Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @MySea healthcare.gov dan hepimiz için başvuru yaparken kızımızın başvurusunu ayırdı ve medicaid için eligible olabileceğini söyledi sistem. Zaten sonra da Texas Health and Human Services Commission'dan bir posta geldi eligible olmadığına dair.

• Merhaba, Türkiyede organ nakli olupta greencard la amerikaya yerleşen var mı?

• @imgey Cok fazla bilgim yok. O yuzden bu konuda malesef bir onerim yok.

• Merhaba @knnrn ve Forumdaki bu konu başlığında yorum yapan değerli arkadaşlar,
    2019 Ekim ayında Green Kart ile ilk giriş yaptıktan sonra ve 3'er aylık dönemlerle olmak üzere iki kez Washington Dc de kaldıktan sonra bu kez kalıcı olarak 11 Mayıs ta tekrardan giriş yaptık. Şu ana kadar iki kez 0 Gelir ile eşim ve ben Jointly olarak vergi beyanında bulunduk. Şu an kadar da herhangi bir Sağlık Sigortası yapmadık. Artık yapma zamanı geldi diye düşünüyorum. Belki de geç bile kaldık. Ben 60 Eşim 58 Yaşında Türkiye'den emekliyiz. Görülen o ki bu yılda herhangi bir gelirimiz olmayacak ve hazırdan yiyeceğiz gibi. Bu arada sağolsunlar Stimulus ödemelerimiz aldık ve 2020 yılında bunları da vergi beyanında belirtttik.
    Sorum şu:

• Sağlık Sigortası konusunda tam olarak ne yapmamızı öneriyorsunuz?
    • Healtcare.gov sitesinden kayıt mı yapmamız gerekli yoksa özel bir sigortacı ile bu sağlık sigortası konusunu çözmemiz mi gerekecek?
    • Hangi yöntem bize en az maliyet çıkartır?
    • Bu maliyet tahminen bu yaşdaki iki kişi için ne kadar olur?

Yanıtlarınız ve yönlendirmeleriniz için şimdiden teşekkür ederiz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ZaferY Resmi siteden girip size sunulan poliçeleri ve ne kadar tutacağını görebilirsiniz. Şu anda hangi eyalette olduğunuzu yazmamışsınız, bu belirleyici olacak. Eyaletlerin de sağlık programları var.
    Burada tüm sigorta poliçeleri "özel", o nedenle bir sigorta brokeri ile çalışmak aslında özel sigorta almak anlamına gelmiyor. Marketplace'deki poliçeler de özel.

• Kaliforniya guncellme ; esim Anthem de artik, sikintisiz gidiyor, PCP si belli oldu. Doktoru ile bir kez gorustu tekrar bugun gidecek. MS ilaci almasi gerekiyor, co-pay 250 dolar cikti, doktoruna danisacak, ondan bir refer mektubu alarak kullandigi ilac firmasi ile calisan bir destek grubu var onlara gidecek. Gorecegiz bakalim. Oglum Medical den Caloptimaya alindi daha dogrusu Caloptimaya devir edildi. Orada da daha once bize onerilen Choc sistemini sectik, ilk gittgimiz klinikte bize cok yardimci olan bir gorevli vardi, hersey bitip de saglik grubu secerken mutlaka Choc secin demisti, biz de onlara uyduk. Oglumun PCP de belirlendi, onumuzdeki hafta onu gormeye gidecekler. Simdilik bu kadar.

• @cnpist Gecmis olsun hocam.

• Arkadaşlar merhabalar, bir sorum olacak aydınlatabilirseniz cok sevinirim. Yıllarca youtube olsun forum siteleri olsun herkes Amerikayı koşulsuz şartsız överken, sağlık sisteminin pahalılığınıda belirtiyordu istisnasız bir şekilde. Ocak ayında kısmetse eğitim için 3 yıllığına Amerikaya geleceğim. Sigorta paketlerine bakarken şöyle bir silver paket buldum 95 dolarlık. Açıkcası bana ucuz geldi. Öğrenci paketi olduğu için mi ucuz yoksa insanlar yıllık 1140 dolara mı çok diyor diye merak ettim. Yada ne bileyim bu paket çok kapsamsız bir paketmidir sizce ?

Lifetime maximum - Unlimited
    Annual maximum - $400,000
    Per injury/sickness maximum - $150,000
    Deductible per event Student Health Center - $45
    Deductible per event elsewhere - $100
    Copay emergency room - $300
    Emergency room - 80%
    Coinsurance - 100% up to daily benefit limits
    Pre-existing conditions - Covered after 6 months
    Medical evacuation - $60,000
    Repatriation of remains - $50,000
    Provider network - First Health & Multiplan

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cüneyt-tarıkman Bence güzel bir plana benziyor. Sağlık merkezine her gidişte 45 dolar, başka yerlere gidersen 100 dolar istisna olacak, yani cepten ödenecek. Ama aylık 95 dolar için güzel.

Ben kendim ve ailem için aylık 550 dolar ödüyorum, işverenim de 1100 dolar ödüyor. Standart poliçelerde herhangi bir "maksimum" yok, federal yasalara göre limit koyamıyorlar. Sizinki öğrenci sigortası olduğu için limit koymak mümkün sanırım.

• @knnrn, içinde söyledi: Healtcare, Obamacare, Saglik sigortasi

@cüneyt-tarıkman Bence güzel bir plana benziyor. Sağlık merkezine her gidişte 45 dolar, başka yerlere gidersen 100 dolar istisna olacak, yani cepten ödenecek. Ama aylık 95 dolar için güzel.

Ben kendim ve ailem için aylık 550 dolar ödüyorum, işverenim de 1100 dolar ödüyor. Standart poliçelerde herhangi bir "maksimum" yok, federal yasalara göre limit koyamıyorlar. Sizinki öğrenci sigortası olduğu için limit koymak mümkün sanırım.

Şimdi anladım. İnsanların pahalı dediği sanırım sizin plan oluyor . Çok teşekkür ederim. Nereyi açıp dinlesem hep bir sağlık pahalılığından bahsedilince sormak istedim atladığım bir yer mi var diye 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cüneyt-tarıkman Evet öyle. Tabii sizin poliçedeki "Emergency room - 80%" kalemi de bu gibi şeylere yol açıyor. Acile gittiniz, 10 bin dolar fatura geldi, 2 bin dolarını siz ödeyeceksiniz, 300 dolarlık copay haricinde. Coinsurance denen şey de sakat bir durum, çıkan faturanın %100 kadarını size yansıtabilirler demek oluyor. Bazen çok saçma sebeplerle size fatura çıkıyor, o zaman görüyorsunuz ABD'deki sağlık sistemi saçmalığını.
    Örnek vereyim, biz bir defa acile gittik, sigorta her şeyi karşıladı, sadece 250 dolar copay ödedik, eve döndük. Birkaç hafta sonra fatura geldi, acilde çekilen tomografi raporunu okuyan radyolog başka bir kurumdan taşeron olarak geliyormuş ve bizim sigorta o kurumu nedense ödemiyor. 2000 dolar fatura çıkarmışlar, ama biz size indirim yaptık sadece 250 dolar ödeyin kurtulun demişler. Biz özellikle bizim sigortayla anlaşması olan yere gitmiştik ama bu gibi bilinmeyen şeyler yüzünden anlamsız faturalar çıkabiliyor.

https://www.reuters.com/article/us-health-insurance-surprise-billing/bills-from-out-of-network-doctors-rising-at-in-network-hospitals-idUSKCN1V21VS

• @knnrn, içinde söyledi: Healtcare, Obamacare, Saglik sigortasi

Evet öyle. Tabii sizin poliçedeki "Emergency room - 80%" kalemi de bu gibi şeylere yol açıyor. Acile gittiniz, 10 bin dolar fatura geldi, 2 bin dolarını siz ödeyeceksiniz, 300 dolarlık copay haricinde. Coinsurance denen şey de sakat bir durum, çıkan faturanın %100 kadarını size yansıtabilirler demek oluyor. Bazen çok saçma sebeplerle size fatura çıkıyor, o zaman görüyorsunuz ABD'deki sağlık sistemi saçmalığını.
    Örnek vereyim, biz bir defa acile gittik, sigorta her şeyi karşıladı, sadece 250 dolar copay ödedik, eve döndük. Birkaç hafta sonra fatura geldi, acilde çekilen tomografi raporunu okuyan radyolog başka bir kurumdan taşeron olarak geliyormuş ve bizim sigorta o kurumu nedense ödemiyor. 2000 dolar fatura çıkarmışlar, ama biz size indirim yaptık sadece 250 dolar ödeyin kurtulun demişler. Biz özellikle bizim sigortayla anlaşması olan yere gitmiştik ama bu gibi bilinmeyen şeyler yüzünden anlamsız faturalar çıkabiliyor.

Anladım . Çok teşekkürler . Verdiğiniz linke de akşam bakacağım. Tüm söylediğiniz dezavantajlara rağmen ben Türkiye ile karşılaştırdığım zaman insanların abarttığı kadar uçurum göremedim. Yani dünyanın en iyi sağlık hizmetine sahipmişiz gibi bir algı yaratılıyorda buradaki firmamın bana sağladığı özel sağlık sigortası da bir çok şeyi karşılamıyor, yada hayatım boyunca boynumdan film çekilmememe rağmen ağrı için gittiğimde bu kronik bir vaka karşılayamıyoruz gibi mesajlar alabiliyorsunuz. Benim attığım paket işimi görecektir. Bahsettiğiniz ekstralar da başımıza geldiği durumlarda öğrenebileceğimiz durumlar :)İnş hiç ihtiyacımız olmaz biz de boşuna öderiz yıllık 1140 doları 🙂

• ⭐⭐⭐

@cüneyt-tarıkman sigortanin aylik ucretlerinden ziyade yapilan muayene, goruntuleme, operasyon vs ve receteli ilaclarda feci faturalar cikabiliyor. Bence duydugunuz sikayetler daha cok buna yonelik olabilir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cüneyt-tarıkman Zaten ABD'deki sorun sağlık sistemi değil, sigorta ve ödeme sistemi. Sağlık hizmetinin kalitesi anlamında pek çok yerden iyidir. Sigorta sistemi de ABD nüfusunun %70-80'i için bir sorun değildir (istatistik yok, kafadan atıyorum). Kronik hastalığı vs olmayanlar için sistem gayet iyi, o nedenle de değiştirmek için bir çaba gösterilmiyor.

• ⭐⭐⭐

• @keysnambır, içinde söyledi: Healtcare, Obamacare, Saglik sigortasi

@cüneyt-tarıkman mesela bir ornek: https://www.reddit.com/r/personalfinance/comments/ngqkyx/cancer_medical_bills_and_judgements/

Evet allah göstermesin ama yaşadıkça öğrenilebilecek şeyler bunlar anladığım kadarıyla. İnş ihtiyacımız olmaz diyelim.

• Merhabalar. Biz yaklaşık 3 ay önce Texas eyaletine yerleştik. Ailemiz için healtcare.gov dan bir sağlık planı satın almak için başvuru yapık ve sistem kızımızı medicaid için ayırdıktan sonra eşim ve benim başvurumuzu onayladı. Ancak Texas eyaletinin ilgili birimi kızımızın medicaid için eligible olmadığını bize bir postayla bildirdi. Şimdi ben bizim planımıza kızımızı da dahil etmek istiyorum ama bir türlü beceremedim. Bu konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim. Teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@vlknhouston Dünya da nerede olursanız olun sigorta mantığı aynıdır. Siz bir poliçeye kişi ilavesi yapamazsınız. Ondan dolayı aşağıdaki linkten hangisi size yakınsa texas dediğin için teksas arattırdım. İkinci linkte de zip koduna göre arama çıkacak onların yetkili ekranları olduğu için kişi ilavesi yapabilirler. Sadece sizden fark isteyecekler.

https://localhelp.healthcare.gov/#/results?q=TEXAS CITY%2C TX 77591&lat=29.39172&lng=-94.996&city=TEXAS CITY&state=TX&zip_code=77591&mp=FFM

yetkili satış yerleri için de zip kodu aşağıdaki yere yazabilirsiniz.

• @vlknhouston merhabala . bizde de boyle bir problem olmustu. @ayvalik10 un dedigi gibi yetkili agent ile gorusurseniz yardimci olurlar , bir de GC resmi yuklenirken I-551 secmek gerekiyor ve onun altinda GC resmi yuklemek lazim. Bizde de GCsini yanlis yuklemistik, ondan ariza cikmisti. Kolay gelsin.

• @vlknhouston, içinde söyledi: Healtcare, Obamacare, Saglik sigortasi

Merhabalar. Biz yaklaşık 3 ay önce Texas eyaletine yerleştik. Ailemiz için healtcare.gov dan bir sağlık planı satın almak için başvuru yapık ve sistem kızımızı medicaid için ayırdıktan sonra eşim ve benim başvurumuzu onayladı. Ancak Texas eyaletinin ilgili birimi kızımızın medicaid için eligible olmadığını bize bir postayla bildirdi. Şimdi ben bizim planımıza kızımızı da dahil etmek istiyorum ama bir türlü beceremedim. Bu konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim. Teşekkürler.

Healthcarw.gov uzerinden bilgilerinizi guncellediniz mi? Benim oglum CHIP'den faydalaniyordu ancak gelir duzeltmesi yaptiktan sonra CHIP iptal oldu, bende Healthcare.gov uzerinden kendi policemize kendim rahatca ekledim. Ayrica dis sigortasi da yaptirdim.

Duzenleme yaparken size CHIP yada Medicare basvurunuz reddedildi mi diye soruyor. Bu soruya evet diyip istenilen bilgileri girdiginizde cocugunuz bosta gozukecek form tamamlanip sigorta secme alani geldiginde cocugunuzda sizin grubunuzda gozukecek. Listelenen sigortalardan size uygun olanini sececeksiniz. O kadar.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

Çevrimiçi Kullanıcılar

45

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |