Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Aldiklari paranin ne kadarini bolusuyorlardir acaba konsoloslukla

• ABD Gitmeden ters bişey diyemiyor insan :)))) unganlar kalp :)))

• Herkese merhaba,

2 Ağustos’taki konsolosluk görüşmem olumlu sonuçlandı =)) Ve ben de bu zamana kadar başımdan geçenleri paylaşmak istedim, çünkü cidden her tecrübenin farklı bir katkısı oluyor bu yolda. Birazdan okuyacağınız yazı bir parça uzun olacak ama umarım keyifle ve faydalanarak okursunuz 🙂

Ülke gündeminin ve iş ortamının yarattığı bunalımla mücadele ettiğim bir zamanda, hiç bir bilgim olmamasına rağmen bir arkadaşımın önerisiyle 2016’da green card çekilişine kaydımı yaptım. Açıkçası aklımda çıkacağına dair en ufak bir inanç yoktu ama “ya olursa” fikri hiç denememekten daha cazip gelmişti.

Sonra inanılmaz yoğun ve hızlı bir dönem başladı hayatımda. En özet haliyle; 5 sene boyunca emek verdiğim kariyerimi sonlandırıp bambaşka bir alana zıplamaya karar verdim ve bu da doğal olarak hiç kolay olmadı. Bütün bunların yanı sıra, stress kaynaklı bütün hastalıkları yaşadım, 2017’de her ay en az 1 kere hastanelik oldum diyebilirim. Ve böyle kendimce mazeretlerim nedeniyle green card olayımı tamamen unuttum :o Aklımdan çıkmış işte 😕

Gel zaman git zaman bu yoğun dönem sonucunda ben bir üniversitede istediğim doktora programına kabul aldım, dersler inanılmaz hızlı ve yoğun bir şekilde başladı, onlara adapte olmaya çalıştığım bir dönemde okulda asistan olarak çalışmam teklif edildi 🙂 Akademisyen olmak istediğim için çok mutlu oldum bu teklif karşısında ama bir yoğunluk daha eklendi tabii 🙂 Ve evet, aklıma green cardın g’si bile gelmedi 🙂

2018 Mayıs ayında, okuldaki diğer asistan arkadaşlarımla bu ülkede akademisyen olmanın gitgide ne kadar zorlaştığı üzerine yaptığımız muhabbet sırasında goygoyuna “yurtdışına çıksak nasıl olur?” konusu gündeme geldi. Hani, arkadaşlarımı da ezmek istemiyorum ama kıraathane geyiği kıvamında sohbetimiz devam ederken, birden “ya ben galiba green carda başvurmuştum??” düşüncesi aklıma geldi. Hemen odama geçip kontrol ettiğimde beklediğimin aksine, “You are randomly selected” yazısıyla karşılaştım :s İşin daha da vahim/enteresan/ironik kısmı, bu bilginin Mayıs 2017’de verildiği :s

Hemen büyük panikle araştırmaya başladım. Lotonun çıkmasının ne kadar büyük bir şans olduğunu anladıkça gamlı baykuş halim çoğalmadı değil 🙂 30 Eylül 2018’e kadar hakkımın geçerli olduğunu öğrendiğim zaman bir an önce işlemlere başlamam gerektiğini anladım. Hemen DV260 formunu doldurdum ki bu formu doldururken asla yanlış bilgi vermemeye dikkat ettim. E- devletten SGK kayıtlarıma bakıp bütün iş girişlerimi günü gününe doldurdum mesela. Hemen dediğime de bakmayın, formu tam anlamıyla doldurmam 1 tam iş günümü aldı 🙂

Sonra, oldukça kafamın karışık olduğu bir bekleme süreci başladı. Acaba case numaramın (2018EU14XXX) sırası geçmiş miydi? Sırası geçtiyse bu görüşmeye çağırılmayacağım anlamına mı geliyordu? Bu soruların yanıtlarını tam istediğim netlikte bulamadım 😕 Her gün, her saat başında https://ceac.state.gov/IV/Login.aspx sitesine girip kontrol ettim, bu sefer geç kalmak istemiyordum. Yaklaşık 1.5 ay kadar sonra e-mail geldi ve 2 Ağustos’ta görüşmeye çağırıldığımın bilgisini aldım 🙂 Allahım ne mutluluk, ne heyecan 🙂 Görüşmeye yaklaşık 1,5 ay vardı, to-do listemi yapmaya hemen başladım. Bu arada youtubedaki greencard tecrübelerini paylaşanların vloglarını keşfettim. Spesifik bir isim vermiyorum, girdiğiniz zaman zaten göreceksiniz ama çok vlog var bu konuyla alakalı.

Sağlık testinin nasıl olduğuna gelince... Önce http://www.doctorun.com/tr sitesinden randevu almanız gerekiyor. Randevuyu alırken hatırlatmakta fayda var: Vizeniz, sağlık raporunuzu aldığınız günden itibaren 6 ay süreyle geçerli oluyor. Yani, benim gibi konsolosluk randevunuza iki hafta varken gitmenize gerek yok 🙂 Tam ne kadar ödeme yaptım hatırlamıyorum açıkçası ama TL ile de ödeme yapabilirsiniz.

Mülakat sırasında yaşadıklarımla ilgili paylaşmak istediğim detaylar şöyle:
    • Konsolosluğa randevu saatinizden 2 saat önce gitmenize gerek yok. Kapıdaki görevliler, randevu saatine göre sıraya sokuyorlar zaten. 2 saat önce de gitseniz sizden yarım saat sonra gelmiş ama randevu saati sizden daha önce olan kişiyi daha önce alıyorlar.
    • Konsolosluğa çok yakın hızlıca kahvaltı edebileceğiniz bir mekan var. Vaktiniz varsa, orada çay içmenizi öneririm. İçeride sadece su var çünkü 😉
    • Benim kafam karışmıştı acaba resmi evrakları İngilizce'ye çevirmemiz gerekiyor mu diye. Hayır, ya İngilizce ya da işlem yapılan ülkenin resmi dilinde olan evraklar kabul ediliyor. Siz gene fazla fazla evrak hazırlayın, ama;
    o En son mezun olduğunuz okulun diplomasını istiyorlar. Ben fazla belge göz çıkarmaz diyerek üniversite diplomamı da yanımda getirmiştim ama bakmadılar.
    o SGK dökümüm ve son çalıştığım kurum olan üniversiteden aldığım imza sirkülerli resmi yazıya da bakmadılar. Belgelerimi teslim ettiğim sırada an itibariyle nerede çalıştığımı sordular sadece. Hatta şöyle komik de bir durum oldu. Şu an çalışıp çalışmadığımı sorduklarında “Evet çalışıyorum ama SGK’da kaydım yok” dediğimde “önemli değil” dedi görevli. Araştırma asistanı olarak çalıştığımı söylediğimde de “Yüksek Lisans için değil mi?” diye sordu ve ben de “Hayır, doktora için” dedim. Herhalde, teyit mi etmek istedi bu şekilde, bilemiyorum. Zaten hemen yüksek lisans diplomamı istedi akabinde ve orijinalini aldı.
    o Bütün banka hesaplarımın ve bireysel emeklilik hesabımın dökümünü yanımda götürdüm. Sadece iki tanesine üstünkörü bakıp “Yeterli bu kadar” dedi ama işin ironik tarafı üçüncü banka dökümümde esas dolar hesabım ve 10 bin dolar vardı 🙂 Zor denkleştirdiğim bu paranın boşa gitmesini istemedim ve görevli memura “Bunu da işleme alın lütfen, esas dikkat edilmesini istediğim buydu” diyerek banka dökümünü uzattım.
    • Gelelim mülakat sırasında yaşadıklarıma. Mülakatın kısa süreceğini tahmin ediyordum okuduğum ve izlediğim tecrübe etmiş kişilerin verdikleri bilgiye dayanarak ama bu kadar kısa sürmesi bana da sürpriz oldu 🙂 Önce parmak izimi aldılar. Sonra doğru söyleyeceğime dair yemin ettirdiler. Bunun ardından görevli memur önce hangi üniversiteden mezun olduğumu, hangi bölüm ve hangi yıl mezun olduğumu, daha sonra da yüksek lisansı hangi okulda yaptığımı ve hangi sene mezun olduğumu sordu. Aldığı cevapları bilgisayara girmesini bitirdikten sonra kafasını kaldırıp “Tebrikler, vizeniz onaylandı, pasaportunuza basılmış bir şekilde gönderilmesini talep ettiğiniz PTT şubesine postalanacak” denildi. Bu kadar 🙂 Hepsi toplasan toplasan iki dakikayı geçmedi yani 🙂 Oysa ben kendimi ne sorulara hazırlamıştım 😉

Bu kadar uzun uzun yazmamın sebebi, greencard için karamsarlığa düşen varsa içlerini rahat ettirmek=) Benim örneğimde de görebileceğiniz gibi ucundan kıyısından fark edilse bile şans size gülebiliyor. Esas bundan sonrasının çok zorlu geçeceğini biliyorum ama işlerin böyle olumlu ilerlemesi bana manevi destek oluyor diyebilirim. Her isteyene bu zorlu süreçte olumlu haber gelir inşallah 🙂

• Bu ileti silindi!

• @mulus merhaba tebrik ederim. uzun soluklu bir süreç sonunda vizenizi almışsınız. bundan sonraki hayatınızda mutlukluk ve başarı sizinle olsun.

• @mulus Hayırlı olsun.

• Merhaba,

1. Adli sicil kaydını edevlet'den alırken 3 seçenek var. Yabancı ülke tercümeli seçince ingilizce çıkıyor. İngilizce götürmek yeterli mi yoksa türkçesini de götürmek gerekir mi?
    2. Selective Service adlı askerlik ile alakalı belgeyi götürmeye gerek var mı yoksa bu belge amerikaya giris yaptiktan sonra mi hazirlaniyor? (25 yaşındayım)

• Adli Sicil Arşiv Kayıtlı ve İngilizce olsun (vereceğiniz kurum tipini seçip ve hangi makama vereceğinizi yazıyorsunuz sanırım).
    • Herhangi bir belge götürmüyorsunuz. (25 yaşını dolduracaksanız başvurunuza gerek de kalmaz). Konuyu şuradan izleyebilirsiniz..

• @caglaror teşekkür ederim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@muhammed-kulak DV2018 Mülakat Deneyimleri içinde söyledi:

Merhaba,

1. Adli sicil kaydını edevlet'den alırken 3 seçenek var. Yabancı ülke tercümeli seçince ingilizce çıkıyor. İngilizce götürmek yeterli mi yoksa türkçesini de götürmek gerekir mi?
    2. Selective Service adlı askerlik ile alakalı belgeyi götürmeye gerek var mı yoksa bu belge amerikaya giris yaptiktan sonra mi hazirlaniyor? (25 yaşındayım)

Eger 25 yasini doldurmadiysaniz konsolosluk yine bu belgeyi imzalatacaktir diye tahmin ediyorum, ama DS1810 belgesi konsoloslukta da vardir...

• @crazycells teşekkürler.

• Yasaklı

@mulus tebrikler ve hayırlı olsun darısı başımıza inşaAllah en az sizinki kadar kolay bir şekilde 🙂

• @emre çok teşekkürler 🙂

• @paw-of-eagle Çok teşekkürler 🙂

• @sinem-akçam inşallah, herkese kolaylıklar diliyorum 🙂

• herkese merhaba arkadaşlar. kuzenim ve yakın bi arkadaşım için soruyorum. bu 25 binlerde bitme olayı kesin doğru mu gerçekten? bu zamana kadar current olmayan dosya numarası kaldığını duymadığımdan oldukça şaşkınım. bunun kesin bilgisine nereden ulaştınız acaba??

• @Funda-Esra-Akbıyık-Yamaner

2018 ile beraber 8. Current olmama durumu yasandi. Yani olaylar sizin duydugunuz gibi degil.

• Herkese selamlar,
    Yaklasik 1,5 senelik beklesiyin ardindan onumuzdeki ay gorusmeye gideceklerdenim. Malum ortam çok gergin ve gerilmeyede devam ediyor. Trump reis in ulkemize yonelik "we will see what happen" cumlesi yetmezmis gibi birde bu sabah erken saatlerde bir aractan ankara amerikan buyukelciligine ates acilmis 😞

Butun bu gelisen haber akisi ve olaylar zaten bu kadar stres dolu olan beni benden almaya basladi. Tecrubeli arkadaslardan gecmis olumsuzluklari goz onumde bulundurarak yorum yapmalarini rica ediyorum. Bu gelismelerin bizim gorusmeleri olumsus etkileme durumu var midir? Gecmiste elciligin guvenlik gerekcesiyle gecici kapanma vs durumlari oluyordu. Bu yada benzeri bir durum yasanma ihtimali var midir?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@funda-esra-akbıyık-yamaner DV2018 Mülakat Deneyimleri içinde söyledi:

herkese merhaba arkadaşlar. kuzenim ve yakın bi arkadaşım için soruyorum. bu 25 binlerde bitme olayı kesin doğru mu gerçekten? bu zamana kadar current olmayan dosya numarası kaldığını duymadığımdan oldukça şaşkınım. bunun kesin bilgisine nereden ulaştınız acaba??

DV2014 ve DV2015'te de butun numaralar aktif olmadi:
    https://yesilkartforum.com/bulten/

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@onur1601 DV2018 Mülakat Deneyimleri içinde söyledi:

Herkese selamlar,
    Yaklasik 1,5 senelik beklesiyin ardindan onumuzdeki ay gorusmeye gideceklerdenim. Malum ortam çok gergin ve gerilmeyede devam ediyor. Trump reis in ulkemize yonelik "we will see what happen" cumlesi yetmezmis gibi birde bu sabah erken saatlerde bir aractan ankara amerikan buyukelciligine ates acilmis 😞

Butun bu gelisen haber akisi ve olaylar zaten bu kadar stres dolu olan beni benden almaya basladi. Tecrubeli arkadaslardan gecmis olumsuzluklari goz onumde bulundurarak yorum yapmalarini rica ediyorum. Bu gelismelerin bizim gorusmeleri olumsus etkileme durumu var midir? Gecmiste elciligin guvenlik gerekcesiyle gecici kapanma vs durumlari oluyordu. Bu yada benzeri bir durum yasanma ihtimali var midir?

Elcilik ya da konsolosluk calisanlari hayatlari tehlikedeyse calisamazlar. O nedenle guvenli ortam saglanana kadar vize gorusmelerinin gecikmesi, aksamasi ya da tamamen durmasi olasi.

Fakat bu olaylarin vize gorusmelerindeki karara etki edecegini zannetmiyorum.

Benzer Başlıklar

• 1137
  • 3
  • 654
  • 516
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

145

40.9k
Kullanıcı

4.4k
Konu

425.7k

| | | |