Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@gokayK gözünüz aydın, hayırlı olsun.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Lion35 mail attıysanız şuan tek yapmanız gereken beklemek evet.

• Bu hafta vize alan herkesi tebrik ederim. Yeni hayatınızda başarılar diliyorum.

• @Lion35 maalesef ben de dönüş alamadım sizinle aynı duyguları paylaşıyorum ama elimizden bir şey gelmiyor umarım kısa zamanda problemimiz çözülür.

• CEAC kontol edilince görünenler:
    Dün 13:00 Ready
    Dün 18:00 AP
    Bugün 12:00 Issued
    (Baktığım saatler)

Edit: 16:00 itibari ile "Congratulations" konulu mailim de geldi. PTT kaldı bir tek.
    Edit 2: PTT'den SMS geldi. Yola çıktı.

• Bir de sizden ricam telegram grubunuza katılmak istiyorum yardımcı olur musunuz

• Ptt şubesinden vize zarfını alırken çocukları da götürmeye gerek var mı? Bilgisi olan yazabilir mi? Teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@feridetlngn özel mesajla bilgi verdim size.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@TT-TT çocukların pasaportu anne + babaya veriliyor.
    ama eşin pasaportu eşe teslim edilmiyor.

• @mhmmdkvnci inşallah sorunsuz bir şekilde işiniz çözülür.Bu arada case numberınız bana da açıkcası umut oldu.

• Merhaba. Mülakat deneyimimi paylaşmak istiyorum bende.
    27.08.2021 - 08:15 randevu saatine 10-15 kala Türk güvenlik görevlileri tarafından içeri alındık. Burada sıra ile sizi içeri alıyorlar. Girişte üzerinizdeki metal eşya, kemer ve ceplerinizdekileri boşaltmanız isteniyor.

1- Girişte yine sırayla sizi çağırıyorlar, Türk görevli pasaportumu aldı ve üzerine numara yapıştırıp salondaki sandalyelere yönlendirdi. Kısa bir müddet bekledikten sonra karşı duvarın orta en üst kısmındaki led'li panoda numaram ve yönlenmem gereken banko numarası yandı.

2- Bankoda Türk görevli 330 $ ücreti tahsil etti. Sonra tekrar oturup sıra numarası bekledim.

3- Numara yanınca ilgili bankoda evraklarım istendi . KCC'ye e-posta ile gönderdiğim evraklar ile güncel olarak götürülecek evrakları sırasıyla istedi. Sonra yine salona yönlendirdi beni.

4- Numaram yandığında bu sefer konsolosluk görevlisi (siyahi abimiz) ile görüştük. İngilizce başladı mülakata. Bir yere kadar tamam ancak bir yerden sonra anlayamadım konuşulanları ve çevirmen istedim (İngilizcem yok). Konsolosluk görevlisi Türkçe olarak devam etti sorulara. Bu seferde ben cevapları ingilizce vermeye başladım. Bir şekilde anlaştık işte 🙂

Sorular (hatırladığım kadarıyla):
    1- Ne iş yapıyorsunuz ? Mesleğiniz nedir ?
    2- Nereye gideceksiniz ?
    3-Orada nasıl geçineceksiniz? (Bu noktada iş teklifimi gösterdim., "Ne kadar maaş alacaksınız" diye sordu, iş teklifinde yazan meblağı gösterdim. "Hmm tamam, peki bu işte deneyiminiz var mı?" diye sordu haklı olarak çünkü mesleğimle hiç alakası olmayan bir iş, ben "Evet" dedim tamam dedi.
    4-Banka hesabınızda ne kadar var (8.350$ gösterdim. Bir kaç gün önce parayı birinden elden aldım. Bankaya yatırıp dekontu alıp sonra tekrar parayı o kişiye iade ettim.)? Bu parayı oraya nasıl aktaracaksınız ? diye sordu. Western Union ile dedim.

Hatırlayamadığım bir iki soru daha vardır belki ama genel anlamda rahat geçen bir mülakat deneyimi olduğunu söyleyebilirim.

Vizeniz onaylandı, 3 ila 5 iş günü içerisinde pasaportunuzu teslim alabilirsiniz dedi ve teşekkür edip istemsiz sırıtarak oradan ayrıldım.

Toplam 10-15 dakika sürdü bütün işlemler.

İsteyen herkesin vize onayını alması dileğiyle.

• @gokayK Teşekkürler. Kabul edildi

• Herkese Merhaba, vizesini alan herkesi kutlarım, ap sürecine girenlerin ve henüz mülakat alamayanların da en kısa sürede vizelerini almalarını temenni ederim. Umarım herkes hayallerine kavuşur.

26 Ağustos saat 10:45'te olan mülakatımızın sonucunda vizemizi aldık. Bu süreçte Yeşilkart Forum'dan o kadar çok faydalandık ki, karşılığı ödenmez. Öncelikle @crazycells @gucarslan başta olmak üzere, foruma katkı yapan ve sorularımızı cevaplayan tüm arkadaşlara teşekkürlerimi sunuyorum.

Yaşadığımız süreçler, diğer bütün arkadaşlarınki ile hemen hemen aynı, o yüzden sadece önemli gördüğüm şeylerden bahsedeceğim. Kısaca kendimizden bahsedecek olursam; karı koca yazılımcıyız, Ankara'lıyız fakat 3 yıldır İstanbul'da yaşıyoruz, yıllardır özel sektörde çalışıyoruz, bir dönem kendi şirketimizi de yönettik, yaşlarımız 40+, çocuğumuz yok, asıl talihli benim, çekilişi 4. başvuruşta kazandık.

Muayenemiz 21 Ağustos Cumartesi 10:00 daydı. Biz 9:30 da Unganların kapısını çaldık ve içeri aldılar. Bizden başka kimse yoktu. Hemen kayıt alındı. Burda önemli gördüğüm detay olarak, telefondaki HES uygulamasından oluşturduğumuz covid19 aşı kartlarımızı, çıktı almayı unuttuğumuz için Unganların mail adresine gönderdik. Aşı kartı çıktı alınıp da gidilebilir. Covid19 aşıları, amerikaya giderken götürülecek aşı kartına da işleniyor. Bu yüzden önemli olduğunu düşünüyorum. Akabinde Düzen lab.'a inerek kan, idrar, röntgen işlerini halledip ödemeyi kredi kartı ile TL olarak yapıp ($117,5x2=$235 => ₺2002 , kur ₺8,52) tekrar yukarı çıktık. 12:30 da muayene için geri gelmemizi söylediler ve 12:30 daki Mehmet bey tarafından yapılan muayenemiz rutin bir şekilde tamamlandı ve yine ödememizi kredi kartı ile yapıp ($250x2=$500 => ₺4275 , kur ₺8,55) ordan ayrıldık. Pazartesi günü saat 17:00 civarı da kapalı zarf, aşı kartı ve cd olarak sonuçları aldık.

• Bu paragraf biraz uzun oldu kusura bakmayın. Vakti olmayanlar, mülakat kısmı için direk sonraki paragrafa geçebilirler. Fotoğraf çekimi ile ilgili yaşadığımız tatsız deneyimimizi anlatacağım. Büyükelçiliğin sitesinde bir kaç fotoğrafçının iletişim bilgileri var. Biz işimiz garanti olsun diye bunlardan birine gidelim dedik. Uzaktan çalışıyoruz ve mesaimiz 18:00 gibi bitiyor. Fotoğrafçılar da genelde 18:30 - 19:00 gibi kapatıyorlarmış. Salı akşamı Ayrancı Güvenli caddesindekiler kapanmıştı, Akay caddesinde olana ulaştık, o da kapatmak üzere olduğunu söyledi. En son ROYAL FOTOĞRAF'ı aradık. Onların sitede 2 adresi görünüyor fakat Ayrancı şubesini temelli kapattıklarını sadece Cinnah caddesinde hizmet verdiklerini söylediler. Biz de o gün işimiz hallolsun niyetiyle hemen gittik. İçeri girdik, bir bayan bizi stüdyoya alıp bir kaç poz fotoğraflarımızı çekti. Fotoğraf çekimi sırasında dikkat edilmesini istediğimiz bir iki noktayı belirttik. Tamam dediler fakat sonradan anladık ki tamamen duymazdan gelmişler. Fotoğrafı bilgisayarda ölçeklendirip baskıya gönderecek olan kişi, yanında olan başka bir müşterisinin işini yapıyordu. Bizden 15 dk sonra gelmemizi istediler, bizde karşıda Atakule AVM'yi biraz gezip geldik fakat işleri bitmemişti. Bir 15 dk daha bekledik. İşi bitince bizim fotoğraflarımızı düzenlemeye başladığını gördüm uzaktan. Çekim sırasında 4-5 poz çekilmişti. Ben onlar arasından kendimiz seçim yapacağımızı sanıyordum ama arkadaş kendisi seçip düzenlemeye başlamıştı. Yanına gidip baktığımda ise hem kendimin hem eşimin fotoğrafının iyi olmadığını gördük. Israrımız üzerine diğer çekilenleri açtı ve görece diğerlerine göre daha düzgün olanlarını seçtik. Bu arada bilgisayarı çöktü ve bi 10dk daha bekledik. Sonra düzenlemeleri yapıp fotoğrafların çıktısını aldı ve baktık ki ikimizinde fotoğraflarında yüzümüzün bir tarafında gölge var. Bunu belirttiğimizde ise, fotoları içine koyduğu şeffaf kaptandır diye geçiştirmeye çalıştılar. Sonra gölge olduğunu kabul edip elçilikte sorun olursa gelin yine çekelim diyerek (bunun küçük bi olay olduğunu sanıyorlar), deyim yerindeyse bizi biran önce dükkandan çıkarmaya çalıştılar. Ücret ödeme kısmında da 4'er adet fotoğraf için adam başı ₺100 toplam ₺200 istediler. Ben iyice sinirlendim, çok pahalı olduğunu söyledim. Her yerde 30-40tl arasında olduğunu belirttim. Hal ve tavırları çok laubali. Aslında ödemeden, fotoları da almadan çıkıp gidecektim ama l*net olsun deyip paralarını ödeyip çıktım. ROYAL FOTOĞRAF'ta vesikalık çektirecek olursanız iki kere düşünün derim. İçimizse sinmediği için ertesi gün Güvenlik Caddesindeki ÖZGÜN FOTOĞRAF Hatice hanımın yanına gittik. Sağ olsun bizimle çok güzel ilgilendi. Bir kaç kez fotoğraflarımızı çekti, beğenmezsek tekrar çekeceğini söyledi. Eşimin kıyafetinde gördüğü, fotoğrafta kötü çıkabilecek yakasındaki bir sorunu kendi eliyle düzeltti. 6'şar adet fotoğrafa ₺40, toplamda ₺80 ödedik. Gerçekten yaklaşımı, sohbeti ve verdiği hizmetten çok memnun kaldık. Bir önceki gün yaşadığımız tatsız deneyimi unutturdu. Ayrıca Royal Fotonun çektiği fotoğraflarda ölçeklendirme hatası olduğunu da öğrendik. Bu arada, ÖZGÜN FOTOĞRAF büyükelçiliğe en yakın konumda olan fotoğrafçı. Vize fotoğrafları için kendisini tavsiye ederim.

Mülakat günü 10:45 olan randevumuz için 10:30 gibi kapıdaydık. Kapıda bekleyen birkaç kişi vardı. Bir 10dk içinde sırayla içeri alındık. Sırasıyla covid 19 ile ilgili soruların olduğu formu doldurma, güvenlik kontrolü, sıra numarası alma, $330x2=$660 nakit ödeme, evrak teslimi işlemleri gerçekleşti. Evrak tesliminde KCC ye gönderdiğimiz dökümanların da çıktısını istediler. Onlar da yanımızdaydı ve teslim ettik. Sonra mülakatımızı asya kökenli hanımefendi ile ingilizce olarak gerçekleştirdik. Bankoya vardığımızda diploma orjinali, evlilik cüzdanı orjinali ve ödeme makbuzlarını evrak penceresinden iade etti. Klasik soruları cevaplandırdık. Ne iş yaptığımız, orda ne iş yapacağımız, işletme mezunu olup nasıl yazılım geliştirici olduğumu sordu. Teknik lise bilgisayar bölümünü bitirdiğimi, liseden beri IT sektöründe çalıştığımı ve 10 yıldan fazladır da yazılım geliştirici olduğumu söyledim. Eşimin de yazılım geliştirici olduğunu söyledik. Kaç yıldır evli olduğumuzu, çocuğumuz olup olmadığını, Amerika da tanıdığımız olup olmadığı, maddi birikimimizi ($30k + ₺15k + ₺80k değerinde araba) sordu ve arabanızı satacak mısınız diye özellikle vurgulayarak sordu. Farklı olarak, eşim Hollanda doğumlu ve 9 yaşında kesin dönüş yapmışlar. Hollanda dan edindiğimiz orjinal uluslararası doğum belgesini ve fotokopisini de vermiştik. Bununla ilgili eşimin hollanda vatandaşlığı olup olmadığını, orda aile yada akrabası olup olmadığını sordu. Vatandaşlığı yok ama orda yaşayan kardeşleri ve yeğenleri olduğunu belirttik. Son olarak yurt dışında bulunup bulunmadığımızı, Amerikada daha önce bulunup bulunmadığımızı sordu. Ve "congratulations, your visa has been approved" cümlesini duymamızla, 1 senedir üzerimde oturan filin kalktığını hissettim 🐘 ☺ Darısı tüm isteyenlerin başına. Son olarak eşimin orjinal doğum belgesinin onlarda mı kalacağını sordum. Belgeyi ve fotokopisini evraklar arasından buldu ve fotokopiye 2 adet damga basarak (sanırım orjinali görülmüştür gibi birşey) orjinal belgeyi bize teslim etti. Bizde ilerde lazım olur diye aldık. Teşekkür ettik, "have a nice day" dedik ve ayrıldık.

Tüm aşamalarda bütün görevliler çok profesyonel, anlayışlı ve yardımcılar. Biz hiçbir sorun yaşamadık.

Bugün yani 27 Ağustos ta CEAC sitesinde durumumuz AP den Issued a döndü ve az önce de elçilikten vize onaylandı mailini aldık. PTT den haber bekliyoruz.

Okuduğunuz için teşekkür ederim, inşallah bizim deneyimimizde başkalarına yardımcı olur.

• ⭐⭐⭐

@alia Tebrikler, vizeniz hayırlı olsun inşallah. Size ve eşinize yeni yolunuzda bol şans dilerim. 🙂

• @alia Hayırlı olsun.

• ⭐⭐⭐

@Ilker-Aydınlı tebrikler vizeniz hayırlı olsun. Yeni hayatınızda başarılar dilerim

• ⭐⭐⭐

@gokayK tebrik ederim hayırlı olsun

• ⭐⭐⭐

@isik, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

CEAC kontol edilince görünenler:
    Dün 13:00 Ready
    Dün 18:00 AP
    Bugün 12:00 Issued
    (Baktığım saatler)

Edit: 16:00 itibari ile "Congratulations" konulu mailim de geldi. PTT kaldı bir tek.
    Edit 2: PTT'den SMS geldi. Yola çıktı.

Gözünüz aydın hayırlı olsun 🙂

• ⭐⭐⭐

@alia tebrik ederim vizeniz hayırlı olsun

Yeni hayatınızda eşiniz ile mutlu huzurlu sağlıklı günler dilerim 🙂

• ⭐⭐⭐

@alia Fotoğrafçı kısmı üzse de devamı güzel olmuş. Hayırlı uğurlu olsun. Yeni yaşamınızda başarılar dilerim. Bu arada hangi yazılım dili ile yazılım geliştiriyorsunuz ?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

72

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |