamladık.

Dışarı çıkarken bu kadar nasıl kolay oldu ve bitti şaşkındık. Ds260 formunu 1 haziranda gönderdik 1 yıldır bunun stresiyle yaşadık. Bir anda olup bitti vizemiz onaylandı belki yarım saat bile sürmedi zaman kavramı içeride kayboluyor. Biz dışarı çıkarken yeni girecek olanlar vardı bizim yüzümüzde gülücük onlarda bolca endişe vardı.

Otel’e dönüp o rahatlıkla kahvaltımızı yapıp Adana’mıza doğru yola koyulduk…

Eve geldikten sonra 3.iş gününün sabahında statümüz Ready => AP ye
    4.iş gününün sabahında ise AP => ISSUED e döndü ve akşama doğru PTT’den SMS aldık..

Forumda öncelikle Sayın @gucarslan Bey e ve emeği geçen herkese teşekkürler...

• ⭐⭐⭐

@ismailbaril Hayırlı olsun, bizim de bu deneyimi yazmamız dileğiyle.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ismailbaril sizi ve ailenizi kutluyorum, gözünüz aydın.
    abd'deki hayatınızda mutluluk ve sağlık diliyorum.

yolunuz da bahtınız da açık olsun.

• Merhaba arkadaşlar. 2 Haziran tarihinde eşimle gerçekleştirdiğimiz vize görüşmemizi aktarmak istiyorum. 1 Haziran tarihinde yht ile İstanbul'dan sabah 06.05 treni ile 10.30 da Ankara'ya geldik. 2 hafta önce girdiğimiz muayene zarflarımızı unganlardan teslim aldıktan sonra kalacağımız Seven Deep otelin yakınında fotoğraf çektirdik ve otele yerleştik. Anıtkabir ziyareti ve akşam yemeği sonrası sabahı beklemeye başladık. Sabah kahvaltı sonrası tüm eşyalarımızı otele bırakıp, yanımıza sadece dosyalarımızı ve 660 dolar alıp 7-8 dakika yürüme mesafesindeki elçiliğe yürümeye başladık. Tam 08.00 de kapının önündeydik ve gittiğimizde mülakatı 08.00 ve 08.30 olanlar (geneli İranlı yaklaşık 10-15 kişi) sıra oluşturmuştu. Görevli sırayla herkesi içeri almaya başladı ve 08.20 gibi biz de güvenliği geçip büyük bekleme salonuna ulaşmıştık. Girişteki bankodaki görevli Türk arkadaş pasaportlarımızın arkasına sticker yapıştırıp sıra numarımızı verdi ve beklemeye başladık. İlk sıramız yandığında 660 dolar ödeme yaptık. 2. kez aynı numaralı sıramız yandığında ise başka bir gişede evraklarımızı teslim ettik.

-Son diplomam ve fotokopisi
    -Askerlik belgesi
    -Vukuatlı nüfus (ayrıca eşiminki)
    -Sicil kaydı (ayrıca eşiminki
    -Fotoğraf (2 adet)
    -Sağlık raporları (Cd leri geri verdi)
    -Evlilik cüzdanı ve 2 adet fotokopisi
    -Mali belgeler (araba ruhsat fotokopisi de içindeydi ve değeri falan göstermedim-sadece fotokopi)

Daha önceden evlilik yapıp yapmadığımızı sordu. Hayır ama eşimin isim değişikliği oldu dedim. Mahkeme kararı ve fotokopisini istedi. Biz ayrıca mahkeme raporunun çevirisi de olduğunu söyleyip onu da teslim ettik. Bana diplomamı geri teslim etti ve kırışıp, yıpranmasın sizde kalsın dedi. Sorarlarsa gösterirsiniz dedi. Ayrıca mahkeme kağıdının orijinalini de geri istemeyi unutmayın dedi. Mülakatı İngilizce yapabilir misiniz diye sordu ve evet dedik. Sonra yine büyük alana dönüp aynı sıramızın mülakat için yanmasını beklemeye başladık. Bu sırada tv açıktı ve TRT çocuk kanalında "Kuzucuk" adlı muhteşem yapımı izledik. Orda hatta süre o kadar uzadı ve sıkılmaya başladık ki "Kuzucuk" bittikten sonra "Akıllı Tavşan Momo" yu da izledik. Tam yeni bir çizgi film başlayacakken 5 numaralı sarışın Amerika'lı ve Türkçe bilmeyen hanfendinin bankosunda sıra numaramız yandı.

Sırasıyla:

-Önce benim sonra da eşimin parmak izlerini aldı
    -Yemin ettik
    -Diplomamı kaldırıp göstermemi istedi ve gösterdim
    -Nereye gidiyorsunuz, şuraya gidiyoruz
    -Neden, arkadaşımız orda ve ilk aşamada onda kalıp sonra alanımızda işe gireceğiz ki şu anda da iş başvurusu yapıyoruz dedik..

Tebrikler vizeniz onaylandı dedi ve pasaportlarımızın 5 iş günü içinde postalanacağını belirtti. Teşekkür edip evlilik cüzdanı ve mahkeme dökümanlarını alıp sevinçle ayrıldık.

Şu anda yht ile İstanbul'a dönmek üzere garda saatin gelmesini bekliyoruz. Gerçekten de 13 aylık bekleme süresinin sonunda böyle bir sonuca ulaşmak paha biçilemez.

Çekilişi kazanan tüm arkadaşların bu duyguyu yaşayıp vizelerine kavuşmasını inanın çok ama çok istiyorum.

Bu uzun yolda başta adminlerimiz olmak üzere tüm forum kullanıcılarına teşekkürü borç bilirim. Her şey gönlünüzce olsun🙏🙏🙏

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sfklkn34 tebrikler, gözünüz aydın.
    vizeni ve yeni hayatınız hayırlı olsun. abd'deki hayatınızda da bol şans diliyorum.
    umduğunuzdan daha güzel bir hayatınız olsun.
    bol şans..

• ⭐⭐

@sfklkn34 Tebrik ederim, hayırlı uğurlu olsun.

• @sfklkn34 Bi kere de buradan tebrik edeyim. 🙂
    Yolunuz her daim açık, şansınız hep bol olsun.
    Gelin de kutlama yapalım.
    Not: Mülakatını bekleyen 25binde bi masum köylü.... 🙏🏻 😀

• Bu ileti silindi!

• @sfklkn34 tebrikler! abd'deki hayatınızda güzel gecmesi dileğiyle! Kuzucuk ve Akıllı Tavşan Momo'yu izlemenize değmiş gercekten:) Darısı hepimizin basına:)

• @Sevipekcan Can dostlarım yeni hayatınızda herşey gönlünüzce olsun, çok başarı olacağınıza eminim,sizin adınıza çok mutluyum 🤗

• @sfklkn34 Yolunuz ve bahtınız hep açık olsun. Amerika'da ki hayatınızda mutluluklar dilerim.

• @AYSY33 teşekkür ederim cevap için aklıma iki soru takıldı. Doğum belgesi belediyeden mi isteniyor acaba ? Bizde belediyeler vermiyor çünkü. İkincisi ; polis temiz kağıdı neden gerekli ? Ben 6 yaşında dönmüşüm Almanya dan. Son olarak ; doğum sertifikasını Alman büyükelçiliğinden alabilir miyim ? Mail ile istediğim zaman benim doğruluğumu nasıl anlayacak belediye ?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

90

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.0k

| | | |