Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @şahan-küçükbingöl, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

@travelleth Benim kendi fikrimce ve bildiğim kadarıyla düşünce tarzınız ve mantığının yanlış ancak bu konuda bize net bilgi verebilecek birilerine danışabiliriz. @crazycells @gucarslan bu kişiler rahatlıkla söyleyebilir ve bizi aydınlatabilirler.

ben şunu söylüyorum hocam. 55.000 vize veriliyor dünya genelinde.. bunun 20.000 tanesi avrupa'ya ayrılıyor. bizde bu bölgedeniz.

20.000 vizeyide ortalama olarak 7000 talihli üzerinden aile üyelerine de verdiklerini söyleyebiliriz.

7000 talihli var sadece bütün avrupa'da.. şimdi bu noktada 6000 kişi başvurmuyor ki bu çekilişe.. belki de 700.000 kişi başvuruyor.. vizeyi alanlar işin diyalektiği gereği bu vizeyi isteyenler olmuş oluyor sonuçta.. yani ben istemiyorum başvurdum çıktı, amerika bana zorla vize bastı diyen var mı? hayır.. hee bütün isteyenlere çıkıyor mu? hayır çıkmıyor..

önceki örnekte de söylediğim gibi 1 nolu case tek başına ilk vizeyi aldı. herkeste böyle olsa ilk 55.000 case 55.000 vizeyi alacak değil mi? arada ikinci case öylesine başvuru olup işlem yapmadığında 55.001. case'e hak çıkıyor bu sefer.. Matematiğinin çok daha karmaşık olduğunun farkındayım basit anlatıyorum sadece.

kısacası 55.001. kişi de istiyordu gitmeyi ve aldı vizesini.. aradaki boşluklar arkadan gelenlerle doluyor bir şekilde..

• Yasaklı

@travelleth, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

@şahan-küçükbingöl, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

@travelleth Benim kendi fikrimce ve bildiğim kadarıyla düşünce tarzınız ve mantığının yanlış ancak bu konuda bize net bilgi verebilecek birilerine danışabiliriz. @crazycells @gucarslan bu kişiler rahatlıkla söyleyebilir ve bizi aydınlatabilirler.

ben şunu söylüyorum hocam. 55.000 vize veriliyor dünya genelinde.. bunun 20.000 tanesi avrupa'ya ayrılıyor. bizde bu bölgedeniz.

20.000 vizeyide ortalama olarak 7000 talihli üzerinden aile üyelerine de verdiklerini söyleyebiliriz.

7000 talihli var sadece bütün avrupa'da.. şimdi bu noktada 6000 kişi başvurmuyor ki bu çekilişe.. belki de 700.000 kişi başvuruyor.. vizeyi alanlar işin diyalektiği gereği bu vizeyi isteyenler olmuş oluyor sonuçta.. yani ben istemiyorum başvurdum çıktı, amerika bana zorla vize bastı diyen var mı? hayır.. hee bütün isteyenlere çıkıyor mu? hayır çıkmıyor..

önceki örnekte de söylediğim gibi 1 nolu case tek başına ilk vizeyi aldı. herkeste böyle olsa ilk 55.000 case 55.000 vizeyi alacak değil mi? arada ikinci case öylesine başvuru olup işlem yapmadığında 55.001. case'e hak çıkıyor bu sefer.. Matematiğinin çok daha karmaşık olduğunun farkındayım basit anlatıyorum sadece.

kısacası 55.001. kişi de istiyordu gitmeyi ve aldı vizesini.. aradaki boşluklar arkadan gelenlerle doluyor bir şekilde..

Çok kısa şöyle bir örnek vereyim. Çıktıktan sonraki matematikten bahsetmişsiniz ama bir de çıkmadan önceki matematik var. 100 kişinin seçileceği bir çekilişe 10.000 kişi başvurursa şansınız 1% dir. 5.000 kişi başvurursa 2% dir.
    Kesinlikle ne kadar az kişi başvurursa şansınız o kadar yükselir.

Kazandıktan sonra gitmeyecek öylesine başvurmuş 5.000 kişi benim kazanma ihtimalimi bu durumda 100% düşürmüş oluyor.

Buyrun size matematik 🙃

Edit: 1% ile 2% nin arasındaki kaybettiğiniz şans yüzdesi 100% dir. Genel rakama bakarak hesaplanmaz. Matematiği zayıf olanlar için dipnot.

2 liranızın 1 lirasını kaybederseniz, 50% oranında kayıba uğrarsınız. 1 liranıza 1 lira eklerseniz 100% oranında birikim yapmış olursunuz.

Genel başvuruların iki katına çıkmadı sandığınız gibi sizin şansınızı 1% değil 100% etkiliyor.

Herkesin anlayabileceği şekilde ancak böyle anlatabilirim sanırım.

• @cycraft, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

@fatih-celep Aynen 😃 yüzde 1 şans için her gün sayıyorum alarm vs kurdum 7 Mayıs için

"Cekilis sonucununa bakmayi unutmusum. Arkadas bakmis benim adima aaa o da ne gc cikmis" diyenlere imreniyor insan. Ama ben unutmam sonuc aciklanacagindan 1 gun once pc odasina kamp kurup ates yakip beklicem😅Umarim gonlune gore olur hersey🙂

• @travelleth ""gitmeyecekler niye başvuruyorlar ki" isyanına denk geldim. Ancak bu o kadar gereksiz ki.. Çıkacaksa size, çıkar.."
    Bu o kadarda gereksiz bir isyan değil. Bunun la ilgili matematik te ayrı bir bölüm var "olasılık hesapları".
    Pasaportun kaldırılmasının çıkma olasılığını düşüreceğini tartışmıyoruz sanırım.
    Şu an ki hesaplamaya göre çıkma olasılığının %1 olduğu söyleniyor. Bu %50 olsa daha iyi olmazmı?.
    Belki ozamanda, yıllarca başvurana çıkmayacak ilk başvurana çıkacak. Bilemeyiz ama en azından ihtimal yüksek olacak matematik olarak.
    Pasaportsuz zamanlarda bir kişi oturup kendi kafasına göre bütün ailesi adına, yada akrabaları adına başvuru yapıyordu. Kendi adına başvurulduğundan haberi olmayıp kazananlar duydum. Dolayısıyla bu kişide büyük ihtimalle gitmiyordu. Surece devam edenlerin oranı %60 larda sanırım.
    Sonuçta benim için değişen birşey yok. Öylede çıkmıyor böylede 🙂

Edit: Benden önce aynı şeyleri söyleyenler olmuş, görmeden yazdım kusura bakmayın .

• aynen banada 100 kişi alınsa ve 101 kişi başvuru yapsa o çıkmayan 1 (bir) kişi ben olurum. Ama sormadan başkaları adına başvuru yapmak kadar saçma birşey yok. Belki bir kısım talihliler sunuçlarına dahi bakmıyor olabilir (gitmeyenleri bahsetmiyorum bile). Ayrıca ihtimal olarak ne kadar az başvuru çıkma ihtimalini o kadar arttırır.

• @ping-pong, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

Çok kısa şöyle bir örnek vereyim. Çıktıktan sonraki matematikten bahsetmişsiniz ama bir de çıkmadan önceki matematik var. 100 kişinin seçileceği bir çekilişe 10.000 kişi başvurursa şansınız 1% dir. 5.000 kişi başvurursa 2% dir.

Kazandıktan sonra gitmeyecek öylesine başvurmuş 5.000 kişi benim kazanma ihtimalimi bu durumda 100% düşürmüş oluyor.

Buyrun size matematik 🙃

Edit: 1% ile 2% nin arasındaki kaybettiğiniz şans yüzdesi 100% dir. Genel rakama bakarak hesaplanmaz. Matematiği zayıf olanlar için dipnot.

2 liranızın 1 lirasını kaybederseniz, 50% oranında kayıba uğrarsınız. 1 liranıza 1 lira eklerseniz 100% oranında birikim yapmış olursunuz.

Genel başvuruların iki katına çıkmadı sandığınız gibi sizin şansınızı 1% değil 100% etkiliyor.

Tamam bunlar doğru zaten. Ben şansınızı hiç etkilemiyor demiyorum. Ancak bunun için hayıflanmaya gerek yok. Çıkar size, number biraz yüksekse bu seferde umarım bir çok boşa başvuru vardır demeye başlarsınız..

• @ezgilera Söylenenlere göre sizin kendisiyle aranız iyiymiş. Rica etsem konuşup bize de yönlendirebilir misiniz?

• ⭐⭐

@gokhanbagatur, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

@zelene 10 senelik pasaportu napcam diyip vizyonu hic ilerde lazim olur belki avrupa oraya buraya giderim dusuncesine sahip bile olamayanlar bu surecten sonra GC basvurmasi kadar sacma.
    Haklisiniz.

Ben bir senelik aldım ve 10 senelik almanın vizyon ile olan bağlantısını anlayamadım pek.

• @gokhanbagatur, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

@zelene 10 senelik pasaportu napcam diyip vizyonu hic ilerde lazim olur belki avrupa oraya buraya giderim dusuncesine sahip bile olamayanlar bu surecten sonra GC basvurmasi kadar sacma.
    Haklisiniz.

Buna çok katılıyorum. Biz oğlumuz doğduğunda 5-6 aylıktı pasaport çıkarmıştık hiç tatil planımız da yoktu dursun kimlik kadar önemli sonuçta.. hatta çocuklara 5 yıllık olduğunu duyunca üzülmüştüm neden 10 senelik değil diye. Ve sonra pandemi falan kullanamadık gerçi ama hiç pişman değilim. Şansımız bizimle olsun gerçekten gidebileceklere çıksın demekten başka şey gelmiyor elden.

• @ping-pong, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

Buyrun size matematik 🙃

Ping Pong Beyyy o çıkıpta gitmeyenleri, öylesine başvuranları yel alsın!

• ⭐⭐⭐⭐⭐

son cümle özellikle büyükşehir de yaşayanlar için daha uygundur

Adsız.jpg

• Yasaklı

@hascerob, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

@ping-pong, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

Buyrun size matematik 🙃

Ping Pong Beyyy o çıkıpta gitmeyenleri, öylesine başvuranları yel alsın!

Şu güzelim adamı gönderdiler. 😂

• ⭐⭐

5-10 yildir talihsiz abilerim ablalarimin sabrindan istiyorum

• @rüştü-gürbüz şöyleki başvuran arkadaş yeşil pasaport almış, yeşil pasaportta sadece defter bedeli ödüyorsun, bende bu yıl aldım o yüzden 1 yıllık bordo pasaport aldım sadece greencard çekilişi için. 1300 1400 harç parası 10 yıllık bordo harç parası bu yüzden boşa verilen bir para oluyor o yüzden iki kişi en az 2.000 tl zarar.

GB çıkarsa iki kişi en az 20.000 usd gerektiğinin farkındayız , ona göre de hazırlığımız var zaten, yeter ki çıksın başka temennimiz yok :).

• ⭐⭐

@sonar, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

@ezgilera Söylenenlere göre sizin kendisiyle aranız iyiymiş. Rica etsem konuşup bize de yönlendirebilir misiniz?

Ben yönlendiririm tabi ama kendisi çağırmadan gelmez. Sizin çok istekli çağırmanız lazım. Ben öyle yapıyorum, ondan aramız iyi 🙂

• @ezgilera isteklimi çağırmalıyız, Yoksa başvurduğumuzu bile unutup açıklandıktan 2 gün sonra yanımızda birileri konuşurken mi hatırlamalıyız, çok emin değilim. Tecrübelerime dayanarak, en azından birincinin çok işe yaramadığını düşünüyorum 🙂

• ⭐⭐

@adgercu Bence istekli çağırmak. Ama öyle laf olsun diye değil, hayatını ona göre yaşayarak 🙂
    Yani bir yandan istekli çağırdığını söyleyip bir yandan Türkiye'de 5 sene sonraki kariyerin için adımlar atıyorsan olmaz. Bunlar tezat şeyler.
    Tabi burayı komple bırak demiyorum ama iş bakarken Amerika ayağı olan bir iş bakmak, kazandıktan sonra gidip o tarafta çalışırımı düşünerek işe girmek, istekli çağırmaktır 🙂

• @ezgilera bu sene vizenizi alırsınız diye düşünüyorum umarım süreç düzgün işlerse. Bizler istekli çağırmaya çalışalım 😀

• ⭐⭐

Merhaba forum ailesi,
    Bugün günlerden Hawaii
    chandleroleary_hawaii_1.jpg

Hawai yüzden fazla adadan müteşekkil, ABD’nin ada halinde tek eyaleti. Pasifik Okyanusunun orta kısmında yer alır. Aralarında kayalıkların da bulunduğu adalar dizisi 2400 km2lik bir hat üzerinde uzanır. Bu adalar topluluğunun toplam yüz ölçümü 16.700 km2 ve nüfusu 800.000’dir.

Kuzeybatıda Ocean (Küre) adı verilen adayla başlayan dizide, güneybatıya doğru Midway ve Gardner adaları, Friench, Frigate Shoal, Necker, Nihao ve Kavla adaları yer alır ki bunlar yüksek olmayan ufak adalardır. Bir adadan ziyade kayalığı andırırlar. Daha sonraki sekiz tanesi gerçek ada karakterinde kara parçaları olarak dikkati çekerler. Bunlar da sırayla Niihau, Kauai, Oahu, Molakai, Lanai, Kahoolawe, Mavi ve Hawai adalarıdır.

Hawai Adası; Hawai Adalarının en güneyinde en büyük ve en genç olanıdır. 10.458 km2 yüzölçüme sahiptir. Kuzey-güney arası uzunluğu 145 km, genişliği 120 km’dir. Kuzey Pasifikte en dikkati çeken adalar gurubu olan Hawai Adaları, 1778’de Kaptan Cook tarafından keşfedilmiştir. Topoğraf bir Pasifik haritası üzerinde çok küçük benekler halinde görülen Hawai Adaları, gerçekte volkanik dağlar zincirinin doruklarıdır. Dünyadaki en büyük dağ zincirlerinden biri olan bu adalar, okyanusun tabanından itibaren binlerce lav akıntısının üst üste yığlıması sonucu meydana gelmiştir. Ortalama bir değerle 4500 m derinlikteki okyanus tabanından yükselirler. Bu durumda adaların deniz üzerindeki en alçak kısımları bile 4500 m’den daha fazla yüksekliktedir. Deniz seviyesinden itibaren en yüksek tepeleri Mauna Kea 4205 m ve Mauna Leo 4170 m’dir. Zirveleri buzullarla kaplıdır. Mauna Kea (BeyazDağ)da 4000 m yükseklikte yazın bile buzları çözülmeyen bir göl vardır. Halen Hawai Adasında faal volkan bulunmaktadır. Yağış oranı bölgelere göre değişir. Mesela; kahvesiyle Ünlü batı sahilindeki Kono bölgesi, yazın, kışdan daha çok yağış alan, adalar grubundaki tek yerdir. Normalde çok az akarsu vardır. Bunun bir sebebi kayaçların ve toprağın geçirgen oluşudur. Diğer bir sebebi de rüzgara açık yerlerde çok az yağış olmasıdır. Başlıca ürünleri, şeker ve ananastır. Macadamia, ceviz üretiminde adalar içinde başta gelir. Yüksek otlaklarında sığır ve koyun yetiştirilir. Hawai volkanları, Milli Parkı büyük ve görülmeye değer muazzam bir yerdir. Bu bakımdan adalar grubu, çok turist çekmektedir.

Hawaii, ABDnin eyaletlerinden birisidir. Kuzey Büyük Okyanusda, anakaradan 3.700 kilometre uzaklikta, bir adalar grubudur. M.Ö. 1000 sıralarinda diğer polonezya adaları tarafından işgal edilmiştir. Burada, yaklasik 800 yıl boyunca çeşitli kabileler buraya yerleşmiş, huzur içinde kültürlerini ve dinlerini devam ettirmişlerdir. 1778 yılında İngiliz Deniz Kaptani James Cook, Hawaii takımadasına yelken açmış ve ilk Avrupa-Hawaii ilişkisini yaratmıştır. Yine de tarihçiler bu adaya Avrupadan ilk gidenin bir İspanyol olduğunu tartışırlar. Avrupa ile ilişkiler sonucu bazı krallar tüm Hawaii adalarının kontrolünü almaya çalışmışlardır. Örneğin, ünlü ``Kamehameha`` Avrupalılarla ticaret yaparak onlardan barutlu silahlar elde etmiştir. Hawaiide bilinmeyen barut teknolojisi sayesinde Kamehameha yavaş yavaş tüm adaları işgal edebilmiştir. Ona karşı çıkan bazı kabileler, oklarla ve mıraklarla kendi ülkelerini koruyamadıklarından, çareyi yüksek uçurumlardan atlamakta bulmuşlardır. İntihar, onlar için teslim olmaktan çok daha iyi idi.

Kamehamehanın kazandığı topraklar ancak 1893e kadar dayanabilmiştir. Son kral olan Liliuokalani, Hawaii Reform Partisi (Reform Party of the Hawaiian Kingdom) tarafından yıkılmıştır. Son diktatörlükten sonra bir cumhuriyet kurulmuş, ve dış ülkelere kapalı olan Hawaii ticareti, dünya ekonomisine katılarak üretimini ve ticaretini büyük ölçüde geliştirmiştir. Son olarak 1898de Amerika himayesi altina girip, 1959da bir referandumla Amerika Birleşik Devletleri`nin 50. ve sonuncu eyaleti olmuştur.

Coğrafya
    Tüm Amerikan eyaletlerinden en güneydeki olan Hawaii, birçok açıdan diğer eyaletlere göre çok farlkıdır. Tek ada eyaletidir. Volkanlardan çıkan lavadan dolayı alan olarak hep büyümektedir. Bugün bildiğimiz Hawaii, su altı volkanlarından çıkan lavların katılaşıp kayalara dönüşmesiyle oluşmuştur.

Bu takımada yaklaşık 18 küçük adacıklardan ibarettir. Fakat bunların sekizi ana adalar olarak tanımlanır. Bunlar Ni`ihau, Kaua`i, O`ahu, Moloka`i, LÄ�na`i, Kaho`olawe, Maui, ve Hawai`i adalarıdır. Hawai`i adası en büyüğü olduğu için ona daha çok Büyük Ada (Big Island) diye hitap ederler. Bu ismi takmalarının bir diğer nedeni ise bu adanın ismi takımadanın ismiyle aynı olmasıdır.

Bu adalar yüksek ve volkanik dağlarıyla ünlüdürler. İklimi ve volkanik toprağı bitki yetişimine çok elverişlidir. Lavların içindeki minerallerle oluşan toprak, dünyanın başka yerlerinde görülmemiş bitkilerin ve hayvanların oluşmasıni sağlamıştır.

İklim
    Hawaii iklimi tipik bir tropikal iklimine benzemez. Okyanusla kaplı ve kıtalardan uzak olduğundan dolayı, sıcaklık yıl genelinde fazla değişiklik göstermez. Sıcaklık genellikle 27°C ve 16°C arasıdır. Kar fazla bulunmaz, fakat Büyük Adanın (Big Islandın) Mauna Loa ve Mauna Kea dağlarının tepelerinde zaman zaman kar görülür. Hawaiide yağışlar bol ve tahmin edilemezdir. Aynı günde bol yağışlı ve sonra güneşli bir hava görülebilinir. Kauai adasındaki Waialeale dağı, dünyadaki en fazla yağış alan ikinci yerdir.

Her adada iki iklim bulunur. Yüksek dağlardan dolayı bulutlar adanın bir tarafinda kalırken, öbür taraf fazla bulut almaz. Bu nedenle her adanın bulutlu yanı bol yağışlı ve yeşildir. Diğer taraf ise güneşli ve kuraktır. Örneğin Büyük Adanın (Big İslandın), Mauna Loa ve Mauna Kea dağları doğudan gelen bulutları bloke eder. Bundan dolayı doğudaki Hilo şehiri bol yağış alırken, batıdaki Kona şehiri bol güneş alir. Tüm oteller ve yüzme tesisleri güneşli Kona`da dır.

Önemli Şehirler
    Ohau adasındaki ``Honolulu`` şehiri Hawaiinin başkenti ve en büyük şehiridir. Burada uzun binalar, apartmanlar, ve buyuk otoyolları görebilirsiniz. Bazıları bu sanayileşmeyi ve kentleşmeyi adanın doğallığını ve güzelliği suistimal ettiğini düşünür. Fakat diğer şehirlere bakıldığında doğa korunmuş ve ona özen gösterilmiştir. Bu şehirlerden en önemlilerinden bazıları Hilo, KÄ�neohe, Kailua, Pearl City, Waipahu, Kahului, Kailua-Kona, KÄ«hei, ve LÄ«hue`dir.

Toplumsal İstatistikler
    2005den itibaren Hawaiinin nüfusu 1.275.194 olarak tahmin ediliyor. O`ahu adasıda en kalabalık adadır.

Resmi Dil
    Hawaii eyaletinin iki resmi dili vardır. Çoğu Hawaii doğumlu insanlar Hawaii Creole İngilizcesini konuşurlar. Bu eski Hawaiice ile İngilizce`nin bir karışımı olup, genelde konuşulan dildir. Fakat ülkede İngilizce bilen turistler hiç zorluk yaşamazlar. Çünkü şehirlerdeki tüm yol işaretleri İngilizcedir ve çoğu insanlar İngilizceyi sorunsuz konuşabilirler.

Kaptan James Cook Hawaii adasını bulmadan önce Hawaiice`nin yazısı yoktu. Avrupalı misyonerler buraya Hıristiyanlığı yaymak için geldiklerinde Latin alfabesiyle kendi Hawaii yazılarını üretmişler. Bu yazı tarzı bügün de devam etmektedir.

Bu yazı aynı Türkçe gibi okunur. Sadece kesme işaretinde bir duraksanır, sonra kelime devam ettirilir. Örneğin KÄ�neohe söylenirken kesme işaretinde kısa bir duraksama olur. Yada Hawaii de, son iki "i" arasında duraksanır.

Ayrıca tüm adalarda yerliler turistlere Hawaiice öğretmek isterler. Genelde retilen iki kelime aloha(merhaba) ve mahalo(teşekkürler)`dur. Bu kelimeler tüm restoranlarda, otellerde, havalimanında, ve hatta topluma açık tuvaletlerde bile görülebilir.

Kültür
    Hawaii kültürü adanın sahillerinden, yeşil ormanlarından, büyük dalgalarından ortaya çıkmıştır. Herkesde bir yazlık havası, bir telaşsızlık vardır. Rahat oldukları kadar çok sıcak ve misafirperverdirler. Avrupa`nın ve diğer ülkelerin himayesi olmalarına rağmen kültürlerini koruyabilmişler. Hatta kültürlerini yabancılara bile özendirmişlerdir. Fiziksel olarak aktif oldukları, stressden uzak durdukları için Amerikanın en uzun ömürlü insanlarıdır.

Deniz bir Hawaii yerlisinin en önemli parçasıdır. Spor olarak yüzme ve sörf dallarında birçok olimpiyat madalyaları almışlardır. Dünyanın en iyi sörfçüleri Hawaii denizinin kızgın dalgalarında yetişmişlerdir. Duke Kahanamoku isimli bir Hawaiili yüzme dalında Olimpiyat Madalyası kazanmış ve sörfü yaygınlaşmıştır. Böylece sörf onun sayesinde dünyaca yapılan bir spordur. Heykeli başkent Honolulu`dadır.

Bunların yanı sıra hawaiililer adaların doğal güzelliğine karşı çok saygılıdırlar. Uzun otoyolların, yüksek binaların, ve fabrikaların kurulmalarına karşılardır.

• Yasaklı

@gariban
    Tamamını okumadım ama çok sıcak ve misafirperver olduklarını hiç düşünmüyorum. 😂

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

107

40.9k
Kullanıcı

4.4k
Konu

425.9k

| | | |