Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @gucarslan iyi dilekleriniz için teşekkürler herkesin gönlünce olsun, evet o ana gelene kadar yanlış birşey yapmamak adına bayağı sorular sormuştum arka arkaya, size de teşekkür ederim bilgileriniz için.

• ⭐⭐⭐

@Gamze-Okumus tebrikler yeni hayatınızda bol şanslar🤗

• Vizesini alan herkese tebrikler diliyorum. Acaba banka hesaplarinizda 10-15k usd den az göstereniniz oldu mu? Bekar veya aileli olanlar

• ⭐⭐⭐

@salih25 tebrikler yeni hayatınızda bol şanslar

• ⭐⭐⭐

@TheSesar tebrikler gözünüz aydın yeni hayatınızda başarılar dilerim

• ⭐⭐⭐

@barissarikaya tebrikler yolunuz açık olsun yeni hayatınızda bol şanslar

• 2 Mart ben ve eşimin Sağlık Muayenesi Deneyimiz:

-Dördüncü katta evraklar alindi ve kayıt yapıldı.

• Sonra beşinci katta kan numunesi alındı.
      -Hemen Sonra üçüncü katta göğüs röntgen alındı. Burada iki kişi için 95$ ödedik
    • Bunlar bittikten sonra evraklar ve pasaport onlarda kaldı ve 2 saat sonra muayene için tekrar gelmemizi istediler.
      -Tekrar döndükten sonra muayene yapıldı ve 2 aşı yapıldı ve sonra iki kişi için 640$ ödedik.
      -Toplam iki kişi için 735$ ödeme yapıldı.
      Tavsiyeler:

-Koliye takmayınız. Röntgen çekerken çıkartması isteniliyor.
    -Mobil ve rahat kıyafetler giyiniz. Sürekli bir yerden başka yere gönderiliyorsunuz ve muayyende komple soyunmanız isteniliyor.
    -Çok erken gitmenin bir yararı yok . Randevunuzdan 10dk önce orada bulunmanız yeterli olacaktır.

• Eğer daha önce test sonucunuz pozitif çıkmışsa, bebek dahil tüm aile bireylerden PCR test sonucu isteniliyor (Orada bir aile den istediler.)

Case Number: 2022ASXXX
    DS-260 Submitted: 10/06/2021
    Medical Check: 02/03/2022
    Visa Appoitment: 17/03/2022

• @Nico O ışıltılar gözünüzden ve kalbinizden hiç eksik olmasın hocam, bundan sonraki süreçte dilediğiniz gibi gider umarım...

• @Omer-Dereli-0 Hocam ayrıntılı paylaşımınız için Teşekkürler, ilerleyen süreçteki deneyimlerinizi de bekliyoruz...

• Cevap: DV2022 Mülakat Deneyimleri

Merhaba arkadaşlar mülakat tecrübemi aktarayım ben de.

9.15 te randevum vardı. 8.50 gibi sıraya girdim 9.05-10 gibi içeri aldılar. Herkesin de anlattığı gibi covid formu doldurup pasaporta bir barkod yapıştırdılar. Sonra güvenlikten geçtim(havaalanına girerkenki aynı önlemler) ve bekleme salonuna geldim. Danismadaki kadın pasaportuna baktı 2 yeni fotografim olup olmadigini sordu ve bir nunara verdi. Numaram yabana kadar belki de 40 dk geçmiştir. İlk vesneye gittim ve parayı yatırdım, pasaport ve numaramı aldı, sonra evrakları için bekledim. Evrakları verirken 2 fotoğraf, diploma fotokopisi(orijinalini mülakatta gösterirsiniz dedi) adlı sicil kaydı, nüfus kayıt örneği, askerlik belgesi ve banka dokümanlarını istedi. Benim ayrı ayrı TL, dolar,npound, altın hesabım olduğu için hesapların çok dağınık olduğunu söyledi( hesapların bir arada durması dahabiyi sanırım). araba ruhsatım oldgunun soykeyince onun da fotokopisi istedi. İngilizce biliyor musun diye sordu, evet dedim Sonra tekrar mülakat için bekledim. Asya kökenli bır kadınla ingilizce mülakat yaptık, çok guleryuzlu idi. Sorduğu sorular,

-ismim, mesleğim, uzmanlık alanin, hangi eyalet, eyalet içinde neresi, neden orası, ne iş yapacaksın, toplamda ne kadar paranız var diye sordu

Bu süreçte bu forum ve telegram grubu üzerinde emeği geçen herkese çok teşekkürler.

• Merhaba arkadaşlar size Unganlar ve Konsolosluktaki deneyimimi detaylarıyla aktarmak istiyorum. Forumda arşiv niteliğinde kalsın. Bir cümle bile farklı bir bakış açısı katabilirsem ne mutlu bana 🙂

Case No : 2022EU8xx
    Mülakat : 2 Mart 2022

UNGANLAR SAĞLIK MÜLAKATI ( 26 ŞUBAT 2022 , 09:20 )

25 şubat cuma akşamı İzmir'den Ankara'ya otobüsle uzun bi yolculuk yaptım. TÜFAD Prestige (Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği) diye bir otelde kaldım.240 TL, şirket adına gelip kaşe resmi gösterip faturayı kurumsal olarak kestirdim. Şirket adına gelen kişiler için fiyatları 200 TL . Bir çok otel bunu yapıyor araştırabilirsiniz. Ben haritayı açtım unganlar ile konsolosluk için tam orta nokta ve yemek yiyecek para çekecek yerlere yakın burayı buldum .. Akşam 9 a doğru odama yerleştim. Tertemiz rahat bir şekilde konaklamamı sağladım .
    26 Şubat 09.20 de olan unganlar mülakatıma biraz erken gittim saat tam 08.50 gibi binaya giriş yaptım ve 4. Kattaki bekleme salonunda 15-20 bekledim 1 tane dört kişilik aile ve 3 İranlı bekleyen kişi vardı. Kısa bir sohbet etme imkanı bulduk . Orada gözlüklü bir asistan gayet güzel bir şekilde koordinasyon sağlayarak bekleyen kişiler için gerekli yönlendirmeleri yaptı. 09.40 a kadar yarım saat içinde işleri hallettik 47,5 dolar vererek kan ve göğüs filmimi çektirdim. Yaşım 28, bu yüzden idrar tahlili yapılmadı. Sanıyorum 25 ve daha genç bireylere idrar tahlili yapılıyor ve 47,5 dolardan daha fazla ücret alınıyor ..Önceden hangi aşıyı olmuşum aşım tam mıymış yarım mıymış umurumda da değildi. Greencard fırsatını yakalamışken bazı şeyleri çok irdelemek istemedim. Kendimi Amerikan kapitalizminin sularına bırakıp uyum sağladım herşeye tamam dedim ne dedilerse okay herşeyin olması gerektiği gibi ilerlemesine izin verdim.

Gözlüklü asistan bayan 11 gibi gelip aşıları o
    zaman yaptırabilirsin daha sonra işlemler tamamlanıyor ,istersen yemek yiyebilirsin sorun olmaz diyerek bilgi verdi. Gidip yemek yedikten sonra yeniden unganlara doğru yürüdüm ve yine erken gittim. Belli bir iş planı yapıyorlar ama oldukça hızlı ve kordineler . Saat 10.45 te oradaydım. İçeride oturacak yer yoktu ayakta bekledim ve ismim çağrılınca içeri alındım. Kıyafetlerle tartıya doğru yönlendirildim sadece ayakkabıları çıkart dendi 🙂 2 kilo fazla çıktım da neyse ... Boyum ölçüldü ve daha sonra siyah bir önlük verildi paravanın arkasında onu giydim .Duvarda zaten nasıl giyileceği yazıyordu. Sadece iç çamaşır olacak şekilde önümü hafif kapatarak bayan unganı Kendisi geldi ve direkt tansiyon aletine kolumu geçirmemi söyledi ve gitti sonra yine geldi ve hemen göğsümü dinledi sonra çekilişle mi çıktı greencard dedi evet bu 4. başvuruşum dedim. Ne iş yapıyorsun diye sordu. Normalde inşaat mühendisiyim ama krizden dolayı şuan müşteri temsilcisi olarak çalışıyorum dedim. O da Maalesef gençlerimiz ülkeden gitmekte haklı dedi. Nereye gideceksin diye sorduğunda Texas Houston orda arkadaşlarım var dedim peki dedi ve ondan sonra hızlı hızlı sağlık ve psikolojik ile alakalı sorular sordu. Tatlı sert bir mizacı vardı. Piercing dövme yara bere var mı alkollü araç kullandın mı hiç intihar kendini yaralama düşündün mü gibi klasik sorular sordu. 60 saniyede 10 soru sorduğu ve zaten böyle şeylerle sorunum olmadığı için ben de hızlı hızlı yo yo yok hayır gibi kısa cevaplar verdim. Formaliteden göğsümün üç noktasını dinledi. Ne sırtıma baktı ne koluma bacağıma. Yani dövme olsa kesik olsa jilet olsa ve ben orda farklı bir beyanda bulunsam onu görmeyecek bir ortam vardı. Hatta içimden şunu geçirdim.. O kadar kıyafetleri çıkarttık sadece göğsümüz dinlendi 🙂
    İki koldan da hızlıca iğneleri vurdu ve sonra geçmiş olsun diyerek paravanın arkasındaki masasında PC ye bir şeyler girdi.
    Bende giyindim ve teşekkür edip memnun oldum diyerek odadan çıktım.
    Daha sonra hemen aynı katta bankonun arkasındaki hanımefendiye 250 dolar ödeme yapmak için beklemeye geçtim. İçerisi oldukça doluydu ve %90 ı İranlılardı. 1-2 Türki devletlerden gelen çiftler de bulunuyordu.15 dakika bekledikten sonra bana sıra geldi 250 dolar ödememi yaptım ve hanımefendi mail adresimi teyit etti oraya dekontu gönderdi ve 28 Şubat pazartesi 3 ile 5 arası gelebilirsin öğlen 12 te kadar sizi aramazsak herhangi bir sorun yok demektir dedi. Teşekkür edip unganlardan çıkıp otel odama geldim. Vücudumda yol yorgunluğuyla beraber vurulan aşıların da yan etkisiyle ateşim çıktı. Duşa girdim, normalde aşıdan sonra su değmesin derler ama böyle bir uyarı da yapılmadı 🙂 Duştan sonra tam 8 saat yataktan çıkamadım . Sürekli bir uyku halindeydim.. Sağ kolumda hafif bir morarma fark ettim ancak solda bir belirti yok . Acı hiç olmadı elleri çok hafif. Fobisi olanlar için ek bir bilgi geçtim 😉
    Dinlenip kendime geldim ve hafta sonunu atlattım.

28 Şubat pazartesi günü yine unganlara erkenden giderek işimi hızlı halletmek için yola koyuldum . Tam 2.45 te oradaydım. 4.kattaki kapı kapalıydı sadece içerden açılır şekilde zaten. Kameradan beni görünce otomatik olarak açıldı içerde bekleyen kimse yoktu . Hanımefendi gri zarfı ve üzerinde Amerika'ya girerken lazım olacak olan zarf ve CD mi verdi ve talimatları da anlattı . Bu formun önemli olduğunu mutlaka fotokopi almam gerektiğini söyledi. Daha sonra oradan ayrıldım ve unganlar koşuşturmacası da bitti. . Bu kadar sorunsuz ve kolay olacağından emin olsaydım bu kadar erken Ankara'ya gelmezdim dediğim bir deneyim oldu . Ancak sonra hatırladım ki bu randevuyu alırken unganlarda istediğim tarihe randevu kalmamıştı. Mülakatlar açıklanınca herkes hızlı davranıp 28 Şubat günü için randevuları kapmıştı zaten diyip yine her şeyi kadere bağladım ve her şey olması gerektiği gibi olur diyerek mülakat gününü beklemeye devam ettim 🙂

GREENCARD VİZE MÜLAKATI ( 2 MART 2022 , 10:15 )

Otelden 09.30 gibi çıkışımı yaptım. Konsolosluğun karşısında ki Kaktüs Cafe' ye valizimi bıraktım. Telegram grubundan üç arkadaş sağ olsun direkt ismimi söyleyerek kafenin önünde bana selam verdi ve vizelerinin onaylandığını söyleyerek güne pozitif başlamam için güzel bir enerji verdiler. Çok tatlı insanlardı Türkmenistanlı kardeşlerimize benzettim. Buradan selamlarımı iletiyorum. Bu olaydan sonra konsolosluğun kapısına doğru gittim ve orada ki Türk polisine pasaportumu gösterdim ve COVID ile ilgili formu orada doldurdum. Yanımda getirmiştim ama vermeye gerek kalmadı onlar girişte koca bir koçan hazırlamışlar zaten. X-ray den geçip soldaki bankodan numaramı aldım. Saat 09.57 idi. İçerisi yaklaşık 200 M2 bir alan ve 7 gişeden oluşuyor sol tarafa dönülünce de 4 gişe kör noktada bulunuyor 15-20 tane sandalyenin olduğu orta alanı boş bir atmosfere sahip. Duvardaki TV De geçen haftanın maç özetleri dönüyor. Beyaz futbolcu sanırım.. Etrafa bakarken bir şekilde zaman geçiyor. İçeri girdikten sonra tam 1 saat bekledim ve daha sonra numaram yandı 7 numaralı gişedeki türk personele 330 dolar vize harcını direkt dolar olarak ödedim. Sonra 5-10 dakika geçti ve 9.numaralı arka gişedeki bir diğer Türk personele de evraklarımı tek tek kontrol ederek teslim ettim. Greencard posta adresimde güncelleme yapacağımı beyan ederek bir kağıtta adresimi verdim .Onu yavaş yavaş PC ye işledi .Sonra hanımefendi ingilizce konuşabiliyor musun diye sordu tabi tabi dedim. O esnada verdiğim evraklarla dosyamı hazırlamaya devam ediyordu. Ben de çok sıkmadan bir kaç soru sordum. Ais PTT belgesini almayacak mısınız , üç tane daha diplomam var vermeme gerek var mı gibisinden. Hayır gerek yok son diploma yeter dedi. Diplomamı bilerek transcript+ kopyası ile verdim ve e-devlet çıktısını da arkasına ataçlamıştım onu geri verdi. Bu arada isim değişikliği belgem vardı onu da aldı ve geri verileceğini unutma , bir sonraki görüşmede mülakat yapan görevli size verecek dedi . Görevliler asık suratlı devlet memuru gibi değillerdi . Negatif bir enerji kesinlikle almadım. Bu görüşme sonrasında numaranız yanınca mülakata gireceksiniz dedi.
    15 dk sonra sıram yandı ve 6. Gişede ki 30 lu yaşlarda sarışın bir beyEfendi vardı. Rahat ve güler yüzlü yaklaştı .Merhaba dedikten sonra yemin etmem için bir şeyler söyledi sonrasında cama yanaştım Yeah Yeah I swear dedim ve pardon tam duyamıyorum mikrofon kapalı olabilir dedim. Kendi mikrofonunu açmayı unutmuş 🙂 sonra görüşmeye parmak izlerimi vererek devam ettik. Toplamda 4 soru sordu.
    1= Amerika'da nereye gitmeyi düşünüyorsun? Texas, Houston çünkü orda yaşayan arkadaşlarım var .
    2= Gittiğinde ne iş yapacaksın ? Öncelikle başlangıçta kendi aracımla Amazon flex ve Uber düşünüyorum
    3= Evli miydin ? Yo hayır bekarım 🙂
    4= Daha önce hangi ülkelerde bulundun? Kuzey Kıbrıs, Yunanistan , Gürcistan. Kıbrıs'ta okudum Yunanistan da üç gün Gürcistan da bir gün kaldım diyince haaa bir şey değil ya o kadarı gibi bir tepki yapıp gülümsedi 🙂
    Verdiğim cevaplardan sonra congratulations welcome to USA gibi bir ifade kullandı. Sonra Türkçe hayırlı olsun tebrikler dedi. Bence gülümseyerek Teşekkür ederim Çok memnun oldum iyi günler dilerim diyerek oradan ayrıldım. Toplam mülakat 7-8 dk felan sürmüştür.
    Çıkışta kaktüs kafeye gittim ve içeride tanıştığım Ahmet adında bir arkadaşla kahve içtik çok güzel bir sohbetimiz oldu sağolsun . Ayrıca orada isimlerini sormadığım 4-5 kişilik , greencard forumdan olan bir grup arkadaşla da sohbet ettik .
    Konsolosluğa girip işlemleri halletmemiz 1.5 saat sürdü. Yaklaşık 1.5 yıl bekleyip 1.5 saatte insanın işlerinin hallolup olumlu sonuçlar görmesi gerçekten çok farklı bir duyguymuş.
    Ama bitmedi... Ne olur ne olmaz diye bekleme kararı aldık Ahmet ile. Yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik bir de son dakika golü yemeyelim diye Kızılay da yiyip içtik saat 4 e kadar bekledik çünkü grupta da geçen yıllardan bazı arkadaşların evraklarında yada parmak izlerinde problem olmuş ve geri çağrılmışlar diye hatırlatmalar okumuştuk ve temkinli yaklaşmak istedik.
    Bir sorun olmadığından emin olunca AŞTİ ye gelip otobüs saatimiz gelince memleketlerimize doğru yola koyulduk.

***Evime geldim valimizi boşaltırken evraklarımın içinde diplomamın ve orijinal transcriptimin konsolosluk yetkilisinde kaldığını ve bana vermeyi unuttuğunu fark ettim. Bir az önce [email protected] e mail attım. Umarım pasaportumu gönderirken evrakların içine bana geri vermeyi unuttuğu belgelerimi de koyarlar 🙂

Köşe yazısı kıvamımdaki mülakat deneyimim umarım hoşunuza gitmiştir. İsteyen herkese Allah/Tanrı/ Evren/ şansı Amerika'ya greencard ile gelme olasılığını gerçekleştirsin 🙏🏼

• @gucarslan selamlar, bu konuda çok baş ağrıttım sanırım ama, bende bu noktayı anlayamıyorum. Madem dosyalarımız onaylı kcc’nin beyanına göre, neden durum hala en azından in transit değil hala nvc. Yani bizim her an mailimize mülakat için dönüş yapabilirler diye düşünüyoruz. O halde durumumuz neden nvc den ilerisine gitmiyor. Acaba durum kontrolü yapmak çok da sağlıklı bilgi almak için doğru değil mi? Sadece mail mi beklemeli?
    Başınızı ağrıttım ise tekrar kusura bakmayın.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Güler-Özçelik basit.. çünkü konsolosluk dosyanızı mülakat için talep etmedi.
    konsolosluk dosyanızı talep etmeden NVC'den ileri geçmez statünüz.
    bu yüzden bu şekilde görünmesi normal, ilgili başlıkta da net bir şekilde açıkladığım gibi.

• Merhaba

03.03.2022 tarihinde girmis oldugum vize gorusmem olumlu gecti ve vizem onaylandi. Surec asagidaki ilerledi. Tum adminlere tesekkur ederim ve diger talihlilere basarilar dilerim.
    (34 yasinda, bekarim. Ziraat muhendisiyim ve hayvancilik sektorundeyim.)

25.02.2022 (Cuma) Unganlar deneyimi
    Herkesin belirtigi gibi ilerledi benim de. Herhangi bir ekstra durumla karsilasmadim. Asagidaki belgeleri sundum ve 250$ + 47,5$ odedim.

1. Biontech asi karti (enabiz ciktisi)
    2. Covid test raporu (enabiz ciktisi) (24.02.2022 de yaptirdim)
    3. DS260 confirmation sayfa ciktisi
    4. Pasaport un orjinali

Sonucu haftaya persembe (03.03.2022) gunu alacagimi soyleyerek ayrildim.

03.03.2022 (Persembe) US Konsolosluk gorusmesi
    Sabah Izmir'den ucakla Ankara'ya geldim ve once Unganlara giderek saglik raporunu aldim ve ordan konsolosluga gecerek 10:45 in gelmesini bekledim.
    Cok kisa ve net bir surec oldu benim icin. Sadece nereye gitmek istedigimi sordu. Kansas city ye gidip, mevcut sirketimin USA organizasyonuna gececegimi belirttim. Baska birsey sormadi.
    Asagidaki evraklari verdim ve 350$ odeme yaptim. 20$ olarak para ustu verdiler.

1. Diploma orjinal ve fotokopisi
    2. Askerlik durum belgesi (1x edevlet ciktisi)
    3. Vukuatli nufus kayit ornegi (1x edevlet ciktisi)
    4. Sicil kaydi (1x edevlet ciktisi)
    5. USA de green card in gonderilmesi icin gereken adresi A4 kagidi ciktisina yazip verdim
    6. 6 aylik hesap dokumu. Cift imzali ve imza sirkuleri ile birlikte. ISBANK (13.000 $ bakiye)
    7. AIS kaydi (1x fotokopi)

Herkese basarilar

• ⭐⭐⭐

@marti2771 tebrik ediyorum gözünüz aydın 🙂 Bundan sonraki hayatınızda başarılar 🙏🏻

• ⭐⭐⭐

@Nico tebrikler gözünüz aydın 🙂 bundan sonrası için de bol şans ve darısı bizlerin de başına 🙏🏻🙏🏻

• Merhaba, sürecimiz boyunca yardımlarını eksik etmeyen yöneticilere ve deneyimini paylaşan herkese çook teşekkür ederek ben de mülakat deneyimimi paylaşmak istiyorum.

3 Mart 10.45'te olan görüşmem için 9'da konsolosluğun önüne geldim. Kaktüs kafede mülakat saatimi bekledikten sonra eşyalarımı emanet olarak verip 10.30da sıraya geçtim. Covid formlarını girişte doldurup X-Ray'den geçtikten sonra ağır kapılarla bazı mücadeleler verip bekleme salonuna ulaştım. Konsolosluğun içi bir banka/vergi dairesi düzeni şeklinde. Tüm mülakatlar bekleme salonunda herkesin duyabileceği şekilde ayaküstü gerçekleşiyor. Sıra numaramın ilk yanışında 7 nolu bankoda parayı nakit ve tam olarak ödeyip tekrar yanmasını beklemeye başladım. İkinci yanışında 245 olan sıra numaram yerine 45 numarayı yaktılar... beni çağırmak istediklerini farkettim çünkü iki basamaklı hiçbir sıra yoktu ama emin olamadım. Kendi içimde gitsem mi kendi numaramı mı beklesem diye mücadele ederken benim numaram yandı ve hemen evraklar için 9 nolu bankoya geçerken yolda görevliyle karşılaştık '245 numarasınız değil mi? ben de sizi çağırmaya geliyordum arkadaş yanlış numarayı açmış' dedi....Bankoya gittim tatlı bir kadın vardı çok rahat hiç kasmadan belgeleri ve fotoğrafları istedi, sırasız hepsini aynı anda verdim. Evli misiniz çocuğunuz var mı gibi sorular sorup yerime geçebileceğimi söyledi. Tam yerime geçip oturacaktım ki numaram aynı bankodan tekrar yandı.....Yine mi numaratör bozuldu gitsem mi gitmesem mi belge mi eksik çıktı diye beynimle oynamalarından sonra tekrar evrak bankosuna gittim ve bana mülakatı ingilizce mi türkçe mi yapmak istersiniz diye sordu......İngilizce olsun, bunu mu soracaktınız eksik belge yok dimi dedim gülerek, yok evet unutmuşum dedi. Tekrar yerime geçip beklemeye başladım. Sanırım yarım saatlik bekleyişten sonra 3. kez mülakat için numaram yandı. Asyalı esmer bayana denk geldim. Merhabalaşma faslından sonra yemin edip parmak izi verdim. Parmak izini verirken sorulara başladı;
    -Hiç tutuklandınız mı? Hayır
    -Suç işlediniz mi? Hayır
    -Evli misiniz? Hayır
    -Öğrenci misiniz okuyor musunuz? (Bu soruları sorarken lise diplomama bakıyordu, 22 yaşındayım) Hayır geçtiğimiz temmuzda üniversiteden mezun oldum, belgelerin arasında diğer mezuniyet belgem var bakabilirsiniz dedim ve e-devlet mezuniyet belgemi bulup okay dedi.
    -Ne okudunuz? Hukuk.
    -Çalışıyor musunuz? Hayır çalışmıyorum zorunlu stajımı yapıyorum dedikten sonra panikle ama bırakıcam dedim. Bu dediğimden sonra bana bakıp nasıl yani çalışıyor musunuz evet ya da hayır deyin dedi sinirlenmiş gibi. Ben de çalışmıyorum, staj yapıyorum ücret almıyorum diyerek toplamaya çalıştım.
    -Nasıl bir staj? Avukat olmak için, adliyede, dedim. hee tamam gibisinden ok dedi.
    -Amerikada nereye gideceksiniz? Maryland, Germantown
    -Orada tanıdık mı var? Kuzenim var.
    -Amerikada ne iş yapacaksınız? Birkaç ay önce bazı avukatlarla contact kurmuştum, mülakattan sonra ulaşmamı söylediler öyle yapıcam. Onlarla olmazsa kuzenimle restaurantta çalışıcam.

Ben hafif bir panik halinde soruların gerisini beklerken faturayı ve diplomamı geri uzatıp, vizeniz onaylandı 3-5 iş günü içinde alabilirsiniz. Birkaç saniyelik algılama sürecinden sonra teşekkür edip çıktım. Uzun süre onaylandığımdan emin olamayıp pasaportumu geri vermedi sonuçta diyerek kendimi telkin edip vizemin onaylandığına inanmayı başardım.

Finansal durumla alakalı hiçbir soru sormadı, banka dökümüne baktığından bile emin değilim. Genelde bilgisayara yazıyordu. Hesabımda 14 bin 137 dolar göstermiştim.
    Herkese tavsiyem sadece sorduğu sorulara kısa ve net cevaplar verin. Sormadığı bir şeyi asla söylemeyin. Zaten formalite şeklinde bir mülakat çok da umurlarında değil. Deneyimleri okurken hayal edilenden daha az korkutucu ve daha rahat bir ortam.

Darısı mülakat bekleyen herkesin başına 🙂

• @smartcells teşekkür ederiz.

• Herkese selamlar
    03.03. 2022 Saat 10.45 te olan mülakatımız için 10.20 gibi elçilik önünde beklemeye başladık. Bizi çağırdıklarında güvenlik önceden doldurduğumuz covid formunu almadı kapıda tekrar doldurup içeriye girdik. Sıra numaramızı aldık. Numaramız yandığında kişi başı 330 dolar vize ücreti ödedik. Kredi kartı ile ödemeye gitmeyin arkadaşlar. Pos cihazı çalışmıyor ! 🙂 Not: Sıra numaranızı unutmayın, size verilen sıra kağıdını veznede alıyorlar. Daha sonra numaramız tekrar yandığında evrak teslimi yaptık. Eski pasaportlar, sağlık raporu,nüfus kayıt örneği, arşiv kayıtlı adli sicil belgesi, eşim için e devletten aldığımız askerlik belgesi, evlilik cüzdanı, 2 adet fotoğraf bunları fotokopileriyle verdik. Fotokopi iadesi yapmadılar. Ayrıca eşimin bi önceki evliliğiyle alakalı boşanma belgesi ve fotokopisini istedi. Apostili almadı. İngilizce tercümesini istemedi (ama biz yine de verdik) Eşim asıl talihli olduğu için bi tek onun diploma ve hesap dökümü istendi. Ais kaydını almadı. Ama yine de götürün. Daha sonra yaklaşık 15-20 dk bekledik ve 3. kez sıra numaramız yandı. İlk gişede çok kibar bir beyfendi mülakat için yemin ettirdi ve parmak izi aldı. Direkt ingilizce konuşmaya başladı.(Önceki görüşmelerde duraksayanları farkedince tercüman getirdiklerini gördüm rahat olun) Eşim asıl talihli olmasına rağmen benimle konuştu. (Eski pasaportumda turist vizem olduğu ve abd ye öncesinden gittiğim için sanırım) Kelimeleri yuvarlayarak hızlıca konuştuğu için görüşmeyi anladığım şekilde yazacağım.
    Hi how are you

• Good how are you
      Thanks. Where do you live right now?
    • İstanbul
      Where will you live?
      -Houston
      What is your job?
      I'm pharmacist.
      Eşim: Sofware engineer.
      Cool. Are you going to do your job there?
      -Yes sure.
      Whose address is this?
    • My family friend.
      How long you're gonna stay there?
      -1 month maybe 2 months till find out a house to live.
      Bana burada amerika da nerelere gittiğimi sordu bende söyledim. (Banka dökümü vs hiç sormadı) Sonrasında o güzel kelime
      "Great congratulations."
      Benim turist vizemi iptal edeceğini söyledi. Teşekkür ettik 1 hafta içinde pasaportlarımızın geleceğini söyledi böylece bu maceramızda burda mutlu bi şekilde sonlandı. İsteyen herkes umarım bir an önce alır vizesini. Yeşilkart forum ailesine çok teşekkür ediyorum.

• Değerli arkadaşlar herkese merhaba,
    02.03.2022 mülakat deneyimim;
    10.15 randevum için 8.30 civari çok sevdiğim bir dostumla konsolosluk önündeydim, konsolosluğun karşısındaki kaktüs kafeye oturduk, tanıdığı veya eşyalarını bırakacak arkadaşlarınız yoksa belirli bir ücret karşılığı kaktüs kafeye eşyalarınızı bırakabiliyorsunuz.
    Güvenlik aramasindan sonra içeri girip pasaportu verdikten sonra bir numara veriliyor size ve gişelerden numaranızı takip ediyorsunuz. İlk numara yandığında ödeme yapılıyor kişi başı 330 dolar , (numaranızı unutmamaniz gerekiyor ben unutur gibi oldum sürekli numaraların yandığı yere bakmaktan karıştırabiliyorsunuz numaranızı 😂, Kaktüs cafe de tanıştığım ve keyifli sohbetlerine ortak olduğum Didim'li hanımefendi ve beyefendi numaramı hatırlattılar sagolsunlar, onlara da buradan teşekkür etmiş olayım 👍 ) sonrasında ayni numara yandığında bir daha gidip evraklar isteniyor. Burasi önemli mail de ve forumda yazan belgeler isteniyor ve üniversite öğrencisi olduğum için lise diplomamı verdim üniversite ile alakalı transkript yanimdaydi fakat istemediler ( bazı arkadaslardan transkript istediklerini de duydum her ihtimale karşı götürün derim eğer üniversite okuyorsaniz ) sonrasında evraklarınızı verirken yani 2. Adimda sizden mülakatı hangi dilde yapacağınızı soruyorlar ( ben ingilizce yaptım dilerseniz Türkçe de yapabiliyormussunuz ) sonra son asamaya geçip ayni numaranızin yanmasini bekliyorsunuz, ve mülakatıniz başlıyor. Burada sırayla;
    Adımı soyadımi
    Ne is yaptığımı
    Hangi üniversite de okuduğum, hangi bölüm de okuduğum ve ne zaman mezun olacağımı
    Evli olup olmadığımi
    Neden Amerika'ya gitmek istediğinizi
    Nereye gitmek istediginiz
    Daha önce Amerika'da bulunup bulunmadığınız
    Amerika da ne iş yapmak istediğiniz
    Gibi şeyler sorulduktan sonra oldukça güler yüzlü konsolosluk çalışanlarıyla güzel bir mülakat geçiriyorsunuz. Eğer stresli veya heyecanliysaniz Stresli olduğunuzu anlayıp gayet güler yüzlü ve anlayışlı bir şekilde yardımcı oluyorlar.
    Ek olarak 22 yaşındayım ve askerlik durum belgem yanimdaydi, ayrıca istediler de, ASKERLİK DURUM BELGENİZİ GÖTÜRMENİZ iyi olacaktir her ihtimale karşı. 18 - 25 yaş aralığındaki kişilerden istenen selective service system kağıdıyla alakali herhangi bir sey doldurmadim, bir şey söylemedilerde. Adminlerimize sordum, sanıyorum Amerika'ya girdikten sonra 30 gün içinde doldurmamiz gerekiyormuş.
    Son olarak başta Uğur Bey ve Noyan Bey olmak üzere greencard forum ailesine , adminlerimize sonsuz teşekkürler, bu süreçte herkesin vize alması için ellerinden geleni yaptılar. Umarim herkes vizesini alır ve dilediği gibi Amerika macerası güzel bir şekilde başlar.
    Şansınız bol, bahtınız açık olsun !

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

Çevrimiçi Kullanıcılar

50

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |