Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@TUNCAHM forumda şu şekilde yazar. geçmişte ameliyat oldunuz mu? Kullandığınız ilaçlar varmı? liste dışında kalan sizin bildiğiniz ağrı yada hastalık var mı? ondan dolayı bildiğiniz böbrek taşını söylemek zorundasınız. Sizler haberiniz olmadan taş düşüremezsin.

• @ayvalik10 Anlıyorum hocam. çok tesekkurler yorumlarınız için.
    Ben eğer bulabilirsem mevcut rahatsızlıklar içinde gecerli olacak bir sağlık sigortası yaptırmaya çalışacağım.
    çok selamlar

• ⭐⭐⭐⭐⭐

forum ailemizden @OrlandoGücü yakını olan 3 yaşındaki kız çocuğu vefat etti bir günlükte olsa destek olması için resmimizi bu şekilde yapabilir miyiz.

20211228-sanliurfada-vefat-eden-vatandaslarimiz-983644-7e9938c91c032dc59a8a.jpg

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@TUNCAHM, içinde söyledi: Healthcare, Obamacare, Sağlık Sigortası

Arkadaşlar,

Sağlık sigortaları ile ilgili olarak iki sorum olacak, tecrübeli arkadaşlarımızdan destek rica ediyorum.

1. Yaklaşık 2 haftadır bu forum üzerinden çok fazla bilgi edindik, herkese teşekkürler tekrar. Aynı zamanda yurt dışı sigorta şirketleri ile de iletişim halindeyim, bazı bilgileri, örnek poliçeleri edindim, kafamda aşağıda yukarı bir fiyat var. Peki seyahat sigortası ile gitsek ve hastaneye gitmemiz gerektiği zaman sağlık sigortası yaptırsak, sigortayı yaptırır yaptırmaz kullanabiliyor muyuz? Yani Türkiyedeki sigorta poliçeleri gibi ameliyat olmak için 3 ay bekleme süresi var mı?

2. Geçmiş rahatsızlıkları kapsayan sigorta poliçesi yaptırmış olan var mı? Geçmişe yönelik rahatsızlıkları kapsayan sigorta şirketi önerisi olan var mı?

Devletin resmi sitesinden kısa ve öz yanıt: A health problem, like asthma, diabetes, or cancer, you had before the date that new health coverage starts. Insurance companies can't refuse to cover treatment for your pre-existing condition or charge you more.

Yatın kalkın Obama'ya dua edin. Ondan önce @ayvalik10 dediği gibiydi. Ama artık önceki hastalıkları reddetme, kapsam dışı bırakma veya yüksek prim alma gibi bir şey söz konusu değil. Ha sonuç olarak ne oldu, herkesin primleri yükseldi ama olsun.
    Sigorta yapıldıktan sonra da herhangi bir bekleme süresi yok.

DÜZELTME: Sayın @TUNCAHM sanırım siz geçici vizeyle ABD'de bulunacaksınız. Bu nedenle Obamacare kuralları sizin için geçerli olmayabilir.

• @knnrn Merhaba, öncelikle başı sağolsun arkadasımızın. üzücü bir haber.

Belirttiğiniz gibi biz kısa süreli , 1 yıllık F1 vizesi ile gideceğiz.
    Bu yüzden Obama bize yaramıyor. Mevcut rahatsızlıkları kapsayan ve yüksek poliçe tutarlı bir sigortaya mecburuz gibi.

• ⭐⭐

@knnrn, içinde söyledi: Healthcare, Obamacare, Sağlık Sigortası

@TUNCAHM, içinde söyledi: Healthcare, Obamacare, Sağlık Sigortası

Arkadaşlar,

Sağlık sigortaları ile ilgili olarak iki sorum olacak, tecrübeli arkadaşlarımızdan destek rica ediyorum.

1. Yaklaşık 2 haftadır bu forum üzerinden çok fazla bilgi edindik, herkese teşekkürler tekrar. Aynı zamanda yurt dışı sigorta şirketleri ile de iletişim halindeyim, bazı bilgileri, örnek poliçeleri edindim, kafamda aşağıda yukarı bir fiyat var. Peki seyahat sigortası ile gitsek ve hastaneye gitmemiz gerektiği zaman sağlık sigortası yaptırsak, sigortayı yaptırır yaptırmaz kullanabiliyor muyuz? Yani Türkiyedeki sigorta poliçeleri gibi ameliyat olmak için 3 ay bekleme süresi var mı?

2. Geçmiş rahatsızlıkları kapsayan sigorta poliçesi yaptırmış olan var mı? Geçmişe yönelik rahatsızlıkları kapsayan sigorta şirketi önerisi olan var mı?

Devletin resmi sitesinden kısa ve öz yanıt: A health problem, like asthma, diabetes, or cancer, you had before the date that new health coverage starts. Insurance companies can't refuse to cover treatment for your pre-existing condition or charge you more.

Yatın kalkın Obama'ya dua edin. Ondan önce @ayvalik10 dediği gibiydi. Ama artık önceki hastalıkları reddetme, kapsam dışı bırakma veya yüksek prim alma gibi bir şey söz konusu değil. Ha sonuç olarak ne oldu, herkesin primleri yükseldi ama olsun.
    Sigorta yapıldıktan sonra da herhangi bir bekleme süresi yok.

DÜZELTME: Sayın @TUNCAHM sanırım siz geçici vizeyle ABD'de bulunacaksınız. Bu nedenle Obamacare kuralları sizin için geçerli olmayabilir.

Öyleyse Türkiye'de "Ameliyat olmalı" denilip teşhis konmuş bir rahatsızlık için (boyun fıtığı), Amerika'ya gittimiz zaman sigorta yaptırıp, ameliyatı olabiliyoruz diye anlıyorum, yanılıyor muyum?

Peki ilk gittiğimizde hiçbir gelirimiz olmadığı için "Obamacare"den faydalanarak bunu yaptırabilir miyiz yoksa illa bunu da kapsama alacak bir sağlık sigortası mı araştırmalıyız?

Ayrıca sevgili @knnrn Amerika'da sağlık sektörünün içinde olan biri olarak size sorum, böyle bir ameliyat için Amerika'daki hastaneleri mi önerirsiniz yoksa Türkiye mi daha iyidir?

Bu ameliyat sonrasında 1-2 ay kadar bir istirahat süresi oluyor. Bunu da hesaba katarak orada mı ameliyat olmak daha mantıklı yoksa burada mı diye düşünüyorum.
    İlk girişi yaptıktan sonra yaklaşık 1 ay kadar ssn bekleme, ev bulma gibi süreçler olacak zaten çalışma durumu olmayacak. Ameliyatı orada olmak zamanlama açısından daha mantıklı geliyor bana ama gurbet ellerde ameliyat olduktan sonraki süreç nasıl olur onu da bilemiyorum. Yani Türkiye'de birkaç gün hastanede yatırdıktan sonra evde istirahat veriyorlar ama Amerika'da bu uygulama nasıl olur bilemiyorum.

Not: Ameliyat olacak kişi ben değilim, eşim.

• Merhaba arkadaşlar, bir konuda destek ve yonlendirmenize ihtiyacım var. Eşimle NYC ye giriş yaptık, daha airbnb üzerinden tuttuğumuz bir evdeyiz en azından yil sonuna kadar. Sağlık sigortası yaptırmalı miyiz, önerileriniz ne olur?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@diclemre, içinde söyledi: Healthcare, Obamacare, Sağlık Sigortası

Merhaba arkadaşlar, bir konuda destek ve yonlendirmenize ihtiyacım var. Eşimle NYC ye giriş yaptık, daha airbnb üzerinden tuttuğumuz bir evdeyiz en azından yil sonuna kadar. Sağlık sigortası yaptırmalı miyiz, önerileriniz ne olur?

Genç ve sağlıklı iseniz işe girip o şekilde sigorta sahibi olana kadar beklemeniz de bence mantıklı olabilir.

Eğer Healthcare.gov üzerinden yaptırmak istiyorsanız ABD'ye geldikten sonraki 60 gün içinde başvuru yapmalısınız.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@EzgiLera Ben ABD'ye taşınmadan 2 hafta kadar önce Türkiye'de çalıştığım hastanede boyun fıtığı ameliyatı olmuştum. İki türlü de olabilir.
    ABD'ye gelir gelmez hemen ameliyat olmak mümkün olmayabilir. Sigorta kapsamadığı için değil ama burada bir süre kortizon ve başka tedaviler uygulamak isterler, daha sonra fizik tedavi vs deneyelim derler. Türkiye'deki kadar kolay "ameliyat edilmeli" demiyorlar. Size kalmış.
    Sigortaların şu hastalığı kapsaması, bunu kapsamaması gibi durumlar pek olmuyor. Genelde poliçelerde cepten çıkacak ödeme miktarları ve yüzdeleri gibi şeyler değişiyor. Marketplace (Obamacare) üzerinden alacağınız poliçeler için de durum aynı. Hiç geliriniz yoksa Obamacare size bazı eyaletler dışında ücretsiz veya düşük ücretli sigorta sağlamayabilir. Gideceğiniz eyaleti seçerken bunu da hesaba katın.
    İş yerinden istirahat konusunda FMLA denen bir yasa var. İşveren size izin vermek zorunda ama ücret vermek zorunda değil. İşinizi kaybetmeden ücretsiz izne çıkarıyor. Ücretli izin olabilmesi için ayrıca sigorta paketleri var (short term disability ve long term disability gibi)

• ⭐⭐

@EzgiLera Ben ABD'ye taşınmadan 2 hafta kadar önce Türkiye'de çalıştığım hastanede boyun fıtığı ameliyatı olmuştum. İki türlü de olabilir.
    ABD'ye gelir gelmez hemen ameliyat olmak mümkün olmayabilir. Sigorta kapsamadığı için değil ama burada bir süre kortizon ve başka tedaviler uygulamak isterler, daha sonra fizik tedavi vs deneyelim derler. Türkiye'deki kadar kolay "ameliyat edilmeli" demiyorlar. Size kalmış.
    Sigortaların şu hastalığı kapsaması, bunu kapsamaması gibi durumlar pek olmuyor. Genelde poliçelerde cepten çıkacak ödeme miktarları ve yüzdeleri gibi şeyler değişiyor. Marketplace (Obamacare) üzerinden alacağınız poliçeler için de durum aynı. Hiç geliriniz yoksa Obamacare size bazı eyaletler dışında ücretsiz veya düşük ücretli sigorta sağlamayabilir. Gideceğiniz eyaleti seçerken bunu da hesaba katın.
    İş yerinden istirahat konusunda FMLA denen bir yasa var. İşveren size izin vermek zorunda ama ücret vermek zorunda değil. İşinizi kaybetmeden ücretsiz izne çıkarıyor. Ücretli izin olabilmesi için ayrıca sigorta paketleri var (short term disability ve long term disability gibi)

Geçmiş olsun. Peki gitmeden o kadar kısa süre önce ameliyat olmak, yolculuğu çok zorlu kılmadı mı? Beni en düşündüren kısmı o. 13 saat uçak yolculuğu var. Onu beklemesi, inmesi ayrı sorun. Ayrıca bavul falan taşıma olayı da olamaz. Bir de uçaklarda maske de zorunlu şu an. Hem boyunluk hem maske...

Açıkçası önce başka tedavi uygulanmasını tercih ederim. Ellerde karıncalanma bile yok, elleri için yaptıkları testlerden bir şey çıkmamış ama MR a bakıp hemen ameliyat olmalısın demiş doktor. Eşim, 1 sene sonra gelip olsam olmaz mı demiş. Doktor, o zaman çok geç olur, ameliyat bile olamazsın demiş. Biraz gözünü korkutmuş yani. Bir de biraz pahalı, adı duyulmuş özel hastanelerden biri. İnsan, acaba para almak için mi diye düşünmeden edemiyor 😔

Eyalet olarak Florida düşünüyoruz. Obamacare'i daha çok araştırayım ben. Fizik tedaviye başlaması bence ameliyat olmasından daha iyi olur şu önümüzdeki süreçte.

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler @knnrn 🙂

• @EzgiLera, içinde söyledi: Healthcare, Obamacare, Sağlık Sigortası

Geçmiş olsun. Peki gitmeden o kadar kısa süre önce ameliyat olmak, yolculuğu çok zorlu kılmadı mı? Beni en düşündüren kısmı o. 13 saat uçak yolculuğu var. Onu beklemesi, inmesi ayrı sorun. Ayrıca bavul falan taşıma olayı da olamaz. Bir de uçaklarda maske de zorunlu şu an. Hem boyunluk hem maske...

Açıkçası önce başka tedavi uygulanmasını tercih ederim. Ellerde karıncalanma bile yok, elleri için yaptıkları testlerden bir şey çıkmamış ama MR a bakıp hemen ameliyat olmalısın demiş doktor. Eşim, 1 sene sonra gelip olsam olmaz mı demiş. Doktor, o zaman çok geç olur, ameliyat bile olamazsın demiş. Biraz gözünü korkutmuş yani. Bir de biraz pahalı, adı duyulmuş özel hastanelerden biri. İnsan, acaba para almak için mi diye düşünmeden edemiyor 😔

Eyalet olarak Florida düşünüyoruz. Obamacare'i daha çok araştırayım ben. Fizik tedaviye başlaması bence ameliyat olmasından daha iyi olur şu önümüzdeki süreçte.

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler @knnrn 🙂

ABD'de eger acil durum soz konusu degilse, doktorlar hemen ameliyat karari vermiyorlar. Sayin @knnrn da belirtmis, ilk once ilac ve fizik terapi uygulamalarini tercih ediyorlar.

Boyle tercih etmelerinin bir nedeni de sigorta sirketleri. Sigorta sirketleri, acil durumlar haricindeki ameliyatlara karar verilmeden once, diger daha ucuz tedavi yollarinin denenmesini istiyorlar. Onlar denenip de iyilesme olmazsa, ameliyata onay veriyorlar.

Burada bircok tedavi yonteminde, MRI, CT scan gibi, fizik terapi gibi ve ameliyat gibi durumlarda, once doktorun gonderecegi rapora gore sigortanin onay vermesi gerekiyor.

Aksi durumda, siz yine doktorla konusarak bunlari yaptirmayi tercih edebilirsiniz ama sigorta onay vermediyse, hicbirseyi kapsamayabilir, yani odeme yapmayabilir. Bu durumda, herseyi siz odersiniz.

• @EzgiLera onceliklegecmis olsun. Baska bir doktordan da konu hakkinda tavsiye almanızı oneririm, eger istanbulda iseniz MedAmerikan , Bagdat caddesinde fizik tedavi Dr Esen Erden 'i oneririm. Benim de sag kolumda agri yapan bir boyun fitik problemim vardi, 10 seans fizik tedavi yaptilar cunku kısa surede Amerikaya gelmem gerekiyordu, hatta mide problemi yasiyordum o nedenle ilacla hallederdk ama midene dokunur , sana fizik yaziyorum dedi. Durumunuzu alatin, Amerikaya gideceginizi soyleyin, dogrusunu soyleyecektir. Tekrargecmis olsun

• selam arkadaşlar. dv 2023 kazandım. Beni tek endişelendiren sağlık sistemi. Türkiye'de benim her sene yaptırmam gereken rutin kontrollerim var farklı branşlardan. Farklı kişilerden dinledim sigorta sistemini ama birisi insanlar abartıyor sigorta o kadar pahalı değil falan derken başkası farklı söylüyor. Bu sağlık olayı nasıldır? Basit şekilde anlatabilecek var mı? Galiba sigorta bile yapılsa bir kısmı ödeniyor masrafların bizdeki özel sigorta gibi. Sıfır masraf olmadan tedavi ya da tahlil yapılmıyor. Hiçbir masraf ödemeyeceğimiz bir sistem var mı? Sağlık sigortası diş tedavisini kapsıyor mu? Kişiye göre fark ediyor diye anladım dinlediklerimden ancak ortalama sigorta masraf aralığı nedir? Çok teşekkürler

• Basimiza gelenipaylasayim : oglum medical de ve Irvine da adresi. Bu sene universiteye basladi ve Monterey e tasindi. Universitenin ufak bir doktor ofisi var oradan ufk tefek yaralanmalar icin destek aliniyor ki bunun icin de universiteye para odendi. Siddetli ve uc gun devam eden pankreas bolgesinde agrisi olmus, gece vakti arkadasi apar topar yakindaki bir hastanenin aciline goturdu. 18 yasina girmesine 1 ay oldugu icin, hastaneden bizi aradilar, durumu izah ettiler. 4-5 saat acilde kaldi, tahliller felan temiz, ilacli CT temiz, dr kistler olusmus , sporu azalt, biraz dinlendir dedi. Neyse , saglikli bir halde cikti oradan. Hastane ertesi gun tekrar bizi aradi ve sigortasini goremiyoruz sistemde dedi. Medical de oldugunu, sigorta kartini giriste sizlere ibraz etti falan dedik, tamam baklim tekrar dediler. Medical den CalOptima saglik plani almıs ve hastane grubu Choc secmistik. Oglum Monterey e gidince anladkki sistem adres bazli. CalOptimayi aradik, onlar bize bunu soylediler. ERlarda gecerli ama orada bir PCP secmeniz lazim dediler. Biz de 18 yasina girince nasilsa plani degisecegi icin simdilik bekliyoruz. CalOptimadakiler egeer hastane size fatura cikartirsa bize haber verin dediler, Montereydeki dr ucretlerini degil ama ER ucretini kapsiyorlarmis. Cocuklari olanlara duyurulur 🙂

• ⭐⭐

Merhaba Life insurance hakkinda bilgisi olan var mi?

• @HockeyUmpire2
    Suradan bir quote alabilirsiniz:

coverage (oldukten sonra ailenize ne kadar odenmesi gerektigi) belirleyip dogum tarihi boy kilo gibi basit birkac bilgi ile quote alabilirsiniz. Genellikle term life insurance'i makul odeme ile yaptirabilirsiniz. Term life insurance'da, kac yillik olacagi aylik odemenizi de belirliyor. Ornegin 1 milyon secip 10 yillik secerseniz, 10 yil boyunca her ay 20-25 dolar gibi bir odeme cikarabilir yasiniza gore. 20 yil boyunca gecerli olmasini isterseniz aylik odeme 40 dolar civarina cikiyor. 2 milyon uzerine kesin saglik kontrolu (kan testi vs.) isteniyor. 2 milyon altinda duruma gore sirket yine de saglik kontrolu isteyebilir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

California bölgesi bir duyurudur

Amerika’da 2023 yılı sağlık sigortalarına kayıt dönemi başlıyor. California eyaletinde 1 Kasım – 31 Ocak arası uygulanacak kayıt dönemi içinde, sağlık sigortasına başvuru yapilabilecek, mevcut planlar veya firmalar değiştirilebilecek. Önemli bir kaç hatırlatma;

-Kayıt dönemi içinde başvuru yapılmazsa, yıl içinde sağlık sigortasına başvuru için özel bir durum gerekir. Taşınma, evlenme, boşanma, çocuk sahibi olma, vize – statü degisimi, iş değişikliğinden ötürü sigorta kaybı vb gibi.. (Son 60 gün içinde)

-Medicaid/Medi-cal, yani devlet tarafından ücretsiz olarak sağlanan sağlık sigortalarında kayıt dönemi yoktur. Yıl içinde herhangi bir zaman başvuru yapilabilir.

-Sağlık sigortalı olunmadığı durumlarda vergi zamanı uygulanan ceza California’da devam ediyor. Tek sefere mahsus, kişi başı yetişkinlerde $850 ve çocuk başına $425.

-Sağlık sigortası istenildiği zaman iptal edilebilir. İptalin ilave bir cezası yoktur.

-Amerika’daki mevcut sağlık sisteminde, önceki sağlık durumunuzun primlere bir etkisi yoktur. Daha önceki ameliyatlar veya tedavilerden dolayı sigorta firmaları başvurunuzu red edemezler, primleri arttırmazlar.

-“Market place” veya "Obamacare olarak bilinen vergi kredili sağlık sigortaları “public charge” kapsamına girmez. Sigorta primleri aylık olarak ödenir, devletin ödemiş olduğu kredi içinde vergi zamanında çıkan gelirinize göre, geri iade veya geri alım şeklinde hesaplaşılır.

-Sağlık sigorta primleri, acenteye, sigortacıya göre değişmez. Yaş, yaşanılan bölge, ailedeki kişi sayısı ve gelire göre belirlenir. Primler aylık ödenir. Peşin ödeme veya ödemelerde indirim mümkün değildir.

-Diş ve göz sağlık sigorta planına dahil değildir. Covered California’dan alınan sağlık sigortalarında 18 yaşına kadar olan çocuklarda diş sağlık sigortasının kapsamına girer. Medicaid sigortasında göz ve dişte dahildir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

22 ekimde california sağlık sigortaları yazdığım yazının detayını anlatan videosudur.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

• @ayvalik10, içinde söyledi: Healthcare, Obamacare, Sağlık Sigortası

Çok tesekkurler. Elbette faydalı bir paylasım olmus.
    Konuyla ilgili su soruyu sormak isteriz.
    Eşimin Türkiye'den kullandıgı raporlu ilaçları var.
    Bu ilaçları Amerikadan alabilme şansımız var mı? Örneğin Türkiyedeki ilaç raporumuzu ingilizce olarak Amerikaya götürsek, Amerika için yaptırdğımız sağlık sigortası ilaçlarımızı karsılar mı? Bizim aldığımız sigorta INSUBUY ExchangeGuard Essential.

Benzer Başlıklar

• 3
  • 10
  • 1
  • 2
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

101

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |