Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @ahmetkocyigit, içinde söyledi: Amerika'da ikinci el araba almak

Dealerların kar marjı yüksek 6000 e aldıkları arabaya 10.5k fiyat koyduklarını şahsen biliyorum, neredeyse yuzde yüz kar kazanacak kadar napıyorsunuz abi siz? 🙂

Çok nadiren iyi fiyata araba alınır... Her arabadan öyle kar edilemez. Kaldı ki istenen fiyat piyasa fiyatıdır muhtemelen. Satabilecegi piyasa fiyatını koyar galerici. Ucuza almak onun becerisidir bunu sorgulamamak gerekir. Hep kar kısmı dusunuluyor her işin...

O galerinin arka tarafında yada kullanıcıya sunulamayacak kadar kotu cikmis 3-5 bin zarar ettiği bir sürü araba da vardir...

Mesela bende o kadar çöpe atmama ragmen hala 4-5 araba var arkada... Zararım toplamda 12-13un üzerinde onlardan...

Galeri , ikinci el yada walmart vs ürünlerini satan gibi yerler ihale usulü ürün alır... Bunların bazıları kar bazilari zarardır. Ay sonunda elde kalan toplama bakılır. sonuçta hiç bir müşteri 'abi sen bundan zarar etmişsin , dur ben sana 3bin fazla vereyim' demez.

Araç ihalelerinde eskiden inanılmaz fiyatlara araclar yakalanıyormus. Bunu buranın en büyük galerilerinden biri ile konuşurken söyledi... Şimdi ise bazen piyasanın üstünde fiyat verip alıyor galeriler...

Siz sakın her 10 binlik araçtan 4.5 kar ediliyor diyerek fiyat vermeyin galerilere 🙂 kırıcı konuşanlar olabilir 🙂

Arabanızı da satmayın ihtiyaç yoksa arkadaşlar... Araba yatırım değil ki burada..biner otobüse giderim yapılamıyor... çektiğiniz rezilliğe degmeyebilir...

• ⭐⭐⭐

@semavi, içinde söyledi: Amerika'da ikinci el araba almak

@ahmetkocyigit, içinde söyledi: Amerika'da ikinci el araba almak

Dealerların kar marjı yüksek 6000 e aldıkları arabaya 10.5k fiyat koyduklarını şahsen biliyorum, neredeyse yuzde yüz kar kazanacak kadar napıyorsunuz abi siz? 🙂

Çok nadiren iyi fiyata araba alınır... Her arabadan öyle kar edilemez. Kaldı ki istenen fiyat piyasa fiyatıdır muhtemelen. Satabilecegi piyasa fiyatını koyar galerici. Ucuza almak onun becerisidir bunu sorgulamamak gerekir. Hep kar kısmı dusunuluyor her işin...

O galerinin arka tarafında yada kullanıcıya sunulamayacak kadar kotu cikmis 3-5 bin zarar ettiği bir sürü araba da vardir...

Mesela bende o kadar çöpe atmama ragmen hala 4-5 araba var arkada... Zararım toplamda 12-13un üzerinde onlardan...

Galeri , ikinci el yada walmart vs ürünlerini satan gibi yerler ihale usulü ürün alır... Bunların bazıları kar bazilari zarardır. Ay sonunda elde kalan toplama bakılır. sonuçta hiç bir müşteri 'abi sen bundan zarar etmişsin , dur ben sana 3bin fazla vereyim' demez.

Araç ihalelerinde eskiden inanılmaz fiyatlara araclar yakalanıyormus. Bunu buranın en büyük galerilerinden biri ile konuşurken söyledi... Şimdi ise bazen piyasanın üstünde fiyat verip alıyor galeriler...

Siz sakın her 10 binlik araçtan 4.5 kar ediliyor diyerek fiyat vermeyin galerilere 🙂 kırıcı konuşanlar olabilir 🙂

Arabanızı da satmayın ihtiyaç yoksa arkadaşlar... Araba yatırım değil ki burada..biner otobüse giderim yapılamıyor... çektiğiniz rezilliğe degmeyebilir...

Kadir bey de bir Dealer olunca cevap verme gereği duydu haklı olarak. 🙂 Arkadaş yanlış anlamasın ama toplum olarak hep edilen veya edilecek karı düşünürüz. Belki böyle kar edenler vardır. Ama Kadir beyin de açıkladığı gibi her iş uzaktan göründüğü gibi değildir.

• Sayin @semavi Ikinci el araclar piyasasinda yukselen fiyatlarin sizin islere etkisi nasil oldu?

Benim bir arkadasim yeni ehliyet alan oglu icin ikinci el araba ariyor mesela burada ve uygun fiyata bulamiyor. Hatta beraber birkac dealer gezdik, istedigi (normal durumlarda olmasi gereken) piyasa fiyatinda araba bulamadik. Sahislar ise cok daha ucuk fiyata satmaya calisiyorlar. Piyasa bayagi bir dengesiz bugunlerde. Ogluna "yanlis zamanda buyudun ve ehliyet aldin" diye de takiliyormus 😊

• Ben bilgi paylasimi oldugu icin yaziyorum elimden geldigince... @ahmetkocyigit yazilarini takip ettigim bir arkadas zaten. Yani cevaptan ziyade sohbet...

Mesela emlakci... %3 komisyon alir... 300binlik bir ev satti 9bin... ohhh miss... Ama gecesi gunduzu pazari vs yok...

Rekabet dolayisiyla o komisyonunda bir kismini geri verir... vs vs ... her isin boyle yanlari var.. Simdi @MySea nin sorusundan deva, edeyim 🙂

• @MySea, içinde söyledi: Amerika'da ikinci el araba almak

Sayin @semavi Ikinci el araclar piyasasinda yukselen fiyatlarin sizin islere etkisi nasil oldu?

Benim bir arkadasim yeni ehliyet alan oglu icin ikinci el araba ariyor mesela burada ve uygun fiyata bulamiyor. Hatta beraber birkac dealer gezdik, istedigi (normal durumlarda olmasi gereken) piyasa fiyatinda araba bulamadik. Sahislar ise cok daha ucuk fiyata satmaya calisiyorlar. Piyasa bayagi bir dengesiz bugunlerde. Ogluna "yanlis zamanda buyudun ve ehliyet aldin" diye de takiliyormus 😊

Soyle baslayalim...

Aralik ocak kafa kafaya cikarsan karli sayilirsin bu sektorde... Masraflarimiz 20binleri bulur cunku aylik...

Subat... Maalesef texasa son 130 yilin en soguk haftasi geldi ve 10 gun iptal... Ciddi zarar ettik...

Mart... Aman Allah'im... Boyle giderse zengin olurum... yasasin Amerika!

Nisan Mayis Haziran... Araba yok... Martta kazandigini bu aylara dagit 🙂

Temmuz... Insallah 'keske maasli bir isim olsaydi' durumuna gitmez 🙂

Insanlarin cok azi ticaret yapar. Yani sermaye koyaer, sirket acar, insan calistirir vs vs... Mesela simdi yer degistirmem gerekiyor ve ne kaybedecegim ne kazanacagim bilemiyorum...

Bu gibi detaylari bilmek gerekiyor... Yoksa Orta duzey yoneticilikten ayrilip kafe acip batma hikayeleri cogaliyor ticareti bildigini sanan mudur ve turevi maasli calisanlari arasinda 🙂

• @semavi abi yuzde yuz kar koyacak kadar ne kazanıyorsunuz derken forumun kadir abisi olarak sizi suçladığım düşünülmüş, bahsettiğim bir buick resmi bayisi abi.
    İçeriden bir çalışan aracın müşteriden aldıkları fiyatı görebildiği için öyle bir sitemde bulundum. Tabi dışarıdan o bayinin kar zarar dengesini kaç tane personel çalıştırdığını giderlerini hangi araçlardan zarar ettiğini zerre tahmin edemem, olaya dışarıdan bakmakla içinde olmak farklı şeyler, dediklerimi dışarıdan işin içinde olmayan birinin serzenişi say 🙂
    Abi seninle özeldende konuştuk, ikinci elin bu seviyede olması eminim seninde işine gelmiyor envanterinde çok az araç olduğundan bahsetmiştin. öyle bir saçma piyasa oluştu çünkü.
    Biraz da araç bulamamak gerdi beni, artık 10k civarı downpayment ile sıfır accord falan alma niyetim var. Yaşadığım yerde bayide 2018 40k milde 24 bine ikinci el accord var aynı bayinin sıfır araç envanterinde 26 bine e sıfırı da var ikiside LX donanım, bu nasıl oluyor çıkamadım işin içinden 🙂 ben niye bu şartlarda ikinci el alayım ki?

• @ahmetkocyigit, içinde söyledi: Amerika'da ikinci el araba almak

@semavi abi yuzde yuz kar koyacak kadar ne kazanıyorsunuz derken forumun kadir abisi olarak sizi suçladığım düşünülmüş, bahsettiğim bir buick resmi bayisi abi.
    İçeriden bir çalışan aracın müşteriden aldıkları fiyatı görebildiği için öyle bir sitemde bulundum. Tabi dışarıdan o bayinin kar zarar dengesini kaç tane personel çalıştırdığını giderlerini hangi araçlardan zarar ettiğini zerre tahmin edemem, olaya dışarıdan bakmakla içinde olmak farklı şeyler, dediklerimi dışarıdan işin içinde olmayan birinin serzenişi say 🙂
    Abi seninle özeldende konuştuk, ikinci elin bu seviyede olması eminim seninde işine gelmiyor envanterinde çok az araç olduğundan bahsetmiştin. öyle bir saçma piyasa oluştu çünkü.
    Biraz da araç bulamamak gerdi beni, artık 10k civarı downpayment ile sıfır accord falan alma niyetim var. Yaşadığım yerde bayide 2018 40k milde 24 bine ikinci el accord var aynı bayinin sıfır araç envanterinde 26 bine e sıfırı da var ikiside LX donanım, bu nasıl oluyor çıkamadım işin içinden 🙂 ben niye bu şartlarda ikinci el alayım ki?

Yok ben suçlandığımi düşünmedim. Dediğim gibi sohbet olsun diye yazıyorum.

Sıfır için bekliyor ise ikinci eli daha pahalıya bile alır Amerikalı... Yarın ise gidecek çünkü. Her gün 200-300 kaybedeceğim diye düşünür...

Bizler yatırıma odaklaniyoruz... Onlar ise yarını kurtaracak pratik kararlara...

• @ahmetkocyigit Ikinci el araclardaki asiri fiyat yukselmesi, bircok insani sifir arac almaya yoneltiyor. Cunku ikisindeki fiyat makasi o kadar azaldi ki, neredeyse birbirlerine esit hale gelecekler.

• @MySea Türkiye’de alışkındık abi bu artışlara, döviz kuru, enflasyon, vergiler falan derken normalleştirmek zorunda kaldık hep ama amerikada da aynı şeyi yaşamak ironik oldu biraz. Bir yandanda ciddi bir hammadde sıkıntısı var, her firma her modellini üretemiyor gibi bir durum var. 2022 model civicler geldi bayilere accordlar için şimdiden sonbahara gün veriyorlar. Bir çok model geri plana itildi. İşte üretimi devam eden bayi envanterinde bulunan bir aracı sıfır almak en mantıklısı dediğiniz gibi.

• @ahmetkocyigit bunlar hep Covid in etkileri. Olayin iki yonu var. Hammade sıkıntısında daha cok hammaddenin baska mecralara kaymasi diyebilirz birincisine. Covid yuzunden degisen tuketim aliskalnliklari arabalara olan talebi azaltirken consumer electronics dene sinifa talebi arttirdi. Dunyada artan chip ve miktoeletronik talebi yuzunden suan mevcut MEMS ureticileri talebe yetismemekte. Bu retim tarafini etkileyen yonu.
    Diger taraftan ototmobil ureticileri covid yuzunden insalarin gelirleri azaldigi icin bu insanlara arac satamayacaklarini biliyorlar ve uretimi azaltiyorlar. Dunya ekonomisi biraz daha kendine geldiginde uretim eski sevilere ulasacaktir.

Bunu yaninda asiri abarti ikinci el piyasasini hicbir zaman anlamayacagim. 1000-2000$ fark ile ayni aracin sifirini alacaksam neden ikinci el tercih edeyim ki?

• Yapmayın arkadaşlar... Yıllarca 3-5binde Passat Golf sıfır fiyatiba hatta daha üstüne satıldı Türkiye'de... Millet sıra beklemiyordu.. zaten fiyat artacak diye alıp geçiyordu...

Hepiniz ne ara 'amarikali' oldunuz 🙂

Basit bir stok enflasyon olayı yasaniyor. Çok seetmeyelim 🙂

• @semavi, içinde söyledi: Amerika'da ikinci el araba almak

Yapmayın arkadaşlar... Yıllarca 3-5binde Passat Golf sıfır fiyatiba hatta daha üstüne satıldı Türkiye'de... Millet sıra beklemiyordu.. zaten fiyat artacak diye alıp geçiyordu...

Hep bu Turk galericiler yapti bunu ☺ Butun eyaletler normale donuyor. Ekonomi biraz daha rahatlayinca hersey eskisi gibi olur.

• @sigmoidalmammal, içinde söyledi: Amerika'da ikinci el araba almak

Yapmayın arkadaşlar... Yıllarca 3-5binde Passat Golf sıfır fiyatiba hatta daha üstüne satıldı Türkiye'de... Millet sıra beklemiyordu.. zaten fiyat artacak diye alıp geçiyordu...

Hep bu Turk galericiler yapti bunu ☺ Butun eyaletler normale donuyor. Ekonomi biraz daha rahatlayinca hersey eskisi gibi olur.

İnşallah... Çekilir dert değil. Neyse..yeni yere geçiyorum... Doldurayim şöyle eskisi gibi 🙂

İnşallah... Çekilir dert değil. Neyse..yeni yere geçiyorum... Doldurayim şöyle eskisi gibi 🙂

Hayırlı olsun Kadir bey, işyerinizi taşıyorsunuz anladığım kadarıyla...

• @orhancengizk, içinde söyledi: Amerika'da ikinci el araba almak

evet...

bekledigim bir durum degildi. yer alip kendi yerime gecmek istiyordum ama bulundugum yer satildi ve yeni bir yere bekledigimden erken ve kiralik olarak gecmek durumunda kalacagim...

@orhancengizk, içinde söyledi: Amerika'da ikinci el araba almak

evet...

bekledigim bir durum degildi. yer alip kendi yerime gecmek istiyordum ama bulundugum yer satildi ve yeni bir yere bekledigimden erken ve kiralik olarak gecmek durumunda kalacagim...

Hayırlısı olsun

• @semavi yeni yeriniz hayırlara vesile olur inşallah ALLAH utandırmasın

• Bizde şans yok heralde. Gideceğimiz yere enflasyon götürüyoruz 😃 Bakalım gidebilirsek o zaman piyasa biraz düzelir umarım.

• Bu ileti silindi!

• Aksam bu asagidaki videoyu izledim. Bu sekilde bir is kurmak cok iyi paralar kazandirabilir.

Benzer Başlıklar

• 22
  • 29
  • 9
  • 2
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

Çevrimiçi Kullanıcılar

60

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |