Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba , açılacak davaya katılırsak , eğer randevu gelirse bu bir sorun oluşturur mu ?

• Yasaklı

@ucakci Hayır ama mülakatta davaya katıldığını söyleme.
    Edit: Mülakata davadan önce çağırırlarsa yani mahkeme kararı olmadan önce girersen davadan bahsetme ama diğer türlü zaten mahkeme kararı olduğu için mülakata çağıracaklar, yani davadan haberleri olacak.

( Bunu bir yerde okumuştum amao yazıyı bulamadım. )

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ucakci, içinde söyledi: DV2021 (2021 Green Card Lotosu) Asamalari

Merhaba , açılacak davaya katılırsak , eğer randevu gelirse bu bir sorun oluşturur mu ?

davanin amaci zaten mülakat alabilmeniz, neden sorun olsun ki. eğer davacı olarak davayı kazanırsanız zaten sizin davacı olduğunuzu bildikleri için size mülakat verecekler. bunu dile getirmenizde hiçbir sakınca yok.

• Merhaba, umarım bu can sıkıcı süreçlerin sonunda, isteyen herkes vizesini alıp gidebilir.

Benim sormak istediğim 2 soru var;

1- Eşim Hollanda doğumlu, çocuk yaştayken kesin dönüş yapmışlar ve oranın vatandaşı değil. Doğum belgesi de elimizde yok. Kcc den evrak talep maili geldikten sonra Hollanda'da ki makamlarla (belediye) email yoluyla iletişime geçip belgeyi talep ettik ve o zamandan beri uğraşıyoruz. Bu kadar uzayacağını düşünmemiştim ve belgenin gelmesi de sanırım biraz daha sürecek. Fakat sonradan aklıma geldi; Kcc ye Hollanda nın vereceği doğum belgesini göndermek zorunda mıyız. Vize mülakatında belgenin orjinalini istediklerini biliyorum ama Kcc ye, aynı kendiminki gibi Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği'ni göndersek sıkıntı olurmu? Daha önce bunu deneyimleyen var mı?

2-Temmuz 1' de kiracı olarak oturduğumuz evden taşınmamız gerekiyor ve current adresimiz değişecek. DS-260 formunu açtırıp bilgi güncelleme konusunda ne önerirsiniz? Malum, elçiliğin kendiliğinden dv mülakatlarına başlaması pek olası görünmüyor. Ayrıca biz de #GoodluckvBiden davasına katıldık. Şu durumda formu açtırırsak, tekrar evrak talep maili mi beklememiz gerekecek? Diyelik ki evraklarımızı gönderdikten veya evrak onayı aldıktan sonra böyle bir adres değiştirme durumu olursa süreç nasıl işlemeli? Adres değiştirdiğimiz halde bunu bildirmez isek, bu bize daha sonra nerde sıkıntı verebilir?

(2 soru dedim ama birçok soru oldu farkındayım, kusuruma bakmayın)

şimdiden teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@alia merhaba.

sorunuzdan tam anlayamadı ama, asıl talihli eşiniz mi yoksa siz misiniz?

1. sorunuza üstteki sorumun cevabını aldıktan sonra cevap vereceğim.

2. değiştirmenize gerek yok adres bilgilerinizi. sizden beklenen ciddi değişiklikleri (evlilik, doğum vb.) DS260'da bildireniz. bunun için endişe etmeyin.

• @gucarslan öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim.

Asıl talihli benim. Sorumu özetlersem, yurt dışında doğmuş fakat orayla bir bağı kalmamış bir aile üyesi için, Kcc'ye Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği göndersek bir sıkıntı olur mu? Yoksa yurtdışı doğum belgesini mi bekleyip göndermeliyiz?

• Herkese selam. Biz istenen evrakları mail olarak göndermiştik. Şu anda görüşme için tarih göndermelerini bekliyoruz. Green kart sayfasındaki "bulletin" kısmında bu ay 18bininci kişiye kadar tarih gönderilecek diyor fakat henüz bize bir geri dönüş olmadı. Sıramız 17binlerde. Evrakları mail atıp beklemeye başladık ama yapmamız gereken herhangi birşey var mı?

• @Egalite Merhaba, anladığım kadarı ile uzun süredir forum sayfasını takip etmiyorsunuz, şu ana kadar dünyanın birçok yerinde özellikle Türkiyeden hiç kimse vize mülakatı ile ilgili randevu alamadı,yani kcc kimseye randevu vermedi, bu konu ile ilgili davalar acıldı, en son goodluckvsbiden davası açılacak,son müraacaaat 31 mayıs. bence siz 1 gününüzü ayırın ve forum sitesini 2021 yılı mülakat deneyimlerini ve diğer davaların başlıklarını takip edin.Boşuna beklemeyin bence KCC bizlere olduğu gibi sizede vize görüşme randevusu vermeyecek. Arzu ederseniz goodluckvsbiden davasına katılın.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@alia, içinde söyledi: DV2021 (2021 Green Card Lotosu) Asamalari

@gucarslan öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim.

Asıl talihli benim. Sorumu özetlersem, yurt dışında doğmuş fakat orayla bir bağı kalmamış bir aile üyesi için, Kcc'ye Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği göndersek bir sıkıntı olur mu? Yoksa yurtdışı doğum belgesini mi bekleyip göndermeliyiz?

bence direkt vukuatlı nüfus kayıt örneği gönderip onay almayı deneyin.
    asıl talihli siz olduğunuz için onaylanacağını düşünüyorum. zaten case numaranız da oldukça düşük, onayınızın kısa sürede geleceğini düşünüyorum. belgenin aslını da tamin ettiğinizde mülakata götürebilirsiniz.

• @korcanmir 28 yaşımda çıktı, Yazılım Muhendisiiyim

• @Agah-Kartal konsolosluk boyle seyleri goremiyor.Tax fraud ve visa abusing yapmamin ustune 2 tane vize daha aldim

• @repatita doğru olabilir. Belirttiğim gibi her dosya farklı ve kendi içinde değerlendirilmeli. Ben yalnızca çalıştığım avukatın bana söylediğini ilettim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@alia, içinde söyledi: DV2021 (2021 Green Card Lotosu) Asamalari

Merhaba, umarım bu can sıkıcı süreçlerin sonunda, isteyen herkes vizesini alıp gidebilir.

Benim sormak istediğim 2 soru var;

1- Eşim Hollanda doğumlu, çocuk yaştayken kesin dönüş yapmışlar ve oranın vatandaşı değil. Doğum belgesi de elimizde yok. Kcc den evrak talep maili geldikten sonra Hollanda'da ki makamlarla (belediye) email yoluyla iletişime geçip belgeyi talep ettik ve o zamandan beri uğraşıyoruz. Bu kadar uzayacağını düşünmemiştim ve belgenin gelmesi de sanırım biraz daha sürecek. Fakat sonradan aklıma geldi; Kcc ye Hollanda nın vereceği doğum belgesini göndermek zorunda mıyız. Vize mülakatında belgenin orjinalini istediklerini biliyorum ama Kcc ye, aynı kendiminki gibi Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği'ni göndersek sıkıntı olurmu? Daha önce bunu deneyimleyen var mı?

2-Temmuz 1' de kiracı olarak oturduğumuz evden taşınmamız gerekiyor ve current adresimiz değişecek. DS-260 formunu açtırıp bilgi güncelleme konusunda ne önerirsiniz? Malum, elçiliğin kendiliğinden dv mülakatlarına başlaması pek olası görünmüyor. Ayrıca biz de #GoodluckvBiden davasına katıldık. Şu durumda formu açtırırsak, tekrar evrak talep maili mi beklememiz gerekecek? Diyelik ki evraklarımızı gönderdikten veya evrak onayı aldıktan sonra böyle bir adres değiştirme durumu olursa süreç nasıl işlemeli? Adres değiştirdiğimiz halde bunu bildirmez isek, bu bize daha sonra nerde sıkıntı verebilir?

(2 soru dedim ama birçok soru oldu farkındayım, kusuruma bakmayın)

şimdiden teşekkürler

Dogum belgesini dogdugunuz ulkeden istiyorlar, o nedenle er ya da gec bu belgeyi temin etmeye calisin.

Belge gelene kadar sayin @gucarslan 'in dedigi gibi yapin, eger KCC durumu farketmezse belgeyi mulakat zamanina goturebilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@repatita, içinde söyledi: DV2021 (2021 Green Card Lotosu) Asamalari

@Agah-Kartal konsolosluk boyle seyleri goremiyor.Tax fraud ve visa abusing yapmamin ustune 2 tane vize daha aldim

Eger IRS'e bildigim yapildiysa buyuk ihtimal konsolosluk bu bilgiye erisiyordur, fakat vize statusunu ihlal etmek kriminal bir durum degil, sadece vize statusunu ihlal etmis oluyorsunuz. Trump'in uygulamaya koydugu bir kural ile bu durum out-of-status kalmakla sonuclaniyordu ama neyseki federal mahkemeler uygulamalari kaldirdi. Dolayisiyla out-of-status kalmadiginiz icin 3 veya 10 yillik yasak da almiyorsunuz.

• @crazycells @gucarslan Yanıtlarınız için teşekkür ederim. Orjinal doğum belgesini beklemeden, nüfus kayıt örneğiyle gönderdik evrakları. Sonucu burdan yazacağım. Saygılar.

• @kingocali, içinde söyledi: DV2021 (2021 Green Card Lotosu) Asamalari

@kingocali, içinde söyledi: DV2021 (2021 Green Card Lotosu) Asamalari

@fortuneormisfortune, içinde söyledi: DV2021 (2021 Green Card Lotosu) Asamalari

Sayin Forum Kullanicilari ve Moderatorler,

Malumunuz, surecin daha once sekteye ugratilmasi, takip eden kisitllamalar ve son olarak da tamamen kapanma. Bunlarin hepsi bu deadline (kisitli zaman araligi) icerisinde alternatifler dusunmeye itiyor. Muhtemelen daha once benzer sorular soruldu ve cevaplandi. Emin olmak ve birebir cevap almak icin ben de danismak isterim.

1 Vatandasi olmadigimiz veya oturum iznimizin olmadigi bir ulkeye gidip mulakat ve vize surecini oradan yonetme sansimiz var mi (Avrupa, komsu ulkeler vb.)?
    2 Bir onceki sorumun cevabinin muhtemelen hayir oldugunu varsayarak soruyu bir de soyle spesifik hale getirmek isterim. Guncel ve uzun sureli ABD B1/B2 vizesi (is ziyareti) sahibi birisi sureci Amerika'ya gidip oradan yonetebilir mi?

Selamlar,

New York'taki bir Türk avukata 200 Dolar ödeyerek aldığım cevabı, amme hizmeti olarak buradan paylaşmak isterim:

DV-2021 kazananlarının, dosya numaraları "current" olduktan sonra, Amerika'ya gidip (Gitmek için dosya numarasının "current" olmasına gerek yok; Adjustment of Status işlemlerine başlamak için var. Gitme tarihi "as soon as possible"), Adjustment of Status yapabilmesi için iki yol varmış:

1. Gidiyoruz. 90 gün bekliyoruz. Avukat Adjustment of Status başvurumuzu yapıyor. USCIS’te kimse niyetimizi sorgulamıyor. Avukat dosyanın üzerine “Acil” yazıyor. Ama dikkate alınacağını ve işlemlerin 30 Eylül 2021’e yetişeceğini garanti edemiyor.

2. Gidiyoruz. 2-3 hafta bekliyoruz. Avukat Adjustment of Status başvurumuzu yapıyor. USCIS’te “Sen kötü niyetli giriş yaptın. Visa fraud’dan suçlusun” muamelesi yapıyorlar. Onlara avukatlarımızla görüşmeye geldiğimizi, zamanın daralmasından dolayı, Amerika’dayken, bu işe Amerika’da başvurmaya karar verdiğimizi anlatıyoruz, ama onları niyetimizin kötü olmadığına ikna etmek bize düşüyor. O zaman 30 Eylül 2021’e kadar yetişmesi mümkün.

USCIS Fee: 1.225 Dolar. Avukat ücreti: 2.500 Dolar.

Avukata “Delikanlı gibi söyle: Sen benim yerimde olsan bu riski alır mısın?” diye sordum. “Almayacak olmanın rahatlığıyla cevap veriyorum: Başka çarem olmadığı için alırım” dedi.

Başka çarem olup olmadığını öğrenmek için, haftaya 300 Dolar ödeyip, Goh v. Blinken davasının davacısı ImmPact Litigation Team ile görüşeceğim. Oradan çıkacak sonucu da (Onlar da açık yüreklilikle cevap verir de, herhangi bir sonuç çıkarsa) sizlerle paylaşırım.

Diğer yandan, New York ve New Jersey'deki arkadaşların kanepelerinde kaç günlük kontenjanım olduğunu öğrenmeye çalışıyorum.

Yıldızlar hizalanırsa, "Forth Eorlingas"...

Çok Önemli Not: Kesinlikle göçmenlik tavsiyesi değildir. Sadece elimdeki verileri paylaşıyorum. Herkes kendi avukatını kendisi bulur; kendi değerlendirmesini kendisi yapar; kendi kararını kendisi verir; kendi kararının sonuçlarından da yalnızca kendisi sorumludur.

Şimdi ImmPact Litigation Team'den, hem consular processing, hem travel ban strategies, hem adjustment of status, hem removal defense, hem immigration court konularında ehil Amerikalı bir avukatla görüştüm. Sorularıma son derece açık yürekli cevaplar verdi. Kendisi, 90 gün kuralına uyduğum takdirde, Adjustment of Status başvurumda sorun olmayacağını, ama Amerika'ya yarın gitsem, Adjustment of Status'a en erken Ağustos ortasında başvurabileceğimizi, kalan 45 günde Adjustment of Status başvurumuzun yetişmesinin gerçekçi olarak mümkün olmadığını, 90 gün kuralını ihlal etmemi ise kesinlikle tavsiye etmediğini söyledi. 90 gün kuralını ihlal ederek Adjustment of Status başvurusu yaptığım takdirde, başvurumun kabul edilmesinin çok düşük ihtimal olduğunu, "visa fraud"la suçlanacağımı, mevcut B1/B2 vizem iptal edilmese dahi, Amerika'ya girip çıkarken sorun yaşama ihtimalimin olabileceğini, gelecekte göçmen olmayan vize başvurularımın reddedilebileceğini söyledi.

Zaten, biri hariç, New York ve New Jersey'de yaşayan arkadaşlardan da umduğum ilgiyi görememiştim.

300 Dolar vermiş ve avukatı yakalamışken, Goh v. Blinken davası hakkında sorular da sordum. "Bu davadan somut beklentilerimiz ne olmalı?" diye sordum. (Tamamı DV-2021 kazananları ve onlara tahsis edilmesi beklenen diversity temelli göçmen vizeler özelinde) "Açık olup, işlem yapmakta olan konsoloslukların daha hızlı işlem yapmasını; açık olup, işlem yapmamakta olan konsoloslukların işlem yapmaya başlamasını beklemelisiniz. Kalan sürenin darlığından dolayı, bir miktar vizenin, vizesini zamanında alamayanlar için rezerve edilmesini beklemelisiniz. Ama açık olmayan konsoloslukların açılmasını beklememelisiniz. Zira, dış temsilciliklerin açılıp kapanması, siyasi kararlar olabildiğinden, yargıcın, kapalı olan bir konsolosluğu açtırmaya yetkisi yok." dedi. "Şimdi Ankara keyfi olarak açmıyor diye, ben vizemi alamayacak mıyım?" dedim. "Bu gibi bir durumda, yargıç, uygun görürse, dosyanın başka bir post'a taşınmasını emredebilir" dedi. "Yunanistan'a, Bulgaristan'a, Gürcistan'a gideceğime, bu işi Amerika'ya gelip yapamaz mıyım? Bu post USCIS olamaz mı?" diye sordum. "Konsolosluklar Department of State'e, USCIS Department of Homeland Security'ye bağlı. Bizim dava dilekçemizde, yargıcın müdahale etmesini talep ettiğimiz kurumlar arasında USCIS'in adı dahi geçmiyor. O yüzden, olamaz" dedi.

"Ben bu davanın gidişatı hakkında son derece karanlıkta bırakılmış hissediyorum. Hizmet sözleşmemizde, 'Müvekkil, bunun toplu bir dava olduğunu, o sebeple bu kadar ucuz olduğunu; bu yüzden, avukatlara bireysel sorular soramayacağını ve avukatlardan bireysel ilgi beklememesi gerektiğini anlar ve kabul eder' diye anlaştığımızı biliyorum ama, bana bireysel bilgi vermeniz, sorularıma cevap vermeniz, yapılması gerekenleri benim adıma yapmanız için ne kadar daha ödemem gerektiğini öğrenebilir miyim?" diye sordum. "Senin göçmenlik işlemlerini sıfırdan ele alıyor olsaydık, 3.500 Dolar'ını alırdık. Ama sen DS-260'ı göndermiş, işin büyük kısmını halletmişsin. Kalan işleri senin adına takip etmemiz, seni gelişmeler hakkında bireysel olarak bilgilendirmemiz, bireysel sorularına cevap vermemiz için iki yol önerebilirim: 1. Seni saatlik olarak ücretlendirebilirim -- ki, saatlik ücretimiz 350 Dolar'dır. 2. Sana 1.100 Dolar'lık sabit bir ücret olanağı sunabilirim" dedi. "Sana ayırdığım sürenin yalnızca yarısını kullandık. Kalan 150 Dolar'ı da hesaptan düşeriz" diye de ekledi. Ben "2. seçeneği tercih ediyorum" dedim. Bana mesai saatleri içinde istediğim zaman arayabileceğimi, istediğim zaman e-mail atabileceğimi, e-mail'ime 24 saat içinde cevap alamazsam, başlığa "URGENT!" yazıp tekrar atmamı, bu durumda Gelen Kutusu'nda en üste çıkacağımı ve e-mail'imin öncelikli olarak cevaplanacağını söyledi. Eeeğy Jacob v. Biden ve DV-2021 Big Mandamus davasının davacısı olan arkadaşlar, benim kıymetini bilemediğim Curtis Morrison'ın kıymetini siz iyi bilin 🙂 Biz kendi avukatlarımızdan Curtis Morrison'ın bedavaya verdiği hizmeti alabilmek için, 1.100 Dolar DAHA veriyoruz.

Eeeğy DV-2022 kazananları, 2020'de de, 2021'de de bütün dosya numaraları Haziran'da "current" oldu. Ben dosya numaramın "current" olacağı kesinleşmeden, arkadaşlarımın kanepelerine talip olamazdım ama, sizin durumunuz artık içtihat haline geldi. Ankara sizin işlemlerinizi de yapmaz ve sizin cebinizde de B1/B2 vizesi var ise, en geç Şubat sonunda Amerika'ya gidin, Haziran'da direkt Adjustment of Status başvurunuzu yapın. Biz treni kaçırdık; siz kaçırmayın...

New York'taki Türk avukat ile New York ve New Jersey'deki arkadaşlarımı tekrar arama, biraz daha düşünme ve fikrimi tekrar değiştirme haklarımı saklı tutmakla birlikte, şu an için gelmiş bulunduğum nokta itibariyle, Amerika'ya gidip, Adjustment of Status başvurusu yapmayı, bana kaybettirebileceklerini göze alamayacağım için kendime uygun bulmuyorum. Nihayetinde, Amerika'ya uzun vadeli bir hava değişikliği olsun diye gitmek istiyordum. Mali, siyasi ya da ailevi olarak, gitmek benim için bir zorunluluk olmadığından ve ileride kısa vadeli hava değişikliği imkanlarından mahrum kalmamak için, olduğum yerde kalıp, bütün imkanlarımı davaya odaklamanın şimdilik benim için daha doğru bir strateji olacağına karar verdim.

Tekraren, New York'taki Türk avukat ile New York ve New Jersey'deki arkadaşlarımı tekrar arama, biraz daha düşünme ve fikrimi tekrar değiştirme haklarım saklıdır. Sonra "Vay efendim, öyle dedin de, böyle yaptın" olmasın 🙂

Gitmeme kararımı kendi kendime rasyonelize edip, kafamı Adjustment of Status konusunda tamamen boşaltmak için, New York'taki Türk avukata bir 200 Dolar daha bayılıp, kendisiyle bir tur daha görüştüm. Bu sefer, "Gitmeli miyim?", "Ne zaman gitmeliyim?", "Ne kadar beklemeliyim?", "Yetişir mi?" sorularından ziyade, (gitmenin, olursa, ne kazandıracağı da zaten belli olduğundan) gitmenin bana kaybettirebileceklerini öğrenip, bir risk değerlendirmesi yapmaya çalıştım.

Sınır kapısındaki görevlinin, doldurmuş bulunduğum DS-260 formuna ulaşmasının, benim hakkımda özel bir ihbar, vs olmadığı sürece çok olası olmadığını, DS-260'a ulaşıp, sırf bu yüzden girişimi reddetmesinin daha da az olası olduğunu, DS-260 doldurmuş olduğum halde, ABD'ye göçmen olmayan vizeyle giriş yapmaya çalışmamın otomatik olarak bir suç teşkil etmediğini ya da ret sebebi olmadığını, böyle bir şeyin başıma bela olması için, daha önce birden çok şüpheli giriş - çıkış yapmış olmam ya da açık bir şekilde visa fraud'la suçlanmış olmam gerektiğini, bana en fazla, "DS-260 doldurmuşsun ama, göçmen olmayan vizeyle giriş yapıyorsun. Neden?" diye sorabileceğini, ona sakin ve mantıklı bir cevap vermem halinde (Ör: "Evet, DV çekilişini kazandığım için doldurdum ama, o ayrı ilerleyen bir süreç. Ankara'da mülakat için tarih bekliyorum ama, şu an arkadaşlarımı ziyaret için buradayım. 1 ay kalıp döneceğim. Buyurun, bu da dönüş biletim"), "denial of entry" ile karşılaşma ihtimalimin, %10'un altında olduğunu söyledi.

"Denial of entry" ile karşılaşırsam, bunun mevcut B1/B2 vizemin iptaline, ileride başvuracağım göçmen olmayan vizelerin reddine, ileride tekrar DV çekilişi kazanırsam, o zaman yapacağım göçmen vize başvurumun reddine neden olabileceğini, ancak bunların ihtimalinin çok düşük olduğunu söyledi.

Sorunsuz bir şekilde giriş yapabildiğim, Adjustment of Status başvurusu yaptığım, ancak bu başvurum, 1 Ekim 2021'e kadar yetişmemesi, visa fraud'la suçlanmam, uygun bulunmaması gibi, ya da başka herhangi bir nedenden reddedildiği takdirde, mevcut B1/B2 vizemin iptal edilip edilmeyeceğini sorduğumda, giriş yaparken, bana muhtemelen ABD'de kalmak için 6 ay süre verileceğini, süreç 1 Ekim 2021'e kadar yetişmediği takdirde, ABD'de henüz 4 ay kalmış bulunduğum ve ret cevabını alınca çıkış yapacağım için, vizemi ihlal etmiş olmayacağımı, bu sebeple, mevcut B1/B2 vizemin iptal edilmesini gerektirecek bir sebep bulunmadığını söyledi. Girişteki memur bana 6 değil, 3 ay süre verse bile, Adjustment of Status başvurusu yapmış ve başvuruma cevap bekliyor olmam hasebiyle, 4. ayın içinde dahi "out of status" pozisyonunda kalmayacağımı, bu sebeple, ret cevabı alsam bile, ABD'yi zamanında terk ettiğim sürece, suçlu duruma düşmeyeceğimi ekledi.

Suçlu duruma düşmediğim takdirde de, mevcut vizemin iptali, ileride göçmen olmayan vize başvurularımın reddi, ileride tekrar DV çekilişi kazanırsam, o zaman yapacağım göçmen vize başvurumun reddi gibi durumlarla karşılaşmamam gerektiğini; "Kesinlikle olmaz" garantisi veremeyeceğini, ancak bunların başıma gelmesinin çok düşük ihtimal olduğunu söyledi.

Forumun "Adjustment of Status" başlığı altında, AoS başvurusunu, 90 gün bekleme süresini de çoktan doldurmuş olduğu halde, Ocak başında yapmış, mülakatını Mayıs başında ancak tamamlayabilmiş, ancak biyometrik randevusu ve sağlık raporu hala eksik kalmış DV-2021 talihlisi hanımefendinin durumunu örnek gösterdim. 1. "90 gün kuralı"nın kesin bir kural olmadığını, 2. 89 gün ile 91 gün arasında hiçbir fark olmadığını, 3. Daha çok evlilik gibi, birkaç haftada olamayacak kadar büyük değişiklikler, verilemeyecek kadar büyük kararlar için geçerli olduğunu, 4. ABD içindeki göçmenlik işlemlerinin tekrar hızlanma eğiliminde olduğunu, 5. USCIS memurlarının, DV-2021 sürecinin sonuna yaklaşılmakta olduğunun bilinciyle, dosyayı daha hızlı ele almalarını beklediğini söyledi (İki seanstır bu kadar özgüvenli konuşmasından, bir bildiği vardır diye düşünüyorum). "Benim tanıdığım doktorlar, sağlık raporunu 3-4 gün içinde hazırlıyorlar. COVID aşısı bir sorun olsa bile, sana zaten giriş yaptıktan sonra 1 ay kadar beklemeni tavsiye edeceğim. O arada iki dozu birden yaptırırsın. Pfizer'inkini yaptırırsan, onun iki dozu arasındaki bekleme süresi 21 gün. Aşı sıkıntısı olmadığından, turist vizesiyle bile rahatlıkla yaptırabilirsin" diye ekledi.

Son olarak, "Ben gelmeme eğilimindeydim. Siz ısrarla 'Gel' mi diyorsunuz?" diye sordum. "Bu fırsat insanın eline bir defa geçer. Bence kesinlikle gelmelisin" dedi (Bunu söylemek için 1 değil, 2.500 tane nedeni (Bkz. 2.500 Dolar'lık hizmet bedeli) olduğunun farkındayım).

Kafam bir tur daha karıştı. Şimdi bunları aynen New York ve New Jersey'deki arkadaşlara rapor edeceğim. Ama, hayatı boyunca her işini nizami yapmış bir adam olarak, hala gitmeme eğilimindeyim sanırım...

• Yasaklı

@kingocali Merakla sürecinizi takip ediyorum hocam. Bizlere bu süreci aktardığınız için ayrıca teşekkür ederim. Zor bir karara benziyor ne yapacaksınız merakla bekliyorum. Umarım sonunda isteğinizi gerçekleştirirsiniz. 🙏🏻

• @Orhan-Cabarov 1. Forumun "Adjustment of Status" başlığı altında, ABD'de AoS sürecini başarıyla tamamlamış, ya da hala zamanında tamamlama ihtimali bulunan birden fazla DV-2021 talihlisi örneği olsa, 2. Trump öncesi dönemde olsak (ABD'deki göçmenlikle ilgili kurumların ve oralarda çalışan kişilerin iyi niyetinden şüphe duymasam), 3. 20 sene önce, DV çekilişlerine ilk başvurmaya başladığım zamanlardaki kadar sağlıklı olsam (Sağlık raporundan dahi patlama ihtimalim bulunmasa), 4. New York ve New Jersey'deki arkadaşlardan, 4 ay dönüşümlü olarak kanepelerinde yatmam konusunda daha olumlu sinyaller almış olsam (ya da hala bekar olan, ya da garajlarında yatabilmem için garajlı müstakil evi olan arkadaşlarım olsa), iki kere düşünmem; yarın basar, giderim.

Ama Adjustment of Status sürecinin zamanında ve başarıyla sonuçlanmaması için o kadar çok neden var ve avukatın söylediğine göre ihtimali çok düşük bile olsa, bu sürecin zamanında ve başarıyla sonuçlanmaması halinde bunun bana olası bedeli (Amerika'ya bir daha gidememek gibi) o kadar büyük ki, bu şartlarda riski göze almak rasyonel görünmüyor.

İkinci tur verileri ellerine ulaştıktan sonra arkadaşlar "Gel, lanet olsun" derse, o başka. Belki bu arada bir de, göçmenliğe engel bir durumumun olup olmadığını öğrenmek için, check-up yaptırırım...

• @kingocali 1 Insallah sagliginiz yerindedir. 2 Emeginizi ve isteginizi gordukten sonra kalben vizeyi alip gitmenizi istiyorum (hissederek). 3 Sureci paylastiginiz icin tesekkur ederim. 4 Bunlari gordukten sonra gidip gitmemenizle ilgili yorum yapasim geldi sizi taniyormuscasina samimi, kisa ve oz. Ancak yapacagim samimi yorumu uygun bulmayabilirsiniz (heves kirici olmasin). O sebeple 1, 2, 3 tekrar ediyor, bizim icin iyi olan neyse o olsun diyorum.

Yureginizi ferah tutun, iyi geceler.

• @fortuneormisfortune Teşekkür ediyorum. Orta yaşlı, şişman adam problemleri işte. Yaş itibariyle, artık bizim için geri sayım başladı. Bundan sonra daha iyi olmam mümkün değil zaten 🙂

Önce ben samimi bir itirafta bulunayım o zaman: Bu green card işini, 20'li yaşlarımda istediğim kadar istemiyordum. Sürece başlarken de, "Ya, kim gidecek de, sıfırdan hayat kuracak; tekrar çalışmaya başlayacak şimdi? Memlekette kafana göre kendini emekli etmişsin; gönlüne göre yaşıyorsun işte" diye düşünüyordum. Sadece, bu fırsatı değerlendirmeyi, 20'li yaşlarımdaki kendime borçlu olduğumu hissettiğim için başladım sürece.

Ama sonra, adamların yirmi senedir kazanmaya uğraştığım ve kelimenin tam anlamıyla kırk yılın başında kazandığım, insanın başına hayatta yalnızca bir kere gelecek şeyi vermemek için her türlü pisliği yaptıklarını görünce, iş kişisel bir hal aldı. Artık gitmek için her şeyi yapacağım. Gidemesem bile, ömrümün geri kalanını, istekli olan mümkün olduğunca çok sayıda Türk'ün, yasal bir şekilde Amerika'ya gidebilmesine vakfedeceğim. Hayatımda en nefret ettiğim şey haksızlık.

Sezgilere, temennilere, hayallere değil, gerçek ve somut verilere dayandığı ve saygı çerçevesinde ifade edildiği sürece, her yoruma, fikre ve öneriye açığım. Lütfen buyurun; özgürce ifade edin düşüncenizi. En fazla "Katılmıyorum" derim ve muhtemelen neden belirtirim.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

91

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.2k

| | | |