Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @nevzemin Rica ederim.

• @crazycells merhabalar. Doğum belgesinin ingilizcesini nerelerden alabiliriz? Teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ayseky, içinde söyledi: Green Card Sahiplerinin ABD dışında doğan çocukları

@crazycells merhabalar. Doğum belgesinin ingilizcesini nerelerden alabiliriz? Teşekkürler.

Turkiye icin "Vukuatli nufus kayit ornegi" oluyor dogum belgesi, maalesef direkt bu belgeyi ingilizce alamiyorsunuz. Ama kaydi alip ingilizceye cevirtebilirsiniz.

• Merhaba, daha önce detaylı yazmıştım ama son olarak şöyle bir fikir aklımıza geldi, ben 1 seneyi geçirmeden tek başıma giriş çıkış yaparsam, eşim doğum (riskli gebelik) sebebi ile TR'de 1 seneyi geçirmiş olacak. Bebek doğduktan sonra eşim SB-1 vizesine başvurmadan hep beraber gidersek elimizdeki doktor belgeleri vs. ile girişte bir sorun çıkar mı, eşimin kartına el koyma ihtimalleri olur mu? Bebek için yapacağımız green card başvurusunu da gözönüne alıyorum.
    Teşekkürler,

@nevzemin, içinde söyledi: Green Card Sahiplerinin ABD dışında doğan çocukları

Merhabalar,
    Ben ve eşim 3 yıldır greencard sahibiyiz ve şimdilik Türkiye'de ikamet ediyoruz. Normalde malum 1 senelik süreyi geçirmemek için en geç Ocak ayında Amerika'ya tekrar giriş yapmamız gerekiyor. Eşim şu anda hamile ve kısmetse Nisan ayında doğum olacak. Ocak ayında Amerika'ya gidersek, doğumu da dahil edince 4-5 ay kadar orada kalmamız gerekiyor, açıkçası pandemi & Türkiye'deki işlerim nedeni ile bu kadar uzun süreli gitmeye çekiniyoruz. Türkiye'de kalıp doğumu beklersek de 1 seneyi geçirdiğimiz için invalid duruma düşeceğiz. Bu durumda ileride pandemi ve doğumu gerekçe göstererek SB-1 Returning Resident vizesine başvursak greencard'ı geri alma şansımız olur mu? Diğer bir ihtimal de eşimi Türkiye'de bırakarak ben Ocak ayına kadar Amerika'ya gidip kendi adıma re-entry permit'e başvursam, eşimin doğum sonrası SB-1 doldurması geri kabul şansını arttırır mı? Biraz karışık bir durum ve bir an önce karar vermemiz gerekiyor, farklı önerilerinize de açığız. Şimdiden teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@nevzemin forumdaki daha deneyimli arkadaşlar sorunuza titizlikle cevap vereceklerdir eminim. ben sadece iletinizde bahsi geçen SB1 vizesi ile alakalı küçük bir detay vereyim. malum geri dönen göçmen vizesi SB1, oldukça zor verilen bir vize olarak biliniyor. aşağıdaki iletimde de görebileceğiniz gibi Ankara konsolosluğu ekim ayında bu vizeden 2 adet bastı. resmi vize istatistikleri sayfasından detaylara iletimde de ulaşabilirsiniz.

https://yesilkartforum.com/forum/post/172429

durumlar dediğiniz gibi oldukça karışık, özellikle eşinizin özel durumu gibi durumlarda seyahat etmek zorunda kalmak riski daha da artırıyor. eğer abd'de doğum şansınız olursa bebeğinizin abd vatandaşlığı süreci doğduğu günde sonuçlanacak 🙂 ama elbette hem maddi hem de kişisel sebepler buna izin vermeyebilir.

şahsı fikrim hem pandemi, hem de hamilelik gibi özel bir durum 1 sene kuralina esnekliğe imkan verebilir. ama tabiki kesin bi' şey söylemek oldukça zor. bu süreci umarım rahat ve sorunsuz bir şekilde atlatırsiniz. bebeğinize sağlıkla kavuşmanız dileğiyle. bol şans..

• @nevzemin, içinde söyledi: Green Card Sahiplerinin ABD dışında doğan çocukları

Merhaba, daha önce detaylı yazmıştım ama son olarak şöyle bir fikir aklımıza geldi, ben 1 seneyi geçirmeden tek başıma giriş çıkış yaparsam, eşim doğum (riskli gebelik) sebebi ile TR'de 1 seneyi geçirmiş olacak. Bebek doğduktan sonra eşim SB-1 vizesine başvurmadan hep beraber gidersek elimizdeki doktor belgeleri vs. ile girişte bir sorun çıkar mı, eşimin kartına el koyma ihtimalleri olur mu? Bebek için yapacağımız green card başvurusunu da gözönüne alıyorum.
    Teşekkürler,

Merhabalar,
    Ben ve eşim 3 yıldır greencard sahibiyiz ve şimdilik Türkiye'de ikamet ediyoruz. Normalde malum 1 senelik süreyi geçirmemek için en geç Ocak ayında Amerika'ya tekrar giriş yapmamız gerekiyor. Eşim şu anda hamile ve kısmetse Nisan ayında doğum olacak. Ocak ayında Amerika'ya gidersek, doğumu da dahil edince 4-5 ay kadar orada kalmamız gerekiyor, açıkçası pandemi & Türkiye'deki işlerim nedeni ile bu kadar uzun süreli gitmeye çekiniyoruz. Türkiye'de kalıp doğumu beklersek de 1 seneyi geçirdiğimiz için invalid duruma düşeceğiz. Bu durumda ileride pandemi ve doğumu gerekçe göstererek SB-1 Returning Resident vizesine başvursak greencard'ı geri alma şansımız olur mu? Diğer bir ihtimal de eşimi Türkiye'de bırakarak ben Ocak ayına kadar Amerika'ya gidip kendi adıma re-entry permit'e başvursam, eşimin doğum sonrası SB-1 doldurması geri kabul şansını arttırır mı? Biraz karışık bir durum ve bir an önce karar vermemiz gerekiyor, farklı önerilerinize de açığız. Şimdiden teşekkürler.

Sayin @gucarslan 'in dedigi gibi kesin birsey soylemek zor. Risk varmi demissiniz evet var. Alinabilecek bir riskmi? Ona sizin karar vermeniz gerekiyor. Daha once 1 yildan fazla Amerika disinda kalip sorunsuz giris yapanlar oldu. Esiniz icinde pandemi ve hamilelik sebebi ile anlayis gosterme ihtimalleri yuksek. Eger boyle bir risk alacaksaniz, Amerika ehliyetiniz yoksa tek basiniza geldiginizde almanizi, banka karti, kredi karti vs edinmenizi tavsiye ederim. Amerika'da yasama isteginizi, Amerika'ya olan bagliliginizi ne kadar cok belgeyle arttirirsaniz, riskinizi o kadar azaltmis olursunuz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Merhaba, daha önce detaylı yazmıştım ama son olarak şöyle bir fikir aklımıza geldi, ben 1 seneyi geçirmeden tek başıma giriş çıkış yaparsam, eşim doğum (riskli gebelik) sebebi ile TR'de 1 seneyi geçirmiş olacak. Bebek doğduktan sonra eşim SB-1 vizesine başvurmadan hep beraber gidersek elimizdeki doktor belgeleri vs. ile girişte bir sorun çıkar mı, eşimin kartına el koyma ihtimalleri olur mu? Bebek için yapacağımız green card başvurusunu da gözönüne alıyorum.
    Teşekkürler,

Merhabalar,

sorulariniz bu basliga ait degil maalesef 🙂 sorunuzu alttaki basliga kopyalar misiniz? burada yazilanlarin kalmasinda sakinca yok ama dogru baslik altinda devam edelim bunu konusmaya...

https://yesilkartforum.com/forum/topic/324/sb-1-returning-resident-visa-sb1-geri-donen-gocmen-vizesi

• Yanıtladığınız için çok teşekkürler @gucarslan

@gucarslan, içinde söyledi: Green Card Sahiplerinin ABD dışında doğan çocukları

@nevzemin forumdaki daha deneyimli arkadaşlar sorunuza titizlikle cevap vereceklerdir eminim. ben sadece iletinizde bahsi geçen SB1 vizesi ile alakalı küçük bir detay vereyim. malum geri dönen göçmen vizesi SB1, oldukça zor verilen bir vize olarak biliniyor. aşağıdaki iletimde de görebileceğiniz gibi Ankara konsolosluğu ekim ayında bu vizeden 2 adet bastı. resmi vize istatistikleri sayfasından detaylara iletimde de ulaşabilirsiniz.

https://yesilkartforum.com/forum/post/172429

durumlar dediğiniz gibi oldukça karışık, özellikle eşinizin özel durumu gibi durumlarda seyahat etmek zorunda kalmak riski daha da artırıyor. eğer abd'de doğum şansınız olursa bebeğinizin abd vatandaşlığı süreci doğduğu günde sonuçlanacak 🙂 ama elbette hem maddi hem de kişisel sebepler buna izin vermeyebilir.

şahsı fikrim hem pandemi, hem de hamilelik gibi özel bir durum 1 sene kuralina esnekliğe imkan verebilir. ama tabiki kesin bi' şey söylemek oldukça zor. bu süreci umarım rahat ve sorunsuz bir şekilde atlatırsiniz. bebeğinize sağlıkla kavuşmanız dileğiyle. bol şans..

• Teşekkürler @Ryback gelişmeler hakkında bilgi veririm..

@Ryback, içinde söyledi: Green Card Sahiplerinin ABD dışında doğan çocukları

Teşekkürler,

Merhabalar,

Sayin @gucarslan 'in dedigi gibi kesin birsey soylemek zor. Risk varmi demissiniz evet var. Alinabilecek bir riskmi? Ona sizin karar vermeniz gerekiyor. Daha once 1 yildan fazla Amerika disinda kalip sorunsuz giris yapanlar oldu. Esiniz icinde pandemi ve hamilelik sebebi ile anlayis gosterme ihtimalleri yuksek. Eger boyle bir risk alacaksaniz, Amerika ehliyetiniz yoksa tek basiniza geldiginizde almanizi, banka karti, kredi karti vs edinmenizi tavsiye ederim. Amerika'da yasama isteginizi, Amerika'ya olan bagliliginizi ne kadar cok belgeyle arttirirsaniz, riskinizi o kadar azaltmis olursunuz.

• Herkese merhaba diyerek uzun süredir takip ettiğim sizlere tecrübeleriniz eşliğinde bir kaç soru sormak istiyorum izninizle.
    Bu başlık altında yazılan tüm soru ve cevapları okuduk ve sorularımızla ilgili cevaplar oluştu elbette. Paylaştığınız bilgiler için çok teşekkür ederim. 2018'den beri eşim, ben ve büyük oğlumuzun yeşilkartı var.

Geçen sene Ocak 4 gibi eşimin hamileliği nedeniyle Türkiye'ye dönmek zorunda kaldık ve Ocak ayı sonunda ikinci çocuğumuz oldu Türkiye'de. Maalesef bebek beş günlükken diyafram hernisi teşhisi konulup ameliyat olduktan sonra iki hafta yoğun bakımda kaldı. Malumunuz olduğu üzere çok kötü bir süreçti ve yine maalesef ardından coranavirüs süreci nedeniyle tüm yaşantımız kısıtlandığı için bir türlü çocuklarımızı riske edip Amerika'ya dönemedik.

Sizlere sormak, fikir ve önerilerinizi almak istediğim konu da tam olarak yukarıda yazdıklarımla alakalı. Aralık sonunda Amerika'ya gitmek için planlarımızı yapıyoruz ancak Amerika girişinde bu başlık altında yazılan belgeler dışında herhangi bir şey istemeleri durumu olabilir mi? Biz bebeğin doğum belgeleri, nufüs kayıt örneği, pasaport ve ameliyat belgelerini vs. hazırladık. Arizonaya aktarmalı giriş yapma durumumuz var ve Avrupa ülkeleri üzerinden girdiğimizde, bebeğin yeşilkartı veya Amerikan vizesi olmadığı için aktarma sırasında sorun çıkarma ihtimalleri var mıdır? Hatta Türkiye çıkışında olumsuz bir tavır ile karşılaşma ihtimalimiz olabilir mi?

İkinci sorum ise pandemiden dolayı bebeğin sağlık durumunu göz önünde bulundurarak Amerika'ya bir yıldan fazla Türkiye'de kaldıktan sonra girebilme ihtimalimiz ve yeşil kartlarımızı koruma ve bebeğe yeşil kart sürecini başlatma durumumuz nedir acaba? Bu riski almaya değer mi?

Tecrübelerinizi paylaşırsanız bizi çok mutlu edersiniz. Çok teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@esember, içinde söyledi: Green Card Sahiplerinin ABD dışında doğan çocukları

Herkese merhaba diyerek uzun süredir takip ettiğim sizlere tecrübeleriniz eşliğinde bir kaç soru sormak istiyorum izninizle.
    Bu başlık altında yazılan tüm soru ve cevapları okuduk ve sorularımızla ilgili cevaplar oluştu elbette. Paylaştığınız bilgiler için çok teşekkür ederim. 2018'den beri eşim, ben ve büyük oğlumuzun yeşilkartı var.

Geçen sene Ocak 4 gibi eşimin hamileliği nedeniyle Türkiye'ye dönmek zorunda kaldık ve Ocak ayı sonunda ikinci çocuğumuz oldu Türkiye'de. Maalesef bebek beş günlükken diyafram hernisi teşhisi konulup ameliyat olduktan sonra iki hafta yoğun bakımda kaldı. Malumunuz olduğu üzere çok kötü bir süreçti ve yine maalesef ardından coranavirüs süreci nedeniyle tüm yaşantımız kısıtlandığı için bir türlü çocuklarımızı riske edip Amerika'ya dönemedik.

Sizlere sormak, fikir ve önerilerinizi almak istediğim konu da tam olarak yukarıda yazdıklarımla alakalı. Aralık sonunda Amerika'ya gitmek için planlarımızı yapıyoruz ancak Amerika girişinde bu başlık altında yazılan belgeler dışında herhangi bir şey istemeleri durumu olabilir mi? Biz bebeğin doğum belgeleri, nufüs kayıt örneği, pasaport ve ameliyat belgelerini vs. hazırladık. Arizonaya aktarmalı giriş yapma durumumuz var ve Avrupa ülkeleri üzerinden girdiğimizde, bebeğin yeşilkartı veya Amerikan vizesi olmadığı için aktarma sırasında sorun çıkarma ihtimalleri var mıdır? Hatta Türkiye çıkışında olumsuz bir tavır ile karşılaşma ihtimalimiz olabilir mi?

İkinci sorum ise pandemiden dolayı bebeğin sağlık durumunu göz önünde bulundurarak Amerika'ya bir yıldan fazla Türkiye'de kaldıktan sonra girebilme ihtimalimiz ve yeşil kartlarımızı koruma ve bebeğe yeşil kart sürecini başlatma durumumuz nedir acaba? Bu riski almaya değer mi?

Tecrübelerinizi paylaşırsanız bizi çok mutlu edersiniz. Çok teşekkürler.

Hem hayirli olsun, hem de gecmis olsun.

Benim tavsiyem 1 yili gecirmemeniz yonunde. Dediginiz belgeler bebege Green Card basvurusu yapmak icin yeterli, o nedenle daha fazla belge isteyeceklerini sanmiyorum.

Su iletide ilgili kanunlari bulabilirsiniz, bunun da ciktisini alip ekleyebilirsiniz dosyaniza:
    https://yesilkartforum.com/forum/post/3851

Sizlerin Green Card'i oldugu icin aktarma yaparken sorun yasamazsiniz, ama bebeginizin vizesi bile olmadigi icin biraz basinizi agirtabilirler. Onemli olan ABD'ye girerken sizi CBP'nin alacagini bilmeleri, o nedenle ikna ederseniz sorunsuz gecersiniz. Oncesinden yazili sekilde havayolu sirketlerinden ya da CBP'den (ya da ek olarak konsolosluktan) onay alip, bu mektubu da yaninizda tasiyabilirsiniz, en azindan bu kanunlari bilmeyen birine denk gelirseniz ikna etmeniz kolaylasir.

• @crazycells cevabınız için çok teşekkür ederim, dediğiniz gibi konsoloslukla iletişime geçmek en doğrusu sanırım.

• @esember, içinde söyledi: Green Card Sahiplerinin ABD dışında doğan çocukları

ık altında yazılan belgeler dışında herhangi bir şey istemeleri durumu olabilir mi? Biz bebeğin doğum belgeleri, nufüs kayıt örneği, pasaport ve ameliyat belgelerini vs. hazırladık. Arizonaya aktarmalı giriş yapma durumumuz var ve Avrupa ülkeleri üzerinden girdiğimizde, bebeğin yeşilkartı veya Amerikan vizesi olmadığı için aktarma sırasında sorun çıkarma ihtimalleri var mıdır? Hatta Türkiye çıkışında olumsuz bir tavır ile karşılaşma ihtimalimiz olabilir mi?
    İkinci sorum ise pandemiden dolayı bebeğin sağlık durumunu göz ö

@esember bizde aynı durumdayız bebek olduğundan giriş olayı bizde de 1 seneye yaklaştı ve aktarmalı uçuşta bebeğe sıkıntı olur mu diye çok araştırdım. almanya ve ingiltere aktarmasında firmalar kesin olarak garanti veremiyor. ilgili ülke izinde verebilir veremezde dediler. ingiltere ve almanya kons. bizlere greencarddan dolayı sıkıntı yapmadı ama bebeğe transit vize istedi. bende riske atmamak için pahalıda olsa thyden direk uçuş aldım. ama sonradan öğrendim ukrayna bize vize istemediğinden orası üzerinden aktarma yapılabilir denildi. sende bu tarz ülkelere bir bak istersen. ama o ülkelerin covidden dolayı karantina olaylarına da bakman lazım. inş sıkıntısız girişler olur.

• @ayktsglm Cevabınız için teşekkür ederim, anladığım kadarıyla siz girmişsiniz 1 yılı geçirmeden. Benim aktarmalı sormamın sebebi aslında Phoenixe direk uçuş olmaması idi. JFK üzerinden Phoenixe THY ile gideceğiz gibi plan yapıyoruz. Ancak Amerika'ya ilk girişimizde İtalya aktarmalı gitmiştik ve pasaport içindeki geçici vizeleri kabul etmişti İtalyanlar. Ancak bebeğin pasaportu tertemiz olduğu için şimdi sorun olabilir sanırım.

Size sormak istediğim, girişte herhangi bir sorunla ya da ekstra durum ile karşılaştınız mı? Doğum belgesi, pasaport, nufüs kayıt örneği dışında herhangi bir belge istendi mi? Bir de son olarak girişi hangi havalimanından yaptınız?

Teşekkürler.

• @esember yok bizde 23 aralıkta giriş yapacaz yaptığım gibi burdan size yazarım. Bu arada bizde Phoenixe yerleşiyoruz. O yüzden detaylı olarak bilgi veririm.

• @esember istanbul - LAX THY ile
    Lax - phx united olacak.

• @ayktsglm çok memnun olurum, 30 Aralık gibi biz de gelmeyi düşünüyoruz. Pandemide nasıl olacak çok merak ve endişe içindeyiz bakalım.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@esember eger direkt ucusla giriyorsaniz (ki o sekilde yapmanizi tavsiye ederim) o durumda ilgili yasalarin kopyalarini goturmeniz yeterli. Zaten muhattabiniz CBP olacagi icin, kanunlarla ikna olmayan kisileri CBP'yi aramaya yonlendirebilirsiniz. Zaten ABD'ye giris yapabileceginizi anlarlarsa sizi ucaga alacaklardir.

• @crazycells önerinizi dikkate alacağız, hiç risk almadan ve daha fazla kendimizi yormadan Amerika'ya direk uçmayı düşünüyoruz. Bir kaç hafta kalıp aynı şekilde gelmeyi planlıyoruz.

• Merhabalar. 3aylik bebegimi turkiyede dogurdum. Green cardim var. onunla ilk girisimi 12 ocakta yapacagiz. Dogum belgesini nufus mudurlugunden aldik bir suru dil secenegi olarak verdiler. Ingilizceye cevirmeye gerek kalmadi yani. Vukuatli nufus kayit ornegine de gerek var mi peki? Birde bu dogum belgesindeki muhur yeterli oluyor mu kaymakamliga gidip baska muhur bastirmak gerekli mi ? Nufus mudurlugundeki memur kabul etmeyen ulkeler olabiliyor dedi de size sormak istedim karsilastiniz mi boyle durumla? Tesekkurler.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

100

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |