Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @Jossie Burçin , çok zorlu geçmiş bu süreç senin için. Yazını okurken içim gitti. Benim girişim çok kolay oldu. Hiç böyle bir duruma girmeden kolayca nişanlımla geçtik. Umarım , herkes de kolayca bu süreci aşar.

• Dostlar abd vatandaşı olduktan sonra ;

Kız arkadaşım ile evlenip onu amerikaya en hızlı şekilde getirmenin(oturum izni aldırmanın) yolu hangisi ?

1- K1 VİZESİNE BAŞVURUP EVLENMEK Mİ ?
    2- Turist vizesi yada herhangibi başka bir vize (dil okulu vs.) ile abd de evlenmek mi ?

Anlamadığım nokta şu ; Madem turist vize ilede evlenile biliyorlar .K1 VİZESİ diye birşey neden var fark nedir ?

2023 ocak ayında vatandaş oldum diyelim. Kız arkadaşımı yanıma almam kaç ay yada kaç sene sürecek ?

• @Jossie, içinde söyledi: K1 vizesi (Nişanlılık Vizesi)

Merhaba arkadaşlar
    Başta @crazycells olmak üzere bu platformda sürecime yardımcı olan herkese çok teşekkür ediyorum. 3 Mart Çarşamba günü JFK den giriş yaptım.
    Sizlerle tecrübelerimi paylaşmak istiyorum.

Mülakat Öncesi:
    25 Ocak 2021 günü doktor kontrolüm oldu. Çok kolay geçti.
    Daha önce ameliyat oldun mu, ilaç kullanıyor musun gibi sorular sordu ve 1 aşı yaptı totalde 2000 küsür tuttu. Ertesi gün sağlık raporumu aldım.

Mülakat Günü:
    28 Ocak günü randevum vardı. Randevudan 15 dk önce girdim binadan içeri. Konsolosluk bölümündeki polisler ve çalışanlar çok güleryüzlü ve yardımseverler.
    Çok dosya vardı elimde hatta polislerden biri taşımama yardımcı bile oldu (mülakattan sonra bu kadar dosyaya gerek yokmuş dedim götürdüğüm çoğu evrağa hiç bakmadılar bile).
    Mülakatta önce numara alıyorsunuz, ilk numara yanınca evraklarınızı vermeye arka kısımdaki yere gidiyorsunuz. Benden evrak isteyen Türk’tü (veya değildi bilmiyorum ama bir Türk kadar aksansız ve akıcı Türkçe konuşuyordu). Evrak verme aşaması 10 dk sürdü ve gayet rahattı.
    Sonra tekrar bekleme salonuna gittim 5 dk bekledikten sonra numaram tekrar yandı ve mülakat başladı. Önce Türkçe başladı ama ben İngilizce devam ettim. Ben İngilizce konuşunca mülakatı yapan konsolos da İngilizce devam etti. Önce sağ elinizi kaldırıp yemin ediyorsunuz. Sonra parmak izinizi alıyorlar.
    Ne zaman/Nasıl/Nerede tanıştınız sorularını sordu. Ben anlatmaya başladım ama hikayemiz uzundu, “2 cümleyle anlatabilir misin?” dedi. Çok uzun açıklama istemiyorlar anlayacağınız.
    ABD de daha önce bulundunuz mu?
    Daha önce ABD vizesine başvurdunuz mu?
    ABD de nerede yaşayacaksınız?
    Nişanlınız ne iş yapıyor?
    Ne zaman evleneceksiniz? gibi basit sorular sordu. Mülakat totalde 5 dk sürdü. Yani 20 dk sonra onay kağıdımla binadan ayrıldım oldukça hızlı ve rahattı.

Mülakat Sonrası:
    2 gün sonra PTT’ye pasaport ve zarfım geldi. Pasaport iyiydi ama zarf maalesef çok yırtıktı.
    (Ankara dışındaki illere genelde yırtık geliyormuş zaten).
    Fotoğrafını çekip konsolosluğa gönderdim bu yırtık dosyayla giriş yapabilir miyim diye. Evrakı geri postalamamış istediler. Postaladım ama bu sefer 1 hafta sonra evrak daha da yırtık geldi. Ankara yine bize gönderin dedi.(Bu arada bilet almıştık maalesef yandı bu yüzden)
    Bu sefer geri gönderirken koruyucu bir kaba koydum ve içine durumu açıklayan bir not yazdım tekrar bu kaba koyup postalar mısınız diye rica ettim. Gönderdikten 1 hafta sonra zarf elime sapasağlam geçti nihayet. Özel köpüğe sarıp koruyucu kaba koymuşlardı.

ABD’ye Yolculuk:
    Türk havayolları ile İstanbul’dan JFKe uçtuk. Uçak full doluydu ve maske konusunda yolcular pek dikkatli değildi, uçuşta eskisi gibi yemek ve kahvaltı servisi yapıldı tıpkı pandemi öncesi günler gibi yolcular aynı anda maske çıkarıp yemek yiyorlar. Sosyal mesafe vs.falan yoktu. Dediğim gibi pandemi öncesi günlerin neredeyse aynısıydı.

ABD’ye Giriş:
    JFKde indikten sonra pasaport kontrolüne nişanlım benimle geldi. Polis ikimizin pasaportunu aynı anda aldı. Adresimizi sordu nişanlım konuştu ben cevap vermedim. Tam her şey iyi gidiyor sorunsuz gireceğim diye düşünürken birden nişanlımın pasaportuna onay basıp benim pasaportumu aldı ve diğer polise birşeyler sordu. Geri geldi ve sert bir şekilde siz beni takip edin dedi. Nişanlım da gelmek istedi ama izin vermediler. Beni bir odaya aldılar odada 50 kişi vardı çoğu Afrikalıydı. Polisler telefon kullanmayın diye bağırıyorlardı. Yaklaşık 1 saat bekledim çok stresli bir bekleyişti. Benim adımı okudular ve polis yine kalacağım adresi sordu. Ne zaman evleneceksiniz diye sordu sonra pasaportuma giriş damgasını basıp gidebilirsiniz dedi.
    Odada bekleme aşaması sinirlerimi bozdu açıkçası. Neyseki çok uzun sürmedi ve sonunda ülkeye giriş yapabildim.

Özetle, zorlu ve uzun bir süreçti ama sonunda bitti. Vize sürecinden geçen tüm herkese bol şans ve sabır diliyorum...

Hayırlı olsun tebrik ederim, taze bilgileri paylaştığın için de çok teşekkürler, bu süreçlere daha gelemedim ama şimdiden beni korkutmuyor değil 🙂
    Eylülden beri noa2 bekliyorum, umarım ben ve benim gibi tüm bekleyenler en kısa sürede burada senin gibi abd ye girişimizi falan yazarız 😃
    Yeni hayatında sağlık mutluluk ve başarılar dilerim 🙏

• ⭐⭐

Bide bize gelse sıra keşke 😊

• Merhaba Arkadaşlar
    K1 vizesi ile Türkiye’den çıkış yaparken çıkış harç pulu alınması gerekiyor mu?

• @mümine evet alman gerekiyor.

• Yeni hayatınızda mutluluklar 🙏🏻@Jossie

• Herkese merhaba bende 23 şubatta sağlık muayenesine gittim. Sabah 9.30da randevum vardı önce laboratuvar testlerimi verdim ardından yeniden aynı gün 14.30a doktor için randevu verildi. Doktor muayenesi aynen diğer arkadaşların anlattığı gibi sorunsuz şekilde ilerledi. Sadece bir aşı oldum. Laboratuvar için 117 muayene için 250 dolar ödedim. Ertesi gün raporumu teslim aldım. 25 şubatta konsolosluk randevum vardı. Çok gergindim ama içeriye girince gerginliğim geçti çünkü herkes çok Güler yüzlüydü. Evraklarımı teslim ettikten sonra mülakatım için çağırıldım. Yemin edip parmak izi verdikten sonra sorulara geçtik
    Nasıl tanıştınız?
    Ne zaman nişanlandınız yıl ve ay?
    Nerede yaşayacaksınız?
    Nişanlınız 2019 yılında kaç kez Türkiye’ye geldi?
    Günde kaç kez telefonda konuşuyorsunuz?
    Buraya gelmeden en son ne söyledi size?
    Daha sonra beni tebrik edip yasal haklarımın olduğu bir kağıt verdi. Hazırladığım dosyaya bile bakmadı. Çok düşünerek kendime stres yapmıştım ama stres yapacak hiçbir şey olmadığını içerde anladım. 4 gün sonra dosyam ve vizemi teslim aldım. Benim dosyam koruyucu naylon içindeydi bu yüzden herhangi bir yıpranma söz konusu değildi.
    Umarım birilerine yardımcı olabilir yazdıklarım ☺

• ⭐⭐⭐

@didemb tebrik ederim hayırlı olsun.
    Yeni hayatınızda ailenizle mutluluklar dilerim

• @didemb tebrik ederim yeni hayatınızda şans ve mutluluk sizinle olsun :))

Sanırım ben Konsolosluk ile 3 kere yırtık zarf problemi yaşayınca insanları mağdur etmemek için artık ekstra korumayla gönderiyorlar diye düşünüyorum çünkü bir kişiyle daha konuştum o da yeni aldı sarı zarfı ekstra bantlamışlar.
    Bana gönderilende ne bant vardı ne koruma kabı. Ben koruma kabına koyunca onun içine koyup gönderdiler de sorun öyle çözüldü.

• Bu arada arkadaşlar ben Syracuse,New Yorkta yaşıyorum. Syracuse veya yakın çevresine göç etmiş/edecek olan arkadaşlarımız varsa tanışmak isterim. Sonuçta aynı süreçlerden geçtiğimiz için birbirimizi en iyi biz anlarız. Kendinize çok iyi bakın hepinize sevgiler :))

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@didemb, içinde söyledi: K1 vizesi (Nişanlılık Vizesi)

Herkese merhaba bende 23 şubatta sağlık muayenesine gittim. Sabah 9.30da randevum vardı önce laboratuvar testlerimi verdim ardından yeniden aynı gün 14.30a doktor için randevu verildi. Doktor muayenesi aynen diğer arkadaşların anlattığı gibi sorunsuz şekilde ilerledi. Sadece bir aşı oldum. Laboratuvar için 117 muayene için 250 dolar ödedim. Ertesi gün raporumu teslim aldım. 25 şubatta konsolosluk randevum vardı. Çok gergindim ama içeriye girince gerginliğim geçti çünkü herkes çok Güler yüzlüydü. Evraklarımı teslim ettikten sonra mülakatım için çağırıldım. Yemin edip parmak izi verdikten sonra sorulara geçtik
    Nasıl tanıştınız?
    Ne zaman nişanlandınız yıl ve ay?
    Nerede yaşayacaksınız?
    Nişanlınız 2019 yılında kaç kez Türkiye’ye geldi?
    Günde kaç kez telefonda konuşuyorsunuz?
    Buraya gelmeden en son ne söyledi size?
    Daha sonra beni tebrik edip yasal haklarımın olduğu bir kağıt verdi. Hazırladığım dosyaya bile bakmadı. Çok düşünerek kendime stres yapmıştım ama stres yapacak hiçbir şey olmadığını içerde anladım. 4 gün sonra dosyam ve vizemi teslim aldım. Benim dosyam koruyucu naylon içindeydi bu yüzden herhangi bir yıpranma söz konusu değildi.
    Umarım birilerine yardımcı olabilir yazdıklarım ☺

tebrikler, bundan sonraki surecte bol sanslar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@AgeGuns, içinde söyledi: K1 vizesi (Nişanlılık Vizesi)

Madem turist vize ilede evlenile biliyorlar .K1 VİZESİ diye birşey neden var

Turist vizesi ile ABD'deyseniz evlenebilirsiniz ama evlenmek icin turist vizesi alamazsiniz. Bu sureclerin kiyaslamalari icin su basligi kullanmak daha iyi olur:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/78/abd-yolunda-evlilik

• @Jossie, içinde söyledi: K1 vizesi (Nişanlılık Vizesi)

@didemb tebrik ederim yeni hayatınızda şans ve mutluluk sizinle olsun :))

Sanırım ben Konsolosluk ile 3 kere yırtık zarf problemi yaşayınca insanları mağdur etmemek için artık ekstra korumayla gönderiyorlar diye düşünüyorum çünkü bir kişiyle daha konuştum o da yeni aldı sarı zarfı ekstra bantlamışlar.
    Bana gönderilende ne bant vardı ne koruma kabı. Ben koruma kabına koyunca onun içine koyup gönderdiler de sorun öyle çözüldü.

Bizim zarfımız da ilk geldiğinde yırtık çıktı ikincisinde her tarafını güzelce bantlayıp öyle göndermişler

• @graombze, içinde söyledi: K1 vizesi (Nişanlılık Vizesi)

@mümine evet alman gerekiyor.

Teşekkürler

• Bir çok insandan güzel haberler almak harika bişe.. ne sebeple olursa olsun çok bekledik, gün saydık, bazı şeyleri erteledik ama insanın sevdiğinin yanında olması herşeyi unutturuyor.. sürecin bu aşamasını tamamlayıp vizelerini alanlara ve sevdiklerine kavuşanlara bol şanslar ve ömür boyu mutluluklar diliyorum, henüz süreci tamamlanmamış olanlarada kolaylıklar diliyorum, biraz sabır, sizde o pasaportu vizeniz ile elinizde tutucaksınız, uzak gibi görünsede şimdi, yakındır.. kolaylıklar diliyorum..

Bu arada bildiğiniz gibi benim nişanlımda Şubat 5 de ABD ye giriş yapmıştı.. o günden beri sosyal sigorta numarası ve evlilik lisansı için uğraşıyorum.. covid dolayısı ile bir çok şey yavaş ve sadece posta ile yapılıyor.. bu arada ben İowa eyaleti için konuşuyorum.. her eyalet farklı.. neyseki her ikisindede biraz aşama kaydettik gibi.. Mart 27 de kendi evimizde, nişanlım ile benim çocuklarımın önünde nikahımız kıyılıcak.. darısı hepinizin başına.. sevgiyle ve sağlıcakla kalın..

• @Jossie Hayirli olsun bundan sonraki sureciniz de su gibi akip gecsin. Welcome to States
    Bekleyen ve surece yeni baslayanlara da kolayliklar dilerim.

• @didemb tebrikler

• @b1whsj58 çok sevindim şimdiden tebrikler sevil hanım ve size bir ömür boyu mutluluklar diliyorum :))

• @b1whsj58, içinde söyledi: K1 vizesi (Nişanlılık Vizesi)

Bir çok insandan güzel haberler almak harika bişe.. ne sebeple olursa olsun çok bekledik, gün saydık, bazı şeyleri erteledik ama insanın sevdiğinin yanında olması herşeyi unutturuyor.. sürecin bu aşamasını tamamlayıp vizelerini alanlara ve sevdiklerine kavuşanlara bol şanslar ve ömür boyu mutluluklar diliyorum, henüz süreci tamamlanmamış olanlarada kolaylıklar diliyorum, biraz sabır, sizde o pasaportu vizeniz ile elinizde tutucaksınız, uzak gibi görünsede şimdi, yakındır.. kolaylıklar diliyorum..

Bu arada bildiğiniz gibi benim nişanlımda Şubat 5 de ABD ye giriş yapmıştı.. o günden beri sosyal sigorta numarası ve evlilik lisansı için uğraşıyorum.. covid dolayısı ile bir çok şey yavaş ve sadece posta ile yapılıyor.. bu arada ben İowa eyaleti için konuşuyorum.. her eyalet farklı.. neyseki her ikisindede biraz aşama kaydettik gibi.. Mart 27 de kendi evimizde, nişanlım ile benim çocuklarımın önünde nikahımız kıyılıcak.. darısı hepinizin başına.. sevgiyle ve sağlıcakla kalın..

Ömür boyu mutlu olun inşallah... Benim yeğenim de bugün Washington’a uçuyor... Darısı tüm bekleyenlerin başına

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

124

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.1k

| | | |