Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Profilimi güncelledim madem şöyle gönlümce yazıp sorularımı sorayım madem 🙂

1 - Sağlık Raporu aldıktan sonra bir ay içinde evrakların gönderilmesi gerek diye okudum , doğrumudur ? Yoksa Sağlık Raporumu mesela Ağustos ayında alıp Evraklarımla örneğin Kasım ortasında gönderebilir miyim ?

2 - F1 Öğrenci ve F2 Dependent Statü değişikliği ile buradayız , bu Statümüzü hangi aşamaya kadar sürdürmek zorundayız ? Nereden sonra bu Statüden istersek çıkabiliriz ?

3 - I-495 beraberinde bu Statümüzü gösteren I-797 Evraklarımızı da göndereceğim , bu evrakta süre DS olarak görünüyor . I-20 lerimiz Kasım ortası süresi . I-20 de göndermelimiyim ? Olduğu hali ile göndersem sorun olur mu ? Uzatmak mümkün sanırım ? Uzatıp da göndermek mi gerek ?

Şimdilik bu kadar , ilginiz ve yardımlarınız için çok teşekkürler .

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Figen, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

@crazycells
    Ama Evraklar ilk önce Chicago Dropbox a gitmiyor mu ? Onlarında bilmeyip geri gönderebilitesi varmı acaba ?

sorunun hangi kurumdan kaynaklandigina emin degilim, sanirim dosyayi degerlendirmeye alan USCIS ofisi bu konuda hala karar verebiliyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Profilimi güncelledim madem şöyle gönlümce yazıp sorularımı sorayım madem 🙂

1 - Sağlık Raporu aldıktan sonra bir ay içinde evrakların gönderilmesi gerek diye okudum , doğrumudur ? Yoksa Sağlık Raporumu mesela Ağustos ayında alıp Evraklarımla örneğin Kasım ortasında gönderebilir miyim ?

2 - F1 Öğrenci ve F2 Dependent Statü değişikliği ile buradayız , bu Statümüzü hangi aşamaya kadar sürdürmek zorundayız ? Nereden sonra bu Statüden istersek çıkabiliriz ?

3 - I-495 beraberinde bu Statümüzü gösteren I-797 Evraklarımızı da göndereceğim , bu evrakta süre DS olarak görünüyor . I-20 lerimiz Kasım ortası süresi . I-20 de göndermelimiyim ? Olduğu hali ile göndersem sorun olur mu ? Uzatmak mümkün sanırım ? Uzatıp da göndermek mi gerek ?

Şimdilik bu kadar , ilginiz ve yardımlarınız için çok teşekkürler .

1. 1 aylik sureyi bilemiyorum, ama saglik raporunun gecerlilik suresi olacagi icin hemen basvuru oncesi almaniz daha dogru olur. Formun hazirlanmasi 1 haftayi bulabilir.

2. I-485 formunun alindi belgesi elinize gecene kadar statunuzu korumaniz lazim, sonrasinda ise korumasaniz da olur.

3. Evet. I-20'lerin de kopyalarini basvuruya ekleyin. Artik uzatmaniz mumkun olmaz diye dusunuyorum, cunku gocmenlik basvurusu yapiyorsunuz, gocmenlik amaci gudup USCIS'e "gocmen olmayan statuyu uzatma" basvurusu yapmamalisiniz. Bu, yalan bilgi vererek basvuru yaptiginiz anlamina gelir. Statu uzatma/degistirme konusunda herhangi bir gocmenlik avukati veya danismanla mi calisiyorsunuz? Dosya numaraniz oldukca kucuk, o nedenle Ekim ayinda aktif olacaktir diye dusunuyorum, ama tabii surecin ne getirecegi belli olmaz. 1 Ekim tarihinde basvurunuzu yapacak sekilde hazir olmalisiniz.

• @Figen Birinci sorunuza cevaben i-693 formu icin uscis’te olan yazili aciklamayi ekliyorum.

“The Form I-693 that the applicant submitted is signed by a civil surgeon no more than 60 days before the date the applicant filed an application for the underlying immigration benefit”

Eger basvurunuz ile beraber gonderecekseniz diger tum belgelerinizi, formlarinizi hazirladiktan sonra i-693’u tamamlamanizi tavsiye ederim cunku siz paketi gonderdikten sonra basvurunuzun kabul edilmesi 4-5 haftayi bulabiliyor ki bu da 60 gunluk sureyi asmaniza sebep olabilir.

Bulundugunuz bolgeye gore degisir tabiki ama eger kafanizda aos’i ne zaman gondereceginiz belliyse ona gore simdiden doktor randevunuzu almanizi tavsiye ederim. Benim bulundugum bolgede 1 ay sonrasina en erken randevu verebiliyorlardi hep.

• Merhabalar,
    Bir konuda yardimlariniza ihtiyacim var arkadaslar. Bu ayin 6’sinda Greencard icin interview var.(K1 vizesiyle geldim ve Amerika’da evlendik) Daha once gondermis oldugumuz formlari tekrardan guncel sekilde doldurup yanimizda goturmemiz gerekiyor mu? Yoksa eski olanları aynen yanımızda mi götürelim?
    Ayrıca dogum belgemi(nufus kayit örnegi)güncel çıkartmadım. Umarım sorun olmaz ve tekrardan istemezler,eski tarihli olanı götürücem. Bu durumda bir sorun yaşayan oldu mu?

Yardımlarınız için çok teşekkürler..
    İnterview dan sonraki tecrübelerimi paylaşırım haftaya.

• Arkadaşlar merhaba

Bu sene Greencard çekilişinde seçilenler kişilerlerden biriside benim. Case numberım 00020XXX.
    Şuanda Amerika'da ikamet ediyorum. Uscis'den F1 Öğrenci ve B2 Turist vizesi için onay bekliyorum. 18 Haziran gününde F1 ve B2 vizeleri için parmak izi (biometrics) randevum var. Bu süreçte Adjustment of Status işlemini yapmam gerektiğini öğrendim bunun içinde I-485 formunu doldurmam lazım. I-485 belgesini vize onaylarını almadan doldurmalı mıyım ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mystery88, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Merhabalar,
    Bir konuda yardimlariniza ihtiyacim var arkadaslar. Bu ayin 6’sinda Greencard icin interview var.(K1 vizesiyle geldim ve Amerika’da evlendik) Daha once gondermis oldugumuz formlari tekrardan guncel sekilde doldurup yanimizda goturmemiz gerekiyor mu? Yoksa eski olanları aynen yanımızda mi götürelim?
    Ayrıca dogum belgemi(nufus kayit örnegi)güncel çıkartmadım. Umarım sorun olmaz ve tekrardan istemezler,eski tarihli olanı götürücem. Bu durumda bir sorun yaşayan oldu mu?

Yardımlarınız için çok teşekkürler..
    İnterview dan sonraki tecrübelerimi paylaşırım haftaya.

daha once gonderdigim belgeler derken, K1 surecinden mi bahsediyorsunuz? Yoksa AOS icin basvuru yaparken I-485 formu ile gonderilen belgelerden mi?

I-485 formu ile gonderdiginiz tum belgeleri aynen goturebilirsiniz. Bilgi degisikligi olmadigi surece en guncel halini cikartmaniz sart degil.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Mert-Karaağaç, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Arkadaşlar merhaba

Bu sene Greencard çekilişinde seçilenler kişilerlerden biriside benim. Case numberım 00020XXX.
    Şuanda Amerika'da ikamet ediyorum. Uscis'den F1 Öğrenci ve B2 Turist vizesi için onay bekliyorum. 18 Haziran gününde F1 ve B2 vizeleri için parmak izi (biometrics) randevum var. Bu süreçte Adjustment of Status işlemini yapmam gerektiğini öğrendim bunun içinde I-485 formunu doldurmam lazım. I-485 belgesini vize onaylarını almadan doldurmalı mıyım ?

Imzanizi guncelleyin isterseniz, DV2021 talihlisi misiniz? Yoksa DV2022 mi?

https://yesilkartforum.com/forum/topic/2184/vize-surecinizi-imzaniza-tasiyin

Daha sonra bu basligin ilk iletisini okumayi unutmayin... Dosya numaraniz aktif olmadan I-485 surecine baslayamiyorsunuz.

• @crazycells Evet AOS sürecindeki belgelerimizi kastetmiştim. Harika o zaman o dönem gönderdiğimiz belgelerin kpyalarını alalım yanımıza yeterli ve tabi evliliğimizin gerçek olduguna dair kanıtlarımızı ekleyeceğiz.

Çok teşekkürler umarım Cuma günü kolay şekilde atlatırız bu stresli süreci…

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells Evet AOS sürecindeki belgelerimizi kastetmiştim. Harika o zaman o dönem gönderdiğimiz belgelerin kpyalarını alalım yanımıza yeterli ve tabi evliliğimizin gerçek olduguna dair kanıtlarımızı ekleyeceğiz.

Çok teşekkürler umarım Cuma günü kolay şekilde atlatırız bu stresli süreci…

Bol sanslar, iyi haberlerinizi bekliyor olacagiz

• @Figen Sağlık raporunun 60 gün içinde Ucsis'e ulaşmış olması gerekiyor, aos paketinizi göndereceğiniz hafta tamamlamanızı öneririm. 2021 kazananıyım , o şekilde işlemleri yürüttüm. F vizesine hakim değilim , diğer sorularınızı bilemiyorum

• @Ipek-Ozaydin İpek Hanım görüşmeye sağlık raporunuzu götüremediğinizi hatırlıyorum. Sonradan işlemlerinizi tamamlayabildiniz mi? ne aşamadasınız ? (biz de işlemlere buradan devam ediyoruz)

• evetttt Konsolosluk açıldı anladığım kadarı ile .. Bizde dönüp TR den mi işlemlere başlasak bilemedim , buradaki uzzuunnn backlog can sıkmıyor değil ..

• ⭐⭐⭐

evetttt Konsolosluk açıldı anladığım kadarı ile .. Bizde dönüp TR den mi işlemlere başlasak bilemedim , buradaki uzzuunnn backlog can sıkmıyor değil ..

Evet Ankara normal çalışmasına dönmüş olursa 1 Ekim'den itibaren dosya numaranız itibariyle CP, AOS'ye göre daha mantıklı duruyor. Zaten ilk bülteni bekleyeceksiniz current olmak için; o zamana kadar Ankara'nın gidişatı netlik kazanır.

• @Sono O zaman her ihtimale karşı bir DS 260 doldurup göndersem mi ben ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Sono O zaman her ihtimale karşı bir DS 260 doldurup göndersem mi ben ?

evet, zaten AOS yapiyor olsaniz da bir DS-260 formu doldurup gondermenizi tavsiye ederim.

• Merhabalar,
    Bugun NJ’de greencard mulakatimiz vardi.(K1 nisanlilik vizesiyle gecen sene gelmistim)Cok sukur greencardim onaylandi. Kisaca deneyimimizi anlatacagim.
    Bekleme salonundayken bir beyefendi bize seslendi ve bizi odasina kadar goturdu. Ben cevirmen tuttum ve cevirmenim olduguna dair belgemi direkt verdim ve hemen baglandi. Ayakta yemin ettik. Daha sonra evlilik nasil gidiyor dedi. Bizim esimle tanisma hikayemizi biraz garip buldu(ailelerimiz vasitasiyla tanismistik esimle) burda bu durum garip karsilaniyor 🙂 neyse sonra direkt benim yes/no sorularima gecti. Bu sorular formlardaki klasik sorular biliyorsunuz hepsi No seklinde. Ve 15 dk surdu. Esime hic birsey sormadi ve bizden hic bir kanit,ortak olan kanitlarimiz,resimlerimiz hic birseyi istemedi.Sasirdik tabi. Ve bitti. 2-3 hafta icinde sonucu ogreneceksiniz dedi ve ciktik. Disari ciktigimiz an ben USCIS sistemimi kontrol ettim ve onaylandigini gordum. Cok sukur bunu da anlattik.
    Bu stresli surecte herkese kolayliklar dilerim.

• @crazycells öylemi ? şüpheye düştüm şimdi . neden önerdiniz ? ne olur ne olmaz TR de girmeye karar veririm anlamında mı ?

• merhaba herkese, benim halihazirda f-1 vizem var, b-1 vizem de var. agustosta f-1 vizem ile ABD'ye tekrar giris yapicam. ankara konsoloslugu GC mulakati vermedigi icin AOS yapayim diyordum, ama gorunen o ki DV2021 icin mulakat vermeye basladilar, bu da benim GC'mi ankara'dan alma umudumu arttirdi. yine de, her iki opsiyonu da acik tutmak istiyorum. nasil bir yol izlemeliyim? AOS'e baslamam icin current olmam lazim, benim numaramla (26xxx) bu ancak nisan-mayis-haziran gibi olur. o tarihe kadar sanki ankara'dan alacakmisim gibi baslatayim mi sureci? sonra AOS'e gecmem sikinti olur mu ankara'da bi aksilik ciktigi takdirde?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Merhabalar,
    Bugun NJ’de greencard mulakatimiz vardi.(K1 nisanlilik vizesiyle gecen sene gelmistim)Cok sukur greencardim onaylandi. Kisaca deneyimimizi anlatacagim.
    Bekleme salonundayken bir beyefendi bize seslendi ve bizi odasina kadar goturdu. Ben cevirmen tuttum ve cevirmenim olduguna dair belgemi direkt verdim ve hemen baglandi. Ayakta yemin ettik. Daha sonra evlilik nasil gidiyor dedi. Bizim esimle tanisma hikayemizi biraz garip buldu(ailelerimiz vasitasiyla tanismistik esimle) burda bu durum garip karsilaniyor 🙂 neyse sonra direkt benim yes/no sorularima gecti. Bu sorular formlardaki klasik sorular biliyorsunuz hepsi No seklinde. Ve 15 dk surdu. Esime hic birsey sormadi ve bizden hic bir kanit,ortak olan kanitlarimiz,resimlerimiz hic birseyi istemedi.Sasirdik tabi. Ve bitti. 2-3 hafta icinde sonucu ogreneceksiniz dedi ve ciktik. Disari ciktigimiz an ben USCIS sistemimi kontrol ettim ve onaylandigini gordum. Cok sukur bunu da anlattik.
    Bu stresli surecte herkese kolayliklar dilerim.

hayirli olsun, tebrikler 🙂 bundan sonraki surecte bol sanslar.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

87

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |