Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba, Forumunuz çok faydalı, geçen yıl tamamen forumunuzdaki bilgilerin yardımıyla ABD vatandaşı olan eşime ABD den FBI'dan adli sicil kaydı almıştık. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Bu yıl da benim ABD vizesine ihtiyacım olunca size sormak istedim. ABD Büyükelçiliğinin ve Konsolosluğunun web sitelerini ve forumunuzu inceledikten sonra durumuma uygun olan vize türünün Turizm amaçlı ziyaretçi vizesi olduğunu sanıyorum. Fakat yine de emin olmak için sizin de görüşünüzü almak istedim.
    Eşim ABD vatandaşı ve 22 yıldır evliyiz. 2 yetişkin çocuğumuzla birlikte Türkiye'de yaşıyoruz. Bu süreçte ailece hiç ABD de bulunmadık. İlerde benim de ABD SSN edinmem için ve çocuklarımızın yüksek lisans eğitimleri için ABD de yaşamayı planlıyoruz fakat ben Türkiye'de Kamu çalışanı olduğum için emeklilik hakkımı elde etmeden gitmek istemiyorum. En az 3-4 yılımız var. Öncesinde yazın 2 ay kadar ABD ye gidip hem okul hem yaşanabilecek yerler açısından araştırma yapmak istiyoruz.
    -Bu durumda ABD turizm vizesine başvurmam mı mantıklı?
    -ABD Turist vizesi alabilirsem 5 yıl sonra Turizm vizesiyle eşim ve çocuklarımla birlikte ABD'ye gidip oradan göçmen vizesine başvurmam sorun yaratır mı?
    Yardımlarınız için teşekkür ederim. İyi günler...

• @sipse Bu forumda paylasilan tecrubelere dayanarak, esiniz ABD vatandasi oldugu icin size turist vizesinde olumsuz yanit vereceklerdir. Sizin icin uygun non-immigrant vize turu buyuk ihtimalle K3 vizesi olacaktir. Bu konuda tecrubeli veya uzmanlasmis arkadaslar daha detayli cevap vereceklerdir.

• İlginizden dolayı çok teşekkür ederim. Yukarıdaki sorumu eşim e-posta ile ABD büyükelçiliğine de sordu fakat net bir cevap verilmeden vize sayfalarının linkini gönderdiler. Her şeyi okuduk fakat en uygun vizenin ne olacağına emin olamadık. Eğer ABD vatandaşı Eşim ABD de yaşasaydı veya vize çıktıktan sonra ABD ye gidip orada yaşamaya devam edecek olsaydık sanırım K3 vizesine başvurmam gerekiyordu. Ama şu anda ABD vatandaşı olan çocuklarım ve eşimle birlikte ABD ye gidip Türkiye'ye dönmeyi amaçladığımız için sanki Turizm vizesine başvurmam gerekiyor. Süreç zaten çok uzun. O kadar bekleyip bu vize türü sizin için uygun değil denerek yeni bir vize türüne yönlendirilmek ciddi bir zaman kaybı olacak. Bu konuda tecrubeli veya uzmanlasmis arkadasların yardımlarına gerçekten ihtiyacım var.

• Merhaba, eşim ABD vatandaşı ve ABD'de. Ben ve çocuğum Türkiye'deyiz. Eşimi ziyarete gideceğiz. Çocuk için sorun yok ama benim vizem yok, daha önce hiç gitmedim. Göç etmeyeceğim sadece ziyaret amaçlı gidip en fazla 1-2 ay kalıp döneceğim. Hangi vize türüne başvurmam gerekiyor? Bilgisi olan bilgi verebilir mi? Şimdiden teşekkür ederim.

• @sipse, içinde söyledi: Eşi ABD Vatandaşı Biri İçin En Uygun Vize

İlginizden dolayı çok teşekkür ederim. Yukarıdaki sorumu eşim e-posta ile ABD büyükelçiliğine de sordu fakat net bir cevap verilmeden vize sayfalarının linkini gönderdiler. Her şeyi okuduk fakat en uygun vizenin ne olacağına emin olamadık. Eğer ABD vatandaşı Eşim ABD de yaşasaydı veya vize çıktıktan sonra ABD ye gidip orada yaşamaya devam edecek olsaydık sanırım K3 vizesine başvurmam gerekiyordu. Ama şu anda ABD vatandaşı olan çocuklarım ve eşimle birlikte ABD ye gidip Türkiye'ye dönmeyi amaçladığımız için sanki Turizm vizesine başvurmam gerekiyor. Süreç zaten çok uzun. O kadar bekleyip bu vize türü sizin için uygun değil denerek yeni bir vize türüne yönlendirilmek ciddi bir zaman kaybı olacak. Bu konuda tecrubeli veya uzmanlasmis arkadasların yardımlarına gerçekten ihtiyacım var.

Merhaba, bu konuya çözüm bulabildiniz mi? Benim de eşim ABD vatandaşı ve ABD'de. Ben ile çocuk Türkiye'deyiz. Sadece birkaç aylığına ziyaret etmek istiyoruz eşimi ama hangi vizeye başvuracağımı bilmiyorum. Siz öğrenebildiniz mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sipse, içinde söyledi: Eşi ABD Vatandaşı Biri İçin En Uygun Vize

Merhaba, Forumunuz çok faydalı, geçen yıl tamamen forumunuzdaki bilgilerin yardımıyla ABD vatandaşı olan eşime ABD den FBI'dan adli sicil kaydı almıştık. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Bu yıl da benim ABD vizesine ihtiyacım olunca size sormak istedim. ABD Büyükelçiliğinin ve Konsolosluğunun web sitelerini ve forumunuzu inceledikten sonra durumuma uygun olan vize türünün Turizm amaçlı ziyaretçi vizesi olduğunu sanıyorum. Fakat yine de emin olmak için sizin de görüşünüzü almak istedim.
    Eşim ABD vatandaşı ve 22 yıldır evliyiz. 2 yetişkin çocuğumuzla birlikte Türkiye'de yaşıyoruz. Bu süreçte ailece hiç ABD de bulunmadık. İlerde benim de ABD SSN edinmem için ve çocuklarımızın yüksek lisans eğitimleri için ABD de yaşamayı planlıyoruz fakat ben Türkiye'de Kamu çalışanı olduğum için emeklilik hakkımı elde etmeden gitmek istemiyorum. En az 3-4 yılımız var. Öncesinde yazın 2 ay kadar ABD ye gidip hem okul hem yaşanabilecek yerler açısından araştırma yapmak istiyoruz.
    -Bu durumda ABD turizm vizesine başvurmam mı mantıklı?
    -ABD Turist vizesi alabilirsem 5 yıl sonra Turizm vizesiyle eşim ve çocuklarımla birlikte ABD'ye gidip oradan göçmen vizesine başvurmam sorun yaratır mı?
    Yardımlarınız için teşekkür ederim. İyi günler...

Turist vizesine basvuru yapmaniz gerekiyor. Turist vizesini alabilmek icin Turkiye'ye geri doneceginizi gostermeniz gerekiyor. Bu durum siklikla yanlis anlasiliyor, eger ABD'ye giris amaciniz gocmenlik degilse o durumda turist vizesini kullanmanizda bir sakinca yok 🙂

sayin @MySea 'nin dedigi durumdaki pek cok kisinin Turkiye ile baglari kopmus ve dolayisiyla konsolosu geri doneceklerine ikna edemedikleri icin vize alamiyorlar.

Eger konsolosu su an ABD'ye yerlesmeyi dusunmediginize ve ABD'yi sadece ziyaret edip, geri donup halihazirda calistiginiz kurumda calismaya devam edeceginize ikna edebilirseniz turist vizesi alabilirsiniz.

Zaten anlattiginiz kadariyla geri donus yapmaniz sart, o nedenle bu durumu vurgulamaniz lazim.

Genelde gocmenlik surecini baslatan kisi ABD'ye tasinmayi planladigi icin bu durum basvurunuza olumsuz yansiyabilir; ama asil seyahat amaci ABD'ye giris yapip sonra cikmak ise yine de turist vizesi alabilirsiniz. Ben de gocmenlik islemlerim devam ederken hem J hem de B vizelerini almistim, neticede geri donup universiteden mezun olmam gerekiyordu, bu mezuniyet durumu konsolosu "Turkiye'ye geri donecegime" ikna etmeye yetmisti. Yani ABD'de gocmenlik amaci gutsem de o giris gocmenlikle ilgili olmadigi icin vizeleri rahat almistim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

İlginizden dolayı çok teşekkür ederim. Yukarıdaki sorumu eşim e-posta ile ABD büyükelçiliğine de sordu fakat net bir cevap verilmeden vize sayfalarının linkini gönderdiler. Her şeyi okuduk fakat en uygun vizenin ne olacağına emin olamadık. Eğer ABD vatandaşı Eşim ABD de yaşasaydı veya vize çıktıktan sonra ABD ye gidip orada yaşamaya devam edecek olsaydık sanırım K3 vizesine başvurmam gerekiyordu. Ama şu anda ABD vatandaşı olan çocuklarım ve eşimle birlikte ABD ye gidip Türkiye'ye dönmeyi amaçladığımız için sanki Turizm vizesine başvurmam gerekiyor. Süreç zaten çok uzun. O kadar bekleyip bu vize türü sizin için uygun değil denerek yeni bir vize türüne yönlendirilmek ciddi bir zaman kaybı olacak. Bu konuda tecrubeli veya uzmanlasmis arkadasların yardımlarına gerçekten ihtiyacım var.

Evet, Turist vizesi sizin durumunuza en uygun olani.

Cocuklariniz da ABD vatandasligini aldi mi?

Turist vizesini aldiktan sonra gocmenlik islemlerini baslatabilirsiniz, ABD'ye yaptiginiz seyahat gocmenlik amacini tasimadigi surece turist vizesini ABD'ye giris icin kullanabilirsiniz. Tabii burada kapidaki CBP gorevlileri de sizi zorlayabilir, hem kendilerini hem de konsolosu geri doneceginize ikna etmek icin calistiginiz yerden bir yazi alabilirsiniz ( bu kisi ABD'ye seyahat edip dondukten sonra calismaya devam edecek vs.). Bu yaziyla kendilerini ikna etmeniz kolaylasir diye dusunuyorum.

Basvurunuzda bol sanslar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@projeon, içinde söyledi: Eşi ABD Vatandaşı Biri İçin En Uygun Vize

Merhaba, eşim ABD vatandaşı ve ABD'de. Ben ve çocuğum Türkiye'deyiz. Eşimi ziyarete gideceğiz. Çocuk için sorun yok ama benim vizem yok, daha önce hiç gitmedim. Göç etmeyeceğim sadece ziyaret amaçlı gidip en fazla 1-2 ay kalıp döneceğim. Hangi vize türüne başvurmam gerekiyor? Bilgisi olan bilgi verebilir mi? Şimdiden teşekkür ederim.

Turist vizesine basvuru yapmaniz lazim, ayrintili bilgi icin su basligi inceleyebilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/95/b1-b2-ziyaretçi-vizeleri-i̇ş-turi̇zm-tibbi̇-tedavi̇/

Ayrica lutfen yukaridaki cevaplari da inceleyin, bu vizeyi ne amacla verdiklerini iyi anlamaniz lazim 👍 basvurunuzda bol sanslar.

• @crazycells bilgiler için teşekkür ederim.

• @crazycells Sizden merakla cevap bekliyordum çok sevindim. Araştırmalarım sonucu ben de turist vizesine başvurmam gerektiğine kanaat getirmiştim. Fakat görüştüğüm bir avukat ve danışmanlık firması başka vizeye uygun olanlara turist vizesi verilmediğini ve bana da verilme ihtimalinin çok düşük olduğunu söyledikleri için henüz bir vize başvurusu yapmamıştım. Çocuklarımız Türkiye'de doğdular fakat eşimden dolayı onlar da ABD vatandaşı ve 18 yaş üstüler. Avrupa'da üniversite okuyorlar. Düzenimizi Türkiye ve Avrupa'da kurduğumuz için Amerika hiç gündemimizde olmadı. Şimdi hep birlikte gidip gezip gelelim dedik ama 23 yıllık eşimle ve ailemle seyahat etmem neredeyse mümkün görünmüyor. Kaç haftadır vize türünü netleştiremedik. Sizin yorumunuzdan sonra gönül rahatlığıyla turist vizesine başvurup sonucu bekleyeceğim. Çok teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells Sizden merakla cevap bekliyordum çok sevindim. Araştırmalarım sonucu ben de turist vizesine başvurmam gerektiğine kanaat getirmiştim. Fakat görüştüğüm bir avukat ve danışmanlık firması başka vizeye uygun olanlara turist vizesi verilmediğini ve bana da verilme ihtimalinin çok düşük olduğunu söyledikleri için henüz bir vize başvurusu yapmamıştım. Çocuklarımız Türkiye'de doğdular fakat eşimden dolayı onlar da ABD vatandaşı ve 18 yaş üstüler. Avrupa'da üniversite okuyorlar. Düzenimizi Türkiye ve Avrupa'da kurduğumuz için Amerika hiç gündemimizde olmadı. Şimdi hep birlikte gidip gezip gelelim dedik ama 23 yıllık eşimle ve ailemle seyahat etmem neredeyse mümkün görünmüyor. Kaç haftadır vize türünü netleştiremedik. Sizin yorumunuzdan sonra gönül rahatlığıyla turist vizesine başvurup sonucu bekleyeceğim. Çok teşekkür ederim.

Evet, turist vizesi durumunuza en uygun olani. Konsolosu bu vizeyle ABD'de kalmayacaginiz ve Turkiye'ye geri doneceginize ikna ederseniz vizeyi alirsiniz 👍 bol sanslar.

• @crazycells, Ağustos 2022 de Turist vizesine başvurdum. Randevu alırken tesadüfen ABD Ankara Büyükelçiliğinin de Göçmen olmayan vize görüşmelerine açıldığını farkettim. Sistem 2022 Kasım ayına randevu verdi. Bir hafta sonra randevumu Eylül ayına çektim. Hazırladığım destekleyici belgelerden oluşan bir dosya ile görüşmeye gittim. Neden vize istediğim soruldu. Nedenini forumda yazdığım şekilde samimiyetle açıkladım. Eşimin ve çocuklarımın ABD pasaportu fotokopileri dışında götürdüğüm hiç bir evraka bakılmadı. Vizeniz onaylandı dendi ve 10 yıllık vizemin olduğu pasaportum da bu gün elime geçti.
    DS160 formunu doldurma, randevu alma ve ücret yatırmayı tamamen forumdaki açıklamalarınız doğrultusunda başka yardım almadan tamamladım.
    Yardımınız ve doğru yönlendirmeniz için tekrar çok teşekkür ederim.

• @projeon, Turist vizesine başvurdum. Hazırladığım destekleyici belgelerden oluşan bir dosya ile görüşmeye gittim. Neden vize istediğim soruldu. Nedenini forumda yazdığım şekilde samimiyetle açıkladım. Emekli olana kadar TR de yaşayacağımızı vurguladım. Eşimin ve çocuklarımın ABD pasaportu fotokopileri dışında götürdüğüm hiç bir evraka bakılmadı ve vizem onaylandı . Size de bol şanslar diliyorum.

• Merhaba, eşim çifte vatandaş ve yaklaşık 10 yıl önce dönüş yaptı biz de 2 yıldır evliyiz, oğlumuzu da Türkiyede vaandaş yaptık ve pasaportunu aldık. Benim için de CR1 sürecini başlatacağız tabi bunu yapabilmek için eşimin Abd de kaybettiği vatandaşlık sertfikası için de 1 ay önce N565 formu doldurduk onun gelmesini bekliyoruz. Şimdi sorularım için yardımcı olabilirseniz sevinirim :). Vatandaşlıl sertifikası aldıltan sonra Abd ye ben hangi vize ile gitmem gerek süreci orda başlatabilmem için? Ya da orda mı başlatmak daha az zahmetli olur Türkiyede mi? Teşekkürler

• Merhabalar, ben ABD doğumlu bir ABD vatandaşıyım fakat doğduktan sonra Türkiye'ye ailemin kesin dönüş yapması nedeniyle ABDde bir ikametgahım ya da herhangi bir kaydım bulunmuyor. Ailem de ABD vatandaşı aynı şekilde onların da bulunmuyor. Hepimiz çift vatandaşız. Yakın zamanlarda nişanlandım ve nişanlım ile ABDye taşınmak istiyoruz. Bunu mümkün olan en kısa sürede yapmak istiyoruz fakat hani vizeye başvurmamız gerektiğinden emin olamadık.

Seçenek 1: Amerika'da evlenmek bizim için olumlu o yüzden K1 vizesi diye düşünmüştük fakat benim ABDde bir adresimin ya da mevcut işimin olmaması süreci olumsuz etkiler diye düşündük.
    Seçenek 2: Şu anda ABDye turist vizesi almak çok zor olduğundan bahsediliyor bu sebeple bunu çok değerlendirmeye almamıştık. Burda benim ABD vatandaşı olmam ve nişanlı olmamız turist vizesi almasına etki eder mi? Turist vizesi alınca evlenip orda yaşayıp green carda başvursak daha mı hızlı olur?
    Seçenek 3: Ya da son seçeneğimiz K3 vizesine başvurmak ve Türkiyede evlenmek olacak.
    Bize bu konuda yardımcı olabilirseniz çok seviniriz çok teşekkürler, mümkün olan en kısa yolu tercih etmek istiyoruz..

• ⭐⭐⭐

@gkorkmaz suan en kısa yöntem için bile 1 yıl beklemeniz gerekir. Turist vizesini alması ise 6-7 ay desen en hızlı yöntem 1 yıl oluyor. Size önereceğim en hızlı yöntem turist vizesi alıp orda evlenmeniz ama bu 1 yılı buluyor. Ülkeye giriş yapıp 3 ay bekledikten sonra evlenip aos işlemlerini başlatmak vs derken bu süreçte 1.5-2 yılı bulucaktır

• @waterman Çok teşekkürler, dediğiniz gibi baya uzatmış oluyoruz. En mantıklı olanının Türkiyede evlenmek ve green card başvurusu yapmak olduğuna karar verdik. Biraz süreçlerin hızlandırıldığından bahsediyorlar bakalım umarız çok uzun sürmek süreç..

• @gkorkmaz merhaba trde evlenip grencarda basvuru sürecinin amerikada evlenip basvurma süresinden daha hızlı sınuçlandığını duydum..bu doğru mu siz basvurdunuz mu? Amerikada su an yoğunluktan dolayı geckmeler oluyormuş ama trde hızlı diyorlar

• Henüz başvurmadık bir kaç ay içine süreci başlatacağız. Biz de araştırmamızı yaptık en iyi seçenek burada evlenmek gibi gözüküyor. Bir de yotubedaki bir avukattan genel anlamda konsoloslukların süreçleri hızlandırdığını dduyduk. CR1 vizesine başvuru yapacağız. Green card yani. Araştırmalarımıza göre 8-12 ay arasında sonuç alacağımızı umut ediyoruz.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

Çevrimiçi Kullanıcılar

48

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |