Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @caganpaker Hocam öncelikle paylaşımınız için Teşekkürler ve Tebrikler. Görevli hanımefendi ne düşündü bilmiyorum ama ben bile okurken birden "Yok" diye okuyunca garip hissettim neyse ki hallolmuş. Amerika'ya giriş ve sonraki sürecinizin de güzel geçmesi dileğiyle...

• @Gülten-Hadımlı Gülten Hanım, bir kez de biz diyelim "congratulations", darısı kalanların başına. Bundan sonraki sürecinizin de böyle rahat geçmesi temennisiyle, iyi yolculuklar şimdiden...

• @asag Tebrikler. Şimdiden iyi yolculuklar. Ben de Dallas'a yerleşmeyi düşünüyorum. Kısmetse orada görüşürüz 🙂

•                      Bende kendi sürecimi anlatayım.

SAĞLIK
    23.02.2022- 09:15’de unganlar randevum için 09:00 da bekleme salonunda hazır bulundum(zaten mesaileri 09:00 başlıyor).Görevli bayan elinde bir liste ile tek tek isimleri okudu.Adım okuduğunda benden gerekli evrakları isteyip(aşı kartı,negatif pcr sonuç,varsa önceki aşı evraklarınız,ds 260 conf. vs.) içeriye götürdü.Burada fotoğrafımı çekip benden bir imza istediler(gittiğiniz her testte imza istiyorlar).Daha sonra 5.kat çıkıp evraklarınızı ordaki görevliye teslim ediyorsunuz.Görevli kayıt işlerinizi tamamladıktan sonra sizi çağrıp,testlerin ücretini istiyor(göğüs röntgeni ve kan tahlili alındı benden-47,5 dolar).Kan’ı hemen o katta bir hemşire aldı ve bana kan örneğini kendisinin teslim edeceğini,benim evraklar ile 3. katta röntgen çekilmem gerektiği söyleyip,evraklarımı bana verip gönderdi.
    3.kat biraz kalabalık idi ama barkoda ki görevlilere elimdeki pasaport ve evrakları gösterince beni hemen röntgen sırasına aldılar ve röntgen çekildikten sonra tekrar 4. kattaki unganlara çıkıp,evrakları teslim ettim(saat 10:00 olmuştu).Bana 11:30 da doktor kontrolu için tekrar gelmemi istediler.
    11:25 de unganlara tekrar geldim.Birkaç dakika bekledikten sonra beni muayene odasına aldılar.Boy ve kilo ölçümünden sonra üzerimde sadece iç çamaşırı kalacak şekilde soyunup,önlüğü giydim.Doktor Mehmet bey geldi hemen tansiyonumu ölçmeye başladı.Bu sırada peş peşe sorular geliyor.Daha sonra hani karnınıza bas-çek bas-çek bir hareketleri vardır doktorların onu yaptı(bu esnada halen sorular gelmeye devam ediyor).Sırtımı ve göğüsümü dinledi.Gözümün bozuk olup olmadığını sordu.Bende miyop olduğumu şuanda lens kullandığımı belirttim.Duvardaki işaretlerin en altında başlatıp okuttu sonrada giyinebilirsin dedi.Bu arada 2 tane iğne yaptı koluma(Postu deldirmeden gidemezsin)
    Gelelim sorulara;
    sigara içiyormusun-Hayır

alkol kullanıyormusun-Hayır

uyuşturucu kullandın mı-Hayır

alkollu araç kullanmaktan ceza aldın mı-Hayır

psikolojik ilaç kullandın mı-Hayır

psikolojik tedavi gördün mü-Hayır

daha önce ameliyat oldun mu ve ameliyat izin var mı-Hayır(kıl dönmesi ameliyatını dikkate almadı bile)

vucudunda dövme yada piercing var mı-Hayır

devamlı kullandığın bir ilaç var mı-Evet(astım hastası olduğumu ve bunun için yanımda devamlı nefes açıcı ilaçımı taşıdığımı söyledim)

daha önce hiç evlendin mi-hayır

çocuğun var mı-hayır

Daha sonra içerideki görevlilere geri döndüm ve 250 dolar ücreti verdim.Bana akşam 17:00 kadar ankara’yı terk etmemem gerektiğini testler ile ilgili bir sıkıntı olursa sizi arıcaz dediler ama o saate kadar telefon gelmez ise herşeyin yolunda olduğu ve yarın saat 15:00 den sonra raporumu teslim alabileçeğimi söylediler.(15:00 dan önce o raporu almanız imkansız).Ertesi gün raporumu alıp evime döndüm.

MÜLAKAT
    09.03.2022 saat 09:15 teki randevum için 09:00 kapıda sıraya girdim.Eşyalarımı karşıdaki kaktüs cafeye bırakmıştım.Görevli arkadaş mülakat saatine göre sıra ile alıyor.Sıra bana geldiğinde pasaportumu alıp listesini kontrol etti,adımın üstünü işaretledi ve covid formunu doldurmamı istedi(bütün sorulara NO ,ad-soyad ve imza )

Daha sonra kapıdan içeriye girdiğinizde havalimanındaki gibi x-ray cihazından geçiyorsunuz.Burayıda geçtikten sonra ana binaya ilerliyorsunuz.

Bina girdikten sonra hemen solunuzda barkoda bir görevli benden pasaportumu istedi.Pasaportun arkasına bir etiket yapıştırdı ve bana son 6 ay içinde çekilmiş 2 adet fotoğrafımın olup olmadığı sordu ve bana bir numara verdi.

Numaram ilk kez yandığında ilgili barkoya gittim ve benden pasaportumu,sıra numaramı(bu numarayı aklımda tutmamı istedi),ve 330 dolar istedi.

Numaram ikinci kez yandığında benden evraklarımı vermemi istedi.
    Diploma aslı ve bir fotokopisi;gariptir benden bu diploma için e-devlet çıktısı istedi.Diplomam 4 yıllık açıköğretim diploması idi.Bende sadece fotokopisinin olduğu isterse bu diplomaya ait transkript verebileceğimi söyledim.Gerek yok dedi.
    vukuatlı nufus kayıt
    adli sicil
    askerlik belgesi
    sağlık raporu
    2 tane fotoğraf
    Banka dökümü(araç ruhsatımıda vermek istedim ama gerek yok dedi)
    Ben bu evrakları verirken aradaki boşluklardan yararlanıp bana sorular sordu.
    Daha önce hiç amerikaya gittin mi
    Hiç yurt dışına çıktın mı
    Burda ne iş yapıyorsun.
    Orda ne iş yapcaksın.
    Hiç evlendin mi
    Çocuğun var mı.Bildiğin mülakat gibi idi.
    Daha sonra orta alana geri döndüm ve orda tanıştığım bir arkadaşa konuşurken kendisinin böyle birşey yaşamadığı söyleyince.Aha dedim buraya kadarmış.

Numaram üçüncü kez yandı ve hayatımın geri kalanını belirleyecek dakikalar başlamış oldu.
    -Merhaba
    -Merhaba
    Sağ elinizi kaldırıp yemin ediyorsunuz.
    Parmak izleriniz alınıyor.
    s:Türkiyede nerede yaşıyorsun
    s:Orada ne iş yapıyorsun
    s:ne zamandır orda çalışıyorsun
    s:Amerikaya hiç gittin mi
    s:Amerikada nereye gitmeyi düşünüyorsun
    s:Neden oraya gitmek istiyorsun-aile dostumuz orda yaşıyor.
    s:Bu kişi sizin akrabanız mı
    s:Hiç yurtdışına çıktın mı
    s:Daha önce hiç evlendin mi
    s:Çocuğun var mı

Daha sonra elindeki evraklarını kapattı ve ellerini klavyeden çekip.Hadi senle biraz ingilizce konuşalım dedi.Yapcak birşey yok artık Ok dedim.

3 tane ingilizce soru sordu
    -İlkinde cümlede sadece arrested ı anladım(zamanında need for speed oynamanın faydaları :D)
    -Where will you live in U.S
    -Why will you live in there

Ben 4. soruyu beklerken tebrikler vizeniz onaylandı dedi.Ben inanamadım bir daha sordum onaylandı dedi.Diplomamın orjinalini geri verdi ve pasaportun kendilerinde kalacağını 5 iş günü içinde vizem basılmış bir şekilde bana ulaşacağı söyledi.

Thank you
    Have nice day deyip konsolosluktan ayrıldım.

Birgün hepinizin VİZENİZ ONAYLANDI sözlerini duymanız dileğiyle.
    Sağlıcakla Kalın.

• ⭐⭐⭐

@nadogus, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

Bende kendi sürecimi anlatayım.
    ....
    Ben 4. soruyu beklerken tebrikler vizeniz onaylandı dedi.Ben inanamadım bir daha sordum onaylandı dedi.Diplomamın orjinalini geri verdi ve pasaportun kendilerinde kalacağını 5 iş günü içinde vizem basılmış bir şekilde bana ulaşacağı söyledi.

Thank you
    Have nice day deyip konsolosluktan ayrıldım.

Birgün hepinizin VİZENİZ ONAYLANDI sözlerini duymanız dileğiyle.
    Sağlıcakla Kalın.

Tebrikler!
    Amerikadaki yeni hayatınızda sağlıklı ve mutlu bir yaşam dilerim, yolunuz açık olsun.

• ⭐⭐⭐

@Utkucan-SENGUN, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

Mülakat Deneyimi

Tebrikler!
    Yolunuz açık olsun. Yeni hayatınızda bol şans.

• ⭐⭐⭐

@delfin-1453, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

Merhaba, Eşim ve 17 yaşındaki kızımla 1 martta Ankara'ya geldik. 2 martta unganlarda,4 mart günü de büyükelçilikte mülakatım vardı. Gerek Telegram gerekse Yeşil kart forum ekibine, üyelerine, emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Tebrikler!

• ⭐⭐⭐

@Sinan-Dayi, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

Tebrikler!

• ⭐⭐⭐

@Efe-Samık, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

Herkese merhaba! 10 Mart 09.45 randevum vardı ve vizem onaylandı 🙂

Tebrikler!
    Amerika'daki yeni hayatınızda bol şans.
    Yolunuz açık olsun.

• ⭐⭐⭐

@İbrahim-Güzel, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

Merhaba arkadaşlar mülakat sürecimden bahsedecem

Tebrikler!
    Yolunuz açık olsun.

• ⭐⭐⭐

@Atahan-Çaldır, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

Mülakat Deneyimim
    Herkese merhaba, 10 Mart 2022 Perşembe günü saat 8:45'te girdiğim mülakatımda hiçbir sorun yaşamadan vize onayımı aldım.

Umarım herkes bu müthiş duyguyu en kısa zamanda tadabilir. Tekrardan desteğini esirgemeyen herkese çok teşekkürler.

Tebrikler!
    Yolunuz açık olsun.

• ⭐⭐⭐

@Kompüter, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

@smartcells Tabloda 705 toplam case diyor bu sanırım forumdaki insanlar diyebiliriz. 676 kişi DS260 submit ederek süreç devamı neredeyse %100. Genel olarak TR’de 1203 case number çekilişi kazandı diye biliyorum. Sizce bu geri kalan grubun devam oranı ve toplamdaki devam oranı yaklaşık kaç olacaktır, yorumunuzu merak ediyorum.

Bu sene devam oranı %80 civarında görünüyor. önceki yıllara göre nerdeyse 2 katı, herhalde ülkenin durumundan dolayı insanlar ne olursa olsun gitmeye daha yatkın hale geldiğinden olacak.

Yani yaklaşık olarak 950-960 case devam edecek dersek ona göre hesabı kendiniz yaparsınız.

• Merhaba arkadaşlar mülakat sürecim şöyle oldu .9 martta saat 9:45 te mülakatım vardı istanbuldan Ankara’ya 8 Mart’ta geldim ve Grand Hotel Ankara’da konakladım. Konsolosluğa bu kadar yakın olduğunu bilmiyordum 350 metre kadar uzaklıkta .Mülakata girmek için yola çıktım ,09:00 gibi konsolosluğun hemen karşısındaki kaktüs kafeye gelip beklemeye başladım. 09:30 ‘da çantamı ve telefonu emanet olarak bırakıp ordan çıktım ve konsolosluğun girişinde beklemeye başladım. 09:45 olunca güvenlik geldi ve listeden adımı kontrol edip içeri aldı , girişte covid-19 formunu doldurup güvenlikten geçtim.Elinizde sadece dosyanız olsun, benimki poşet çanta içindeydi, dosyamı çıkarttırıp poşeti çöpe attılar 🙂 Ağır kapılardan geçip bekleme salonuna ulaştım, hemen soldaki görevli pasaportumu alıp arkasına etiket yapıştırdı ve sıra numarası verdi , yaklaşık 30 dk bekledikten sonra numaram yandı 7 numaralı gişede ,pasaportumu verip ücreti (330$) ödedim, numaranızı unutmayın diyip bana girişte verilen numarayı da aldılar sonra yine bekleyiş başladı ,yaklaşık 25 dk bekledikten sonra tekrar 11 no’lu gişede numaram yandı evraklarımı istediler .Benden istedikleri evraklara ek olarak , ds260 doldururken belirttiğim Amerika adresimi değiştirmek istediğimi söyledim ve yeni adresi verdim . Sisteme kaydetti görevli hanımefendi .Sonra tekrar numaramın yanmasını bekledim, yaklaşık 40dk sonra 5 numaralı gişede numaram yandı ve mülakatı İngilizce olarak gerçekleştirdik
    -Ne iş yapıyorsun
    -Kaç yıldır bu işi yapıyorsun
    -Amerika’da ne iş yapacaksın
    -Nerede kalacaksın
    -Kalacağın yerde arkadaşın var mı ( amcam var dedim)
    -Turist vizenizi iptal ediyorum , vizenizi onaylıyorum dedi.

ve bugün de PTT’den SMS geldi pasaportun elçilikten teslim alındığına dair . Burdan yeşilkartforum ailesine ve adminlere tekrar çok teşekkür ediyorum. Darısı tüm isteyenlerin ve bekleyenlerin başına..

• Butun vize alan arkadaslarimizi cani gonulden tebrik ediyorum.😊

• ⭐⭐⭐

@aysenurenc, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

Merhaba arkadaşlar mülakat sürecim
    -Turist vizenizi iptal ediyorum , vizenizi onaylıyorum dedi.

ve bugün de PTT’den SMS geldi pasaportun elçilikten teslim alındığına dair . Burdan yeşilkartforum ailesine ve adminlere tekrar çok teşekkür ediyorum. Darısı tüm isteyenlerin ve bekleyenlerin başına..

Tebrikler!
    Yolunuz açık olsun

• ⭐⭐⭐

An itibariyle KCC dosya onaylarında CN 10600'ü geçmiştir.

• 10.03.2022 saat 10:45 mülakat deneyimim;
    Cümlelerime başlarken yeşilkart forum adminlerine(@gucarslan , @smartcells , ezgi , noyan... niceleri) baştan itibaren yardımlarından dolayı teşekkür ediyorum.bizlere de deneyimlerimizi yazmak suretiyle onlara destek vermemiz görevimizdir.deneyimlerini paylaşan tüm katılımcı arkadaşlara da ayrıca teşekkürler. bizlerin buralara bıraktığı deneyimler; sonradan araştırma yapan, vizelerini almaları için aşamalarda arkadaşlara bir ışık tutacaktır.
    ABD büyükelçiliğine şehir dışından kendi aracımla geldim ve ücretli otopark aramaya gerek olmadığını gördüm etrafta müsait alan mevcut. Önceki deneyimlerde de olduğu gibi Kaktüs Cafeye gittim. mülakat için içeriye giriş sağlanan Gate-2 nin tam karşısında. Cafeye 15TL karşılığında özel eşyalarınızı emanet edebiliyorsunuz.Bu şunun için önemli içeriye giriş tıpkı havalimanı kontrol noktası gibi üzerinizde metal,bozuk para,cep tel,araba anahtarı,ev anahtarı v.b. olmaması gerekiyor. Fakat içeride teslim edeceğiniz evrakları muhafaza etmek için koyulan şeffaf föy ve onları taktığım klasörlerde bir sorun yok. İlk girişteki güvenlik tüm ailem adına bir form doldurtup imzallattı. Ve içeri girdik.
    İçeride girişte soldaki deskteki çalışan üçümüzün de pasaportlarını alıp arka kapaklarına sticker yapıştırdı ve bir numara verdi. O numara ilk yandığında türk çalışanın olduğu vezneye kişi başı 330$ dolar (990$ toplam) ödeme yaptım ve verilen numara geri vermedi. Bu aşamadan sonra numaranızı aklınızda tutmanız gerekiyor. İkinci kez yandığında evrak teslimi gerçekleştirdim;
    Üniversite Diplomam(orjinali ve bir fotokopisi),
    Askerlik Durum Belgem(e-devlet çıktısı),
    İmza sirkülü son 6 aylık hesap dökümüm,
    Eşim ve benim için Adli sicil kaydı(arşiv kaydı içeren),
    Eşim ve benim için Evlilik cüzdan fotokopileri(toplam iki adet) ve orjinali,
    Her üçümüz için de Nüfus Kayıt Örneği(e-devlet),
    Her üçümüz için ikişer adet 5*5 vesikalık.
    Burada aktarmak istediğim önemli husus; başvuruyu yaptığım pasaportlarımızın bitiş tarihlerine az zaman kaldığından hepsini yenilemiştim fakat Ds-260 ı açtırıp düzeltmemiştim.Evrak teslimi aşamasında sistemde başka pasaport da göründüğünü onları görmek istediğini söyledi(Eski pasaportlar bizim başvuruda yazdığımız pasaportlardı ve üzerinde daha önce alınmış US vizesi de yoktu). Ben de yanımda götürmüştüm teslim ettim kontrol edip geri verdiler.
    Aynı zamanda Ds-260 formunda belirttiğim adresi değiştirmek istediğimi söyledim ve yeni adresi kendi el yazımla okunaklı yazdığım not kağıdını görevliye ilettim.
    Üçüncü ve son yanışta da ailemle beraber bayan konsolosun karşısına geçip sağ ellerimizi havaya kaldırıp yemin ettikten sonra ben,eşim ve kızım adına da tekrardan ben parmak izimizi verdik. Ve güzel bir sohbet ortamında orada ne iş yapacağımı, hangi eyalete gideceğimi , orada tanıdığım olup olmadığını sordu.Asıl talihli bendim eşime de bir soru yöneltti; hemşireymişsiniz çok güzel meslek ve yapmak istiyorsanız yapmanız gerekenler hakkında bilginiz var mı? Eşim de tüm yapması gerekenleri bildiğini abd yasalarına göre direk hemşirelik yapamayacağını ve denklik yapıp sertifika alması gerektiğini söyleyerek cevapladı.Sorulan sorulara cevap verdik ve tebrikler cümlesi geldi. Çok kısa ve sorunsuz geçti.Teşekkür ettik evlilik cüzdanı ve diplomamın orjinallerini konsolos hanım teslim etti ve mutlu bir şekilde oradan ayrıldık.
    Tüm arkadaşların süreçlerinde başarılar dilerim.

• ⭐⭐⭐

@trockya22, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

10.03.2022 saat 10:45 mülakat deneyimim;

Tüm arkadaşların süreçlerinde başarılar dilerim.

Tebrikler!
    Yolunuz açık olsun

• Merhaba, benim de mülakat randevum 10 Mart 2022 saat 09:15’te idi. Unganlar randevumu da mülakattan 2 hafta kadar önce 23 Şubat’ta aldım ve hallettim. Buradaki diğer arkadaşlarımın deneyimleri gibi hızlı ve çabuk bir şekilde sonucumu aldım ve mülakat sürecini heyecanlı bekleyişim sürdü. Çok şükür bu gün de vizeniz onaylandı sözünü duyduktan sonra üzerimden bir ağırlık kalkmış, hafiflemiş hissettim. Başta emeği geçen bu platformdaki herkese teşekkür ederim. Mülakattan bir gün önce İstanbul’dan hızlı tren ile Ankara’ya geldim. Kalacak yer olarakta Kavaklıdere SGK misafirhanesinde konakladım. Burayı tercih etmemin sebebi annemin emekli devlet memuru olması, Unganlar klinik, Düzen laboratuvar’ın bir yan bina olması ve konsolosluğa da 15 dakika yürüme mesafesinde olması, merkezi oluşu(arka cadde Tunalı Hilmi, iki yan binanın yanı Kuğulu park) Neyse bu günkü randevuma geleyim 08:15’te çıktım misafirhaneden ve konsolosluk 2. Kapıya yürümem varmam saat 08:30 sıraya girdim hatta önümde bekleyen bir kaç kişiyi görüp sıraya girdim fakat kırmızı çizgiyi geçmeyin uyarısını aldım, sonra geride bekledim. Kapıdaki görevli paltomun önünü açtırıp baktı, randevu saatimi sordu 09:15 dedim erken gelmişsiniz bekleyin dedi. Ben de o sırada kaktüs kafenin önünde oyanladım sonra 15 dakika kala tekrar kapı önünde sıraya girdim. Kimlik ya da pasaport soruyor, listeyi işaretliyor. O sırada form doldurtup imzalattı. Güvenlik kontrolünden geçip içeri girdim. Bu arada dosyaların olduğu bez bir poşet vardı elimde dosyaları çıkartıp onu çöpe attı. Elimde dosyalar ve cüzdan kaldı sadece. İçeride danışmada bir hanım pasaportumu sordu arkasına barkod yapıştırdı, ve sıra numarası verdi. 226 bu numarayı unutmam artık. Biraz ayakta biraz oturarak zaman geçti numaram 7 numaralı bankoda yandı 330 dolar vize ücretini yatırdım. Sonrasında numaramı takip etmemi ve evrakların isteneceği söylendi. Yine biraz oturup bekledim. Sağ tarafta 11 numara olabilir tam hatırlamıyorum bir hanım evraklarımı istedi. Önce. yeni pasaport eski pasaportum olduğunu söyleyince onu da istedi. (Eski pasaportumda geçerli turistik vizem vardı)Sonra 2 fotoğraf, nüfus kayıt örneği, adli sicil kaydı (e-devletten almıştım)Sağlık raporu, diploma (ben lise önlisans ve üniversite diplomalarımın hepsinin fotokopisini verdim) Aslını istermisiniz diye sordum istemedi. Ev tapu fotokopisi ve 2 bankadan aldığım hesap döküm çift imzalı ve imza sirkülerli asılları teslim ettim. Tekrar salona geçip numarayı takip etmemi söyledi. Bu arada mülakat nasıl olacağını sordu Türkçe diye belirttim. Biraz daha heyecan dorukta bekleyiş devam etti. Sonra numaram sanırım 5 numaralı bankoda yandı sarışın bir hanım sağ elimi kaldırmamı ve bir şeyler söyledi ama sadece yemin ederim kısmını anlayıp yemin ettim. Türkçesi pek anlaşılır değildi ya da ben anlayamadım ilk etapta. Sol dört parmak bitişik, sağ dört parmak bitişik sonra da iki baş parmak izlerini verdim. Sonra üniversite diplomamın aslını görmek istedi gördü ve iade etti. Nereye gideceğimi sordu. New jersey’e gitmek istediğimi orada arkadaşlarım olduğunu söyledim. Evli misin dedi bekarım dedim. Çocuk var mı dedi yok diye cevapladım. Sonra orada ne iş yapacağımı sordu. Ben de daha önce Kızılay’da çalıştığımı, orada da hastane, otel, market herhangi bir yerde çalışabileceğimi belirttim. Sonra İngilizce bilip bilmediğimi sordu. Ben de lisede okulda hazırlık okuduğumu, biraz anladığımı ama paratiğim olmadığı İçin konuşamadığımı söyledim. Teşekkür ettire vizen onaylandı dedi. Bu arada eski pasaportumu iade etti. Ben de teşekkür edip, kolay gelsin diyerek konsolosluktan ayrıldım. Darısı vize sırası bekleyen tüm arkadaşlarıma inşallah. Şimdi Ankara-İstanbul treninden yazıyorum ve düşündüm de Mayıs ayında nerede ise bir senelik bir süreç, emek ve uğraşı olacak. Kısmetse Mart sonu gitmeyi planlıyorum sizlerin de paylaşımlarınızı bekliyorum. Kazanan herkesi tebrik ederim, AP’ye kalan arkadaşlar İçin de geç olsun güç olmasın diyorum.

• Merhaba arkadaşlar, ben İsmail Ceylan Mütercim ve Tercümanlık İngilizce son sınıf öğrencisiyim, 23 yaşındayım.
    Mülakat tarihi: 09/03/2022 10:15
    Bugün sizlerle mülakat tecrübemi paylaşmak istiyorum. Bir arkadaşım ile 08/03/2022 tarihinde Ankara’ya ulaştık başta sağlık raporunu almak için Unganlara gittik. 4. üncü kata çıktık sağlık raporunu aldım bir gri dosya, bir CD, bir bilgilendirme formu ve bir de aşı kartı veriyorlar size. Bilgilendirme formunda gri dosyayı büyük elçiliğe vermeniz diğer belgelerin ise sizde kalması gerektiği yazıyor. Bu dosyaların hepsi bir arada zımbalı bir şekilde veriyorlar size, belgeleri yırtmamak için tavsiyem: zımbaları çıkarın belgeleri öyle ayırın. Unganlarda Yeşil Kart kazanan 2001 genç bir arkadaşımızla tanıştım. Mülakat aldığını 2 hafta önce öğrenmiş ve oldukça bilgi ve belge eksikleri vardı. Ona yardımcı oldum belgelerini tamamladık ama onun mali kaynak olarak göstereceği tek şey Babasının adına 22 bin TL değerinde bir tapusu vardı ve yarın mülakatı olduğu için mali destek bulamadı. O şekilde mülakata girdi ve vizesini aldı. Ben AP’ye kalacağını düşünüyordum ama öyle olmadı tabii ki size böyle bir şey tavsiye etmiyorum ama olurda sizde bu arkadaş gibi mülakat aldığınızı son anda öğrenirseniz, mali yetersizlikten dolayı mülakata gitmemezlik etmeyin. Sonra bu arkadaşla ayrıldık o gece Ankara’da bir Airbnb evinde kaldık. İki kişi için bir gece ücreti 116 TL idi. Çok lüks değildi ama Otel fiyatlarına göre çok daha uygundu. Sabah 9.30 gibi büyükelçiliğin önündeydim (Bu arada Gate 2’ den giriş yapıyoruz mülakat için). Arkadaşım Kaktüs Kafeye gitti ben de mülakatıma 15dk kala sıraya girdim, ailelere öncelik veriyorlar sırada. Ve sıra bana geldi başta pasaport kontrolü yapıyorlar sonra Covid formu doldurdum Adımı Soyadımı yazdım, bütün seçeneklere hayır dedim ve alta imzamı attım. Bu arada güvenlik size baya yardımcı oluyor. Daha sonra güvenlikten geçtim, ben yanıma gerekli belgeler ve para dışında hiçbir şey almadım bu yüzden buradan hızlıca geçtim. Düz ilerledim soldaki salona giriş yaptım. Girişte pasaportunuzun arkasına bir şey yapıştırıp sıra numarası veriyorlar size. Sonra vize ücretini ödemek için sıra numarasının yanmasını bekledim. İçerisi aynı bir banka gibi ilk altı banko mülakat bölümü 7. Banko ödemelerin alındığı yer, sanırsam 8’ den 12’e kadar sol arka kısımda kalan bankolara ise gerekli belgeleri veriyorsunuz. Sıram yandı pasaportumu ve 330 $ nakit verdim. Burada size verilen sıra numarasını görevli alıyor ve bu numarayı aklınızda tutmanızı istiyor. Kuru 17’ den hesaplıyorlar bu yüzden TL değil de dolar getirmeniz çok daha mantıklı olacaktır. Salonda WC ve su bulunuyor. Daha sonra Belgeleri vermek için sıra numaramın yanmasını bekledi ve yandı. Bankoda 50 yaşlarında bir hanımefendi vardı ilk başta sağlık raporumu istedi sonrasında ben Yeşil Kartı göndereceğim adresi değiştireceğimi söyledim ve adresin, kişinin ve kişinin numarasının yazılı olduğu belgeyi verdim hemen değiştirdi sonra diğer belgeleri verdim. Ardından mülakatı İngilizce yapacağımı söyledim. Bu belgeler:
    1-) 2 adet fotoğraf
    2-) Sağlık raporu
    3-) Lise diploması ve fotokopisi (Üniversite öğrencisi olduğum için öğrenci işlerinden aldım lise diplomasının orijinalini)
    4-) Üniversite’den aldığım kapalı zarfta trancript ve öğrenci belgesi (Bu belgeleri kapalı zarfta vermek istedim ama zarfa gerek yok dedi, aç zarfı içindeki belgeleri ver dedi görevli, ben de öyle yaptım.)
    5-) Askerlik durum belgesi (1 tane e-devlet çıktısı)
    6-) Vukuatlı nüfus kayıt örneği (1 tane e-devlet çıktısı)
    7-) Arşiv kayıtlı adli sicil belgesi (1 tane e-devlet çıktısı)
    😎 USA de Yeşil Kartın gönderilmesi için gereken adresi A4 kâğıdı çıktısına yazıp verdim.
    9-) 2 yetkili tarafından ıslak imzalı, kaşeli 6 aylık hesap dökümü, İmzalayan 2 yetkilinin imza sirkülerinin fotokopisini de götürdüm. (Ziraat Bankasından aldım bu belgeleri, başta birçok ziraat şubesi vermemişti imza sirküsünü sonra müşteri temsilcimi aradım ve ona danıştım konuyu o da istediğim şubeden istediğim gibi bu belgeyi alabileceğimi hatta vermez iseler beni aramalarını söyle dedi, ben de bana imza sirküsü veremem diyen şubeye gittim vermek zorunda olduklarını bildirdim ve verdiler. Bu arada imza sirküsü 5 sayfalık bir belge bu belgenin size orijinalini vermiyorlar fotokopisini veriyorlar, fotokopisi yeterli olacaktır. Hesabımda 3600 € 12700 $ 96.000,00 ₺ gösterdim ayrıca 200.000,00 ₺ değerinde tapu fotokopisi verdim.)

-KCC ye gönderilen evrakları istemediler.

• Pasaport teslim alma yeri kaydı (AIS-PTT Kaydı, bunu istemediler ama siz yine de yanınızda bulundurun).

Sonra mülakat için beklemeye başladım yaklaşık 10dk bekledim 5 numaralı bankoda sıra numaram yandı. Sarışın orta yaşlı hanımefendi denk geldi bana, diğer görevlileri de inceledim genellikle güler güzlü konuşkan insanlar bana denk gelen görevli o kadar değildi. Başta sağ elimi kaldırıp yemin etmemi istedi. Sonra parmak izi verdim sol 4 parmak sağ 4 parmak burada şunu eklemeliyim elinizi düz tutmanız gerekiyor ben biraz yamuk tuttum cihaz okumadı görevli düz tutmamı istedi. Sonra sol baş parmak sağ baş parmak.
    Mülakatım 1dk bile sürmedi, sorduğu sorular:
    Nereye gideceksin?
    New York/Long Island
    Gösterdiğin mali desteği kimden aldın?
    -Ailemden
    Evli misin?
    -Hayır
    Çocuğun var mı?
    -Hayır
    Okulun ne zaman bitecek?
    -3 ay sonra mezun olacağım üniversiteden, sonra Türkiye’den ayrılacağım.
    ABD’de ne iş yapacaksın?
    -başta hayata ayak uydurmak için bir tanıdığımın restoranında garsonluk yapacağım sonra özel veya Türk konsolosluğunda çevirmen olarak çalışacağım.
    Güzel vizeniz onaylandı tebrik ederim, pasaportunuz 3-5 gün içerisinde gönderilecek. Daha sonra lise diplomamı olarak büyükelçilikten çıktım.
    -Maskeyi sürekli takılı tutmanızı istiyorlar mülakat sürecinde.
    -Mülakata başlamadan önce şöyle bir şey dikkatimi çekti görevli beni çağırmadan önce orijinal lise diplomamı çoktan ara bölüme koymuştu bile bunu görünce onay aldığımı tahmin ettim ve daha önce gurupta bahsettikleri gibi sizin onay alıp almayacağınız daha önceden belirleniyor bence, mülakat yapan görevli sürekli PC bir şeyler yapıyordu tam olarak beni dinlemedi bile.
    -Bence kasmanıza hiç gerek yok, şahsen ben biraz kasmıştım ama hiç öyle bir ortam yok herkes çok yardımcı iyi insanlar.
    -Mülakat sürecim yaklaşık olarak 2 saat sürdü.

Yaklaşık 11 aydır bu süreç için çok vaktimi harcadım, çok şey öğrendim Yeşil Kart forum sayesinde gerçekten bu grup çok iyi bir proje. Yardım eden, emeği geçen herkese çok teşekkür ederim özellikle değerli adminlerimize çok teşekkür etmek istiyorum, iyi ki varsınız, hakkınız ödenmez. Anlamadığınız bir şey veya sormak istediğiniz bir konu varsa lütfen çekinmeyin bana yardım edildiği gibi başkalarına da yardım etmekten mutluluk duyarım. Teşekkürler,

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

111

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.3k

| | | |