Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @crazycells, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

@mrcarlisle, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

Merhabalar askerlik ve Amerikan vatandasligi hakkinda bir sorum var. Yeni Amerikan vatandasi oldum, 30 yasindayim, Turkiye'de askerlik yapmadim ve askerligim erteli halde. Internette okuduguma gore baska bir ulke icin askerlik hizmeti yaparsak ABD vatandasligimizi kaybetme durumu varmis. Bedelli askerlik yapsam bile uzaktan eğitimi tamamlamam gerekiyor. Turkiye'de bedelli askerlik yaparsam Amerikan vatandasligini etkiler mi? Uzaktan egitim almak zorunda oldugumuz icin askerlik yapmis gibi olur muyuz? Acikcasi bu durum kafama takildi. 35 yasina kadar erteli askerligim ve bildigim kadariyla 35 ten sonra ertelemek mumkun degil. Peki bu durumda Turk pasaportumu birakmak zorunda miyim?

Askerlik hizmetini gerceklestirmeden TC vatandasligindan cikamiyorsunuz.

Siz, bedelli degil dovizli askerlik yapacaksiniz. Ikisi birbirinden farkli... Aktif gorev olmayacagi icin bir problem yasayacaginizi sanmiyorum. Su basliktaki bilgileri inceleyebilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/729/dovizle-askerlik-basvurusu-basvuru-sureci-gun-saydirma-vs

Cevabiniz icin cok tesekkurler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

Merhabalar, ben bugun Oct 29 da Tampa'da Amerikan vatandasi oldum. Bilgi olsun diye tarihler ve surec hakkinda bahsetmek istedim.
    Interview de 6 sorunun hala 3 unu hatirlamiyorum ama hatirladigim sorular:

1. If both the President and the Vice President can no longer serve, who becomes President?
    2. What are two Cabinet-level positions?
    3. There were 13 original states. Name three.

N400 filed: 17 Ocak 2021
    Bio appointment: 15 Nisan 2021
    Interview: 26 Ekim 2021
    Oath Ceremony: 29 Ekim 2021

Surecte olan yada yeni baslayan herkese basarilar dilerim.

tebrikler, elinize saglik...

congrats usa

Cok tesekkur ederim. Uzun yillardir sizin yorumlariniz ve cevaplarinizi okuyorum. @crazycells Bir cok kisiye oldugu gibi banada cok faydaniz dokundu. Bu yolculugu tamamladigim icin cok mutluyum. Umarim herkes hayallerine ulasir.

Sizin icin sevindim 🙂 ABD deneyimlerinizi foruma aktarmaktan cekinmeyin 👍

• Sorum askerlik üzerinden vatandaşlık başvurusu yapıp, vatandaş olanlara, bu süreçte başvuruyu orduda onlar mi yapıyor ve interview vb. bekleme süresinde normal başvuru yapanlardan farklı bir ayrıcalık var mı?

• Umarım bu sene Green Card'ı kazandıktan tam 4 sene sonrasında bu gönderiyi tekrar okuma şansım olur.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Vatandaşlık görüşmesi randevum 3 Aralık'a verildi. Bekleme süresi hala 16 ay görünüyor ama o kadar sürmeyecek gibi görünüyor.

uscis-n400.JPG

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Erbatur, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

Sorum askerlik üzerinden vatandaşlık başvurusu yapıp, vatandaş olanlara, bu süreçte başvuruyu orduda onlar mi yapıyor ve interview vb. bekleme süresinde normal başvuru yapanlardan farklı bir ayrıcalık var mı?

Hayir, siz online olarak yapiyorsunuz. Formu online doldururken,

Are you a member of the U.S. armed forces?

U.S. armed forces include the U.S. Army, Navy, Air Force, Marine Corps, Coast Guard, and certain components of the National Guard and the Selected Reserve of the Ready Reserve.

sorusuna yes cevabi vermeniz gerekiyor.

• Merhaba,
    hiç yemin törenine gitmeden birisi vatandaş olmuşdu duydunuzmu böyle birisini.
    Yemin törenine gitmedende vatandaş olma şansı oluormu?

• @no-name-dzjd, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

Merhaba,

Bazi durumlarda olabiliyor (ABD disindaki bir ulkede tum vatandaslik islemlerini tamamladiginiz takdirde). Ama bu forumda o kategoriye girebilecek birisinin oldugunu sanmiyorum.

• @knnrn Sureciniz umarim basarili bir sekilde sonuclanir. Bu duruma gore 6 ay gibi cok kisa bir surede tamamlanmis olacak. Nereden basvurdugunuzu sorabilir miyim?
    Tesekkurler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Onboard Houston'dan başvuru yaptım.

• Konudaki bütün iletleri okudum ve sonra dedim ki vay be! Daha gün 2017 talihlileri sayfasında kime randevu geldi bize gelmedi muhabbeti yaparken şimdi burada vatandaşlığa başvuru aşamaları için bilgi edinmeye çalışıyorum😱
    Herkese selamlar,
    Belki iletilerde gördüm kafam karıştı belki de görmedim derken sorayım dedim.
    •Uscis te kendime hesap açtım, eşim de kendisi için bir hesap açmalı mı ? Onu kendi hesabımdan ekleyebiliyor muyum green carddaki gibi ?
    • Eşimin askerlik belgesini ibraz etmelimiyiz? Çevirelim mi ? Emin olamadım.

• ⭐⭐

@gizemyavuz92, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

Konudaki bütün iletleri okudum ve sonra dedim ki vay be! Daha gün 2017 talihlileri sayfasında kime randevu geldi bize gelmedi muhabbeti yaparken şimdi burada vatandaşlığa başvuru aşamaları için bilgi edinmeye çalışıyorum😱
    Herkese selamlar,
    Belki iletilerde gördüm kafam karıştı belki de görmedim derken sorayım dedim.
    •Uscis te kendime hesap açtım, eşim de kendisi için bir hesap açmalı mı ? Onu kendi hesabımdan ekleyebiliyor muyum green carddaki gibi ?
    • Eşimin askerlik belgesini ibraz etmelimiyiz? Çevirelim mi ? Emin olamadım.

-Green card i aldiktan sonra esinizin sizinle bagi kalmiyor. Onunda hesabi ve dosyasi ayri olacak.

• esinizin selective service system (sss) e kaydi varsa bunu belirtirsiniz. Ben abd ye girdigimde 26 yasindan buyuk oldugum icin sss ye kayit olmamistim. Bunu da formda belirttim. Herhangi bir belge eklemedim

• @goodluck Ben aslında terhis belgesinden bahsetmek istemiştim.

• @gizemyavuz92, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

@goodluck Ben aslında terhis belgesinden bahsetmek istemiştim.

Ben cevirtmistim, sormadilar ama islemi yapan memura gore degisebiliyor sanirim. O sorunun altina "In Turkey, compulsory military service applies to all male citizens from twenty to forty-one years of age." seklinde aciklama yapmistim. Baska bir arkadasi arayip belge lazim bununla ilgili demislerdi diye hatirliyorum.

• @MySea, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

@no-name-dzjd, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

Merhaba,

Bazi durumlarda olabiliyor (ABD disindaki bir ulkede tum vatandaslik islemlerini tamamladiginiz takdirde). Ama bu forumda o kategoriye girebilecek birisinin oldugunu sanmiyorum.

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Bu konuda ayrıntılı bilgiyi nereden ala bilirim? Bu şoylemi işliyo ben Türkiyedeyim Türkiyeye gelmezden önce tüm işlemleri tamamladın yemin töreni hariç onu pasmı geçiyorlar?

• @Ryback teşekkür ederim. Çevirisini yapalım yanımızda dursun o zaman.

• @no-name-dzjd, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

@MySea, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

Merhaba,

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Bu konuda ayrıntılı bilgiyi nereden ala bilirim? Bu şoylemi işliyo ben Türkiyedeyim Türkiyeye gelmezden önce tüm işlemleri tamamladın yemin töreni hariç onu pasmı geçiyorlar?

Yok o sekilde degil. ABD disinda resmi gorevli olarak bulunuyorsaniz, o gibi durumlarda. Ornegin asker olarak, insani yardim kurumlarinda gorevli olarak falan....

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@MySea, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

Merhaba,

Sizin vatandas olabilmeniz icin yemin torenine katilmaniz gerekiyor, bilginize.

• @crazycells Merhabalar, green kart aldiktan sonra ilk yil turkiye ye gidip geldim ogrenci oldugum icin, ve vergi bildirimi yapmadim para kazanmadigim icin, n400 vatandaslik formu doldururken bunu unuttum ve daha once vergi bildirimi yapmadiginiz oldu mu kismina hayir isaretledim. simdi interview tarihim belli, bununla ilgili birsey sorarlar mi? Sorarlarsa ne cevap vermeliyim?

• @mero, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

@crazycells Merhabalar, green kart aldiktan sonra ilk yil turkiye ye gidip geldim ogrenci oldugum icin, ve vergi bildirimi yapmadim para kazanmadigim icin, n400 vatandaslik formu doldururken bunu unuttum ve daha once vergi bildirimi yapmadiginiz oldu mu kismina hayir isaretledim. simdi interview tarihim belli, bununla ilgili birsey sorarlar mi? Sorarlarsa ne cevap vermeliyim?

Soracaklar, orada da hayir diyeceksiniz. Geliriniz olmadigi icin vergi beyani yapmamissiniz. Yani o yil icin zaten vergi beyani yapmaniz gerekmiyormus. Vergi beyani yapmaniz gerektigi halde yapmamis olsaydiniz, evet deyip aciklamasini yapmaniz gerekirdi. Rahat rahat hayir deyin. O yil yapmadiginizi farkedip sorarlarsa (ki sanmiyorum), o yil icin herhangi bir gelirim yoktu, vergi bildirimi yapmam gerekmiyordu dersiniz.

Benzer Başlıklar

• 5
  • 10
  • 99
  • 2
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

Çevrimiçi Kullanıcılar

55

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.0k

| | | |