Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Soyle bir durum var mi (mis)? Tax credit alip tax return tam olarak alabiliniyormus. Yani 1000$ lik bir paketi aylik 800$ (tahmini gelir beyanina gore sistem oneriyor) tax credit ile 200$ aylik odeyerek alip sonrasinda yil sonunda tax returnu tam olarak alan oluyormus. bu nasil oluyor bilen var mi?
    Bir de Eligible for a "Health Savings Account", "Extra Savings" ne demektir? Bazi paketlerde yaziyor.

• @caglaror Bu arada, size gosterilen paketler sizin kendi kriterlerinize gore belirleniyor. Gelir durumu, kisi sayisi, yas gibi kriterlere gore degisiyor. Sigorta paketinin sonundaki 11, 28, 29 gibi rakamlar o kriterlere gore gruplandirilmis kumelere ait. Aylik odemeler de bu gruplara gore degisken.
    Ornegin gelirleri ve birey sayilari tamamen ayni iki aileden grup yas ortalamasi 10 yas fazla olan ailenin aylik odemesi 50-100$ fazla olan paketler cikiyor karsisina.
    @keysnambır sizinle bizim paketler yakin ama yas farki nedeniyle fiyat ve ucretlendirme (muhtemelen de icerik) farkli.

• @caglaror Tecrübe ettiğim bir durumu yazayım bununla ilgili. Gelirim düşük olacaktır diye tahmin ederek Healthcare marketplace'den bir plana kayıt yaptırmıştım. Ayda $40 civarı ödüyordum, tax credit desteği ile. Ama o sene toplamında kazandığım, tahmin ettiğimden fazla oldu ve beyan yaptıktan sonra IRS mektup gönderdi ve aradaki yaklaşık $2000'lik farkı öde dedi. Paşalar gibi ödemiş oldum. 😁

• Pfff...
    Soyle cikmazlar var. (rakamlar nesnel ama birbiriyle orantili)
    Yasin ileri ve gelirin aclik sinirinin uzerinde ise sunulan paketler cok dar bir alanda kaliyor.

• Aylik sifir veya cok az (50$ alti) odemek isterseniz (Monthly premium),
      - Deductible yuksek 18.000$ ve cepten cikabilecek maksimum toplam para yuksek oluyor, 18.000$ gibi.
      - Deductible dusuk 8.000$ ve cepten cikabilecek maksimum toplam para yuksek oluyor, 18.000$ gibi
      Bu deductible farkli paketler arasindaki farklari olusturan ise
      • Acil kullanimindaki odeme oran veya miktari
      • Generik ilac odeme oran veya maksimum odenebilme tutari
      • Pratisyen hekim ziyaretinde odenecek maksimum miktar (ziyaret basi) ve sartlari
      • Uzman hekim ziyaretinde odenecek maksimum miktar (ziayret basi) ve sartlari

Dentaller odense bile (kiodenen paket yok bunlarin icinde) cok komik rakamlar odeniyor.
    Ayrica paket detaylarinda X-ray, lab analizleri gibi detaylar da daodeme maksimumlari ve oranlari cok degisken oluyor.
    Bu paketler ve alt paketler yillarin populasyon istatistiklerinden hareketle belirleniyor. Sigorta her zaman karli cikacak sekilde belirliyor (kasa hep kazanir prensibi).
    Bu yuzden kendi odeme limitinizi belirleyip olabilecek en buyuk paketi almak gerek.
    Ornegin ben aylik hic odeme yapamayacaksam 0-50$ arasindaki aylik odemesi olan paketlerden sececegim.
    Bunlarda da deductible bakmaksizin doktor muayenesi ve acil gibi odemeleri en az olanlari sececegim. Ilac konusu cok karisik ama jenerikler burada ucuz. O yuzden onu cok dusunmeyin derim. Cok darda kalirsaniz ucuz ilac bulunan bir ulke var tanidiklarin gidip geldigi 🙂

• ⭐⭐⭐

@caglaror, içinde söyledi: Healtcare, Obamacare, Saglik sigortasi

Soyle bir durum var mi (mis)? Tax credit alip tax return tam olarak alabiliniyormus. Yani 1000$ lik bir paketi aylik 800$ (tahmini gelir beyanina gore sistem oneriyor) tax credit ile 200$ aylik odeyerek alip sonrasinda yil sonunda tax returnu tam olarak alan oluyormus. bu nasil oluyor bilen var mi?
    Bir de Eligible for a "Health Savings Account", "Extra Savings" ne demektir? Bazi paketlerde yaziyor.

"Premium tax credit" aynen "Child tax credit" gibi refundable yani yil sonunda vergi borcunuzdan dusebileceginiz ve hatta uzerine alabileceginiz bir tax credit (surada cok yuzeysel deginmistim). Tax credit denilen olay ile alinabilecek vergi iadesi dusmuyor, aksine cikacak vergi borcu dusuyor. Eger "refundable" ve vergi borcundan daha fazla bir miktar ise, o halde vergi borcu sifirlanip uzerine daha fazla para aliniyor. IRS bu "premium tax credit" ile parayi onceden size vermis oluyor. Elbette tahmin edilecek gelire gore.

En onemli nokta geliri iyi tahmin ederek o sekilde basvuruyu yapmak. Genellikle geliri bir kisim fazla yazmak daha guvenli cunku tahmin edilen gelirin altinda kazanc oldugu durumda size fark odeniyor (Bu tamamen tax refund haricinde). Olur da fazla kazanc olacagi tahmin edilirse, marketplace'den derhal bildirilmesi gerekiyor ve o durumda ceza cikmiyor veya minimuma iniyor.

"Health Saving Account" ise bir para hesabi turu. Gelirin bir kismi bu hesaba yatirilabiliyor ve bu yatirilan paradan vergi alinmiyor (sene sonu vergi odemek zorunda kalinmiyor). 2 avantaji var;

• Senelik toplam geliri dusurebiliyor (boylelikle yukaridaki bahsettigim kazanc fazlasi durum bu sekilde ayalanabilir - sadece bir opsiyon elbette)
    • Tum saglik harcamalari (ilac, doktor, dis, saglik urunleri vs) icin bu para harcanabiliyor.

Fakat onemli nokta; bu hesaba konulan tum para sadece ve sadece saglik harcamalari icin kullanilabiliyor. Baska bir amacla kullanilamiyor. Olur da baska bir amac icin para hesaptan cekilir ise, %20 ceza + miktar uzerinden gelir vergisi odenmek zorunda kaliniyor.

• @FreeWoRLD
    Umarim dogru anladim bu sefer.
    Orneklestirmek istiyorum.
    Yillik kazancimi 50k olarak tahmin ettim ve formlari ona gore doldurup eligible olunca aylik odemesi 1000$ olan bir paketi sectim. credit olarak 800$ odenecek ben de 200$ odeyecegim her ay.

• Yil sonu kazancim 40k $ olursa vergisi normalde 40k uzerinden hesaplanip (atiyorum) 5k$ odemem cikacakken, saglik harcamalari olarak 2.4k yillik odemis gorunup (yoksa 12k mi odemis gorunecegim?) 37.6k $ uzerinden 4k$ vergi odemem cikiyor. Ya da yanlis anladiysam 40k-12k = 28k uzerinden vergi hesaplanacak.

• Yil sonucu kazancim 50k$ olursa bu sefer 800$ yerine 500$ odenecekti o zaman 300$*12=3600$ ek vergi odemem (veya bunun vergisini) gerekecek. Yani fazla vergi odemem cikacak.

Benim durumumda 30k civari gelir bekliyorum, 36k gelir tahmini yazdim. Daha yuksek kazandigim anda basvuruda bulunacagim. Ama tahminlerim bu rakam civarinda kalacagim.
    Simdi paket secerken paketlerin yaninda yazan "Health Savings Account", "Extra Savings" etiketlerinin paketle ne ilgisi var?
    Ben 10-20$ aylik odemesi olan 811$ destekli paketlerden birisini sececegim. Umarim cok fazla farketmez.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@caglaror HSA bizde var. Maaşlı çalışanlar ve her yıl belli bir miktar sağlık harcaması yapanlar için mantıklı bir şey. Buraya konacak parayı yıl başında seçiyorsun, para hemen kullanıma hazır oluyor ancak her ay maaştan pre-tax olarak kesiliyor. Bu şekilde vergilendirilmiş kazancı düşürdüğü için vergi avantajı sağlıyor. Maaşlı çalışmayanlar için nasıl olur bilmiyorum.
    Hesaptaki parayı yıl sonuna kadar harcamazsan kaybediyorsun. Bizim sistemde yıl sonu gelince sana 3 aylık grace period veriyorlar, o süre bitmeden harcamak zorundasın. Bu parayı sigorta primlerini ödemek için kullanamıyorsun, ancak onun dışındaki tüm sağlık harcamaları için kullanabilirsin.

Health Savings Account https://www.healthcare.gov/glossary/health-savings-account-hsa/

• ⭐⭐⭐

@caglaror Soyle bir dokuman var ve ornekler ile detaylandiriyor. Belki yardimci olabilir.

Seceneklerde HSA etiketi olmasi, sizin HSA hesabi acabilme hakkiniz oldugunu belirtiyor.

Premium Credit Explained

• ⭐⭐⭐

@knnrn
    Sanirim FSA demek istediniz. HSA hesabi icindeki para hic bir zaman kaybedilmiyor, her sene bir sonraki seneye aktariliyor. Ayrica hesaba yatirilan miktar sene icinde istenildigi gibi degistirilebiliyor.

Bu bahsettiginiz FSA hesabi ve bu hesap ile sene basinda miktar secilerek, sene sonunda kullanilmayan yaniyor. Ayrica HSA self-employed kisilerce de kullanilabilirken, FSA sadece maasli calisanlar tarafinda kullanilabiliyor.

Table-for-HSA-vs-FSA.png

• Massachusetts’te 4 yildir yararlandigimiz Connectorcare planlarda deductible sifir (0). Tax creditten sonra aylik payimiza dusen $187. Esim+ben. Cocuga zaten MassHealth denen ayri bir sistem var, bedava.
    Link: https://www.mahealthconnector.org/wp-content/uploads/Guide_to_ConnectorCare.pdf

• ⭐⭐

@caglaror, içinde söyledi: Healtcare, Obamacare, Saglik sigortasi

@FreeWoRLD
    Umarim dogru anladim bu sefer.
    Orneklestirmek istiyorum.
    Yillik kazancimi 50k olarak tahmin ettim ve formlari ona gore doldurup eligible olunca aylik odemesi 1000$ olan bir paketi sectim. credit olarak 800$ odenecek ben de 200$ odeyecegim her ay.

• Yil sonu kazancim 40k $ olursa vergisi normalde 40k uzerinden hesaplanip (atiyorum) 5k$ odemem cikacakken, saglik harcamalari olarak 2.4k yillik odemis gorunup (yoksa 12k mi odemis gorunecegim?) 37.6k $ uzerinden 4k$ vergi odemem cikiyor. Ya da yanlis anladiysam 40k-12k = 28k uzerinden vergi hesaplanacak.

• Yil sonucu kazancim 50k$ olursa bu sefer 800$ yerine 500$ odenecekti o zaman 300$*12=3600$ ek vergi odemem (veya bunun vergisini) gerekecek. Yani fazla vergi odemem cikacak.

Benim durumumda 30k civari gelir bekliyorum, 36k gelir tahmini yazdim. Daha yuksek kazandigim anda basvuruda bulunacagim. Ama tahminlerim bu rakam civarinda kalacagim.
    Simdi paket secerken paketlerin yaninda yazan "Health Savings Account", "Extra Savings" etiketlerinin paketle ne ilgisi var?
    Ben 10-20$ aylik odemesi olan 811$ destekli paketlerden birisini sececegim. Umarim cok fazla farketmez.

Ben olsam 30k kazanacagimi tahmin etsem $23000 kazanacagimi soylerim. Cunku 23000e az odemeli kapsamli sigorta alirsin. Yil sonunda gelirin 30000 cikarsa maksimum $1000 fark odersin. Aslinda bu ceza degil zaten odemen gereken tutari odemis oluyorsun. Buradaki avantaj deductible ve out of pocket i dusuk bir sigorta almak oluyor

• Merhaba Arkadaşlar,
    Sağlık sigortası ile ilgili bir sorum olacak. Çocuğumuz burada doğdu ve amerikan vatandaşı. Acaba bu sağlık yardımlarından çocuğumuz faydalanabilir mi? Bu durum ilerde bizim vatandaşlık sürecimizi olumsuz etkiler mi? Teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kuzeyyuzu, içinde söyledi: Healtcare, Obamacare, Saglik sigortasi

Merhaba Arkadaşlar,
    Sağlık sigortası ile ilgili bir sorum olacak. Çocuğumuz burada doğdu ve amerikan vatandaşı. Acaba bu sağlık yardımlarından çocuğumuz faydalanabilir mi? Bu durum ilerde bizim vatandaşlık sürecimizi olumsuz etkiler mi? Teşekkürler.

Yararlanabilir, hakkiniz olmayan bir yardimi yanlis bilgi vererek almadiginiz surece vatandaslik surecinizde bir problem yasamazsiniz.

• @crazycells çok teşekkürler cevap için

• Merhaba, oglumuz icin medi cal State of California Benefits Id Card (BIC) karti geldi. Cagri merkezini arayip aile doktoruu ogrenmek istedigimizde bize atanmis bir doktor olmadigini, cevremizdeki doktorlari arayarak medi cal ile calisip calismadiklarini sormamizi soylediler. Doktor aratirken cevrede klinikler de bireysel dokorlar da cikiyor. Aramaya baslamadan once hangisi daha dogrusudur diye sormak istedim ; klinikte calisan bir doktor mu yoksa bireysel bir doktor mu . Turkiye mantigi klinik olursa baska doktor da olur, gerekirse biri oburune danisir gibi ama buradaki sistemi bilmedigim icin yanlis da dusunuyor olabilir, once bburada sormak istedim . Tesekkurler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cnpist Bence en yakındakini bir deneyin. Tek doktor ofisi de olabilir klinik de. Ufak kliniklerde genelde iletişim daha kolay olur.

• @knnrn tesekkurler. nextdoor uzerinden de soracagiz, cevreyi bilmeyince emekliyerek oluyor isler. Tekrar sagolun Kenan Bey.

• @cnpist, içinde söyledi: Healtcare, Obamacare, Saglik sigortasi

Merhaba, oglumuz icin medi cal State of California Benefits Id Card (BIC) karti geldi. Cagri merkezini arayip aile doktoruu ogrenmek istedigimizde bize atanmis bir doktor olmadigini, cevremizdeki doktorlari arayarak medi cal ile calisip calismadiklarini sormamizi soylediler. Doktor aratirken cevrede klinikler de bireysel dokorlar da cikiyor. Aramaya baslamadan once hangisi daha dogrusudur diye sormak istedim ; klinikte calisan bir doktor mu yoksa bireysel bir doktor mu . Turkiye mantigi klinik olursa baska doktor da olur, gerekirse biri oburune danisir gibi ama buradaki sistemi bilmedigim icin yanlis da dusunuyor olabilir, once bburada sormak istedim . Tesekkurler

Ben bu konuda Facebook gruplarindan cok faydalandim. Her town'in en az bir-iki tane grubu oluyor. Buraya doktor, muhasebeci, elektrikci vesaire tavsiyesi sorulunca iyi olanlar hemen one cikiyor. Zira cogunluk iyileri tavsiye ediyor. Yeni baslik acip sormaniza bile gerek yok. Grupta aratirsaniz yakin gecmiste baska birinin actigi basligin sonuclari da is goruyor.

• @sadriabi tesekkurler. Esim sagolsun sosyal gruplara yaziyor 🙂 ben de buradan fikir almadan yurumemeye calisiyorum. facebook uzerinden bir ekip buldu o da yeni, her yonden calisiyoruz. Cok tesekkur ederim 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Benzer Başlıklar

• 4
  • 7
  • 15
  • 3
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

88

40.2k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |