Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @civilengineer_83
    Evet maalesef bizim hocalar not olayini cok farkli algiliyorlar, ceremesini de ogrenciler cekiyor 🙂
    Universitelerde, community college larda bir kac aylik ya da bir kac donemlik sertifika programlari oluyor. Kimisi lise mezunlarina yonelik kimisi universite. Post-bac sertifikalar, zaten lisans derecesi olan kisilere yonelik. Master kadar prestiji yok, amaci not yukseltmek de degil. Tekrar lisans okumak yerine, 3-5 ders alip calismayi dusundugunuz alanda bir sertifika edinirsiniz. Bu sertifika alaninizda is bulmayi kolaylastirabilir (ya da zaman ve para kaybi olur), ayrica Bu sefer 4 ortalama getireceginiz icin, master basvurunuza guzel bir ek olur, "tr'de hocalarin notu kit yoksa ben cok zeki, caliskan ve basarili bir ogrenciyim" argumaninizin da delili olur diye dusundum.

• @senay-sirin Amerika'da Transfer Öğrenci Olmak (Üniversite) içinde söyledi:

@civilengineer_83
    Evet maalesef bizim hocalar not olayini cok farkli algiliyorlar, ceremesini de ogrenciler cekiyor 🙂
    Universitelerde, community college larda bir kac aylik ya da bir kac donemlik sertifika programlari oluyor. Kimisi lise mezunlarina yonelik kimisi universite. Post-bac sertifikalar, zaten lisans derecesi olan kisilere yonelik. Master kadar prestiji yok, amaci not yukseltmek de degil. Tekrar lisans okumak yerine, 3-5 ders alip calismayi dusundugunuz alanda bir sertifika edinirsiniz. Bu sertifika alaninizda is bulmayi kolaylastirabilir (ya da zaman ve para kaybi olur), ayrica Bu sefer 4 ortalama getireceginiz icin, master basvurunuza guzel bir ek olur, "tr'de hocalarin notu kit yoksa ben cok zeki, caliskan ve basarili bir ogrenciyim" argumaninizin da delili olur diye dusundum.

Vallahi çok isabetli bir görüşünüz var. Bana da uygun gibi en kötü ihtimal bu yolu denerim. Aslında geçici işler yapacağıma hedeflerime ulaşana kadar inşaat mühendisliği alanında çalışabilsem çok iyi olacak. Hem sektörden kopmam hem de Amerikan tecrübem olur.

• Bu sertifika programlarını araştırmak lazım. Aslında inşaat mühendisliği çok kapsamlı bir bölüm. Programcılıktan tut, planlama ve şantiye gibi geniş bir yelpazesi var. Amerikada inşaat mühendisliğinin hangi bölümü daha istikbal vadediyorsa o alanda uzmanlaşma lazım.

• @civilengineer_83 yapacaginuz gecici isler de kendi sektorunuzle uzaktan yakindan alakali olursa, ilerde daha iyi islere gecisiniz de kolaylasir. Insaat muhendisligi konusunda alakali isler neler olabilir bilmiyorum ama her zaman fork-lift operator ilanlari oluyor, ve goodwill gibi kurumlar ucretsiz egitim ve sertifika veriyor bu konuda.
    Ayrica, charlotte'daki Goodwill opportunity campus'de construction la alakali islerde training programi var, isci yetistirmeye yonelik gibi gorunse de, sirf network amacli bile olsa degerlendirmeye degebilir. Goodwill amerikanin baska yerlerinde de ucretsiz job training programlari veriyor.

https://goodwillsp.org/train/goodwill-university/construction-skills/

https://www.cpcc.edu/news/leading-charlotte-organizations-partner-to-reinvigorate-construction-career-pipeline-with-new-trade-training-center

• @senay-sirin çookk teşekkür ederim. Gerçekten vizyonunuz çok geniş. Amerikada yeni bir başlangıç yapmak beni çok heyecanlandırmaya başladı. Charloot şehri de ilgimi çekmeye başlamadı değil 🙂

• @civilengineer_83
    Siz doktora dusunurken ben fork-lift operator imkanlarini da dusunun diyorum 😊 yine de vizyonunuz genis diyorsaniz, bence bu kesinlikle sizin kendinizin vizyon sahibi oldugunuzu gosteriyor. Tr'den buraya yerlesirken esneklik gosterebilmek, farkli kosullara sikayetsiz uyum, limondan limonata cikarabilmek herkesin yapabildigi birsey degil. Alternatiflerinizin farkinda olursaniz, hedefinize giden yollardan size en uygun olanini secmeniz kolaylasir. Sansiniz bol, yolunuz acik olsun.

• Herkese iyi günler,
    Alttaki konu için destek soruyorum.
    Oğlum ABD vatandaşı
    2017 7 ay ve 2019 4 ay yazın Virginia da bulundu. Ve çalıştı. Ssn var ve vergi ödedi. Geçici ehliyet aldı. Kalıcı olmadan tatil bitti okul için Türkiye ye döndü.
    Türkiye'de yaşıyoruz ve halen yazılım mühendisliği 2 sinif okuyor.
    3 sınıftan Virginia üniversitelerine transfer olabilirmi?
    Transfer olunca instate olurmu?
    Hibe ve fafsadan faydalanirsa mininmum ödeyecek tahmini okul ücreti yani tuition ne olur?
    Summer intern remote intern gibi iş bulursa gecinecek ücret alirmi? Yada meslek dışı bir işte çalışacak.
    Teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Ali-Odabaş, içinde söyledi: Amerika'da Transfer Öğrenci Olmak (Üniversite)

Herkese iyi günler,
    Alttaki konu için destek soruyorum.
    Oğlum ABD vatandaşı
    2017 7 ay ve 2019 4 ay yazın Virginia da bulundu. Ve çalıştı. Ssn var ve vergi ödedi. Geçici ehliyet aldı. Kalıcı olmadan tatil bitti okul için Türkiye ye döndü.
    Türkiye'de yaşıyoruz ve halen yazılım mühendisliği 2 sinif okuyor.
    3 sınıftan Virginia üniversitelerine transfer olabilirmi?
    Transfer olunca instate olurmu?
    Hibe ve fafsadan faydalanirsa mininmum ödeyecek tahmini okul ücreti yani tuition ne olur?
    Summer intern remote intern gibi iş bulursa gecinecek ücret alirmi? Yada meslek dışı bir işte çalışacak.
    Teşekkürler

Universitelerin sartlarini sagladikca transfer olabilir. Onceki iletileri inceleyebilirsiniz.

Fakat universitelere bireysel basvuru yapiyorsunuz, dolayisiyla genel cevaplar almak yerine o universitenin ne istedigini ve isleri nasil yuruttugunu anlamaniz daha dogru olur sizin acinizdan.

In-state sartlarini saglamamis oluyor, ama belki okulun admission ofisini ikna edebilirsiniz, bireysel olarak kendileriyle konusup (ya da web sitelerini inceleyip) bilgi almaniz lazim.

Okul ucretleri ayni degil, her okulun ucreti farkli, o nedenle hangi okula gitmek istiyorsa direkt net fiyat bilgisini o okulun web sitesinden ogrenebilirsiniz.

ABD vatandasi oldugu icin okurken calismasinda hicbir sakinca yok, diledigi isi yapabilir ve para kazanabilir. Ayrica su basligi da inceleyebilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/2090/bi-yandan-üniversite-okuyup-bi-yandan-çalışmak

• Merhabalar herkese;

İTÜ Meteoroloji mühendisliği 2.sınıf öğrencisiyim ve 2021 gc talihlisiyim.Eğitimime Amerika'da Atmosfer Bilimleri alanında devam etmek istiyorum.Fakat aklımda bir kaç soru var.

1)Greencard sahibi olduğum için TOEFL,IELTS gibi sınavlardan muaf mı sayılıyorum?
    2)Eğer 1.sınıftan tekrar başlarsam derslerimi saydıramaz mıyım?
    3)Transfer öğrencisi olmak için gereken ortalamanın altındaysak bunun anlamı hiç bir şekilde dersimizi saydıramaz mıyız?
    4)Community Collega dan geçiş yapmak istersek CC de hangi bölümde okuduğumuz önemli midir?
    Teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Ege-Sural, içinde söyledi: Amerika'da Transfer Öğrenci Olmak (Üniversite)

Merhabalar herkese;

İTÜ Meteoroloji mühendisliği 2.sınıf öğrencisiyim ve 2021 gc talihlisiyim.Eğitimime Amerika'da Atmosfer Bilimleri alanında devam etmek istiyorum.Fakat aklımda bir kaç soru var.

1)Greencard sahibi olduğum için TOEFL,IELTS gibi sınavlardan muaf mı sayılıyorum?
    3)Transfer öğrencisi olmak için gereken ortalamanın altındaysak bunun anlamı hiç bir şekilde dersimizi saydıramaz mıyız?
    4)Community Collega dan geçiş yapmak istersek CC de hangi bölümde okuduğumuz önemli midir?
    Teşekkürler

Lise egitimini ABD'de almamis olan herkesten dil sinavi istiyorlar. ABD vatandasi bile olsaniz muaf olmuyorsunuz. Bazi ozel universiteler dil sinavi olmadan da kabul edebiliyor.

Denkligi kabul edilen dersleri saydirabilirsiniz. ECE yada WES gibi bir kurumdan rapor almanizi isteyebilirler.

Diger sorulari bilen arkadaslar yanitlar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Ege-Sural, içinde söyledi: Amerika'da Transfer Öğrenci Olmak (Üniversite)

Merhabalar herkese;

Teşekkürler

1. Okullarin cogu sayin @knnrn 'in dedigi gibi ABD'de egitim almadiginiz icin dil sinavi istiyor, ama istisnalari olabilir. Bu konudaki bilgilerden de anlayacaginiz uzere genel yonlendirmeler sadece genel bilgi icin onemli 🙂 ama durumunuza uygun bilgileri ancak transfer ogrenci olmak istediginiz okuldan alabilirsiniz. Her okulun sartlari ve kabul esnekligi farkli olabilir...

2. Transfer olursaniz dersleri saydirabilirsiniz, bu konuda bir problem yasayacaginizi sanmiyorum. Eger okula sifirdan baslamak istiyorsaniz o durumda saymazlar diye dusunuyorum.

3. Hayir, oyle dusunmeyin. Okullardaki bilgiler genel yonlendirme amacli ve cogunluk icin gecerli ama okullarin istisna sagladigina cok sahit oldum. Ozellikle de sizin gibi yurtdisindan gelenler icin... Eger uygun bir dille sorununuzu anlatabilirseniz ve makul isteklerde bulunursaniz okullarin kabul etme ihtimali var.

4. Evet, her okuldan her okula gecis yapamazsiniz sonucta; ama ilgili olan bir bolum oldugu surece sorun olmaz diye dusunuyorum. Tabii, unutmayin, okullara devam icin basvuran pek cok kisi olacaktir, onlar arasinda da iyi bir aday olmaniz gerekiyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

• Öncelikle herkese merhaba.Bu sıralar hayallerim olan amerikada üniversite eğitimini araştırıyorum fakat sorularıma yanıt bulmakta zorlanıyorum.Şimdi sorum şu ki ben Bahçeşehir Üniversitesi hazırlık sınıfı öğrencisiyim ana dalım yeni medya.Normalde hazırlık bittiği zaman yurt dışında bir üniversitede commonapp aracılığı ile birinci sınıfa first year olarak başvurmayı düşünüyüyordum fakat gerek başvuru tarihlerini kaçırmış olmam gerekse toefl ielts sat gibi sınavları az bir sürede başaramayacağım için first year student lıktan vazgeçtim.Transfer olarak gitmeye karar verdim fakat bu aşamada benden istedikleri belgeler koşullar ne olacak pek bir bilgim yok.O yüzden maddeler halinde sorularımı yazacağım cevaplarsanız çok sevinirim.

1-Türkiyede 1.sınıfı bitirdikten sonra mı transfer olunur 2.sınıfı bitirdikten sonra mı?
    2-Transfer öğrenci olmanın koşulları ve istenen belgeler sınavlar nelerdir?
    3-Transfer öğrencilere burs veriliyor mu?
    4-Sat sınavı kaldırılmış sat yerine hangi sınav geçerli olucak?sanırım ap geçerli olacakmış bu doğru mu doğruysa bu durumda hiç ap eğitimi görmemiş bir üniversite öğrencisi ap sınavına nasıl hazırlanmalı?
    5-Son olarak yurtdışına transfer olmak isteyen öğrenciler türkiyede ki üniversitelerini donduruyor mu?Yoksa kayıt mı sildiriliyor?Kayıt sildirilirse ödenen dönem ücretleri geri veriliyor mu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ayyvz, içinde söyledi: Amerika'da Transfer Öğrenci Olmak (Üniversite)

Öncelikle herkese merhaba.Bu sıralar hayallerim olan amerikada üniversite eğitimini araştırıyorum fakat sorularıma yanıt bulmakta zorlanıyorum.Şimdi sorum şu ki ben Bahçeşehir Üniversitesi hazırlık sınıfı öğrencisiyim ana dalım yeni medya.Normalde hazırlık bittiği zaman yurt dışında bir üniversitede commonapp aracılığı ile birinci sınıfa first year olarak başvurmayı düşünüyüyordum fakat gerek başvuru tarihlerini kaçırmış olmam gerekse toefl ielts sat gibi sınavları az bir sürede başaramayacağım için first year student lıktan vazgeçtim.Transfer olarak gitmeye karar verdim fakat bu aşamada benden istedikleri belgeler koşullar ne olacak pek bir bilgim yok.O yüzden maddeler halinde sorularımı yazacağım cevaplarsanız çok sevinirim.

1-Türkiyede 1.sınıfı bitirdikten sonra mı transfer olunur 2.sınıfı bitirdikten sonra mı?
    2-Transfer öğrenci olmanın koşulları ve istenen belgeler sınavlar nelerdir?
    3-Transfer öğrencilere burs veriliyor mu?
    4-Sat sınavı kaldırılmış sat yerine hangi sınav geçerli olucak?sanırım ap geçerli olacakmış bu doğru mu doğruysa bu durumda hiç ap eğitimi görmemiş bir üniversite öğrencisi ap sınavına nasıl hazırlanmalı?
    5-Son olarak yurtdışına transfer olmak isteyen öğrenciler türkiyede ki üniversitelerini donduruyor mu?Yoksa kayıt mı sildiriliyor?Kayıt sildirilirse ödenen dönem ücretleri geri veriliyor mu?

Oncelikle basliktaki su iletiyi okumanizi tavsiye ederim:
    https://yesilkartforum.com/forum/post/5424

1. Isterseniz 1. yil, isterseniz 2. yil sonunda basvuru yapabilirsiniz. Bir problem olmaz.

2. Ornek surec yukaridaki linkte anlatilmis

3. Burs olanaklari okuldan okula degisir ama uluslararasi ogrenciler icin verilecek burs olanaklari kisitli olacaktir, bilginize.

4. Maalesef bu sorunun cevabini bilmiyorum.

5. Turkiye'deki okulu dondurabilirsiniz isterseniz, tamamen size kalmis. Okulun ucretleri geri verecegini sanmiyorum.

• Öncelikle geri dönüş yaptığınız için çok teşekkür ederim.Son araştırmalarımı yaptım geriye aklımda yine farklı bir iki soru daha kaldı yanıtlarsanız çok sevinirim.

1-Üniversite 1.sınıfı türkiyede okurken transfer öğrenci olarak başvurmak yerine 1.sınıf öğrencisi olarak başvurma şansımız var mı?
    2-Eğer öyle bir şansım yoksa hazırlık bittiğinde burda ki 1.sınıfımı dondurup hiç okumadan transfer yerine birinci sınıf olarak gitme şansım var mı?
    3-Transfer olarak gitmek istediğimde birinci sınıfın bitiş (türkiye Üniversitesi kapanma tarihiyle ) yurt dışı üniversite başvuru tarihi denk olmazsa yani kaçırırsak erken başvuru yapıp kredilerimi sonra saydırma şansım var mı?Örneğin 2021 ocakta başvuru yaparsam okurken .Fakat Başvuru anında saydırmak şartsa tarihleri nasıl birbirine tutturmalı?

• 1-Üniversite 1.sınıfı türkiyede okurken transfer öğrenci olarak başvurmak yerine 1.sınıf öğrencisi olarak başvurma şansımız var mı?
    2-Eğer öyle bir şansım yoksa hazırlık bittiğinde burda ki 1.sınıfımı dondurup hiç okumadan transfer yerine birinci sınıf olarak gitme şansım var mı?
    3-Transfer olarak gitmek istediğimde birinci sınıfın bitiş (türkiye Üniversitesi kapanma tarihiyle ) yurt dışı üniversite başvuru tarihi denk olmazsa yani kaçırırsak erken başvuru yapıp kredilerimi sonra saydırma şansım var mı?Örneğin 2021 ocakta başvuru yaparsam okurken .Fakat Başvuru anında saydırmak şartsa tarihleri nasıl birbirine tutturmalı?

not:bölümüm yeni medya yurt dışında medya ya da gazetecilik istiyorum

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ayyvz, içinde söyledi: Amerika'da Transfer Öğrenci Olmak (Üniversite)

Öncelikle geri dönüş yaptığınız için çok teşekkür ederim.Son araştırmalarımı yaptım geriye aklımda yine farklı bir iki soru daha kaldı yanıtlarsanız çok sevinirim.

1-Üniversite 1.sınıfı türkiyede okurken transfer öğrenci olarak başvurmak yerine 1.sınıf öğrencisi olarak başvurma şansımız var mı?

1. Hicbir dersi gecmediyseniz bu durumda universiteye yeni baslayacakmis gibi olursunuz. Yani gecmis oldugunuz kredileri saydiramazsiniz.

2. Var ama eger iyi bir ogrenciyseniz iyi bir GPA ile transfer olmaniz kolaylasir.

3. Butun universitelerin kendilerine ozel takvimi olabilir, hangi okula transfer olmak istiyorsaniz direkt o okulun sitesinden bu bilgileri ogrenebilirsiniz. Cunku bu tur uygulamalar okuldan okula degisebilir. Misal bazilari belli bir GPA sart kosabilir, o durumda donem bitirmeden o okula basvuru yapamazsiniz.

• Merhaba 19 yaşındayım bu sene greencarda başvuracağım ve üniversiteye başlayacagım ve üniversite hayatım boyunca her sene greencarda başvurmayı düşünüyorum fakat greencard kazanırsam ve o sırada üniversite okuyor olursam amerikada devam edebilir miyim? Ve burs imkanı var mı aileme yüklenemem amerika üniversite fiyatları yüksek olduğundan dolayı. Başvuru yapmaktan bu yüzden biraz korkuyorum türkiyede yazılım mühendisliği bitirip amerikada iş başvurusunda bulunmayı düşünüyorum ama üniversiteyi bitirmeden amerikaya gidersem üniversite parasını ve denkliğini nasıl halledeceğim yardımcı olan olursa sevinirim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@escape, içinde söyledi: Amerika'da Transfer Öğrenci Olmak (Üniversite)

Merhaba 19 yaşındayım bu sene greencarda başvuracağım ve üniversiteye başlayacagım ve üniversite hayatım boyunca her sene greencarda başvurmayı düşünüyorum fakat greencard kazanırsam ve o sırada üniversite okuyor olursam amerikada devam edebilir miyim? Ve burs imkanı var mı aileme yüklenemem amerika üniversite fiyatları yüksek olduğundan dolayı. Başvuru yapmaktan bu yüzden biraz korkuyorum türkiyede yazılım mühendisliği bitirip amerikada iş başvurusunda bulunmayı düşünüyorum ama üniversiteyi bitirmeden amerikaya gidersem üniversite parasını ve denkliğini nasıl halledeceğim yardımcı olan olursa sevinirim

Bu konuda da anlatildigi uzere transfer ogrenci olabilirsiniz.

Egitim fiyatlariyla ilgili su basligi incelemelisiniz:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/449/in-state-out-of-state-kavramlari

Burs olanaklariyla ilgili olarak da su basliga bakabilirsiniz:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/280/fafsa-ve-üniversite-eğitimi-için-diğer-burs-ve-kredi-olanakları

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   crazycells crazycells 
  • Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   crazycells crazycells 

• Merhaba ben Türkiye'de İngiliz Dili ve Edebiyatı öğrencisiyim bu sene hazırlık sınıfımı bitirdim. Seneye yaz sonu Amerika'ya taşınmayı düşünüyoruz. Bu yüzden ben de 1.sınıfım bitince amerikadaki bir üniversiteye transfer olmak istiyorum. Florida Atlantic University düşünüyorum. Amerikan vatandaşıyım bunun ne gibi faydaları olur? ve en merak ettiğim şey SAT Sınavı şart mı? SAT Sınavına girmek istemiyorum çünkü matematiğim kötü. Ve 1 senem varken nelere dikkat etmeliyim? TOEFL Sınavı gerekli mi?
    Piyano çalıyorum, yazılımla ilgileniyorum ve korece öğreniyorum bunların burs almamda etkisi olur mu? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

100

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |