Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Teksas, (İngilizce: Texas) Amerika Birleşik Devletleri'nde en kalabalık ikinci (Kaliforniya'dan sonra) ve en geniş ikinci eyalet, Kıta ABD'sinin en geniş eyaleti. Coğrafi olarak ülkenin merkezi güneyinde yer alır. Teksas güneyde Meksika'nın Chihuahua, Coahuila, Nuevo León, ve Tamaulipas eyaletleri ile uluslararası sınır; batıda New Mexico, kuzeyde Oklahoma, kuzeydoğuda Arkansas ve doğuda Louisiana eyaletleri ile sınır oluşturur. Teksas 268,820 square miles (696,200 km2) alana ve sürekli artan 26.4 milyon (Haziran 2013) nüfusa sahiptir.

Houston Teksas'ın en büyük ABD'nin dördüncü en büyük şehri, San Antonio ise eyaletin en büyük ikinci ve Birleşik Devletler'in en büyük yedinci şehri. Dallas–Fort Worth ve Greater Houston sırasıyla en büyük dördüncü ve beşinci ABD metropolitan bölgesi. Diğer büyük şehirler El Paso ve eyalet başkenti Austin'dir. Teksas'a eskiden bağımsız bir cumhuriyet olduğunu belirtmesi ve Meksika'dan bağımsızlığın alınma mücadelesini hatırlatması amacıyla yalnız yıldız eyaleti anlamına gelen "Lone Star State" lakabı takılmıştır. "Yalnız Yıldız" bugün Teksas eyalet bayrağında ve Teksas eyalet mühründe bulunur. Eyalet adı olan Teksas (Texas) adının kökeni, Caddo dilinde arkadaşlar anlamına gelen "Tejas" kelimesinde gelir.

alt text

Nüfus ve etnik yapı

Teksas eyaletinin nüfusu 23,5 milyon kişidir. Halkın (%83)'ü beyazdır. Geri kalan (%17) ise siyahidir. Etnik köken olarak ;
    Meksikalı (%25,3), Alman (%10,9), Afrikalı ve yerliler (%10,5), İngilizler (%7,2), ve İskoçlar ile İrlandalılar (%7,2) ve geri kalanlar oluşturur.

Dil

Teksas'ta en çok konuşulan dil İngilizce'dir. İngilizce'den sonra İspanyolca konuşulur ve İspanyolca'yı Fransızca izler. Türkçe, Almanca, Lehçe, Çekçe, Korece, Vietnamca, Ermenice, ve Urduca konuşan küçük gruplar vardır. Ayrıca Amerikan yerlileri kendilerine özgü bazı diller konuşurlar.

Bayrağı :

alt text

Kaynak: Wikipedia

• Texas eyaletinin yaşanabilecek şehirler hakkındaki video ektedir.İncelemeniz ve faydası olması dileği ile...

• Houston sesimiz geliyor m? @semavi merhaba sen hariç @CloudyShadow den ses yok.bilmiyorum haberleşiyormusunuz oralarda ama kötü bir durum yoktur umarım.Bir de geçen sene gizemyavuz92 nickli bir üye arkadaşımız vardı.Oldukça aktifti fakat gittikten sonra ses seda çıkmadı.Onun hakkında bilgin var mı?

• @ikizbabasi Herkes işe - güce daldi gitti herhalde..

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ikizbabasi Biz @CloudyShadow ile görüşüyoruz. Gizem bir ara aktifti ama sanırım Facebook sayfasındaki kavgadan sonra bıraktı. Herkes kendi derdinde. Sıkıntı yok.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ikizbabasi Golge de buralarda, en yakin zamanda birkac seyi yola koyup foruma donecek 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@knnrn ne kavgasi? Bizim grupta mi? Hic haberim yok...

• Benim de kavgadan haberim olmadi sahsen 🙂

Ilk geldigimizde Golgelerde bir kahve muhabbeti yaptik Kenan ve Golgenin ailesi ile... Karsiligina kahveye davet ettik ama uygun zaman uzerinde anlasamadik henuz 🙂

Sonra 3 genel bulusma oldu... Birinde cocuklari emanet edemedik, ki cok istiyordum gelmeyi... Canli muzik vs yapilmisti...

birinde is gorusmem vardi... Hatta suan calistigim is yeri ile ilgiliydi 🙂

digerinde de maalesef kaza yapmistik...

Maalesef benim isim ve bazi ozel durumlarimiz nedeniyle cok yogun calisiyorum. Cumartesilerim hatta bazen pazar sabahlarimin dolu oldugu oluyor... Ben boyle hayal etmemistim Amerika'yi... 🙂

Ben henuz Houston'i kesfedebilmis bile degilim... Ne dopgru durust muzelerine vs gittik ne bir yerine... Dun hayvanat bahcesine gittik... Yavas yavas baslayacagiz artik gezmeye...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@semavi kavgayi ogrendim, Amerika'da yasam ile ilgili farkli bir grupta farkli arkadaslarla bir tartisma yasanmis.
    Ne bizim grupla, ne de gruptaki kisilerle ilgili degil (ondan haberimiz olmamis), ama birileri birilerini kusturmus anladigim kadariyla...

• valla amerika özgür oldugu için .her fikrimizi istedigimiz gibi söylücegimiz için geliyoruz 🙂 houstondada aaa bu böyle düşünüyor bunun siyasi düsüncesi bu dünya görüşü bu diyerek türkler bizi dışlamaz mobbing olmaz inş 😃 .

• @knnrn teşekkürler.Forumda uzun süre haber çıkmayınca endişelenir hale geldik.Burada herkesin elinden geldiğince birbirine yardımcı olmaya çalışması mutlu ediyor insanı.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@yekta Ben kendi adıma "Her şeyin doğrusunu ben bilirim, bu işin tek yolu benim söylediğim yoldur" diyen insanları çevremde barındırmıyorum. Herkes istediğini söylemekte özgür, ben de yürüyüp gitmekte özgürüm. Ayrıca ben ve tanıdığım pek çok kişi, herhangi bir dini cemaatle ilişki halindeki kişilerden uzak durmayı tercih ediyoruz.

• @knnrn amerikada cemaat olayları var mı ne büyüklükte bilmiyorum . uzak durmakta fayda var haklısınız . umarim kafamızın uyacagi insanlar denk gelir 🙂

• @yekta maalesef burada da Türklerin ayrımcılık hastaligi devam ediyor. Bu hastalıklı tiplerden uzak durmakta fayda var...

• Semavi bende houstona gelicem. Esim orada storage isi yapiyor. Nasil houston ? Yasiyabilirmiyiz ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Arkadaslar, su kategoride bir Houston basligi acilabilir sanirim 🙂
    Houstonlilari oraya yonlendirmis oluruz...

https://yesilkartforum.com/forum/category/60/texas

• San Antonio hakkında bilgisi olan var mı? 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@aliarmgn Gezmek icin gitmistik. Houston kadar olmasa da buyuk bir sehir. Sehir merkezi daha Avrupai, tarihi mekanlari var. Gezmek keyifli. Riverwalk cok guzel. Cok sayida askeri tesis oldugu icin sokaklarda surekli askeri uniformali insanlar goruyorsunuz.

• @knnrn Texas içinde söyledi:

@aliarmgn Gezmek icin gitmistik. Houston kadar olmasa da buyuk bir sehir. Sehir merkezi daha Avrupai, tarihi mekanlari var. Gezmek keyifli. Riverwalk cok guzel. Cok sayida askeri tesis oldugu icin sokaklarda surekli askeri uniformali insanlar goruyorsunuz.
    İş başvurusunda bulunacağım yaşam sıtandaryları ne durumdadır saatlik 10$ gelir yeterli midir? Bu soruların cevapları benim için sahan önemli aslında 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@aliarmgn Amerika'nin en buyuk sehirlerinden biri, yasam standartlari acisindan Houston ile benzer diyebiliriz. Genel olarak daha ucuz oldugunu duydum.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

66

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |