Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @Güler-Özçelik merhaba. Bizim küçük 4 yaşında olduğu için yanımızda çanta yoktu ama gördüğüm kadarıyla çanta konusunda hassaslar, evrak dosyalarını bez bir alışveriş çantasına koymuştuk onu bile çıkarttırıp elinizde tutun evrakları dediler. çantayı katladık cebimize koyduk evrakları elimizde tuttuk. Ama güvenlikler çok anlayışlı ve kibar yardımcı olacaklardır. Şeffaf bir poşette alabilirler bence birkaç bebek malzemesi. Almazlarsa da girişte bıraktırıyolar kendi yanlarına.bişey olmaz.

• @darkside öncelikle gelen adresi kontrol edin ama bazen mail adresini de taklit edebiliyorlar.

DV sürecinde böyle bir mail ve talep bulunmuyor. Başka tipte bir vize başvurunuz var mıydı?

• Gc başvurusu yaparken adres kısmını boş geçmiştik, mülakat öncesi bir tanıdığın adresini aldık. Görüşmede bu adresi nasıl ibra etmeliyiz, örnek bir form vs var mı acaba

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@nonda örnek form boş bir kağıt parçası.
    ona yazıp evrak teslim ederken verin ilgili görevliye..

• Arkadaşlar ben AP'ye kaldım maalesef. Daha öncede yazdım 2 farklı zamanda birinde öğrenci olarak 9 ay diğerinde de turist olarak toplam 1 yıl 1 ay gibi bir süre Güney Afrika'da bulundum. Ne yaptımsa sicil kaydını alamadım.Bugün tam hayırlı olsunu aldım derken kadının aklına geldi sormak ve ap'ye kaldım.Basvuru yaptiğıma dair belgeleri (6 ay geçmiş ilk başvurudan) yatırdığım paranın dökümlerini verdim ve kesinlikle cevap anlamıyorum dediğinde bana üstleriyle konusacağını söyledi bunun süreç alacağından bahsetti bu arada belge gelirse onlara mail atmak gerektiğini anlattı.Ancak 1 saat önce bir mail aldım (supplemental formu olan) standart mail mi acaba bilmiyorum.ayrıca kafama takıldı belgeleri isteyen hanim efendi de bu bilgileri öğrendiğinde bir yerde yaşamadın yani deyip evrak talebinde bulunmamıştı bu beni mutlu etmişti.
    Kazanan arkadaşları tebrik ediyorum.Yeni hayatlarında başarılar.

• Arkadaşlar 4 Mart 2022 mülakat deneyimimizi aktaracağım. Ama öncesinde, bu forumda emeği geçen herkese teşekkür ederim.
    Başta her an forumda ve telegramda ulaşılabilir olan, sorulan her soruyu tecrübeleri ile cevaplayan, bizim için bu uzun
    süreçte izlememiz gereken yolu hazırlayan ve aydınlatan adminlerimize teşekkür ederim. Sonrasında forum ve telegramdan
    soru soran, cevap veren ve deneyimlerini paylaşan her bir arkadaşa teşekkür ederim. Gerçekten burada yazılan her iletiden
    bir şeyler öğreniyor insan. Ben Greencard talihlisi olduğumu öğrendikten sonra gerçekten ne yapacağımı bilmiyordum. Bir
    sonraki adım nedir, kaç adım vardır, neler yapmak gerekir, ne zaman ne yapılır vs. Kazanma heyecanını üzerimden attıktan
    sonra tam anlamıyla uzay boşluğundaydım ve o boşlukta Yeşilkarforum ile tanıştım. 32 yaşındayım ve bu zamana kadar gördüğüm
    ve tecrübe ettiğim en yararlı forumdur, topluluktur. Oyüzden benim de burada paylaşacağım deneyimlerden en ufak bir fayda
    sağlayan olursa ne mutlu bana.

Mülakat deneyimi

Ben asıl talihliyim ve eşim ile bu sürece dahil olduk. 4 Mart Cuma günü olan randevumuz için eğitim, iş ve mali olarak
    bizi destekleyebilecek her evrağı fotokopileri ile birlikte hazırlayıp bir gece öncesinden Ankaraya gittik. Yatmadan önce
    bütün evrakların kontrollerini sağladıktan sonra kendi aramızda Türkçe olarak ufak bir mülakat deneyimi gerçekleştirdik.
    Çünkü ben çift diploma (uolp-suny) programı ile öğrenci vizesi alıp Amerikaya gitmiştim ve daha sonrasında bir kaç okul
    ve eyalet değiştirdiğim için o senelerin çok irdeleneceğini ve belki problem yaratabileceğini düşünüyordum. Yaptığım bütün
    işlemler yasal sınır içerisindeydi ama yine de tedirgindim ve neler sorulabilir, ne cevaplar verebilirim diye sürekli stres
    yapıyordum. En nihayetinde bir kaç soru cevap yapıp yattık ama heyecan ve stresten uyumak ne mümkün.
    Sabah saat 10.45 de olan mülakatımız için saat 10.15 de konsolosluğun 2 numaralı kapısının önündeydik. Güvenlik randevu
    saatimizden 15 dk önce çağrılacağımızı söyledi ve öyle de oldu. Önce ikimiz için tek bir covid-19 formunu hızlıca doldurup
    imzaladık. Zaten 5 soru var ve hepsine 'NO' yazıyoruz. Daha sonra güvenlik ve üst aramasını tamalayıp mülakatın yapılacağı
    yere geçtik. Bu arada güvenlikte kemer ve ayakkabılardaki metaller problem olmuyor.
    İçeride önce numara almak için Türk görevlinin olduğu bankoya gittik ve pasaportlarımızı verdik. Pasaportlarımızın üzerine
    bilgilerimizi yapıştırdıktan sonra sıra numaramızı verip takip etmemizi söyledi. 2 şer adet fotoğrafımız olup olmadığını
    sordu. Var dedik oda tamam sizden istendiğinde verirsiniz dedi. Beklemeye başladık.
    Aylardır içinde bulunduğumuz bilinmezliğin çözüleceği yerdeydik ve her şey kısa bir süre sonra belli olacaktı. Ben heyecan
    ve stresten sadece etrafı izleyebildim. İçerisi çok kalabalıktı. Bir yanda bankolarda mülakat görüşmesi yapanlar, bir yanda
    etrafta koşturup oyun oynayan çocuklar, bir yanda evrakları ile uğraşanlar bir yanda da muhabbete tutuşmuş olanlar.
    İçeri girdikten 15 dk sonra sıra numaramız 7 numaralı bankoda yandı ve 2 kişi için 660 usd ödememizi gerçekleştirdik. Sonra
    sıra numarasını aldı ve numaranızı aklınızda tutun yanınca evraklarınızı vereceksiniz dedi. Daha sonra sıra numaramız 10
    numaralı bankoda yandı ve evrak teslimleri için oraya gittik. Orada sırası ile asıl talihli için,

-2 adet fotoğraf
    -Sağlık raporu (Orada hemen yırtıp açıyor)
    -Diploma aslı ve fotokopisi
    -Arşiv kayıtlı adli sicil kaydı (e devlet)
    -Nüfus kayıt örneği (e devlet olur dedi fakat biz nüfus müd. den ıslak imzalı almıştık onu verdik)
    -Evlilik cüzdanı ve 2 fotokopisi (bir fotokopisini eşim için aldı)
    -Askerlik durum belgesi (Islak imzalı terhis kağıdı ve fotokopisi var dedim ama e devlet yeterli dedi)
    -Mali veriler (Önce tapu ve fotokopisini verdim belki hesap dökümlerinden sonra almaz diye. Daha sonra banka hesap dökümlerini
    dolar, vadeli tl ve vadesiz tl olarak hepsini 6 aylık verdim imza sirküleri ile birlikte)
    Sahibi olduğum şirketin bilgileri, sahibi olduğum resorantın beilgileri ve ortağı olduğum şirketin bilgilerini yanımda
    getirdiğimi söyledim ama gerek yok bunlar yeterlidir dedi. Biz oradayken hesap bilgilerini kontrol ettiğini gördük sanırım
    öyüzden yeterli dedi.

Eşim için,
    -2 adet fotoğraf
    -Sağlık raporu
    -Arşiv kayıtlı adli sicil kaydı
    -Nüfüs kayıt örneği
    -Evlilik cüzdanının fotokopisini almıştı zaten

Bu evrakları verirken görevli bir kaç soru sordu bize. Hatırladığım kadarı ile
    -Ne zaman evlendiniz diye sordu cevapladık.
    -Daha önce Amerikada bulundunuz mu diye sordu evet dedim. Eşim hayır dedi.
    -Amerika vizesi basılmış pasaportunuz var mı dedi var ama tarihi geçti dedim istemedi.
    -Sorduğumda KCC ye gönderilen evrakları istemedi.
    -DS-260 ı eski pasaport ile doldurmuştum onu da ister misiniz diye sordum gerek olmadığını söyledi.
    -Türkiyeden başka bir ülkede yaşadınız mı dedi hayır dedik ayrıldık.
    Ayrıldıktan sonra eşim ama sen Amerikada yaşadın dedi onu tam belirtmedin diye tedirgin olunca geri gittim. Ben Amerikada
    bulunduğumu söylemiştim ama orada okuyordum bir süre yaşadım dedim. Tamam zaten dogru cevapladınız dedi ve güldü teşekkür
    edip ayrıldım. Tekrar eşimin yanına geldiğimde aklıma 'Amerikada greencardın gonderileceği adresin başına C/O eklemediğim ve
    burada ekletildiği' geldi. Ben tekrardan aynı hanımefendinin yanına gittim. Sesi kapatmıştı beni görünce tekrar açtı bankonun
    önüne geldi. C/O eklemeyi unuttum adresin önüne ekler misiniz dedim oda gerek yok zaten bizim sistemimizde adresin önüne
    otomatik C/O ekleniyor dedi. Hatta monitörü bana doğru çevirdi bakın burada dedi tekrar güldü bende teşekkür edip ayrıldım.
    Buarada dökümanları alan hanımefendi İngilizce bilip bilmediğimi sordu. Bende biliyorum ama çok heyecanlıyım oyüzden Türkçe
    yapmak isterim dedim oda tamam dedi ben buraya İngilizce yazayım zaten konsoloslarımız Türkçe biliyorlar zorlanırsanız yardımcı
    olurlar dedi bende bir şey diyemedim tamam dedim. Ama eşime tembihlediğim için önceden o araya girdi biz Türkçe yapmak istiyoruz
    dedi tamam ozaman deyip üzerini çizip Türkçe yazdı. Hatta ayrıldıktan sonra eşimle konuşurken iyi ki söyledin değiştirdi
    biz hep Türkçe olacak diye hazırlanmıştık diye konuştuk.
    Tahmini 20dk bekledikten sonra siyahi beyefendide numaramız yandı. Baktım yanında kimse yok 🙂
    Hi dedi
    Merhaba dedim
    Hi dedi 🙂
    Bundan sonrasını tamamen İngilizce devam ettik!
    Merhaba dedim ve ekledim, ben İngilizce biliyorum ama çok heyecanlı olduğum için mülakatı Türkçe yapmak istemiştim dedim.
    Heyecan yapacak hiç bir şey yok rahat olun dedi. Sağolsun orada güler yüzü ve konuşmaları ile bizi rahatlattı.
    Sıra ile parmak izlerimizi önce sol el dört parmak, sağ el dört parmak ve baş parnaklarımız olarak verdik. Mülakatımız başladı.
    Ne zaman evlendiniz dedi
    2018 dedim. Baktım uzun uzun yazmaya başladı o sırada tam tarihi söyledim ekrandan dönüp önce bana sonra eşime bakıp
    'tam tarihi biliyor' gibi başını sallayıp onaylayıp güldü çok güzel dedi
    Ne okuduğumu sordu bende en son bitirdiğim ve diplomasını verdiğim bölümü söyledim.
    Ne iş yatığımı sordu. Kendi gıda şirketim ve restorantımı işlettiğimi söyledim.
    Nereye gideceğimizi sordu. Houston, Texas dedim. İlk olarak orada abimin yanına gideceğimizi söyledim.
    Abimin ne iş yaptığını sordu. Onu cevapladım. Her cevap sonrası olduğu gibi güzel dedi bize baktı gülümsedi.
    Benim orada ne iş yapacağımı sordu. Yine buradaki gibi restorant veya ticaret üzerine bir şeyler yapmak istediğimi söyledim.
    Eşimin bölümünü, ne iş yaptığını ve orada ne iş yapmak istediğini sordu. Oda kendi mesleğini yapacağını söyledi.
    Konsolos her cavabımızdan sonra uzun uzun bilgisayarına bir şeyler yazıyordu. O sırada onu izlerken insan tedirgin olabiliyor
    ne oldu acaba sorun mu var uzun uzun yazıyor diye. Bir ara gözüm tam önünde duran pasaportlarımıza takıldı ve kendi içimde
    ekstra stres oldum acaba bunlar neden burada geri mi verecek vs diye. Bir soru daha cevapladıktan sonra pasaportların yanında
    duran sarı zarfları ve üzerinde numaramız ile bilgilerimizin yazılı olduğunu görüncede kendi kendime bir rahatlama geldi
    sanırım onaylanacak diye. Tabi onaylanan ve onaylanmayan her görüşmede onlar masada mı oluyor bilemiyorum.
    Son olarak tebrik etti ve vizemizin onaylandığını söyledi. Ben o sırada 'Really?' diye şaşırmışım oda evet vizeniz 5 iş günü
    içinde seçtiğiniz ptt şubesine gönderilecek dedi. Teşekkür edip iyi günler dileyip ayrıldık. Eşimle birbirimize sarılıp kendimizi
    dışarı attık. Tabi mülakat bitiminde heyecandan evraklarınızın asıllarını unutmayınız. Diploma, tapu, evlilik cüzdanı vs.
    Aylardır üzerimizde hissettiğimiz stresin kalkması ile birlikte gözlerimiz yaşardı veya çok mutlu olmuştuk ondan olabilir.
    Tam olarak tarif edilebilecek duygular değil sanırım çok karmaşık duygular ile çıktığımızda havaya uçuyorduk.
    Gerçekten bundan önceki okuduğum bütün deneyimler gibi gerçekten stres yapacak bir şey yokmuş. Tabi bunda siyahi konsolos
    beyin de önemi fazlaydı. Hep gülümsüyordu ve konuşmaları ile bizi rahatlattı.
    Eşim bana sürekli 'really?' bakışı atıyor 🙂
    Umarım buradaki her bir arkadaşımız, özellikle geçen senelerden vize bekleyen herkes vizesine sorunsuz bir şekilde en kısa
    zamanda kavuşur. İnşallah bu uzun, stresli bekleyişler yerini mutluluk ve rahatlama gözyaşlarına bırakır.
    İyi ki Yeşilkartforumu tanıma fırsatım oldu.
    Sevgilerle

• ⭐⭐

@BurakKuloglu tebrikler

• @funnelweb Mail adresi şu; [email protected] resmi bir adres. Daha önce başka vize başvurumda olmadı

• @funnelweb tebrikler dostum. Sonunda bizzat tanidigim kisilerin vizelerine kavusmalarini sevincle takip etme evresine geldik. Umarim bundan sonrasida Amerikadaki hayatin da su gibi akar gider 🤞🥳🎉

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Uğur-Aydemir merhaba, öncelikle sakin olun ve telaşa kapılmayın.
    AP süreci,korkulduğu gibi değil bu konuda içiniz rahat olsun. mailinize gelen DS5535 formunu titizlikle doldurun ve en kısa sürede size söylendiği gibi konsolosluğa gönderin, gelen mailde nasıl göndereceğiniz yazıyor. formda sorulan sorular zaten DS260'da sorulanlarla %90 aynı, sadece daha detaylısı.

takıldığınız yer olursa bu başlıkta beni etiketleyerek sorun, destek olacağım.

FY2021 & FY2022 Administrative Process (AP durumu / İdari işlem)

• ⭐⭐⭐

@BurakKuloglu, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

Arkadaşlar 4 Mart 2022 mülakat deneyimimizi aktaracağım.
    İnşallah bu uzun, stresli bekleyişler yerini mutluluk ve rahatlama gözyaşlarına bırakır.
    İyi ki Yeşilkartforumu tanıma fırsatım oldu.
    Sevgilerle

Tebrikler. Yeni yaşantınızda bol şanş.
    Yolunuz açık olsun.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@darkside size mesajla verdiğim detaylar üzerinden ilerletin lütfen sürecinizi.
    bol şans..

• @gucarslan çok teşekkür ederim hocam sürekli yardımcı oluyorsunuz.

• Çok teşekkür ederim. @gokhanbagatur

• Çok teşekkür ederim. @Erkand

• İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Her şey gönlünüzce olsun. @gucarslan

• ⭐⭐⭐

@smartcells, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

KCC dosya onay işlemlerinde bu akşam itibariyle 93XX'lü dosylara ulaştı (Teyitli).
    Dün 91XX'ti. Günde 200 dosya işlemeye devam ediyorlar

Dosya işleme onaylarında 95XX onay haberi geldi.
    Bugün de 200 dosya daha ilerlediler.

Bugün CN'i 97XX olan 2 arkadaşımızın dosyaları onaylandı ve mülakata hazır hale geldiler.
    Günde 200 dosya onayına tam gaz devam. 👌

An itibari ile CN 10.000'e ulaşıldığı bilgisi geldi.

• @sametbzks merhaba çok teşekkür ederim. 14 bin dolar kadar para ve ev tapusunu gösterdim.

• herkese merhabalar
    bizde çok şükür bugün mülakatımızı olduk ve vizemiz onaylandı.
    Mülatak tarihinden önce Sağlık muayenesine biz randevu alamadık telegram grubundan fikir alıp mail attım.( arkadaşlar siz benim gibi ihmal etmeyin mülakat maili gelir gelmez sağlık muayene randevunuzu hemen alın ) telefonla görüşmeleri sadece akşam 5-7 arası yapıyorlar.sağolsunlar geri döndüler ve randevu tarihini geç gösterip bize bir hafta sonraya ( 11 Mart ) sağlık muayenesi için randevu almamızı ama bize 4 martta yardımcı olacaklarını söylediler.
    Bizde 4 mart saat 9:30 da gittik durumu hatırlattım.çocuklar dahil pcr testi istiyorlar ve çıktısı olacak ,yetişkinler için covid aşı kartı ,çocuklarında normal aşı kartları.yetişkin 250 dolar , çocuklar 170 dolar birde yetişkinler için ciğer röntgeni ve kan tahlisi onlarda 47,5 dolar. çocukların aşıları tam olmasına rağmen bir doz aşı vuruyorlar bizlere de bir karma diyeyim 3 doz aşı yaptılar bir enjektörde .galiba 25 yaş alı için idrar testi istiyor o da ekstra ücret tabi.Muayene olurken sadece iç çamaşırı oluyor bir tane uzun tek kullanımlık uzun gömlek veriyorlar. Bu arada kredi kartı geçiyor.Orada çalışan Esra ve Filiz Hanım a teşekkürler gayet yardımseverler.bir gün sonra saat 1 de raporumuzu alıp pazartesi günkü mülakatı bekledik.
    Araba kiralamıştım , Ankara'da park yeri bulmak bir sıkıntı gerçekten büyük sorun, tavsiyem taksiyle gitmeniz. park yeri bulur bulmaz koştur koştur gittik anahtarı 15 tl karşılığında kaktüs kafeye emanete bıraktım. Sonrası bilinen mevzular 7 nolu gişeden 330*4 dolar vize parası ödedik. sonra onun yan koridorundan 3 tane daha gişe var ordan numaranız yandığında gidip evrak teslimi yapıyorsunuz.9 numaralı gişeye gittik gözlüklü kumral kıl mı kıl bir kadın vardı megafonu kapalı mıy mıy konuşuyor,aşağılayıcı kaprisli bir tavrı vardı.Sesi gelmiyor baya cebelleştik. arabada Amerika'da kalacağımız adresi unuttum girip çıkışıma izin verdiler.
    artık öğle vaktine yaklaşırken son kez numaramız yandı oraya kadar çok stresliydi, AP ye kalan aileler ,arkadaşlar oldu. 6 numaralı gişede numaramız yandı ve gittik asıl talihli eşimdi Türkçe mülakat oldu.çocuklar içinde eşim parmak izi verdi. Eşim öğretmen , kaç senelik öğretmensin devlette mi özelde mi gibi daha önce duymadığım sorular sordu, en son bana ingilizce ne iş yapıyorsun orada ne iş yapacaksın dedi.bende uçak teknisyeniyim orada da aynı işi yapacağım dedim ve tebrikler vizeniz onaylandı 3 ila 5 iş günü içersinde elinize ulaşır dedi.

forumda @gucarslan , @smartcells başta olmak üzere tüm emeği geçen arkadaşlarıma teşekkür ederim.

• @funnelweb

Tebrikler. Şimdiden iyi seyahatler.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

146

41.2k
Kullanıcı

4.4k
Konu

427.4k

| | | |